Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Η ηλιθιοτητα ειναι ανικητη. Καληνυχτα

το δεύτερο σκέλος. Μου τη σπάει που “πάντα οι άλλοι είναι κάπως, ενώ ο ιερός λαός του ροκ ξεφεύγει δήθεν”.

+1000 με Βικ

Και επίσης:
Έχει γίνει και λίγο μόδα τον τελευταίο μήνα μετά τη χρεοκοπία της ΙΜΑΚΟ να βαράνε όλοι τον Κωστόπουλο, τώρα που τάχα “είναι πεσμένος”. Ο Βαξεβάνης ειδικά βγάζει μεροκάματο με ένα άρθρο ή εκπομπή την εβδομάδα. Στη συνέχεια η (πρώην;) γυναίκα του βγαίνει στα κανάλια και διαφημίζει καλλυντικά, όπως οφείλει κάθε σοβαρή δημοσιογράφος που απέχει από τη σχολή nitro, κλικ κλπ. :roll:

Δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ τον Κωστόπουλο και τα καραγκιοζιλίκια που πουλούσε στο “ποίμνιο” του, δεν υπήρξα ποτέ ούτε πασόκος, ούτε νεόπλουτος, ούτε “μοδάτος”. Απλά μου φαίνεται στην καλύτερη περίπτωση αφελές και στην χειρότερη τακτική αντιπερισπασμού, το να προσπαθεί να φορτωθεί εκεί το πρόβλημα της χώρας και όχι στις σπατάλες του κράτους και αυτών που το λυμαίνονται.
Θέλω να πώ: Aν κάποιοι με λεφτά που έβγαζαν από τις δουλειές τους και όχι από την τσέπη του φορολογούμενου, τα ξόδευαν σε όποια μαλακία τους πούλαγε η κάθε φυλλάδα, θα μας έδειχναν το επίπεδο τους μεν αλλά δεν θα χρεοκοπούσαν την χώρα δε. Αν τα λεφτά των φορολογούμενων πήγαιναν στο να αρχίσει να επιδοτείται το Rockwave και να γινόταν το μεγαλύτερο ροκ φεστιβαλ του πλανήτη αλλά έμπαινε μέσα χοντρά ζημιώνοντας μας ως φορολογούμενους, όσο και αν όλοι εδώ μέσα γουστάραμε το μουσικό μέρος, η ζημιά για την χώρα και τα δημοσιονομικά της θα ήταν η ίδια. Για αυτό και δεν με πολυενδιαφέρει όλο αυτό το δημόσιο “πέσιμο” στον Κωστόπουλο και το συνάφι του.

Τώρα, σχετικά με την δημόσια κλάψα του Κωστόπουλου για την “χρεοκοπία” του κλπ. δεν νομίζω να πείθει κανέναν, σίγουρα δεν θα πρέπει να πείσει τους πιστωτές του. Τον εν λόγω κύριο πέτυχα τυχαία στο εξωτερικό πριν ένα περίπου χρόνο να είναι παρέα με τον Άγγελο Φιλιππιδη (γιατί ήταν και Ολυμπιακάρα άρρωστη ο Κωστόπουλος, μην ξεχνιόμαστε…#-o). Οπότε και αν ακόμα ο Κωστόπουλος δεν ήξερε που να κρύψει τα λεφτά του από τους πιστωτές του :roll:, σίγουρα έχει παρέες που ήξεραν άριστα να τον συμβουλέψουν…

Ναι οκ,είναι τελευταία μόδα να βάλλεται ο Κωστόπουλος και το συνάφι του,δε λέω,αλλά κάποιοι σιχαινόταν και ήταν αποστασιοποιημένοι απ την βλαχομπαρόκ αισθητική του χρόνια τώρα,οπότε τα σχόλια δεν είναι απόρροια των τελευταίων γεγονότων…:wink:

Όσο για τον περιούσιο λαό του rock,όταν όλοι μας εδώ μέσα κατά καιρούς έχουμε “αποστασιοποιηθεί” και εκφραστεί αρνητικά για trends και απόψεις και το παίζουμε και κουλτούρα και υπεράνω σε λέω,ε όχι και να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας τώρα,με αφορμή μάλιστα το Κωστοπουλέϊκο.Oh please δλδ…

Όπως έχει πει και ο θεούλης Frank Zappa" Everybody in this room is wearing a uniform,so don’t kid yourself…" :wink:

Καλά δεν νομίζω ότι τώρα από εδώ αρχίσαμε να κράζουμε τον Πετράκη και τις δουλειές του επειδή είναι τρέντι ιν και γουστάρουμε.
Απλώς μπήκε ένα κείμενο από ένα πρώην δεξί του χέρι,που κάποιοι το έφεραν εδώ για “τροφή για σκέψη” κτλ κτλ,που ούτε τροφή για τον σκύλο μου δεν κάνει.

