Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Διάβασα τις λίστες των συντακτών και συμπεραίνω κάποια ενδιαφέροντα πράγματα:
1)ισχύει ακόμα ο θεσμός της maidenοαπαγόρευσης,καταναοώ ότι το the final frontier δεν είναι καλό album,αλλά ούτε καν στην εικοσάδα ,έστω και από έναν μου φαίνεται περίεργο.Το ίδιο ισχύει και για άλλα κλασικά συγκροτήματα(που έβγαλαν όπως ο ozzy και οι scorpions.
2)Το καινούργιο motorhead και το καινούργιο monster magnet,και το καινούργιο black label society αντικειμενικά αδικήθηκαν κατάφορα.
3)Ο robert plant,o neil young,ο tom petty,οι manics έβγαλαν ωραίους δίσκους φέτος,τους άκουσε κανείς?
4)Επειδή δεν θέλω να σκεφτώ ότι οι συντάκτες ψηφίζουν"πουλώντας μούρη" ή ξαφνικά αντιγράφουμε στην ελλάδα το Q,το Mojo και το rolling stone,ας θεωρήσω ότι είναι τυχαίο το γεγονός.

Ή μπορεί και απλά να μη διάβασες καλά τις λίστες… (Neil Young => Καθόλου καλά όμως…)

:slight_smile: Ζουγκλαααααααα!!!

καλα ορισμενες λιστες ηταν λιγο περιεργες

περίεργες δηλαδή?

γραψε ακυρο

κουντος παντως για την 3η θεση στους misery index!!!

Όντως έκανα λάθος,είναι μέσα και στα συνολικά καλύτερα 30,και 2-3 το έχουν επιλέξει ψηλά(φταίει οτι τις διάβασα χτες 8.30 το πρωί με hangover!)
Aυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι όπως και σε όλα τα μουσικά έντυπα,διαφέρουν πάντα οι λίστες των αναγνωστών με τις λίστες των συντακτών.Ίσως είναι η μεγαλύτερη εμπειρία,ίσως είναι “ελιτισμός”,δεν ξέρω.
Με τη πάροδο του χρόνου όμως ανατρέπονται όλα αυτά και ο “κόσμος” καθιερώνει τα κλασικά album.
Έτσι κι αλλιώς όλα υποκειμενικά είναι.
Αυτό που μου άρεσε πάντως για να μην γκρινιάζω συνέχεια είναι η μεγάλη έκταση επιλογών,περίμενα λιγότερα indie -alt συγκροτήματα.Κάποια στιγμή νόμιζα ότι μπήκα στο avopolis…

Και επειδή ένα album έχει το όνομα maiden, ozzy, scorpions αυτόματα το κάνει καλό? Εγώ πιστεύω ότι περίεργο θα ήταν αν όντως έμπαινε στην 20άδα πχ.

Από τη λίστα 8 δίσκους έχω ακούσει και από αυτούς οι 6 μου άρεσαν. Γενικά ακούω ότι να ναι δεν έχω ένα συγκεκριμένο είδος. Προσωπικά και από τη γενική λίστα αλλά και από αυτή των συντακτών κρατάω τα albums που δεν έτυχε να ακούσω όλο το χρόνο. Έχει να πέσει αρκετό ψάξιμο.
Τώρα όταν στους 20 συντάκτες οι 2 είναι του ακραίου ήχου λογικό να μην υπάρχουν πολλές επιλογές στη λίστα.

Μου κάνει εντύπωση ακόμα που το συζητάμε για Ozzy,Maiden και Scorpions.Απο μέτρια μέχρι ασχημα αλμπουμ και από τους τρεις και σε σχέση με άλλες κυκλοφορίες,και φυσικά και σε σχέση με την δική τους δισκογραφία

Εμπειρία ίσως αλλά ελιτισμός όχι, τουλάχιστον σε αυτό το site.

