Μεταλάδες, τα καλύτερα παιδιά (;)

Εδώ ο τύπος έγραψε για το μακρύ μαλλί τις αηδίες που έγραψε…εν έτη 2012 ξέρω γω. Ένα μεγάλο FUCK YOU απο όλους που έχουν μακριά μαλλιά και γουστάρουν(και γουστάρουν και όλοι οι άλλοι)

Δεν τα διάβασα όλα. Μερικά μόνο. Εμένα η άποψη μου για τους μεταλάδες μιας και είμαι καιρό είναι κακή.
Οι περισσότεροι (νέοι και μη) είναι κολλημένοι και δεν πρόκειται να αλλάξουν 1)στο στυλ εμφάνιση, 2) στο στυλ μουσική.
Ναι οι περισσότεροι/ες αντιμετωπίζουν κόμπλεξ του στυλ "οι μεταλάδες πρέπει να έχουν μακριά μαλλιά, 2-3 αλυσίδες, αρβύλες, άπειρα μπλουζάκια με μπάντες, σωλήνες κτλ. Οι γκόμενες επίσης πρέπει να έχουν μόνο μαύρες σκιές και μολύβια, αρβύλες, σκισμένα καλσόν, κολλάν, φούστες, μπλούζες, μαλλιά. Όλα μαύρα εννοείται.

Το νούμερο 2 αφορά τις περισσότερες μπάντες στο χώρο και τη λεγόμενη ιεροσυλία των μπαντών “τέρατα”. Δηλαδή δεν γίνεται να είσαι μεταλάς αν δεν έχεις ακούσει δισκογραφίες Motorhead, Iron Maiden, Tankard, Slayer και δεν έχεις τα πάντα από δαύτους ή δεν τους έχεις δει μια φορά έστω. Επίσης, οτιδήποτε νέο υπάρχει όπως εξέλιξη στον ήχο και στην μουσική το κατακρίνουμε. Γιατί αφενός δεν είναι μέταλ και αφετέρου αυτά είναι πολύ αμερικάνικα για μας.

Αυτά πάνω κάτω κράζω συνέχεια και ευτυχώς έχω βρει άτομα έμπειρα στη μουσική που τα στηρίζουν αυτά και απομακρύνομαι από διάφορους κολλημένους.
Γιατί προφανώς και έχω κατηγορηθεί που είμαι μεταλ και δεν είμαι μαυρομάλλα, που φοράω τακούνια, μπλούζες/φούστες/παντελόνια με χρώματα.
Και έξω φυσικά δεν είμαι μέταλ. Μου λένε γκόμενες/ τύποι ότι δεν μοιάζω με μεταλού. ΧΑΧΑΧΑΧΑ,όσες φορές το ακούω αυτό γελάω.

Και προφανώς και κράζω μεγάλα ονόματα του χώρου που πολύ απλά δεν γουστάρω. Όταν ξεκινάς με Metallica και μετά πας σε Dimmu Borgir απλά δεν ασχολείσαι με heavy και thrash. Αυτό δεν με κάνει λιγότερο γνώστη του μεταλ. Επειδή δεν ξέρω ποιοι είναι οι Tankard ή οι Annihilator. Δεν θέλω να μάθω κιόλας γιατί πλέον τα ακούσματα μου δε αντέχουν τα συγκεκριμένα στυλ. Εντελώς φυσιολογικό.

Τέλος, νομίζω αιτιολόγησα γιατί “δεν πάω” τους μεταλλάδες. Γιατί ακούω τόσο ακραία μουσική και επειδή δεν έχω αρβύλες είμαι άσχετη. Μεγάλη ηλικιακά δεν είμαι, αλλά στο γυμνάσιο που είχα all-star και στο λύκειο αρβύλες, με μαύρα μαλλιά, ήμουν περιθωριακή. Αλλά όταν μεγάλωσα και είδα ότι γουστάρω τον ακραίο ήχο αλλά δεν με εκφράζει το συγκεκριμένο στυλ έγινα ξαφνικά “μια του συνόλου” για τον υποτιθέμενο μεταλόκοσμο.
Γιατί οι περισσότεροι έχουν σαν μέσο γνωριμίας το μέταλ αλλά και μέσο συζήτησης για την επόμενη βδομάδα ακόμη αυτό. Πρήξιμο με το πόσες συναυλίες είδαν, πόσες γ@μησαν οι Anthrax, διατροφικές συνήθεις Sacred reich, κτλ κτλ. Κανένα άλλο ενδιαφέρον ζωής. Κοινώς : γραφικότητα.

[SPOILER][/SPOILER]

Απλα αλλαξες στυλ ντυσηματος ξαφνικα επειδη το βαρεθηκες απλα ή επειδη δεν αντεξες την κατακραυγη;;;;

Επειδή δεν μου άρεσε. Βαρέθηκα κάθε μέρα να φοράω μαύρα και να φαίνομαι σαν νταλικέρης με τις αρβύλες. Μου αρέσει να ντύνομαι γυναικεία. Έχω τρέλα με τα ρούχα και αυτό δε θα μπορούσε με τίποτα να περιοριστεί σε συγκεκριμένο “χρώμα” ή στυλ.

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να σε ρωτάνε συνεχώς “τι είναι αυτό που γράφει στη μπουζα σου ρε συ, δεν μπορώ να βγάλω τα γράμματα”. :razz:

Δεν ξέρεις αν κοιτάνε το λόγκο εκείνη τη στιγμή ή τίποτα άλλο! Για μας τουλάχιστον!

