Μεταλάδες, τα καλύτερα παιδιά (;)

Πάντως μεταλ και γκομενάκια δεν πάνε μαζί να το ξέρετε! Οπότε silent κανείς δεν το κάνει για τις ‘γκόμενες’

Kαλά παιδια
Αλλά μουσικά κομπλεξικοί

Και κομπλεξικά μουσικοί ενίοτε.

Γιατί το λές αυτό; Εγώ πιστεύω γίνεται το αντίθετο

[B][U]NIR 1[/U][/B] γινε πιο σαφης αν θες.

Εγω πιστευω πως οι πιο πολλοι [B]μεταλαδες ειναι “συντηρητικοι”[/B] (κανε εσυ την αποσαφηνιση οπως σε βολευει) ή αποδείχτηκαν ετσι στην πορεια.
Αντιθετως [B]οι πανκ ηταν και παραμενουν πιο αυθεντικοι[/B] και οχι συντηρητουκλες.
Και αυτα τα γραφει ενας που μεγαλωσε ακουγωντας αρκετο μεταλ.

εγώ πάντως ακούω manowar και wotan για να ρίξω γκομενάκια, ΠΟΥΛΑΕΙ:!:

http://www.rockyourlife.gr/index.php/blogs/stelios-basbagiannis/item/1372-ροκ-μεταλλικά-στερεότυπα.html

Έχω βαρεθεί τέτοιου είδους άρθρα, πρέπει να βλέπω και ένα καινούριο το μήνα…Ας σταματήσουν να ασχολούνται με το τι κάνει ο καθένας και ας γράψουν κάτι σοβαρό

Δεν θα ασχοληθώ με τα νέα φορολογικά μέτρα, το μνημόνιο, τα χάλια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης [B]και το δήθεν πολιτιστικό άσυλο της Βίλας Αμαλίας [/B]mpla mpla mpla mpla

Κάπου εκεί κλείνεις το tab βασικά

edit:

Δεν είναι τυχαίες οι μουσικές επιλογές σε συγκεντρώσεις λαϊκίστικων η ακραίων κομμάτων, βλπ ΠΑΣΟΚ,ΣΥΡΙΖΑ,ΧΑ και ότι σε όλες έχει ταύτιση κάποιο είδος metal

Καρφώθηκε, θέλει η πουτάνα να κρυφτεί…

(ας θυμηθούμε τα υβριστικά συνθήματα για τις συγκεκριμένες ομάδες ειδικά σε συναυλίες στο terravibe k Gagarin στα 90ς)

Για άλλη χώρα γράφει μάλλον.

Εγω πιστευω οτι ειναι στο χαρακτήρα του ανθρωπου ο κομπλεξισμος! Δεν μπορω να δεχτω οτι ο κάθε μεταλάς ειναι κομπλεξικός! Ενταξει, ως κοινωνικη ομαδα πιστευω, κατα βαση ειναι πιο κλειστόμυαλοι σε θέματα μουσικων προτιμήσεων και γενικα της μουσικης βιομηχανιας ετσι οπως εχει εξελιχτει!
Μην μπερδευουμε μονο το λεγόμενο “κόμπλεξ των μαλλιάδων” με τις πικρες αληθειες που πετανε για το συστημα, την κοινωνια και τα λοιπα! :wink: Αυτα! :slight_smile:

