Γιατί πουλάμε τους δίσκους μας;

Παίρνοντας αφορμή από τις μικρές αγγελίες, ρωτάω τη γνώμη σας: Είναι σωστό/καλό να πουλάμε τη συλλογή δίσκων μας επειδή δεν τους ακούμε πια; Σίγουρα δεν θα το μετανιώσουμε μετά; Εντάξει για κάποιους είναι καλό αφού βρίσκουν καλά cd σε φθηνές τιμές, αλλά εγώ είμαι της άποψης πως οι δίσκοι είναι επένδυση και ποιός ξέρει τι θα αξίζουν μια μέρα. Άσε που μπορεί να το ξαναγυρίσουμε κάποια στιγμή και να αρχίσουμε πάλι να τους ακούμε. Και μην ακούσω πως τα έχουμε σε mp3 γιατί δεν είναι το ίδιο.

Καλό θέμα κι αυτό. Πάνω που σκεφτόμουνα να βάλω άλλη μία αγγελία :slight_smile: . Αυτό για την επένδυση πάντως δεν ισχύει απόλυτα. Δεν μπορεί όλοι οι δίσκοι που αγοράζει κανείς να αξίζουν. Εγώ για παράδειγμα, αγόραζα αβέρτα μέχρι πριν 10 χρόνια. Όμως, εκτός του ό,τι άρχισα να ακούω διαφορετικά είδη ροκ (που είναι βασικός λόγος για να ξεφορτωθείς σιντιά και βινύλια), κάποιοι δίσκοι, ενώ ήταν στο είδος μου, έφτασε το σημείο όπου δε μ’άρεσαν (από λίγο έως καθόλου)! Νομίζω ότι μερικές φορές δεν υπάρχουν ενδιασμοί πάνω σ’αυτό. Αν, από την άλλη, υπάρχει κάτι που πιστεύω ότι μπορεί να ξανακούσω στο μέλλον (αλλά έχω να ακούσω πάνω από 7-8 χρόνια!), τότε τα αφήνω εκεί που 'ναι :wink: .

Εγώ πάντως δεν πουλάω τίποτα… αλλά οι άλλοι καλά κάνουν και πουλάνε!! Φτάνει να είναι σε καλή ποιότητα!! :wink:

Ki egw agorazw averta pros to paron kai,opws einai katanohto,exw apotuxei kapoies fores.Skeftomoun episis na valw aggelia,opws kai na xei omws,einai auto pou lete: Mou xei sumvei kamposes fores na pianw ena cd pou agorasa,mishsa kai afhsa sto rafi gia 6 mhnes,kai na suneidhtopoiw oti mou aresei polu.Ta gousta allazoun,h/kai ginontai eurutera,opote pote den mporeis na eisai sigouros,alla kai pali,oti metaniwsa pou phra kapoia CDs metaniwsa kai polu tha thela na mhn ta eixa parei,epeidh logou xarh twra thelw na agorasw ena swro cd pou exw akousei kai m’aresoun kai den exw xrhmata,ekei einai h p****a,“koita ti tha mporousa na eixa kanei m auta ta 20 euros…”

Εμένα τα γούστα μου όσο θυμάμαι πάντως, ενώ άλλαξαν πολλές φορές, δεν έγιναν αυτό που λες ευρύτερα QuietNiagara. Δηλαδή έμενα σε κάποια “σφαίρα” μουσική :wink: . Πρώτα μέταλ πολύ, μετά πολύ σκληρό ροκ, μετά και τα δύο, μετά πολλά πειραματικά, μετά πολύ ηλεκρονική (σε συνδυασμο πολλές φορές με ροκ) και μετά πήγα ακόμη πιο πίσω!

Συμφωνώ στο ό,τι δεν κάνει να πουλάς (εύκολα τουλάχιστον) κάποια cd ή δίσκους, ειδικά αν είσαι σε ηλικία που μπορεί να αλλάξεις ακόμα (κάτω από 23-24). Εγώ μέχρι και πριν ένα χρόνο πάλι έκανα αλλαγές, αλλά και πάλι μπορώ να ξέρω για μερικά άλμπουμ αν θα τα ακούσω ξανά! Για όσα αμφιβάλλω, τα αφήνω. Για παράδειγμα, σκέφτηκα να “δώσω” και το “Quaternary” EP των Motley Crue, αλλά είναι μια διαφορετική και μοναδική προσπάθειά τους, και άλλαξα γνώμη!

CD δεν έχω πουλήσει μέχρι στιγμής και (όπως το κόβω τώρα) ούτε πρόκειται στο μέλλον. Πολλά είναι τα cd που δε μ’αρέσουν και που ξέρω ότι δεν υπάρχει σχεδόν καμία περίπτωση να τα ακούσω (βλ. το τελευταίο των Sepultura που μου έκαναν δώρο) επειδή την παρούσα περίοδο δεν είναι του στυλ μου. Και στην έσχατη όμως περίπτωση δεν πρόκειται να πουλήσω κάποι δίσκο. Γιατί εκτός από τη “μουσική” αξία, είναι και η συλλεκτική. Σκέψου μετά από κάτι χρόνια να φτάσεις σε σημείο να πεις “φτου, το είχα αυτό και το έδωσα”. Ούτως ή άλλως δε πιστεύω να υπάρχει δισκοθήκη που να μην έχει έστω και κάποιο μέτριο δίσκο. Και όσοι λένε “έχω όσα cd μου αρέσουν” και σε αυτά μέσα θα βρίσκονται ορισμένα μη αξιόλογα.

Δισκους δεν πουλαω ποτε.Το μονο που πουλαω ειναι cd οταν τα βρισκω και τα αγοραζω σε δισκο.
Η οταν ξεχασω πως το εχω και το ξαναπαρω :lol: .Εχει γινει και αυτο… :!:

Το ίδιο ακριβώς κάνω κι εγώ :wink: . Μόνη εξαίρεση (κυριολεκτικά η πρώτη) είναι η αγγελία που βαλα σήμερα. Το cd δεν είναι πραγματικά συλλεκτικό, όχι γιατί δεν έχει κάτι που το βινύλιο έχει, αλλά γιατί, όταν πρωτοβγήκε το cd, ο κόσμος αγόραζε πολύ μουσική και οι περισσότερες κυκλοφορίες έβγαιναν σε πολλά αντίτυπα. Έτσι, δεν είναι δύσκολο να βρεις κάποιο cd, ΟΠΟΙΟ και αν είναι αυτό (το ‘χω ψάξει, γι’ αυτό μιλάω με σιγουριά).

Sepulturo-pathis ki esu?Anarwtiemai ti skeftomoun otan phra twn Sepultura to Roots,efoson den to eixa akousei prwta.Oses prospatheies kai na ekana apo tote(Iounios 2003)den katafera na arxisei na mou aresei.

Sto thema twra,telika mallon tha meinw anapofasisth.Enas parapanw diskos den kanei kako na ton exeis sth sullogh sou ki as mhn einai 100% tou goustou sou,eksallou pote den ksereis,apo thn allh omws,me enoxlei na thumamai tis stigmes pou ksodepsa to xartziliki mou(san paidi ki egw…)gia ena CD pou den akousa pote.Den kserw…

Όχι, το ακριβώς αντίθετο. Απλώς δε μου αρέσουν τα “κάφρικα” καθόλου. Είναι καθαρά θέμα γούστου, δε λέω πως δεν είναι καλοί σε αυτό που παίζουν. Εμένα πάντως δε μ’ αρέσουν 8).

Τώρα για τα cd, εντάξει είναι φορές που όντως και να πουλήσεις κάτι δεν έγινε και τίποτα (βλ. το παραπάνω παράδειγμα με τους Sepultura). Το να γίνεται όμως συστηματικά δε θεωρώ σωστό, έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ εννοείται. Βέβαια αν ο άλλος έχει ΤΗΝ συλλογή με τις πόσες χιλιάδες δίσκους με γεια του με χαρά του να τα δώσει, αλλά και πάλι στη θέση του δε θα ένιωθα καλά.

Τέλος πάντων, ίσως να μην έχω πάρει ακόμα το cd που θα με απογοητεύσει με τη μία και δε θα με κάνει να θέλω να το πετάξω απ’ το παράθυρο.

Όχι, το ακριβώς αντίθετο.[/quote]

Den eimai sigourh pws katalava auto pou katalaves :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ,alla ennoousa"dhladh ki esu exeis ena cd twn sepultura pou den s’aresei kai den einai tou stul sou?" giati skeftomoun na 'vaza aggelia gi’auto.Auto :stuck_out_tongue: .Kata ta alla ennoeitai oti einai thema goustou,oi Sepultura thewrountai apo tis korufaies mpantes sto xwro,eidika ta prwta tous…

Sto thema pali twra,mia lush gia mena toulaxiston einai na stamathsw tis ripsokindunes agores…

__Πάντως δε συνηθίζω να πουλάω δίσκους. Απο αυτούς που έχω βάλει αγγελία οι περισσότεροι είναι ενός φίλου μου, που ήθελε να πουλήσει όλα του τα cd (πραγματικά δε τον καταλαβαίνω, αλλά φίλος είναι. Αγόρασα όσα δεν είχα και τα υπόλοιπα τα έβαλα σε αγγελία). Αυτά που εγώ πουλάω είναι ένας δίσκος που με εκνεύρησε, ένας που τον πήρα λόγω κεκτιμένης ταχύτητας (συμβαίνουν κι αυτά! :smiley: ), κι ένας που με την πρώτη ακρόαση τον μίσησα. Κατά τα άλλα δεν σκοπεύω ποτέ να πουλήσω ένα cd μου. Ας σημειωθεί ότι αυτά τα τρια cd είναι τα πρώτα που πουλάω /αποχωρίζομαι σε όλη μου τη ζωή…

ΕDIT: Για να μη βγω και ψεύτης… :smiley: 8)
Εάν αγοράσω το Dance of Death των Iron Maiden σε Audio-DVD (που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες και δεν ήξερα ότι θα κυκλοφορήσει), θα σκοτώσω το απλό cd μου για να το πάρω στην ανώτερη έκδοση του DVD-Audio, αλλά αυτό δεν πιάνεται! :stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά, τι άγχος είναι αυτό με την κατοχή των cd… αν σας αρέσει, το κρατάτε, αν όχι, μπορείτε και να το πουλήσετε (με την προοπτική να πάρετε κάτι άλλο σε μουσική φυσικά)! Γιατί τέτοια επιφυλακτικότητα; Αν καταλάβω ότι πούλησα cd που γούσταρα, στο κάτω κάτω, το ξαναγοράζω μεταχειρισμένο και άντε να σκάσω λίγα γκαφρά παραπάνω… ηρεμήστε! :stuck_out_tongue: :smiley: Εκτός πια και αν ξέρετε τι αγοράζετε (εγώ τώρα ξέρω), οπότε ok, αλλά αυτό συμβαίνει μετά από κάποια ηλικία…

Οτι αγοραζουμε ειναι επιλογη μας. Η πωληση του ισοδυναμει με τον αποχωρισμο ενος κομματιου απο τηνψυχη μας. Γιατι να το κανουμε αυτο ???
Roots , bloody roots…

Δισκοι και κασσετες απαγορευεται να πωλουνται… Εσεις θα πουλαγατε ποτε μια κασσετα των ΑΙΡΟΝ ΜΕΙΝΤΕΝ - ΣΑΜΓΟΥΕΡ ΙΝ ΤΑΙΜ;

συμφωνω με τον telisvas … οτι αγοραζεται δεν πωλειται ειτε το ακους ειτε οχι … π.χ πουλησα καποτε manowar to defender ξερεται … αυτο που πλεον ειναι συλλεκτικο … και οταν εμαθα την τιμη που ειχε φτασει μετα απο χρονια τραβαγα τις κω…ες μου …!!!
η τιμη που το ειχα πουλησει το '87 ? 300 δρχ.
και το βρηκα το 93 να το ζητανε για 60.000 δρχ .

Και εγω συμφωνω με τον Angel In Black που συμφωνει με την σειρα του με τον telisvas.
Ετυχε παλια να 'χω στη ακρη 2-3 cdακια για πουλημα, αλλα την υστατη ωρα το απετρεψα. Και δεν το μετανοιωσα.
Απο τοτε δεν ξανασκεφτηκα να πουλησω τιποτα, ειτε μου αρεσε ειτε το ψιλοσυμπαθησα.
Βεβαια πολλες φορες ετυχε να ακουω πραγματα που τα ειχα στο ραφι για πολυ καιρο. Καμμια φορα τρωω φλασιες και ξεθαβω πραγματα απο το παρελθον.

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Whitewolf που συμφωνεί με τον Angel In Black που συμφωνεί με τον telisvas

ego pali diafono me olous sas , etsi gia na sas ti spaso ligo … kai sifmono me ton eXORCIST , pou pano leei ta idia me tous ipoloipous . :lol:

Ε να συμφωνήσω κι εγώ… Δίκιο έχετε… :roll: