Μεταλάδες, τα καλύτερα παιδιά (;)

[SPOILER][/SPOILER]

Tίποτα πιο ωραίο από το να βλέπεις logo emperor τσιτωμένο πάνω σε C +

Λόγια φίλου.

Ποιος νοιάζεται πώς ντύνεστε ρε.
Εγώ συνήθως ακούω χέβυ μέταλ φορώντας τις πιτζάμες μου.

Συζήτηση για γυναίκαι και μέταλ είναι πασέ.

Έλα ρε συ, αυτά είναι χαρακτηριστικά κολλημένων γενικά ανθρώπων δεν έχει να κάνει με μεταλάδες και μη μεταλάδες. Ένας κολλημένος που τυχαίνει να ακούσει μεταλ θα στραβοκοιτάξει κάποιον μεταλά με κοντό μαλί. Κάποιος σκυλάς στην δουλειά θα σε κοιτάξει στραβά αν έχεις μακρύ μαλλί. Άσε που και αυτά πλέον τα βλέπεις όλο και πιο σπάνια.
To να βγάζεις άρθρα εν έτη 2012-13 και να λες οι μεταλάδες είναι έτσι και είναι αλλιώς είναι τουλάχιστον αστείο. Το ότι προέρχεται από την δημιουργία του γελωτοποιού Τζήμερου το κάνει απλά χαριτωμένο.

I think i just fell in love

Ωχ,αμαν… Παλι αυτη η μαλακια μπροστα μου;;; Το διαβαζα σε ενα αλλο site χτες και δεν μπορουσε το μυαλο μου να χωρεση τοσες αηδιες μαζεμενες!!! Δηλαδη σαν να λεμε, 300 εφηβοι ειναι ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟΤΑΤΟ δειγμα ολων των μουσικοφιλων του πλανητη;;; Παμε καλα,να πουμε;;; Να κολλανε την ταμπελα ετσι αδικα σε ατομα που δεν φταινε επειδη ετυχε ΚΑΙ κατι αλητες να ακουνε “ακραια” μουσικη;;; Στοκοι ερευνητες που εκδιδουν ακυρες ερευνες για να δικαιολογησουν τον μισθο τους…

θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τότε ποιος θεωρείται μεταλλάς και ποιος όχι.

σε ποιους αναφερόμαστε με αυτό το θρεντ? σε όποιους ακούνε μέταλ?? σε όποιους ντύνοντε μέταλ??

το θέμα εμφάνισης κτλ για μένα έχει ξεπεραστεί εδώ και καιρό. βάλτα κάτω και δες πόσοι είναι 80ς στυλ και πόσοι “συγχρονισμένοι στυλιστικά” με την εποχή.

τώρα για τα γούστα σε κινηματογράφο λογοτεχνία κτλ θα διαφωνίσω εκ νέου. δες από το ρόκιν πχ, που η πλειοψηφία των γιουζερ ακούνε μέταλ. στο θέμα λογοτεχνίας-κινηματογράφου καμμία σχέση με κολλημένοι, ίσα ίσα. βλέπετε πολλές φλωριές :stuck_out_tongue:
το ότι υπάρχουν κάποιες κοινές συνιστώσες δε νομίζω ότι θέμα μέταλ ή όχι όσο θέμα φύλλου. πχ, οι πιο πολλοί άντρες γουστάρουν ρόκυ,ράμπο,κόναν,εξκάλιμπερ κτλ κτλ χωρίς να είναι τρου μέταλχεντς.

τώρα για τις συντηρητικές απόψεις, είναι και πάλι ανάλογα από ποιο πρίσμα το βλέπεις. το ότι άλλο εννοείς εσύ και άλλο κάποιοι άλλοι δείχει ότι υπάρχει ένας χ πλουραλισμός.

αυτό που σίγουρα δέχομαι είναι ο ελιτισμός που μας διακατέχει, όμως ΄νομίζω ότι αυτόε είναι κάτι το επιφανειακό και όχι στην ουσία του πράγματος.

πχ κι εγώ λέω ότι other bands play-manowar kill, αλλά ανάθεμα κι αν έχω ένα κολλητό που είναι μεταλλάς.

@norda

ράζει τη γραφικότητα αλλά και το σεντόνι που έγραψες ψιλογραφικό είναι. μιλάς για στερεότυπο μεταλλά/μεταλλού από άλλη δεκαετία.

Γιατί προφανώς και έχω κατηγορηθεί που είμαι μεταλ και δεν είμαι μαυρομάλλα, που φοράω τακούνια, μπλούζες/φούστες/παντελόνια με χρώματα.

από αυτό και μόνο που γράφεις πχ μου δείχνει ότι για κάποιο λόγο αυτή η συζήτηση έγινε το 95 ξέρω γω με το rave στα πάνω του:!: δε σε κατηγορώ γιατί για να τα λες προφανώς και θα την έχει κάνει αυτή τη κουβέντα, απλά στο δικό μου μυαλό έιναι αχρείαστη.

με αυτή τη λογική εγώ πρέπει να κυκλοφορω με γούνινα σώβρακα και με το ρόπαλο στη πλάτη για να χτυπήσω την επόμενη θυληκιά που θα μου γυαλίσει πίσω στη σπηλιά μου.

πάντως δε γίνεται να δηλώνεις μεταλλάς και να μη σαρέσουν οι manowar, αυτό είναι όντως γεγονός :roll:

εν κατακλείδι πιστεύω ότι έχουν ξεπεραστεί τα στερεότυπα της εμφάνισης/τρόπου ζωής/νοοτροπίας/φιλοσοφίας κτλ κτλ. και για να παραφράσω μια κλασσική ατάκα, το μέταλ είναι το καλύτερο δευτερέυον πράγμα στη ζωή.

το καλύτερο πραγματικά, αλλά δευτερεύον

Μα αυτό είναι το θέμα μας φίλτατε. Ότι και εγώ νομίζω ότι έχω να κάνω με άτομα που ζουν σε άλλες εποχές. Και όμως ακόμη έχουν τέτοιες απόψεις.
Προφανώς για να τα λέω τα έχω βιώσει.

Όσο για τα γούνινα σώβρακα νομίζω σας πατάνε πλέον οι οπαδοί των Amon Amarth :lol:

Η μόνη επαφή που έχω με Manowar ήταν η συζήτηση με μια μικρή στις τουαλέτες μετά το live τους πέρυσι/πρόπερυσι που μου έλεγε περήφανα ότι ο κιθαρίστας τους την κοιτούσε και της έβγαζε την γλώσσα και καλά για γλείψιμο. Έλιωσα στα γέλια.

Καιει το θεμα, εδω εκανε σεντονι ο Ελρικ.

Καλά και κακά “παιδιά” υπάρχουν παντού. Δεν έχουμε την αποκλειστικότητα. Έχω γνωρίσει μεταλάδες, άντρες και γυναίκες, που είναι εξαιρετικοί άνθρωποι και άλλους που είναι άστα να πάνε στο διάολο!
Πάντως και εγώ θυμάμαι στο σχολείο (a long time ago, in a galaxy far far away…!), καθότι είχαμε στην τάξη μου μεταλάδες (κυρίως κάποια κορίτσια!) ότι ήταν γενικά και καλοί μαθητές και ήσυχοι, δεν δημιουργούσαν προβλήματα. Και άλλοι φίλοι αναφέρανε το ίδιο και αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο ή απλά ήταν πολύ αφοσιωμένοι στην μουσική τους και δεν ασχολιόντουσαν με το γινόταν τριγύρω τους!:-k
Ντύσιμο το κλασικό μεταλάδικο στυλ, εφαρμοστά τζιν, μαύρα κοντομάνικα με logos συγκροτημάτων, δερμάτινα περικάρπια και λοιπά στολίδια. Πάντως ακόμα και σήμερα που τα στερεότυπα σχετικά και με τους μεταλάδες έχουν εξασθενήσει διαπιστώνω ότι ο περισσότερος κόσμος, ανεξαρτήτως ηλικίας, συνεχίζει να έχει την γνωστή κλασική εικόνα του μεταλά στο μυαλό του. Αρκετές φορές μου έχουν πει, ακόμα και νέοι, ότι αν δεν τους το έλεγα δεν θα φανταζόντουσαν ότι ασχολούμαι με το μέταλ με βάση το παρουσιαστικό μου και το όλο μου τέλος πάντων προφίλ.
Θεωρώ πάντως ότι η παράδοση καλά κρατεί ακόμα στην Ελλάδα και ακόμα περισσότερο στα κάστρα του μέταλ, Γερμανία και Βρετανία. Ειδικά οι Βρετανοί θεωρώ ότι ζούνε ακόμα σε εποχές 80s-90s! Διαβάζοντας το Αγγλικό Metal Hammer μπορεί να το διαπιστώσει πιστέυω κάποιος!

