Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Εμενα δεν με ενοχλει η λιστα.Ετσι και αλλιως δεν νομιζω οτι παιζει να βρω λιστα
που να μου αρεσει 100%.
Η μοναδικη μου ενσταση ειναι οτι οι συντακτες τα προτεινουν ο ενας στον αλλο.
Μπειτε ρε παιδες στα αντιστοιχα θρεντ οπως κανουν καποιοι (λιγοι) και πειτε 2 λογια.
5 λεπτα θα σας παρει.
Οι Taddy Porter ας πουμε υπαρχουν μπολικα ατομα στο φορουμ που θα τους ακουγαν.
Τωρα μεσα σε μια λιστα με 30 δισκους και για τους περισσοτερους με 15-20 νεα ονοματα
ε σιγα μην κατσει να τσεκαρει ο αλλος τι παιζει η καθε μπαντα !

Πάντως 2 σελίδες τώρα το Immolation έχει γίνει η διασημότερη κυκλοφορία της χρονιάς

Edit : Ο Δόσης εκτός από προδότης με τους Avenged Sevenfold πρέπει να λογοδοτήσει γιατί δε γράφει και εδώ

So much to do… so little time

Μακάρι να προλάβαινα να γράφω όσο συχνά θέλω και στο φόρουμ

οι δουλεια των συντακτων ειναι να ακουνε οσα πιο πολλα μπορουν, να ενημερωνονται και να προτεινουν/κριτικαρουν κλπ.
οι οπαδοι ομως το κανουν??

δηλαδη για να το θεσω πιο απλα…

  1. Ο αλεξ 1992 μπορει να ακουσει ολοκληρο τον δισκο της Joanna Newsom και να γουσταρει??!!
  2. Ποιος ειναι αυτος που εδωσε λεφτα για τον δισκο της Joanna Newsom και των Accept και τα γουσταρει και τα δυο εξισου!!!
  3. Γιατι ο metal era και ο no remorse δεν πουλανε δισκους των Arcade fire και της Joanna Newsom ??
  4. Γιατι οι ιδιοι πουλανε διαφορα ?post? της μοδας?!!
  5. Ειναι πιο κοντα στους Accept αυτα??
  6. Υπαρχει οπαδος των Enforcer που να εχει στην δισκοθηκη του The Black Keys??!!!
  7. Θα ηθελα πολυ να γνωρισω αυτον που γοητευεται το ιδιο απο τους Rotting Christ και τους Band Of Horses ας πουμε!!! Αν υπαρχει?
  1. Υπαρχει αραγε ανθρωπος που λιωνει σπιτι του με folk Americana ο οποιος μπορει να εκτιμησει τον δισκο των Immolation?!
  1. Ο οπαδος των Enslaved που αγορασε Grace Potter & The Nocturnals να σηκωσει το χερι του τωρα!!! Ελα μην κρυβεσαι!!!

νομιζω πως και τα σχολια στο fb αυτο δειχνουν δηλαδη.

γουστάρω τρομερά r.e.m.(Up ρε ζώα.!!) Και slayer…
εξωγήινος??

*επίσης το θέμα το έχετε ξεχειλώσει…

οχι!! αυτο ειναι λογικο! :wink: :slight_smile:

Μισό λεπτάκι, μισό. Μην το κλειδώσετε ακόμα γιατί έχω να σας δείξω τη [B]ΜΟΝΗ[/B] αλήθεια και θα σας το αποδείξω κιόλας:

[SPOILER]
[/SPOILER]

δεν το έπιασα αλλά δεν πειράζει…

Σταυρός = Doom

Έρημος = Stoner

τουτέστιν,

το [B]STONER-O-DOOM ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ![/B]

Ευλόγησον…

Καταρχάς συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος, δεν έχω σκοπό να κρίνω το zine εφόσον δεν με αφορά. δεν με αφορά για διάφορους λόγους, όχι μόνο λόγω λίστας, οπότε ας μείνουμε σ’ αυτήν που είναι και το θέμα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως πάνω κάτω το σάητ είναι μια μεγάλη λίστα για να διαλέξει ο καθένας από αυτήν ότι του ταιριάζει, δεκτό αυτό. Η ένσταση μου είναι η ένσταση σας για τη λίστα των αναγνωστών. Όπως είπε ο κρισπ, διαφέρουν ίσως στο περιτύλιγμα αλλά όχι στην ουσία. Με άλλα λόγια δεν είναι τόσο διαφορετικές όσο πιστεύετε, αυτό θα έπρεπε να σας προβληματίσει. Αν όντως δεν το νιώθετε κι εσείς βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να σας προβληματίσει κάτι.

Σχετικά με την εξειδίκευση… μπορείς πολύ απλά να αποκτήσεις εξειδίκευση σε όλους τους χώρους που σε ενδιαφέρουν. Η μονόπλευρη εξειδίκευση ίσως οδηγεί σε φτωχό περιεχόμενο, αλλά και η μη εξειδικευμένη κάλυψη πολλών χώρων ίσως οδηγεί σε πασαλείμματα. Τέσπα, καλή δουλειά!

sorry…ξέρω να μετράω μεχρι το 6…αλλά ξέρω όλη την αλφαβήτα…και τα 17 γράμματα της…:stuck_out_tongue:

Πόσο σοφός…

Διαλογισμός στην Ινδία κι έτσι…:stuck_out_tongue:

Άντε άκου ρε μπόμπο λίγο Ούφομαμουτ και Μπονγκρίπερ, που μου έβγαλες κυκλοφορία της χρονιάς το Εάλω…