Στερεότυπο πέμπτο: Πολιτική

Η Metal/ροκ σκηνή παγκόσμια, αποτελεί το προπύργιο του συντηρητισμού. Μιλάμε για την μεταλλική κύρια σκηνή, αφού είναι γνωστές οι ακροδεξιές διαθέσεις των Death metal σχημάτων της Σκανδιναβίας, οι διάφοροι τύποι σαν τον Ted Nugent αλλά και οι middle of the road απόψεις σχημάτων σαν τους SABBATH.MAIDEN,METALLICA, JUDAS PRIEST κλπ. Παρ’ όλα αυτά αριστεριστές και δήθεν δημοσιογράφοι του ειδικού τύπου, με οικονομική επιφάνεια συνήθως οικογενειακή, δεν παύουν να μιλάνε για προοδευτισμό, αντίδραση στο σκοταδισμό και υψηλά μεταλλικά ιδανικά. Οι μεταλλικές ορδές που συνωστίζονται στα ανοιχτά χωράφια, και χαιρετούν τον αρχηγό (βλπ band leader- τραγουδιστή) είναι απλά μια από τις μορφές ολοκληρωτισμού, που ο καθένας μας (και εγώ) επιδίδεται. Πειθήνιοι, υποταγμένοι στην φωνή του σχήματος, στο τραγούδι, παιάνα, αντιμετωπίζουμε τον εχθρό, τον άλλο, τον διαφορετικό, τον ξένο, τον σκυλά, τον ράπερ (ας θυμηθούμε τα υβριστικά συνθήματα για τις συγκεκριμένες ομάδες ειδικά σε συναυλίες στο terravibe k Gagarin στα 90ς). O μεταλλικός νέο συντηρητισμός φαίνεται από την αδυναμία αυτής της μουσικής, να εξελιχθεί σε πλάτος, να απλωθεί. Ακόμη και το progressive metal δεν παύει να αναπαράγει επιμιξίες κύρια με κλασική και τζαζ, αλλάζοντας το παιχνίδι και δημιουργώντας υβρίδια από μουσικούς που ζουν στο μεταλλικό περιθώριο και δεν αναγνωρίζονται από τον κλασικό, γεμάτο στερεότυπα μεταλά.

Αντίστοιχα και στην πολιτική, ο μουσικά μόνιμα αρνούμενος την εξέλιξη, δεν μπορεί παρά, να στηρίξει συνήθως κίβδηλα, κόμματα, δήθεν προοδευτικά για να καλύψει την αδυναμία σκέψης έξω από τις παρωπίδες η ακραίες τάσεις που εκφράζουν τον αληθινό ψυχισμό του. Το metal είναι από τη φύση του λαϊκίστικο, μαζικό και λειτουργεί με γνώμονα την υποταγή στον μουσικό αφέντη. Αυτή η νοοτροπία περνά άνετα στον οπαδό, που με τη βοήθεια των φυλλάδων, πιστεύει σε ανωτερότητα, διαφορετικότητα και πρακτικά δεν είναι παρά ένα χειραγωγίσιμο νούμερο στην απέραντη κομματική στατιστική. Δεν είναι τυχαίες οι μουσικές επιλογές σε συγκεντρώσεις λαϊκίστικων η ακραίων κομμάτων, βλπ ΠΑΣΟΚ,ΣΥΡΙΖΑ,ΧΑ και ότι σε όλες έχει ταύτιση κάποιο είδος metal. To δικαίωμα στη διαφορετικότητα, το έχει ο metal οπαδός μόνο για τον εαυτό του και όχι για τους άλλους και αυτό καθορίζει πάω από όλα την πολιτική του ταυτότητα. Σίγουρος μαζί με τους πολλούς και πάντα μόνος απέναντι στους άλλους, πάσχει από τον μεταλλικό ΔονΚιχωτισμό. Κάτι σαν τους ΑΜΑΝ, σάτιρα εκ το ασφαλούς και ζωή με ξένα κόλλυβα.

Το άρθρο γράφτηκε με την ευγενική χορηγία της Δημιουργίας Ξανά!

Οι έλληνες μεταλλάδες έχουν παρόμοια ψυχοσύνθεση με τους (έλληνες) σκυλάδες. Αυτό (όπως έχω ξαναπεί) φάνηκε στην τελευταία συναυλία των Sanctuary στην Ελλάδα, για όποιον θυμάται.
Κατά τα άλλα, μια χαρά…!

Πάντως εγώ με κάμποσα σημεία του κειμένου συμφωνώ, δεν ξέρω αν αυτό με κάνει νεοφίλ αλλά ήθελα να το πω.

Στα μακριά μαλλιά ίσως; :stuck_out_tongue:

Μεγάλη συζήτηση και ατελείωτη… Μπαίνοντας στην ψυχολογια του Μεταλλά κανονικά, αλλά ποιος μπορεί να την εξηγήσει πραγματικά??? Παίζουν πολλοί παράγοντες. Προσωπικά θεωρώ οτι οι μεταλλάδες σαν άνθρωποι είμαστε ή του ύψους ή του βάθους… Ως επι το πλείστω, έχω γνωρίσει είτε τίγκα $%^%&*&^ είτε γαμώ τα παιδιά και πολύ λιγότερο ενδιάμεσες καταστάσεις! Οι μεταλλάδες πολύ συχνά αρέσκονται στο να ξεχωρίζουν είτε για καλό είτε για κακό… και πολλές φορές έχω πιάσει αρκετούς να θεωρούν ότι είναι ανώτερη κατηγορία απο κάποιον άλλο άνθρωπο (τουλάχιστον μουσικά!).

ειπα να ποσταρω αλλα το ολο τοπικ τελικα ειναι ΤΟΣΟ ακυρο που γαμησε το καλυτερα.

ναι ειναι τα καλυτερα παιδια τελικα. ολοι.

Το θέμα δεν είναι να έχει άδικο ή όχι, απλά το θέμα έχει διατυπωθεί άπειρες φορές και έχει καταντήσει αηδία γιατί πολλά πια δεν ισχύουν.Ο έλληνας μεταλλάς άλλοτε είναι έτσι όπως περιγράφει άλλοτε αλλιώς, γενικά ελευθερία στο να εκφράζεται ο καθένας όπως θέλει. Επίσης, το θέμα της πολιτικής τοποθέτησης, διαφαίνεται πια άπειρα πολύ, και σε αυτούς και σε άλλο γνωστό site :roll: :roll:

Επίσης, αυτού του τύπου άρθρα που μιλάνε για ότι άκυρο θέμα, σε μουσικά site είναι εντελώς άκυρα, αλλά όποιος δεν έχει τι να πεί για μουσική αναλώνεται σε θέματα όπως οι έλληνες μεταλλάδες, οι έλληνες διοργανωτές, η προώθηση των συναυλιών και πολλά άλλα. γκκχχχ γκκχχχ Α και πάντοτε υπο το πρίσμα, οι Ελληνες είναι ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ ρε φίλε, τίποτα δεν πέρνουν σοβαρά.

Γενικά ισχύει= Λίγη συζήτηση για μουσική/καλύπτουμε τα κενά με άσχετα θέματα.

είμαι περίεργος να ακούσω ποια είναι αυτά τα κάμποσα.

Διαβαζα το αρθρο και δεν πιστευα στα ματια μου!! Εν ετει 2013 γινεται ΑΚΟΜΑ λογος για τα δηθεν στερεοτυπα των metalheads?!?! Οχι τιποτα αλλο,αλλα απο κατι τετεια WTF αρθρα οι ασχετοι μας κολλανε ταμπελες που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
Με λιγα λογια,αυτο το αρθρο παρουσιαζε σε γενικες γραμμες τους metalheads ως ατομα που διαφερουν μονο και μονο για να προκαλουν! Σοβαρα τωρα; Δηλαδη καποιος νιωθει πιο ανετα σε αυτη την στενομυαλη κοινωνια αν κανει ο,τι κανουν και οι αλλοι,παρα να κανει κατι που τον “γεμιζει”,που του αρεσει,με φοβο μην τον πουν οι ΑΣΧΕΤΟΙ “outsider”;;;
Και στο κατω κατω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος μου ακουει metal ειναι κολλημενος/στενομυαλος ενω καποιος που ακουει σκυλαδικα/pop ειναι μοδερνος(μην χεσω). Απο ενα ειδος μουσικης ακουνε και οι 2 κατηγοριες. Πού ειναι η διαφορα;
Αλλωστε δεν νομιζω σημερα ολα αυτα τα στερεοτυπα(του κωλου) να εχουν βαση. Μπορει καποιοι να στραβοκοιταγανε τπυς metalheads στα 90s,oταν ο αριθμος στους στη Ελλαδα ηταν λιγος. Τωρα ομως αυτο δεν ισχυει πια. Το metal και ολη η σχετικη κουλτουρα του ειναι αρκετα εμφανης(περιοδικα.clubs,συναυλιες,ραδιοφωνο),ασχετα που δεν προβαλλεται 24h απο τα ΜΜΕ. Οποιος ψαχνει βρεισκει…
Αλλωστε,ο χαρακτηρας δεν διαμορφωνεται 100% απο τη μουσικη,και η ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΙΑ βρισκεται σε εκεινους που απορυπτουν τους αλλους μονο λογω της μουσικης που ακουνε… Σκατοψυχοι και weirdos υπαρχουν παντου.