Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Για το πρώτο ναι είναι μια εκδοχή αλλά όχι για μένα που ξέρω την ομάδα από μέσα

Για το 2ο: Ναι θέλω και τον Kayne West και την Monae στην συλλογή μου αλλά ταυτόχρονα παραδέχτηκα ότι δεν είμαι η πλειοψηφία. Οι περισσότεροι φίλοι μου δεν θα το ήθελαν.

Κομμάτι της ιστορίας θεωρώ και για το ότι μπήκε σε μια λίστα. Και για το ότι ηχογραφήθηκε και βγήκε σε κυκλοφορία. Δεν εννοώ ότι θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στο βιβλίο της μουσικής. Και η Σάντρα Μπούλοκ θα αναφέρεται στην ιστορία του σινεμα (σε μια μικρή γωνία) ότι είναι ηθοποιός με Όσκαρ. Δεν θα μπει ποτέ η φωτογραφία της στο κεφάλαιο Μεγάλες Ηθοποιοί. Εκεί θα έχει την Μέρυλ Στρυπ και την Ντάναγουέι. Αλλά το dvd της ταινίας της στην οποία πήρε όσκαρ το θέλω αν με καταλαβαίνεις. Πες το ανωμαλία

για το πρωτο
οκ για σενα
εγω ομως (ενας τυχαιος αναγνωστης) δεν γνωριζω την συντ. ομαδα απο μεσα
αποδειξε οτι δεν ειναι ελεφαντας

για το δευτερο
οκ
δεκτο
απλα η κουβεντα ξεκινησε
με αφορμη ενα σχολιο
το οτι το Νο1 μιας τελικης λιστας
σημαινει οτι το παιρνεις αφοβα σε καποιον που ακουγει “γενικα” την μουσικη αυτη

Εγώ το είπα και επιμένω. Αν θες να πάρεις κάτι φετινό σε κάποιον που το προφίλ του ταιριάζει με αυτό που σου είπα τι θα του πάρεις; Κάποιον που ακούει και REM και Bon Jovi. Και Metallica αλλά και U2. Και Waterboys και Deep Purple. Και Neil Young. Κι ας έβγαλε δίσκο φέτος ο Neil, τους Arcade Fire θα του πάρεις.

Πάντως δεν είπα ότι το νούμερο 1 είναι μόνο αυτό, έτσι;

Δεκτό ότι δεν γνωρίζεις. Μπορείς πάντως να τσεκάρεις τις απόψεις των συντακτών στα κείμενά τους. μέχρι εκεί. δεν είσαι και υποχρεωμένος δηλαδή αλλά λέμε.

Για το 2ο συμφωνώ. βγάλε το “άφοβα” και βάλε “+1 ή +ν στην ζυγαριά με τα θετικά”

εστω και τα ονοματα που αναφερεις
πιστευεις οτι θα τους αρεσε το arcade fire?

γιατι εγω εχω ατομο που ακουει μονο

smiths/national/david bowie/arctic monkeys/interpol/white lies/franz ferdinand/james/snow patrol/nick cave/porcupine tree/archive/placebo/pulp/blur/editors κλπ κλπ

και δεν του εχουν κανει αισθηση οι arcade fire

οπωτε η ενσταση μου ειναι
δεν υπαρχει κατι απολυτο

ας πουμε και οι tool με το lateralus
κανανε τον χαμο πριν μια δεκαετια
αυτο ομως δεν σημαινε οτι θα μπορουσες να το παρει αφοβα σε οποιον ακουγε γενικα ροκ
θυμασαι τι γινοτανε τοτε
πολυ ροκ για τους μεταλλαδες
πολυ μεταλ για τους ροκαδες

ελπιζω να εγινα κατανοητος

Καλά, τώρα η κουβέντα έχει πάει αλλού. Σίγουρο δώρο-πρόταση δεν υπάρχει. Εδώ το Dark Side Of The Moon παίρνεις σε κάποιον και μπορεί να τύχεις να μην του αρέσει. Εσύ όμως ως κίνηση ξέρεις ότι του πήρες το δίσκο που στη χρονιά του είχε τη μαζικότερη αποδοχή. Άρα έχεις κρίνει με σωστά κριτήρια και δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα. Τώρα αν θα αρέσει τελικά ή όχι στον άλλο μόνο η ψυχούλα του το ξέρει.

