Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Ναι καλά. Ο λαός μίλησε! Εγώ έχω να καταγγείλω τις μασονικές δυνάμεις του rocking που δεν έδωσαν στους 65daysofstatic θέση στο τοπ 30, ενώ είχα δώσει ρητή εντολή να τους ψηφίσετε. Θα με αναγκάσετε να επιστρέψω στις λίστες και να αρχίσετε να βλέπετε μπάντες στο τοπ 30, που ούτε το όνομα τους δε θα μπορείτε να προφέρετε και θα γίνεστε ρεζίλι στο ραδιόφωνο!!!

ΥΓ. Περί rotting Christ:
Ο δίσκος μια χαρά είναι. Μπορεί στο είδος που μέχρι πέρσι άκουγαν rc, ο δίσκος να μην είναι τίποτα σπουδαίος, αλλά το cd ακούστηκε από πολύ κόσμο που δεν ακούει το είδος. Εγώ με RC έχω επιδερμική σχέση (γενικά δε μπορώ όσα έχουν βόθρο φωνητικά) αλλά το φετινό το καταχάρηκα. Επομένως για μένα δεν αποτελεί έκπληξη η επιλογή. Άρεσε και σε μη φανς του είδους

Όταν λες είδος εννοείς blackmetal?

Γιατί αν είναι έτσι καμία σχέση, δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλός blackmetal δίσκος ή όχι.

υποθέτω πως όταν κάποιος λέει “στο είδος του έχουν βγει άλλοι καλύτεροι για φέτος”, αυτό εννοεί

Δεν ξέρω ποιος το λέει, αλλά αν το εννοεί έτσι κακώς το κάνει γιατί οι RC έχουν χαλαρή σχέση με το ιδίωμα εδώ και πάνω από 10 χρόνια. Πλέον κινούνται σε αρκετά πιο γενικά extreme metal μονοπάτια και ακόμα και σε αυτά μπορούμε να βρούμε πολύ καλύτερους δίσκους

Τεσπά, αν άρεσε τόσο πολύ εγώ πάω πάσο, αλλά η διαφωνία μου παραμένει.

Μπράβο για τους Midas Fall. Γενικά πρώτη φορά βλέπω λίστα στο σάιτ και μου αρέσει. Σίγουρα διαφωνώ σε κάποια αλλά έχετε διορθώσει αρκετά πράγματα σε σχέση με τις προηγούμενες.

Μια χαρά ήταν το RC, λογικά ξεφούσκωσε αρκετά αλλά οκ μας τα έπρηξαν όλοι όταν βγήκε. Είχα να τον ακούσω αρκετό καιρό και το ξαναέβαλα πρόσφατα, μια χαρά πέρασα και γούσταρα. Και το Orders…είναι έπος.

Ήθελα να πω αυτό που λέει ο karvou περίπου. Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε ακραίο ήχο, ειδικά στο black και σίγουρα δεν μπορώ να θεωρηθω εξειδικευμένος στο είδος.

Το προηγούμενο άλμπουμ των RC με βρήκε εντελώς αδιάφορο, αλλά βλέποντας το σύνολο των οπαδών του ήχου να το αποδέχεται θα ήταν λάθος να πω ότι το άλμπουμ δεν είναι καλό. Για το AEALO πολύς κόσμος όπως κι εγώ που δεν την παλεύει με ακραία ακούσματα, ευχαριστήθηκε το δίσκο και ακόμα το ακούω και μου αρεσει. Μπορεί να μην είναι στα αγαπημένα μου της χρονιάς, αλλά το θεωρω ένα καλό άλμπουμ για αυτό που είναι.

Από την άλλη, προσπάθησα να ακούσω και δίσκους από μπάντες που αποθεώθηκαν και δεν τα κατάφερα καν (ελληνικές και στον ακραίο ήχο).

Προσωπικά, εκλαμβάνω μια απαξιωτική στάση των οπαδών του ήχου που κάποτε πρέσβευαν οι RC που δε θεωρώ ότι αξίζει στο δίσκο.

Όσο για το νούμερο ένα, τους Arcade Fire, μπορεί να μη μου λένε προσωπικά τίποτα, αλλα δίκαια είναι πρώτοι από την άποψη ότι συσπείρωσαν τον κόσμο που ακούει το είδος στο να το θεωρούν το καλύτερο άλμπουμ και κέρδισε και ανθρώπους με ελαφρώς διαφοροποιημένα γούστα. Κανένας άλλος δίσκος δεν είχε τέτοια καθολική αναγνώριση.

