Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Μια σημείωση, γιατί καλό θα ήταν να μην μπερδευτεί κανείς από τον τρόπο που εκφράζεται η είδηση:

Δεδομένα:

  1. Το κράτος έχει το 1/3 των μετοχών του ΟΠΑΠ
  2. Από τα κέρδη προ φόρων, ο κάθε μέτοχος παίρνει μέγιστο το 40% σε μέρισμα (0,72?/μετοχή, τιμή μετοχής 5,4?, θεώρησα πως ισχύει η αξία που λέτε, δηλαδή το 1/3 της εταιρίας κοστίζει [U]τουλάχιστον[/U] όσο τα ετήσια κέρδη, άρα το 40% είναι το μέγιστο)
  3. Το κράτος φορολογεί με 25% τα μερίσματα κάθε μετοχής
  4. Το κράτος φορολογεί με περίπου 20% τα κέρδη των ΑΕ.

Με τα παραπάνω δεδομένα, τα έσοδα του κράτους από τον ΟΠΑΠ κάθε χρόνο είναι:

  1. Ο φόρος επί των κερδών της εταιρίας (έστω 20%*Χ, όπου Χ τα κέρδη προ φόρων)
  2. Τα μερίσματα του 1/3 των μετοχών (δηλαδή 40%*33%*Χ=13,33%*Χ)
  3. Η φορολόγηση των υπόλοιπων μετόχων (δηλαδή 67%*25%*40%Χ=6,7%*Χ)
    [U]Συνολικά, κάθε έτος το κράτος κερδίζει (χοντρικά) το 40% των κερδών του ΟΠΑΠ (=40%*Χ)[/U]

Αν πουλήσει το κράτος τις μετοχές του ΟΠΑΠ τότε κάθε χρόνο τα έσοδα διαμορφώνονται:

  1. Ο φόρος επί των κερδών της εταιρίας (-ανέπαφος, δηλαδή 20%*Χ)
  2. Ο φόρος στο σύνολο των μετόχων (δηλαδή 25%*40%*Χ)
    [U]Άρα το κράτος αν ξεφορτωθεί τις μετοχές θα κερδίζει (χοντρικά) το 30% των κερδών του ΟΠΑΠ (30%ΩΧ)[/U]
    (Ω είναι η αύξηση/μείωση κερδών εξαιτίας της αγοραπωλησίας, έστω Ω=1 από εδώ και πέρα)

Αν πληρώθηκε για τις μετοχές του Χ και έτσι έχασε το δικαίωμα να εισπράξει αυτά τα επιπλέον (40%*Χ-30%ΩΧ) για τ χρόνια, τότε το κράτος πούλησε τον ΟΠΑΠ για όσα θα έβγαζε σε
τ=(1/10%)= 10 χρόνια (αν Ω=100% - δηλαδή τίποτα δεν άλλαξε στα κέρδη)
τ=1/(40%-30%*1,1) = 14 χρόνια (αν Ω=110%, δηλαδή 10% περισσότερα κέρδη λόγω καλύτερης διαχείρισης)
τ = 7.7 χρόνια (αν Ω=90%, δηλαδή 10% λιγότερα κέρδη λόγω χειρότερης διαχείρισης)

[SPOILER]Ο ιδιώτης, από την άλλη θα χρειαστεί τ=1/(40%/33%*75%/Ω) χρόνια για απόσβεση.

Για Ω= 100, 110 και 90% παίρνουμε 10, 11 και 9 χρόνια αντίστοιχα
[/SPOILER]

Αν κάποιος δεν βαριέται, ας κάνει τις πράξεις για να με επαληθεύσει (ίσως να κάνω και λάθος, είμαι πολύ κουρασμένος αυτή τη στιγμή). Χοντρικά, για να μην μπερδευτεί κανείς, αν ο ΟΠΑΠ πουληθεί για ποσό ίσο με τα κέρδη της εταιρείας σε 1 έτος, τότε το κράτος δεν τον πουλάει για όσα θα έπαιρνε σε ένα έτος, αλλά όσα θα έπαιρνε σε αρκετά περισσότερα έτη.

Πηγές για τα νούμερα:


http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231105478

Έντιτ: Πριν τον πουλήσουμε όμως, ας εξηγήσουμε στον Έλληνα πως “δεν γυρίζει” και “δεν θα σου κάτσει”. Αμαρτία να γίνει το Ω=150%, γιατί ο William Hill διαιωνίζει το κρατικό δεν “θέλει δουλειά πολύ”

Τώρα δόθηκε απάντηση και στο γιατί έχει πέσει κράξιμο στο Reuters τις τελευταίες μέρες. Μα γιατί ετοίμαζε άρθρο για την διαπλοκή στην Ελλάδα και τον ρόλο των μεγάλων ΜΜΕ!