Πετάγομαι λίγο ανάμεσα στις δωροπροτάσεις σας για να ρωτήσω αν η καταμέτρηση της λίστας κάθε συντάκτη έγινε με τον κλασικό τρόπο (15 το πρώτο, 14 το δεύτερο κ.ο.κ και κάθε επανεμφάνιση +1).

όχι, αλλάξαμε σύστημα. αλλά είναι επαγγελματικό μυστικό και δεν το λέμε :-#:-#:roll:

Έλα λέγε :!:

σοβαρολογώ.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά αν θες να το πιστεύεις δικαίωμά σου. :slight_smile:

σ’ευχαριστώ. είναι θέση αρχής να μην μαλώνω με συνεργάτες μας πάντως.

Τότε μην πετάς την ειρωνεία σου και άσε κάποιον μη-κομπλεξικό συνεργάτη μου να απαντήσει σε αυτό που ρώτησα.

δεν ειρωνεύομαι κανένα και άσε τη μύγα κάτω.

για φέτος φτιάξαμε μια μαθηματική σχέση, μετά από σκέψη, και προσπαθήσαμε να κάνουμε τη λίστα όσο καλύτερη κ πιο αντικειμενική γίνεται.

η σχέση αυτή δεν ειναι κανένας σούπερ τύπος ή τπτ πολύ εξειδικευμένο, αλλά όπως και να έχει επειδη είναι δικιά μας, δεν ειναι προς δημοσιευση.

ο καθένας θα αντιλαμβάνεται νομιζω οτι διαφορετικοί τρόποι βαθμολογίας, δίνουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Επομένως εδώ και τόσα ποστς συζητάμε για μια λίστα που δεν ξέρουμε καν πώς έχει προκύψει.

Έδιτ: Τεσπά, γάματο, εγώ φταίω που ρώτησα εξαρχής.

φάουλ και κίτρινη στον μόνδε.

Γιατί τόσο πείσμα για αυτή τη “φόρμουλα”; Για να μπορεί να επαναληφθεί το πείραμα; :lol:

Ειρήνη σε όλους και καλή χρονιά, με λίστες και χωρίς. Ο καθένας διαβάζει μια λίστα με το δικό του τρόπο και φτιάχνει τη δικιά του λίστα με το δικό του τρόπο, με βάση αυτά που πιστεύει και εκτιμάει περισσότερο. Το ξέρουμε όλοι ήδη πως θα διαφωνούμε, επομένως γιατί δε συμφωνούμε πως διαφωνούμε για να τελειώνουμε;

+οτι πιστεύω πως στο παρόν τόπικ μιλάμε για τη μουσική, κ όχι τα… μαθηματικά :lol:

με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, προέκυψε μια λίστα με μουσικές προτάσεις. ας τις ακούσει όποιος θέλει, κ ας κρατήσει αυτές που του αρέσουν. δεν είναι θρησκεία να την επιβάλλουμε, μουσικούλα είναι. 8)

Τώρα διάβασα κι εγώ όλα τα χθεσινά ποστ και έτσι θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι, γιατί κάποιοι κατάλαβαν λάθος αυτό που έγραψα και οι συντάκτες που το κατάλαβαν, βρέθηκαν να υπερασπίζονται δικά μου λεγόμενα. Όταν έγραφα για πρώιμα αποτελέσματα, δεν εννοούσα δίσκους, αλλά τις τανζανιές που έκαναν διάφοροι “εξυπνάκηδες” για να επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Ποιο δίσκο έχουν ψηφίσει οι αναγνώστες, δεν έχω ιδέα (και από ότι ξέρω ελάχιστοι γνωρίζουν). Μπορώ να προβλέψω βέβαια, αλλά δε βλέπω το λόγο. Εγώ μιλούσα για τις τανζανιές για τις οποίες έκανε λόγο και ο Outshined πριν από εμένα.

Κρατώντας στην άκρη του μυαλού σου αυτό που έγραψα παραπάνω και μιας και απαντάς ουσιαστικά σε εμένα, θέλω να τονίσω πως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους αναγνώστες του rocking. Για αυτό μας διαβάζουν κι όλας εμάς και τις λίστες των παιδιών. Για να μάθουν κάτι που δεν ήξεραν. Ως εκ τούτου, αν η λίστα των αναγνωστών είχε 30 μπάντες που οι συντάκτες δε γνωρίζουν καν και τις χάσανε, τότε είναι και μαθηματικώς το χειρότερο webzine. Αν έχουν 30 μπάντες που το site έχει να τους προτείνει πολύ καλύτερους δίσκους, τότε είναι πολύ τυχεροί αναγνώστες γιατί διαβάζουν το σωστό site. Αν είχαν το ίδιο τοπ 30 με τους συντάκτες, τότε μάλλον δε θα υπήρχαν αναγνώστες και μόνο οι συντάκτες θα είχαν ψηφίσει στα μουλωχτά!:lol:

Μιας και το δώρο είναι ο δικός μου τρόπος που αντιλαμβάνομαι μια λίστα, απαντώ (κι) εγώ. Όχι δε θα πάρω το Kvelertak στον Τάκη που ακούει arcade fire και national. Το ποστ μου μίλαγε για εμένα, όπου εγώ θα κάνω και κλικ στην κριτική του δίσκου που προτείνει το rocking και δε γνωρίζω και θα έχω την κριτική ικανότητα να καταλάβω από το κείμενο και από τη θέση του δίσκου στη λίστα, αν αυτός ο δίσκος είναι καλό δώρο για αυτόν τον Τάκη ή όχι και αξίζει να πάρω το ρίσκο. Το κείμενο μου αφορούσε αποκλειστικά και μόνο εμένα και όχι τον Χ αναγνώστη/συντάκτη. Οι υπόλοιποι κάντε ό,τι δώρο θέλετε…:stuck_out_tongue:

Βασικά, για το rocking ειδικά, μπορείς να ξέρεις πόση μουσική άκουσαν οι συντάκτες του. Το rocking διαφέρει από τα περισσότερα zines και για αυτό και ο κόσμος το επιβραβεύει με την τόσο υψηλή επισκεψιμότητα. Ακόμη και οι συντάκτες περνάνε από κόσκινο και δε δίνει ο οποιοσδήποτε λίστα. Εγώ π.χ. φέτος (και πέρσι) άκουσα περίπου το 20% της μουσικής που άκουγα πριν ξεκινήσω το διδακτορικό (και συνεχίζω να με θεωρώ μουσικόφιλο και φέτος βρήκα πολλούς δίσκους που καταχάρηκα). Προφανώς όμως και δεν κρίθηκα αρκετά έγκυρος για να συμμετάσχω στη διαδικασία με τρόπο αποδοτικό. Εγώ σε 5 μήνες, αν ακούσω όλους τους δίσκους που έχασα, θα έχω [B]τελείως[/B] διαφορετική λίστα. Η συμμετοχή μου απλά θα μείωνε την αξία της λίστας των υπόλοιπων συντακτών άρα και την εγκυρότητα του τοπ30 του rocking. Σε αντίθεση με άλλα zines, που γράφει και η κουτσή Μαρία ή τα fora που γράφει ο οποιοσδήποτε ό,τι θέλει, το rocking διαλέγει προσεχτικά τους εκάστοτε συνεργάτες του και μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτό.

Θα μου επιτρέψεις να έχω ορισμένες ενστάσεις όσον αφορά στον ακραίο ήχο, για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.