Ευλόγησον 8)

Το πρώτο δεν πρόκαμα ρε φίλος, το δεύτερο το έχω λιώσει και θα πάρει τη θέση που του αξίζει μαζί με κάποια άλλα, όταν έρθει η ώρα του, που δεν θα αργήσει κιόλας…

[SPOILER]…και δεν θα είναι στις underground κυκλοφορίες:har:[/SPOILER]

Χωρίς να το παίζω ο πλέον πολυάσχολος άνθρωπος τους site, γενικά πήζω ρε γμτ. Τώρα με την άδεια κάθισα και ψιλοτσέκαρα κάποια thread που με ενδιαφέρουν και είναι πολύ καλή φάση. Συγκεκριμένα εσύ με τέτοιο avatar αν και δεν χρειάζεσαι την επιβεβαίωση μου, οδηγείς το τρένο με ασφάλεια.:smiley:
Όσο μπορώ θα μπαίνω να λέμε τπτ για καμία σωστή καφρίλα…

Έγινε παρεξήγηση (και εξήγηση δε δόθηκε). Δεν έχουμε κάποια ένσταση στη ψηφοφορία των αναγνωστών. Αν είχαμε δε θα την κάναμε. Απλά υπάρχει και μερίδα του κόσμου που διαβάζει αλλά δεν ψηφίζει. Άρα τα αποτελέσματα δεν είναι ενδεικτικά του αναγνωστικού κοινού αλλά του κοινού που ψηφίζει. Αυτό λέμε, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Για να το πάρουμε και αλλιώς. Υπάρχει κόσμος που μας διαβάζει αλλά δε γράφει στο φόρουμ. Άρα και το φόρουμ δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικό των αναγνωστών (γενικά) αλλά των αναγνωστών που ενδιαφέρονται να είναι πιο ενεργοί.

Να προσθέσω ότι απλά τόνισα τα μειονεκτήματα της λίστας αναγνωστών έναντι στο μεγάλο πλεονέκτημά της που είναι το τεράστιο στατιστικό δείγμα. Και αυτό για να έχουμε όλες τις απόψεις στο τραπέζι απαντώντας στον φίλο που έγραψε ότι η λίστα αναγνωστών είναι καλύτερη λόγω της πολύ μεγαλύτερης συμμετοχής.

Δεν χρειάζεται πιστεύω ανάλυση για το ότί όταν δεν γνωρίζεις το ποιοι ψηφίζουν δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα παρά μόνο ενδείξεις.

Στη λίστα συντακτών που δεν είναι φυσικά η απόλυτη ή όποια άλλη αλήθεια τουλάχιστον γνωρίζεις το στατιστικό δείγμα και βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα.
Π.χ. δύσκολα θα έβγαινε ακραίο άλμπουμ Νο1 με την σημερινή διάρθρωση της ομάδας και άλλα πολλά.

Με τη λίστα συντακτών θα δεις τι αρέσει σε πολύ κόσμο χωρίς να ξέρεις τίποτα για τον κόσμο αυτό. Τα γούστα του και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα νωρίτερα

Μας φτάνει ένας κακόγουστος ο Nihilist, δε θέλουμε άλλους. :p:p:p:p

σωστο αυτο, αλλα
αν μια λιστα ενος συντακτη περιλαμβανει αλμπουμ απο ειδη στα οποια δεν εχεις πετυχει ενα άρθρο ή μια κριτική απο αυτόν
κατα πόσο θεωρείς “έγκυρη” αυτην την λιστα???

μπεσα τωρα
θα εδινες 15+ ευρω για να κανεις δωρο τους kvelertak σε καποιον με γουστα σαν τα παραδειγματα που έβαλα??

δεν νομιζω
οι συντακτες που το βαλανε στην λιστα τους
εχουν μουσικα γουστα κοντα στους arcade fire
θα συμφωνουσα αν κερδιζανε και συντακτες με ετεροκλητα γουστα

Για το πρώτο δεν τη θεωρώ έγκυρη απαραίτητα αλλά αναγνωρίζω ότι κάτι θα έχει αυτό το άλμπουμ για να κερδίσει έναν άνθρωπο με άλλα γούστα

Για το 2ο έχεις δίκιο ότι δύσκολα θα το έκανα δώρο σε πολλούς από τους φίλους μου. Σε άλλους όμως θα το έκανα γιατί ξέρω ότι (όπως και εγώ) θέλω να έχω στην συλλογή μου πράγματα που έκαναν γενικά αίσθηση στη μουσική και θεωρούνται πολύ καλά.

Πες ότι θέλω να έχω ένα κομμάτι της ιστορίας σπίτι μου

για το πρωτο
οτι δηλαδη επηρεαστηκε απο το hype, απο τις κουβεντες του με αλλους συντακτες,κλπ κλπ δεν το θεωρεις σαν μια εκδοχη?

για το δευτερο
α)δεν θεωρω οτι το νουμερο ενα αλμπουμ μιας λιστας ενος περιοδικου/zine σημαινει ταυτοχρονα οτι αυτο το αλμπουμ εκανε και αισθηση στη μουσικη ή οπως λες , οτι αποτελει κομματι της ιστοριας!!!
β)θες να εχεις δηλαδη στη συλλογη σου και αλμπουμς που ανηκουν σε ειδη που δεν ακους? οπως πχ εβγαλε το pitchfork Νο1 τον Kanye West???