Nαι,αλλα και παλι ειτε σου αρεσει ενα στυλ ειτε οχι. Αν πραγματικα το θεωρουσες “στυλ του νταλικιερη” δεν θα το υιοθετουσες ΠΟΤΕ!! Αλλωστε,το μεταλ εχει και καποιες πολυ καλοντυμενες,στυλατες γυναικες…Tarja,Simone…:!:

Στα T-Shirt αναφεροταν,μαλλον,οχι στα ξεκωλα τιραντακια…

Δεν κολλάει αυτό που λες. Όταν είσαι γυμνάσιο και πορώνεσαι με το μεταλ προφανώς και υιοθετείς στυλ ντυσίματος κτλ. Απλά καθώς μεγαλώνεις και ωριμάζεις κατασταλάζεις στο αν αυτό το στυλ σου αρέσει-ταιριάζει ή όχι.
Μακάρι να ήταν και όλες που ντύνονται έτσι σαν την Κarja. :stuck_out_tongue:

Το μεταλ είναι φιλοσοφία ζωής.Το ντύσιμο είναι αποτέλεσμα και εξωτερίκευση αυτού που βιώνεις και όχι η αιτία.Κοινώς δεν κάνουν τα ράσα των παπά.Το ίδιο ισχύει και για τις γνώσεις περι μουσικής.Στα 28 έχω γνωρίσει μερικές εκατοντάδες που ασχολήθηκαν με το μεταλ για χιλιάδες λόγους διαφορετικούς αλλά μόνο 2 πραγματικές μεταλούδες που όντως το κατέχουν το άθλημα.

Άρα ο άνδρας κοιτά μια γυναίκα στο στήθος μόνο όταν φορά ξέκωλα τιραντάκια. Τις άλλες κάνει τουμπεκί και κοιτά κάτω??/Οκ, γενικά αναφερόμουν αλλά ούτε αυτό έπιασες

Δεν θα το 'λεγα…

Εγώ κοιτάω πάντα, μια σωστή μεταλλού πρέπει να είναι C και πάνω.

:’) τουλαχιστον! αν ειναι σωστη…

κλαίω :lol:

Λεπόν, και χωρίς πλάκα, γνώρισα τελευταία:

[B]3 μεταλλούδες που[/B]

η [U]1η [/U]φορούσε, σαν τη Τατιάνα στην απογευματινή εκπομπή της, ένα conservative συνολάκι, με ακούσματα:
-[I]Epica- Lacuna Coil - Meden Agan- Kamelot- Skyclad -Faulkenbach -Vanir[/I] (!)

η [U]2η[/U] ενώ έχει λεπτό και όμορφο σώμα, είναι όλο μες στα σπορ (γυμνάστρια γαρ) ακόμα και σε απογευματινές εξόδους. Ούτε μολύβι, σκιες, μαύρα μαλλιά…τίποτα!
-[I]Μetallica -Korn -Nashville Pussy -Bathory- Megadeath -Iron Maiden[/I]-

η 3η με κατάμαυρα (βαμμένα ναι)εντονα μαλλιά, σκιες αλλά…οχι κλασσικό μεταλ ντύσιμο (τι-σερτια με λογκος): ταγεράκι (κ λόγω δουλειάς, αλλά και…επιλογής!), κάσουαλ (beneton, berska, zara,κτλ.)
-[I]Emperor -Morbid Angel- Aura Noir- Decapitated- Mayhem[/I]-

…μετά κατάλαβα πως μεταλλούδες δεν είναι απαραίτητα όσες τηρούν (αυστηρά) μεταλ ενδυματολογικό κώδικα…:wink:

Μετά το κατάλαβες; Δε νομίζω πάντως ότι το ντύσιμο έχει να κάνει πάντα με τη μουσική που ακούς… Το λέω, γιατί βλέπω κι απ’ τον εαυτό μου. Από το λύκειο, μην πώ γυμνάσιο, μέχρι σήμερα πέρασα διάφορες φάσεις, πχ του μπλακ μέταλ, ντουμ μέταλ, γκοθ ροκ, ντεθ μέταλ, ημο:oops: κ.λπ, κι όμως όλα αυτά τα χρόνια και το ντύσιμό μου και τα μαλλιά μου και όλα δεν παραπέμπουν σε ροκομεταλού. Και μάλιστα, μία συμμαθήτριά μου όταν της είπα τί μουσική ακούω, μου είπε “α, εγώ νόμιζα ότι άκουγες Χατζηγιάννη”. Ε αυτό τα λέει όλα για την εμφάνισή μου, όχι ξεκωλέ(με καμία παναγία), φλώρικη θα την χαρακτήριζα. :stuck_out_tongue:

Βεβαίως, σε σένα δε χαλάω χατίρια <3.

Ισχύει σ’ ένα βαθμό το ότι μια μερίδα μεταλλάδων βλέπουν με μισό μάτι όσους δεν έχουν μακριά μαλλιά.
Ισχύει το ότι πολλοί μεταλλάδες έχουν μάλλον τυποποιημένα γούστα σε κινηματογράφο-λογοτεχνία και διαπράττουν αυτό που για μένα είναι μέγιστη καγκουριά, δηλαδή να μιλάνε καμιά φορά για “μέταλ” και για “μη μέταλ” συγγραφείς-ποιητές-ταινίες κτλ.
Ισχύει το ότι πολλοί μεταλλάδες έχουν άκρως συντηρητικές πολιτικές και κοινωνικές απόψεις-αντιλήψεις (βέβαια εγώ μάλλον το εννοώ με διαφορετικό τρόπο από το συντάκτη, αλλά τέλος πάντων).

Ε, αυτά.

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=18785

Να μπεί και το metal hammer στον πόλεμο που διεξάγεται παρακαλώ! 8)

ποια καλυτερα παιδιαα;;:p:p
αλλα λεει εδω
http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=19110