Ωραίο άρθρο για όποιον δεν ξέρει και θέλει μια σύντομη εισαγωγή.

δεν λεει κατι καινούργιο, αλλά θα σταθώ στην υπόθεση της μπιρμπιλη…
(και αντιγραφω απο αυτα που σωθηκαν απο το fb)
θυμαμαι την περίπτωση της μπιρμπιλη. τι ειχε τραβήξει τότε η γυναίκα… μμε να την βγάζουν ανίκανη, σχεδόν τρελή και εχθρό του κράτους, και μέλη του κόμματός της να φτάνουν να λένε πως πρέπει να παει να πλύνει κανένα πιάτο!!(μιλαμε για πολιτικό λόγο, οχι αστεία…).
ειδικά στην υπόθεση του χρυσού της χαλκιδικης, η καημένη ειχε παλαβώσει που όλοι την έδειχναν σαν υπαίτιο της καταστροφής της ελλαδος, των επενδύσεων και γενικά για οτι υπήρχε και οτι ανέπνεε… και μετα ήρθε ο καλός κύριος παπακωνσταντινου που εδωσε αδειες για τα παντα μεσα σε 8 μερες… σε μια υπόθεση που βρωμάει απο οπου και να την πιάσεις… αν δει κανεις ποιοι ειναι μέσα απλά θες να κλάψεις απο τα γέλια… αν δεν κλάψεις κανονικά με αυτα που γίνονται…(ο παχτας ειναι ο θεος μου στην υπόθεση)

ποιος γνωριζει τα φορολογικα
να με βοηθησει λιγο?

Ποιά απ’όλα; Τα καινούρια ή τα παλιά; Ρίξε εσύ και βλέπουμε!

Ισχύουν όλα.
Η γυναίκα είναι ζωντανό μνημείο αναξιοκρατίας, έγινε υπουργός επειδή την πηδούσε ένας (ή και περισσότεροι ενδεχομένως…) Παπανδρέου, τα credentials της σίγουρα δεν δικαιολογούν να είναι αντιπρόσωπος της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ και να της πληρώνει το χρεοκοπημένο δημόσιο νοίκι 8.000? στο Παρίσι (όταν για παράδειγμα γνωστός μου με διευθυντική θέση σε μεγάλη Γαλλική ιδιωτική τράπεζα πληρώνει από τον -υψηλότατο αναμφίβολα- μισθό του σε περιοχή κοντά εκεί που μένει η Μπιρμπίλη 3.700?)…

:lol::lol::lol:

είσαι ο θεός μου.
ναι σε όλα…
…αλλά στο θέμα που αναφέρομαι παίζει να ήταν η μοναδική τίμια…μετά ήρθε ο καλός κύριος παπακωνσταντινου …

*εχεις μετοχές της Ελληνικός Χρυσός?(+Eldorado Gold) :stuck_out_tongue:

Σίγουρα μπορώ να σου πώ πως οι όποιες αντιρρήσεις της οφειλονταν μάλλον σε ιδεοληψίες παρά σε τιμιότητα.
Επίσης δεν έχω κατασταλλαγμένη άποψη για το αν υπήρξε foul play στην ιστορία με τα ορυχεία χρυσού της Χαλκιδικής άρα δεν μπορώ να σου πώ ποιά θεωρώ σωστή στ’αση στο θέμα.
Το σίγουρο είναι πως δεν έχω μετοχές εκεί. :roll:

καταλαβαίνεις οτι η φράση με τις μετοχές είναι αστειο και δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω ελπίζω.:slight_smile:

οκ. λάθος λέξη. τίμια μπορεί να μην είναι, αλλά το αποτέλεσμα(το οποίο ήταν προσωρινό) ειναι αυτο που για εμενα κρίνεται ικανοποιητικό(και βάση αυτών που ειχαν λεχθεί τοτε πως δεν ειναι τοσο ξεκάθαρη η υπόθεση και θελει παραπάνω έρευνα και ανάλυση για να πάρει το οκ)

με τον ορο foul play, τι εννοείς? αν δηλαδή εχει γίνει κατι παράνομο ή λάθος στην υπόθεση των ορυχείων?(για να μην γράφω και τζάμπα αυριο, οχι τίποτα άλλο)

Ναι ρε το καταλαβαίνω. :slight_smile:
Αυτό ακριβώς σημαίνει το foul play, αν έχει γίνει κάτι παράνομο.

με τα αμαξια
τι γινεται?
φορολογουνται?

*Mule δεν σε έχω “γράψει”. θα γράψω μολις βρω χρόνο

Καλό κουράγιο,γιατί οι παρανομίες στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζονται κανα ολόκληρο τόμο για να καταγραφούν πλήρως…

οι παρανομίες που εχουν περάσει και απο δικαστήρια(και κατι τους καναν…) είναι 3… οι υπόλοιπες θα μπουν βάση σχολίου… γιατί αν τις πιάσουμε όλες θα πεσει ο σερβερ και θα πεθάνω πανω στο Pc…

Φαντάζομαι εννοείς πέραν των τελών κυκλοφορίας και της φορολόγησης για την αγορά τους.

Με τα σημερινά δεδομένα, η κατοχή αυτοκινήτου δεν φορολογείται, ωστόσο θεωρείται τεκμήριο. Δηλαδή, ανάλογα με τα κυβικά του αυτοκινήτου και τα έτη κυκλοφορίας τους, η εφορία θεωρεί ότι αντιστοιχεί σε κάποιο εισόδημα το οποίο έχεις με μαγικό τρόπο. Αν το δηλωθέν σου εισόδημα ξεπερνάει αυτό το εισόδημα που προκύπτει από το άθροισμα των τεκμηρίων, τότε δεν έχεις κάποιο θέμα. Αν το εισόδημα από τα τεκμήρια ξεπερνάει το δηλωθέν, τότε θα φορολογηθείς με βάση τα τεκμήρια.

Για παράδειγμα, αν το μόνο σου περιουσιακό στοιχείο είναι ένα αμάξι μέχρι 1200 κυβικά και με κυκλοφορία μετά το 2007, η εφορία θεωρεί ότι έχεις εισόδημα 4000 ευρώ.

Περισσότερα εδώ: http://www.forin.gr/articles/article/5954/ta-tekmhria-dapanwn-diabiwshs-gia-to-oikonomiko-etos-2012

ευχαριστω vinlanden

σε τετοια περιπτωση ειμαι
εχω ενα μικρα του 99
και για το 12 δεν εχω εισοδημα, καθως την εχω κανει για εξω
το μονο που εισεπραξα ειναι η επιστροφη φορου
αυτη ισχυει για εισοδημα?

Όχι, η επιστροφή φόρου δε δηλώνεται ως εισόδημα.
Έτσι όπως τα αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο δεν τα παρακολουθώ απόλυτα, νομίζω πάντως ότι ισχύει ακόμα το αφορολόγητο των 5000 ευρώ. Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι αποδείξεις για να το δικαιολογήσεις.

το αμαξι μου ειναι του 99 και ειναι 1275κκ
συμφωνα με το λινκ που εβαλες
η αντ. αξια ειναι γυρω στα 2300

αν ισχυει το αφορολογητο που ειπες
θα φορολογηθω?

Απ’ όσο ξέρω - και εφόσον δεν έχεις άλλα περιουσιακά στοιχεία / τεκμήρια, όχι.

edit: Πιθανώς όμως να πρέπει να επισυνάψεις κάποιες αποδείξεις.

Στο μεταξύ, οι δημιουργικές δυνάμεις του τόπου σιγά σιγά αφυπνίζονται και καταθέτουν τις προτάσεις τους για το τέλος της κρίσης:

http://www.petrosdoukas.gr/index.php/positions/suggestions-for-economy

[SPOILER]-Για κάθε νέα επένδυση να επιτρέπεται στον επιχειρηματία να μπορεί ο ίδιος να καθορίσει τις αποσβέσεις που θα καταγράψει. Να μπορεί για παράδειγμα να αποσβέσει το 100% της επένδυσης τον πρώτο κιόλας χρόνο.

-Οι νέοι μας αποφοιτούν από τα λύκεια και τα πανεπιστήμια με ελάχιστη τεχνογνωσία (skills). Προτείνω όλοι οι νέοι και οι νέες από 17-23 ετών να ενταχθούν σε προγράμματα μαθήτευσης (apprenticeship) στα εργοστάσια και τις βιομηχανικές μονάδες της χώρας (όχι σε γραφεία) για δύο καλοκαίρια. Με αμοιβή μόνο χαρτζηλίκι για οδοιπορικά και φαγητό. Έτσι θα αποκτήσουν κάποιες χρήσιμες δεξιότητες και θα καταλάβουν ?τι θα πει δουλειά?.

-Δημιουργία Ελληνικού FACEBOOK γιά τους αγρότες. Κάθε αγρότης θα μπορεί να επιδεικνύει το αγρόκτημά του, να συνομιλεί με τους προμηθευτές και τους ενδιαφερόμενους, να ακούει τις συμβουλές τους, να παίρνει παραγγελίες, κλπ. Απορώ πως δεν υπάρχει φαντασία και γόνιμη σκέψη στη δημόσια διοίκηση.[/SPOILER]

Ξεχάσατε και το γενικό τεκμήριο διαβίωσης των 3000 ευρώ (αν δεν αλλάξει φέτος), που προστίθεται στα υπόλοιπα τεκμήρια…