Κατά τα άλλα θεωρώ πιο σημαντικό πως για το κάθε επιμέρους παρακλάδι του rock, από το indie, μέχρι το ακραίο metal στη λίστα υπάρχουν και οι πιο αντιπροσωπευτικοί δίσκοι, ενώ προκυπτουν και κάποιες όχι τόσο safe επιλογές, σε σχέση με αυτό που πολλοί περιμένουν από ανάλογες λίστες.

Κατανοώ το σκεπτικό για Rotting Christ (άλλο που ο δίσκος δεν διαφέρει ιδιαίτερα σε ύφος από τον προηγούμενο) αλλά και πάλι υπάρχουν -κατά τη γνώμη μου πάντα ε- αντίστοιχες κυκλοφορίες που θα άξιζε να προσεχτούν. Από τους δικούς μας Bohemian Grove, Divine Element και Agnes Vein μέχρι τον Burzum και τους Triptykon.

Και αν δείτε και τις λίστες του 2010 στο φόρουμ, μάλλον στο παραπάνω συγκλίνουν.

Επίσης όταν λείπουν οι Deathspell Omega, δεν μπορεί να μιλάμε για τους πιο αντιπροσωπευτικούς δίσκους στο ακραίο μέταλ.

Τεσπά, απλές παρατηρήσεις όλα τα παραπάνω, η λίστα για μένα που ψάχνω κάθε χρονιά 2-3 indie/alternative δίσκους να με συγκινήσουν όπως έχουν κάνει κατά καιρούς οι Killers, Interpol, Junius, Pink Mountaintops είναι ένας καλός οδηγός.

σορυ ρε συ outshined
αλλα απο που και ως που συμπερανες κατι τετοιο?
τουλάχιστον όσο αφορά την ελλάδα.
γιατί οκ στον υπόλοιπο κόσμο είχανε απήχηση.

από τις συζητήσεις με τους υπόλοιπους συντάκτες που αρέσκονται στο indie, τους παραγωγούς του ραδιοφωνικού σταθμού που πάλι είναι οπαδοί του ήχου και βλέποντας πως είναι στο σύνολο του διεθνούς τύπου στις ψηλότερες θέσεις για τα άλμπουμ της χρονιάς.

Δεν πιστεύω πως υπήρχε hard rock δίσκος ή ακόμα και metal που να είχε τόσο καθολική αποδοχή και ελπίζω να συμφωνούμε πως το μέγεθος των Accept ή των Enforcer που θεωρώ πως είναι οι 2 πιο αποδεκτοί heavy metal δίσκοι δεν είναι το ίδιο.

Να κάνω κι εγώ ένα συνολικό σχόλιο για τη λίστα. Προφανώς είναι εκτός των ακουσμάτων μου οι περισσότεροι δίσκοι, από τη λίστα μόνο το Σαμσάρα θα τσεκάρω, η διαφωνία μου κι εμένα είναι το ΕΑΛΩ, πολύ περισσότερο ντόρο έκανε το Belus και το Deathspell Omega κατά τη γνώμη μου(και έξω από το όρια του extreme metal), αλλά ας μην το κουράσουμε άλλο.

Η ένστασή μου πέρσι ήταν η επιμονή/εμμονή σε κάποια φτασμένα ονόματα (U2 που θυμάμαι τώρα), ο ορισμός δηλαδή της “safe” επιλογής. Αυτό δεν μαρέσει στη μουσική μου, αυτό κατακρίνω.
Φέτος η λίστα είναι εντελώς non-safe (άντε πες οι Accept είναι λίγο δεινόσαυροι, αλλά αν κρίνω από τα σχόλια δικαιολογείται η παρουσία τους), οπότε (Κώστας) κούντος από μένα.

Και το καλό είναι ότι έβαλα και είδα τις λίστες από το 2004 μέχρι φέτος (του 2003 δεν είχατε συγκεντρωτική λίστα? Δεν τη βρήκα), και από την -σχεδόν- εφηβική λίστα του 04 φαίνεται η ωρίμαση του site προς αυτή την κατεύθυνση, με μόνη παραφωνία τη λίστα του 08.

Αυτά. Και του χρόνου με σλατζιές στο #1 :blues:

Νοθεία ιζ αμπάουτ του χάππεν :naughty:

δηλαδή θες να μου πεις ότι στην ελλάδα γίνεται χαμός με αυτό το άλμπουμ?