Όντως. Κι εγώ στο σχολείο μου, και γενικότερα στην περιοχή μου, το έχω παρατηρήσει αυτό. Οι πιο ήσυχοι ήσαν αυτοί που άκουγαν μέταλ (και το έδειχναν/δήλωναν οι περισσότεροι απ’ αυτούς). Σα μαθητές ήσαν μέτριοι έως πάρα πολύ καλοί και γενικώς ήσαν άτομα πολύ χαμηλών τόνων - στη δική τους “τρέλα”, με την καλή έννοια. Και δε μπορώ να καταλάβω από που και ως που μιλάμε όλοι γι αυτούς σα να’ναι δεν ξέρω κι εγώ τί. Θα μπορούσες να τους χαρακτηρίσεις και ολίγον φλώρους. Με την καλή έννοια όμως. (γι αυτό τους αγαπάμε) :stuck_out_tongue:

Βασικά δεν μιλάμε εμείς γι’αυτούς σαν να είναι κάτι το αξιοπερίεργο αλλά πολύ άλλοι δυστυχώς. Καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα! Αν και κάποιοι φίλοι υποστήριξαν το αντίθετο εγώ διαπιστώνω οτι ο πολύς κόσμος έχει μία συγκεκριμένη αντίληψη για τους μεταλάδες και αυτή την μουσική, η οποία αντίληψη αρχίζει από την εντύπωση οτι είμαστε απλά " περίεργοι" μέχρι τις ποιο ακραίες περιπτώσεις όπου μας θεωρούνε περιθωριακούς, προβληματικούς ή και επικίνδυνους! Εντάξει αυτο το δεύτερο σκέλος πλέον μάλλον έχει περιοριστεί αρκετά αλλά πάντως η εντύπωση οτι ανήκουμε σε μια “ιδιαίτερη” ας πούμε ομάδα ανθρώπων ζεί και βασιλεύει!

Στο χωριό μου λένε “τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι”…8)

Ισχύει αυτό βέβαια!:stuck_out_tongue: Πάντως οι οπαδοί της metal μουσικής ουσιαστικά μόνο “σιγανά ποταμάκια” που δεν είναι, υπό την έννοια ότι το όλο τους lifestyle είναι πολύ τρανταχτό και άρα φανερό! Τον μεταλά, ειδικά σε νεαρότερη ηλικία, τον καταλαβαίνεις στις περισσότερες των περιπτώσεων από χίλια μίλια. Σε κανένα άλλο νομίζω μουσικό ιδίωμα δεν συμβαίνει αυτό. Το τι ακούμε ουσιαστικά το φωνάζουμε! Αυτός βέβαια είναι και ένας από τους λόγους που είμαστε ακόμα στοχοποιημένοι!

εγώ δε μπορώ να ζήσω με τόση κοινωνική κατακραυγή. oοι γυναίκες δε με θέλουν επειδή ακούω μέταλ…οι φίλοι μου (πρώην πλέον) δε με κάνουν παρέα επειδή έχω τατού manowar :frowning:

Απλά βρες μια μεταλού, κατά προτίμηση μια manowarικιά και θα είσαι κομπλέ! :wink: Όσο για τους φίλους σου βρες άλλους!

Πλάκα σου έκανε βρε ψαράκι…:stuck_out_tongue:

I know! Νομίζω φαίνεται από την απάντησή μου! Thanks anyway!

Το ψάρι είμαι γω τελικά…:stuck_out_tongue: Και τί ψάρι…Ροφός!!!

Αν μη τι άλλο ο συγκεκριμένος ροφός θα είναι σίγουρα νόστιμος!8):slight_smile:

:’) :’)

Μου την έπεσε; :stuck_out_tongue: