Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Στις σκανδιναβικές χώρες τι τον αναγκάζει? (χωρίς να είμαι οπαδός του μοντέλου τους)

Για ποια σκανδιναβικη χωρα μιλας;

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyagor_1_10/02/2013_510815

Μα γι’αυτό ακριβώς δεν είμαι οπαδός του σκανδιναβικού μοντέλου, γιατί κι αυτό καπιταλισμός είναι και η βιωσιμότητά του είναι περιορισμένη.

Αλλά παρ’όλα αυτά μιλάμε για χώρες με 30 και πλέον % εργαζομένους στο δημόσιο με ποσοστά διαφθοράς μικρότερα από πιο “φιλελεύθερες” οικονομίες, κι αυτό ακριβώς απαντάει στο προηγούμενο ποστ σου.

Τώρα, αν υποστηρίζεις κι εσύ το σκανδιναβικό μοντέλο, αναρωτιέμαι τι εννοείς τελικά “μικρότερο” - “μεγαλύτερο” κράτος.

Και εγω αναρωτιεμαι ποιανου μοντελου εισαι εσυ οπαδος

Αντικαπιταλιστικό οπωσδήποτε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζω το ισχυρό κοινωνικό κράτος όπου αυτό υπάρχει.

Εννοω ποιας αλλης χωρας στον κοσμο ζηλευεις το μοντελο. Αν υπαρχει

Προφανώς μη καπιταλιστικό μοντέλο δεν υπάρχει. Αλλά σίγουρα θα ήθελα το σκανδιναβικό κοινωνικό κράτος.

οπότε δεν φταίει ο κλέφτης που έκλεψε, παρά ΜΟΝΟ ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που άφησε ανοιχτά και ξεκλείδωτα …
και φυσικά η λύση είναι να χαριστούν τα μισά περιεχόμενα του σπιτιού στον κλέφτη παρά τα παιδιά του ιδιοκτήτη να απαιτήσουν από τον πατέρα τους να κλειδώνει και να προσέχει το σπίτι όσο καλύτερα μπορεί …

Θέλεις λοιπόν να εφαρμοστεί στην Ελλάδα ένα μοντέλο που όμοιό του δεν υπάρχει στον πλανήτη γη. Φαντάζομαι (αν κάνω λάθος διόρθωσε με please) ότι θα θέλεις όλα να έρθουν στην κυριότητα του κράτους το οποίο θα καθορίζει τα πάντα. Σε ερωτώ. Πιστεύεις πραγματικά ότι θα επιβιώσει ένα τέτοιο σύστημα; Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Εγώ εργάζομαι σε μια εταιρία λογισμικού που αποδίδει φόρους στο κράτος μερικα εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο. Απασχολεί 160 μηχανικούς που είναι μισθωτοί και πληρώνουν επίσης κανονικότατα τους φόρους τους. Αυτή η εταιρία έχει παγκόσμιο ανταγωνισμό. Ανταγωνίζεται εταιρίες στην Γερμανία και στην Αμερική. Αυτή η εταιρία ΔΕΝ θα υπήρχε σε ένα καθεστώς που φαντάζεσαι γιατί πολύ απλά ο πρόεδρος της την ίδρυσε για το προσωπικό του κέρδος. Παρομοίως δεν θα υπήρχαν οι περισσότερες εταιρίες οι οποίες παράγουν και φέρνουν χρήμα στην Ελλάδα. Πώς θα επιβιώναμε; Από που θα αντλήσει το κράτος χρήμα; Από τις υπηρεσίες που προσφέρεις στου πολίτες; Φορολογώντας τους εφοπλιστές που θα φεύγανε την άλλη μέρα; Ήδη φεύγουν τόσες εταιρίες. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν στην περίπτωση που είχαμε ένα αντικαπιταλιστικό σύστημα στην Ελλάδα; Ναι όλος ο κόσμος θα είχε τα ίδια. Δηλαδή τίποτα.

Αυτό γράφει το Mission statement της εταιρείας; Είστε πολύ μπροστά!

Εγώ από το να δουλεύω για να τα τρώει ο πατέρας μου και καλά για να με προστατεύει προτιμώ να πάω σε άλλο σπίτι και να ζω μόνος μου.

Πάλι καλά το δικό σου boss. Έστω πληρώνει κάτι.Έχω παράδειγμα συναδέλφου σου,σε επίσης διεθνώς ανταγωνιστική εταιρεία λογισμικού,ελληνικών συμφερόντων πάντα,που εμφανίζεται ως off shore σε μέρη εξωτικά και δεν πληρώνει ούτε ευρώ στο ελληνικό κράτος. Θεούλης. :slight_smile:

Άλλο όμως να ψάχνεις τρόπους πως να πιάσεις αυτόν και άλλο να τους καταργήσεις ολους και να γίνουν όλα κρατικά. :wink:

Σαφώς,αλλά απ την άλλη είναι δύσκολο να πειστεί κάποιος πως θα γίνουν όλα καλύτερα,όντας όλα ιδιωτικά.Ακόμα και τα βασικά αγαθά.Η υγιής επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα ήταν και είναι δυστυχώς μια ουτοπία,με φωτεινές φυσικά εξαιρέσεις. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι το αφεντικό του φίλου μου είναι ο κανόνας ενώ ο δικός σου(αν όντως είναι τόσο τίμιος…) η εξαίρεση.

Είδαμε και δω Ιρλανδία την κατάντια τους. Φουλ σμίκρυνση του κράτους, περιορισμός του κρατικού παρεμβατισμού και άρση διαφόρων νομικών περιορισμών στη δράση του μεγάλου κεφαλαίου, απορρυθμιση μπλα μπλαμπλα. Με αποτέλεσμα οι τράπεζες να κάνουν Ο,ΤΙ γουστάρουν, φλόμωσαν τον κόσμο στο όνειρο των 3 εξοχικών και την μεγάλη ζωή μοιράζοντας επισφαλή δάνεια. Το κράτος να μην αντιδρά, γιατί ελεύθερη αγορά και έτσι και αλλιώς και μόλις η φούσκα έσκασε τρέξανε οι τραπεζίτες, που πριν σκούζανε κατά του κρατικού παρεμβατισμού, στην αγκαλιά του κράτους κλαψουρίζοντας να αναλάβει αυτό τα χρέη. Από την άλλη οι ξένες τράπεζες που δάνεισαν τις ιρλανδικές, ενώ παράλληλα σκούζουν για τον όποιο κρατικό παρεμβατισμό στις δικές τους χώρες, μαζί με την επικουρία των εθνικών τους κυβερνήσεων ζητούσαν να αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες του το Ιρλανδικό κράτος για να σώσει τις τράπεζές του άρα και τους δανειστές, μεταφέροντας όλο τον επενδυτικό ρίσκο των ιδιωτικών αυτών οργανισμών στην πλάτη του ιρλανδικού λαού. Και βέβαια το ιρλανδικό κράτος που προφανώς εξυπηρετεί τα συμφέροντα τραπεζιτών και κεφαλαίου οπισθοδρόμησε όπισθεν ολοταχώς στον κρατικό παρεμβατισμό για να σώσει τις τράπεζες. Και πλήρωνε τώρα μαλάκα Ιρλανδέ τα golden boys και τους μανατζαραίους της συμφοράς, που ακόμα τριγυρνάνε στο Δουβλίνο με τις λιμο και γελάνε στην πλάτη σου. Ελεύθερη αγορά και ελάχιστο κράτος όσο οι τράπεζες και το κεφάλαιο βγάζουν τα κέρατα τους. Όταν σκάνε οι φούσκες και έρχονται οι κρίσεις, ΖΗΤΩ το κράτος και ο παρεμβατισμός του.
Αλλά όταν αποσυνδέουν τις σχέσεις οικονομικής και πολιτικής εξουσίας αυτές τις πίπες λενε στον κόσμο.

Καπιταλομαρξιστές Ιρλανδοί. :-s
Τι άλλο θα μπορούσες να περιμένεις; Αυτά βλέπει και ο άλλος ο μαρξιστής ο Στουρνάρας και έχει ξεσαλώσει…

crabsody εσύ πιστεύεις ότι χωρίς την ιδιωτική πρωτοβουλία δεν μπορεί να δημιουργηθεί πλούτος.

Εγώ σου λέω ότι ο πλούτος δεν παράγεται από το ρίσκο κανενός επιχειρηματία για το κέρδος, αλλά από τη δουλειά των εργαζομένων.
Θα μου πεις κλασικά ότι χωρίς το κίνητρο του κέρδους δεν θα υπάρχει άλλο κίνητρο για τους εργαζόμενους να παράγουν, αλλά το κίνητρο θα είναι αυτό ακριβώς που είναι και σήμερα: η επιβίωση και η κάλυψη των αναγκών. Από κει και πέρα μη μου ζητήσεις να σου εξηγήσω τις λεπτομέρειες, γιατί κάτι τέτοιο σήμερα θα φαίνεται ούτως ή άλλως μη ρεαλιστικό.

Έτσι, μέχρι να υπάρξει κάποια τέτοια προοπτική, υποστηρίζω τον κρατικό παρεμβατισμό, όταν χρησιμοποιείται για να προσφέρει κάλυψη βασικών αναγκών και εργασιακά δικαιώματα (και όχι όταν καλύπτει τις αποτυχίες του ιδιωτικού) γιατί σιχαίνομαι τον κοινωνικό δαρβινισμό.

Ναι αλλα εγω σου εφερα παραδειγμα που αποδεικνυει το αντιθετο. Να φερω ενα αλλο υποθετικο. Αν δηλαδη αυριο ενας ελληνας κανει μια νεα google και εχει και δεκα χιλιαδες υπαλληλους τοτε ποιοι θα παραγουν τον πλουτο; Οι υπαλληλοι; Αν καποιος αγορασει μια google και την εκμεταλλευεται ποιος θα τον παραγει τον πλουτο; Οι υπαλληλοι; Δε νομιζω

αν μεθαύριο οι υπάλληλοι εξαφανιστούν, ο νέος γκουγκλ νομίζω θα συνεχίσει να παράγει πλούτο.

crabsody, αύριο αν πεινάς, φάε δυο μερίδες google. Αντί για ρούχα φόρα 3 μέτρα google! :slight_smile: . Ο drizzt σου λέει οτι η επιδίωξη του κέρδους είναι ανεξάρτητη από την κάλυψη των κοινωνικών αναγκών κι εσύ απαντάς άλλ’ αντ’ άλλων.