οι volbeat πάλι που κάνουνε χαμό στο εξωτερικό που είναι?
δεν υπάρχουν αρκετοί μεταλλάδες συντάκτες?
ή δεν άρεσε σε κανέναν τους το αλμπουμ τους?

γιατί από hype αυτές οι 2 μπάντες πιστεύω ότι βρίσκονται σε ίδιο επίπεδο -

και κάτι ακόμα
πως είσαι τόσο απόλυτος για την καθολική αποδοχή του άλμπουμ?
όλα τα άλμπουμ δηλαδή της λίστας χρήζουν καθολικής αποδοχής?

Παρ’ όλο που οι επιλογές της λίστας απέχουν κατά πολύ από τα δικά μου ακούσματα, εκτός από 3, βαριά 4 επίλογές (από τις οποίες καμία δε θα 'μπαινε στο δικό μου τοπ θερτι, αλλά λίγη σημασία έχει αυτό, οπότε προχωράμε), έχω κανα δυο ενστάσεις (κουβέντα να γίνεται).

Η πρώτη φυσικά αφορά στην επιλογή των rotting christ (πρωτότυπο ξέρω ;p).
Θα μου φαινόταν πιο λογικό να έβλεπα το Aealo σ’ ένα τοπ-οτιδήποτε που θα διαμορφωνόταν από τον κόσμο, για τους εξής λόγους, έχουν ένα ήδη “χτισμένο” κατά κάποιο τρόπο όνομα (οπότε και hype), είχαν τρομερή προώθηση με το aealo.

Κατανοώ απόλυτα ότι η πλειοψηφία των συντακτών του ροκιν δεν ασχολείται με “ακραία” είδη και είναι πιο “εύκολο” ένα τέτοιο άκουσμα, αλλά πιστεύω ότι ασχολείται με μουσική γενικά.
Το aealo αυτό που άφησε σε μένα (αλλά και σε πληθώρα άλλων απ’ ότι είδα) είναι πολεμικές ιαχές και αυτό:
[U][I]Rotting Christ - Orders From The Dead ([B]cover[/B])[/I][/U]
(if you know what i mean :roll:).

2η ένσταση: Midas Fall τέταρτο?
Προλαμβάνω και λέω ότι δεν έχω κάποιο άλλο παρεμφερές να αντιπροτείνω αυτή τη στιγμή.
Για το συγκεκριμένο όμως έχω να πω ότι είναι αξιόλογη προσπάθεια, post-alternative-κάτι, που μπορεί να ακουστεί ευχάριστα (κάποιες στιγμές), αλλά από κει και πέρα θεωρώ ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω, κάτι διαφορετικό που να το κάνει να ξεχωρίσει και να αξίζει την 4η θέση.

Είναι απλά ένα καλό πρώτο δείγμα από μπάντα που τώρα ξεκινάει. Υπερεκτιμημένο. Έχω την εντύπώση ότι και οι ίδιοι υπερεκτίμησαν τη δουλειά τους σε βαθμό που το 'χασαν. (κάπου διάβασα ότι συνέκριναν τους εαυτούς τους με radiohead και portishead, ίσως κάνω λάθος, δεν το 'χω διασταυρώσει, αν ισχύει όμως, είναι ακόμα ένα μείον).

Ps: περίμενα να δω kylesa, electric wizard, monster magnet, μόνο και μόνο λόγω του χαμού που έχει γίνει (προσωπικά, ακόμα, δεν έχω ακούσει νότα).

but that’ s just me

Προσωπικα οι Arcade Fire δεν μου αρεσουν…μου φαινονται βαρετοι και χωρις καποιο στοιχειο τους να με “τραβαει”,οπως και αρκετες απο τις επιλογες των συντακτων.Ο καθενας ειναι διαφορετικος ομως,και εχει διαφορετικα κριτηρια.Θεωρω ατοπο να συζηταμε ,και ποσο μαλλον να κραζουμε σαν μωρα,οτι καποιος δισκος δεν επρεπε να μπει η καποιος αλλος το αντιθετο.Πιστευω τα αλμπουμ που θα βρισκονται κοινα στην λιστα συντακτων-αναγνωστων θα ειναι πιο κοντα στην αντικειμενικοτητα,οσο μπορει να υπαρξει τετοια στην μουσικη.

Τα κομμεντς του fb με κάλυψαν

γελοία λίστα. Κάτι τύποι σαν και έσας και το metal hammer ευθύνονται για την σημερινή κατάντια της μουσικής σκηνής στην Ελλάδα και όχι μόνο. Εφόσον λοιπόν είστε εχθροί του πραγματικού heavy metal/ hard rock σταματήστε να ασχολείστε με αυτό, δεν υπάρχει λόγος.

:metal::metal:

με βάζεις να υπερασπίζομαι πράγματα που δεν μ’αρέσουν, αλλά τεσπα…:stuck_out_tongue:
συγκεκριμένα τους Arcade Fire τους βαριέμαι όσο δεν πάει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλοί σε αυτό που παίζουν.

μακάρι να είχαν το ίδιο hype με τους Volbeat. Τότε οι τελευταίοι - που μου αρέσουν πολύ περισσότερο - θα ήταν πολύ πιο μεγάλοι. Όσο κι αν μ’αρεσε το τελευταίο τους άλμπουμ δεν μπήκε στη 15αδα μου, αλλά και να έμπαινε θα ήταν χαμηλά, γιατί είχε μερικά εξαιρετικά τραγούδια, αλλά όχι τίποτα τρομερά διαφορετικό να προτείνει σαν άκουσμα, σε σχέση με το παρελθόν τους.

δεν ξέρω αν γίνεται χαμός στην Ελλάδα με το άλμπουμ των Arcade Fire, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως όσοι ακούνει indie το είχαν ή το έχουν στις κορυφαίες θέσεις της λίστας τους.

Νομίζω πως σύντομα θα μετρηθούν και σε συναυλιακό επίπεδο οι οπαδοί τους πάντως…:wink:

Εν τέλει, όταν στο σύνολο του ξένου εναλλακτικού μουσικού τύπου ο δίσκος βρίσκεται πολύ ψηλά, τοτε μπορούμε να μιλάμε κατά μια έννοια για καθολική αποδοχή.

Δεν μίλησα για όλα τα άλμπουμ. Είπα για το νο.1 ότι στον ήχο που πρεσβεύει είχε γενικότερη αποδοχή και αναγνώριση.

Βαλτο ολο αγορι μου!

Χαχαχ για όλο πήγαινε κανονικά :oops:

Παραθέτω τη συνέχεια για όσους δεν ενόησαν

Ασχοληθείτε με τους James και τους Green Day. Α, επίσης μπορείτε να αλλάξετε το φόντο του page σε ροζ. Έτσι και αλλίως μόνο χαζογκόμενες και τιτίκες θα το διαβάζουν…

IN YOUR FACES \m/

πς: μπες μςν, θέλω να με μάθεις πως να ανεβάσω τραγούδι στο γιουτιουμπι.

Ρε τι έπικ κόμμεντς είναι αυτά από κάτω, εννοώ στο φόρουμ τέτοιες βλακείες δεν λέγονται και οι άλλοι τα πετάνε αυτά και επώνυμα! Που είναι οι maiden και το progressive αριστούργημα a thousand suns;;;

Γενικά αξιοπρεπής λίστα δικαίως το νούμερο ένα και συμφωνώ με outshined καλώς η κακώς μάζεψε κόσμο ο δίσκος και οι arcade fire μεγάλωσαν σε σημείο να τους ακούω σε πολυκαταστήματα ενώ volbeat δεν άκουσα πουθενά πχ. Καμία σχέση τα δύο ονόματα σε σχέση hype και δυναμικής . Και μόνο σύγκριση από venues οι αρκειντ πάιζαν σε αρένες ενώ οι volbeat μετά βίας 1000 άτομα σε χεντλαιν εμφάνιση.

Ευχάριστες εκπλήξεις οι gaslight anthem (παρόλο που το προηγούμενο ήταν καλύτερο και δεν είχε μπει στην τότε λίστα), band of horses, το avenged για την θέση του που όντως αξίζει και το midas fall το οποίο όμως σαν να παραείναι ψηλά ε!

για μένα το ab3 πολύ ψηλά για την αξία του, δεν μου κόλλησε ο δίσκος αλλά προσωπική άποψη και το pos αλλά έχουμε αγάπη στην πατρίδα με δαύτους οπότε δικαιολογείται. Διαφωνώ και με την ύπαρξη κοχιντ στην λίστα μιας και το βρήκα κακό αλλά γούστα είναι αυτά. κατά τα άλλα ένα λινκ με κάποιο τραγούδι από το άλμπουμ ή ένα μικρο σαμπλ θα ήταν όμορφο addition στο άρθρο για τους βαρεμένους ειδικά όταν βγάλετε λίστα με συντάκτη που θα έχει αρκετές διαφορές κλπ

Αρκετά καλά οverall!