Ελιτισμό θα έβγαζε μια λίστα που θα σου πέταγε κουφές και άγνωστες κυκλοφορίες τις οποίες όταν θα τις άκουγες θα μας έκραζες. Και αυτό γιατί στην προσπάθεια να φανούμε ελίτ θα σου πουλάγαμε ότι “εμείς που ξέρουμε να ακούμε το εκτιμάμε, κάτι που εσύ δεν μπορείς να κάνεις” και θα βάζαμε δύσκολες μουσικές. Αντίθετα εδώ εμείς προσπαθούμε να ανακαλύπτουμε πράγματα όχι για να το πάιξουμε κάτι αλλά για να τα μοιραστούμε και με άλλους (πρώτα εσωτερικά οι συντάκτες μεταξύ μας και μετά να τα δώσουμε στους αναγνώστες).

Ακόμα και αν εγώ ήθελα να το παίξω κάτι π.χ. με τους Widespread Panic χωρίς τις ψήφους των άλλων συντακτών δεν θα έβγαινε με τίποτα στη λίστα. Το ότι βγήκε σημαίνει ότι άρεσε και σε άλλοιυς και άρεσε πολύ.

Για την έκταση των επιλογών τώρα. Το Rocking ασχολείται με όλο το ροκ και τα παρακλάδια του. Δεν αποκλείει είδη. Δεν βάζει το μέταλ σε μια γωνία όπως άλλοι ούτε σνομπάρει το alternative επειδή έχει metalheads συντάκτες. Εδώ έχουν όλα το χώρο τους.

Τέλος επειδή αναφέρθηκε η διαφορά μεταξύ λιστών συντακτών και αναγνωστών σκεφτείτε και τα παρακάτω:

Η λίστα των αναγνωστών μπορεί να έχει μεγάλη βάση ψηφοφόρων αλλά η αξιοπιστία της κλονίζεται από τα εξής:

Δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτόν που ψηφίζει. Δεν ξέρουμε τι και πόση μουσική ακούει. Μπορεί να ψηφίσει 5 άλμπουμ για καλύτερα και να είναι τα μόνα που άκουσε το 2010. Μπορεί να μην τα άκουσε και καθόλου αλλά να ψήφισε για να ενισχύσει την αγαπημένη του μπάντα ή γιατί έχει ακούσει από άλλον ότι είναι καλά. Δεν είναι τυχαίο ότι π.χ. οι Maiden βγαίνουν πρώτοι κάθε χρονιά που βγάζουν άλμπουμ σε διάφορες ψηφοφορίες.

Συνηθέστερο στους αναγνώστες είναι να βγει 1ο ένα καλό άλμπουμ μεγάλης μπάντας και όχι ένα εξαιρετικό άλμπουμ μιας πιο άγνωστης στο ευρύ κοινό.

Για τη 2η λοιπόν περίπτωση χρειάζονται οι λίστες των συντακτών Ουσιαστικά ο αναγνώστης επενδύει στην δουλειά (ακροάσεις, ψάξιμο σε περιοδικά και internet, promos, αγορές, συζητήσεις, meetings κλπ) που έχω ρίξει εγώ και τα άλλα παιδιά για να ακούσουμε,κριτικάρουμε και τελικά να προτείνουμε άλμπουμ με την υπογραφή μας.

Και 2 άλμπουμ από τα 30 να βρει που του αρέσουν και δεν τα ήξερε κέρδος είναι.

Σωστός ο stargazer,με κάλυψε πλήρως.
Για να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση
Βάζω κι εγω μια λίστα με τους “αδικημένους”,όχι με σειρά προτίμησης
Dillinger Escape Plan ? Option Paralysis
Monster Magnet -Mastermind
Tom Petty-Mojo
Robert Plant-Band of joy
Black Rebel Motorcycle Band-Beat the Devil’s Tattoo
Airbourne-No guts no glory
Motorhead-The world is yours
Stone temple pilots-stone temple pilots
Treat-Coup de Grace
και μια λίστα με τα "απαγορευμένα"
Βlack Label Society-Η παραγγελιά του μάυρου
Ozzy-Ούρλιαξε
Halford-Φτιαγμένος από μέταλλο
Iron maiden-το τελευταίο σύνορο
Firewind-Mέρες αντίστασης
Blind Guardian-Στην άκρη του χρόνου
Gamma ray-Στην υγειά του μέταλλου
Spiritual Beggars-Eπιστροφή στο μηδέν
Scorpions-Tσίμπημα στην ουρά
Soulfly-οιωνός
O πόνος του Γιάννη ελιά-Φεστιβάλ
κλπ…

Δηλαδή στη λίστα του ρόκιν βγήκε 1ο ένα άλμπουμ μπάντας “πιο άγνωστης στο ευρύ κοινό”?

Ούτε για τους συντάκτες ξέρουμε τι και πόση μουσική ακούνε μπορεί να άκουσαν μόνο τα 20 άλμπουμς που έκαναν review. Kι εγώ πχ μπορώ να μη θεωρήσω τυχαίο ότι οι Rotting Christ (ω ναι, πάλι αυτοί!) βρίσκονται σε κάθε λίστα μουσικού τύπου όποτε βγάζουν δίσκο.

Μην ξεφεύγετε, συντάκτες και αναγνώστες μέρη του ίδιου συνόλου είναι.

Δεν είπα αυτό και δεν πρέπει να είναι απαραίτητα έτσι. Αν είχαμε το στόχο να βγάλουμε κάτι άγνωστο με το έτσι θέλω θα φαινόταν.

Δεν είναι τυχαίο ότι το Arcade Fire είναι στο Τοp 5 σε όλα τα περιοδικά που καλύπτουν το είδος τους αλλά κανείς δεν τους έβαλε Νο1 για να έχει δική του και καλά πρόταση.

Σε εμάς αφού άρεσε στους ανθρώπους μας το βγάλαμε. Έτσι απλά. Αν άρεσε το Maiden θα το βγάζαμε (το κάναμε με τους AC/DC). Άρεσε το Rotting Christ και το βάλαμε. Τι εννοείς δεν είναι τυχαίο; Μας το επιβάλουν; Αν το εννοείς αυτό είσαι πολύ μακριά από την αλήθεια.

Πέρσι βγάλαμε τους CBP αλλά δεν έχουμε τέτοια γραμμή (για κουφές προτάσεις) και το ξέρετε όσοι μας παρακολουθείτε καιρό.

Δεν νομίζω να έγραψα πουθενά ότι έχετε κάποιου είδους γραμμή, απλά σχολίασα την παρατήρηση ότι “στις λίστες τον αναγνωστών βρίσκονται άλμπουμς γνωστών μπαντών στην κορυφή”.

Ας περιμένουμε πάντως να βγει και η λίστα των αναγνωστών και κάνουμε τις όποιες συγκρίσεις και σχόλια. Από τα όσα γράφονται στο φόρουμ πάντως (χωρίς να είναι απαραίτητα ενδεικτικά της κεντρικής ψηφοφορίας στο site) δε φαίνεται να προτιμούν οι γιούζερς ούτε το Maiden ούτε κάποιο άλλο άλμπουμ πολύ γνωστής μπάντας.

σωστος ο κρισπ

η αξιοπιστια των συντακτων κλονιζεται το ιδιο με αυτη των αναγνωστων

πχ
αν στην θεση των 2 συντακτων που ειχανε πρωτο στις λιστες του το arcade fire
ηταν 2 συντακτες που τα γουστα τους φερνανε πιο πολυ στο μεταλ
και ειχανε πρωτο πχ το kvelertak
θα ειχαν σκαρφαλωσει στην κορυφη της λιστας οι νορβηγοι και οχι οι καναδοι
και ολα οσα μου ειπε ο συμπαθης outshined - οτι δικαιως το arcade fire ειχε την πρωτη θεση - δεν θα ισχυαν για τη λιστα του rocking

αυτη ειναι η αληθεια
δεν μπορει να υπαρξει αξιοπιστη λιστα 20 ατομων
που τα γουστα τους ξεκινανε απο ακραιο μεταλ και φτανουν μεχρι indie folk!!

Να περιμένουμε αλλά το παρελθόν δείχνει το μέλλον :wink:

Λίστες αναγνωστών Rocking

Τα καλύτερα του 2008:

  1. Metallica - Death Magnetic
  2. AC/DC - Black Ice
  3. Guns N’ Roses - Chinese Democracy
  4. Slipknot - All Hope Is Gone
  5. Opeth - Watershed
  6. Amon Amarth - Twilight Of The Thunder God
  7. Judas Priest - Nostradamus
  8. Moonspell - Night Eternal
  9. In Flames - A Sense Of Purpose
  10. Motorhead - Motorizer

Τα καλύτερα του 2007:

  1. Paradise Lost - In Requiem
  2. Machine Head - The Blackening
  3. Nightwish- Dark Passion Play
  4. Helloween - Gambling With The Devil
  5. Primordial - To The Nameless Dead
  6. Dream Theater - Systematic Chaos
  7. Scorpions - Humanity Hour 1
  8. Rotting Christ - Theogonia
  9. Symphony X - Paradise Lost
  10. Gamma Ray - Land Of The Free 2

Τα καλύτερα του 2006:

  1. Tool - 10.000 Days
  2. Mastodon - Blood Mountain
  3. Iron Maiden - A Matter Of Life And Death
  4. Muse - Black Holes And Revelations
  5. Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium
  6. Queensryche - Operation Mindcrime II
  7. Isis - In The Absence OF Truth
  8. Motorhead - Kiss Of Death
  9. Slayer - Christ Illusion
  10. Amorphis - Eclipse

Τα καλύτερα του 2005:

  1. System Of A Down - Mezmerize
  2. System Of A Down - Hypnotize
  3. Helloween - Keeper Of The Seven Keys: The Legacy
  4. Paradise Lost - Paradise Lost
  5. Nevermore - This Godless Endeavor
  6. Dream Theater - Octavarium
  7. Opeth - Ghost Reveries
  8. Bon Jovi - Have A Nice Day
  9. Deep Purple - Rapture Of The Deep
  10. Judas Priest - Angel Of Retribution

Τα καλύτερα του 2004:

  1. Nightwish - Once
  2. Velvet Revolver - Contraband
  3. Pain Of Salvation - Be
  4. Mastodon - Leviathan
  5. Monster Magnet - Monolithic Baby
  6. Scorpions - Unbreakable
  7. Fates Warning - FWX
  8. Megadeth - The System Has Failed
  9. Therion - Lemuria / Sirious B
  10. Rammstein - Reise Reise

Και τι μ’ αυτό?

Hyped metal επιλογές αυτές των αναγνωστών, hyped non-metal οι (περισσότερες) επιλογές των συντακτών.

Αυτό που εύκολα διαπιστώνει κανείς πάντως είναι ότι υπάρχει μια απόσταση στα ακούσματα που έχουν οι συντάκτες με αυτά που έχουν οι αναγνώστες.

Δεν έχει νόημα η συζήτηση που κάνετε. Ή εμπιστεύεσε κάποιους ανθρώπους ότι μέσα στη χρονιά ακούν πολύ μουσική και προτείνουν πράγματα πέρα και από το καθαρά προσωπικό τους γούστο ή όχι και απλά γράφετε στο φόρουμ. Ή ακόμα καλύτερα δεν ασχολείστε καν με το rocking και μαγκιά σας. Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφίες.

Εγώ πάντως νιώθω τυχερός που στη ζωή μου βρήκα κάποια περιοδικά (τότε) και ραδιοφωνικούς παραγωγούς που από τη δική τους “μη αξιόπιστη” γνώμη έμαθα πολλά και τους το χρωστάω ακόμα.

Όχι και τόσο. Από περιέργεια και μόνο είδα και τις λίστες των συντακτών. Σε τρεις από ότι θυμάμαι τα νο1 ήταν ακριβώς ίδια και στου 2008 το νο1 των αναγνωστών ήταν νο2 σε σας. Και σε κάθε λίστα υπήρχαν σίγουρα 3-4 κοινοί δίσκοι.

Και δεν κατηγορώ τους συντάκτες το προσωπικό τους γούστο είναι άλλωστε.
Απλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Διότι πολλές φορές ο κόσμος βγάζει δίσκους που πραγματικά αξίζουν.

[SPOILER]Δεν έχω καν ακούσει το νέο Maiden[/SPOILER]

η αξιοπιστια αναφερεται ως προς την τελικη λιστα
και οχι προς το τι προτεινει κανεις

πχ για ντεθ μεταλ θα εμπιστευω τον φ. αλεκου
για προγκ μεταλ θα εμπιστευτω τον καραδημητρη
και θα ακουσω κατι που προτεινουν

αλλα το νο1 της τελικης λιστας ενος site
δεν αποτελει προταση
απλα το αποτελεσμα μιας μαθηματικης διαδικασιας