Ας αφήσουν το άνοιγμα των επαγγελμάτων και τα σχετικά να γραφτεί από κάναν σχετικό τουλάχιστον όχι από άτομα που μέχρι πρότινος έγραφαν για τις βυζάρες τις Κοκκίνου.Η λαϊκουριά μας έφαγε

Από εκεί ξεκίνησε το θέμα

Οταν καποιος αντι να σχολιαζει το κειμενο αυτο καθε αυτο σχολιαζει οτι ο συντακτης παλια εγραφε για βυζια σημαινει οτι δεν εχει να πει κατι για την ουσια. Ειναι παγια λογικη οταν καποιος δεν εχει επιχειρηματα. Οταν καποιος δεν εχει κατι ουσιωδες να απαντησει ψαχνει να βρει ορθογραφικα λαθη.

Υ.Γ: δεν παρεθεσα το κειμενο για τροφη για σκεψη. Απλα ειναι ενα κειμενο γεματο αληθειες. Ενοχλουν. Ποιον ενοχλει η αξιολογηση; Μα φυσικα αυτον που δεν εχει τιποτα το αξιολογο να επιδειξει.

Δεν έχω πρόβλημα με το τι γράφει συγκεκριμένα,βγήκε έγραψε και αυτός την μαλακία του(θα θυμήθηκε μάλλον τα διδακτορικά στο Παρίσι).Απλώς στο δικό μου μικρό μυαλό δεν θα κάτσω να ασχοληθώ σοβαρά με κάτι τέτοια,δεν πα να λέει και ότι οι Pink Floyd είναι οι καλύτεροι μουσικοί ever.
Και επίσης σιγά το τι γράφει δηλαδή,απλώς σε αυτήν την χώρα κάποτε ο μέσος Έλληνας μαλάκας είχε βασικό πρόβλημα το τι σχήμα θα υπάρξει στην παραλιακή,τώρα την έχουν δει όλοι για το πως θα προχωρήσουν οι μεταρρυθμίσεις,πόσο πίσω είμαστε και κάτι τέτοια.

Και ο Καμμένος φωνάζει για εθνική ανεξαρτησία,μαζί του με τα 1000,έκανε και παρουσίαση κόμματος στο χωριό μου,τι πάει να πει ότι παρόλο που συμφωνώ με αυτό πρέπει να τον στηρίξω;

Νόμιζα ότι επιγραμματικά σκεφτόμασταν στο δημοτικό,βαριά γυμνάσιο

Επίσης το αν δεν έχω κάτι να πω γενικά σε τέτοια θέματα,ας μην το ανοίξουμε οκ; :slight_smile:
Συγγνώμη που δεν αναπτύσσω όσο πρέπει τις απόψεις μου στο φόρουμ,κανόνισε για κάνα καφέ πάνω και όποτε θες

Δεν ηθελα να πω οτι δεν εχεις να πεις κατι γενικοτερα. Απλα οταν υπαρχει ενα κειμενο (κακο, καλο εδω ειμαστε να το σχολιασουμε ) νομιζω δεν εχει νοημα να ασχολουμαστε με το ποια γκομενα ειχε παλια ο συντακτης και με το αν ο crabsody κανει ορθογραφικα λαθη η οχι. Αντε το κουρασαμε σταματαμε εδω χωρις καμμια παρεξηγηση.

Εκτός από τα ορθογραφικά λάθη… υπάρχουν και οι τόνοι (στο μονοτονικό σύστημα είμαστε ακόμα, όχι ατονικό :stuck_out_tongue: )

Για να γραψω και εγω την αποψη μου σχετικη με την αξιολογηση και την αρση της μονιμοτητας στο δημοσιο.

[B]Ο Δημοσιος τομεας[/B]
Ολοι μας εχουμε απο κακες εως τραυματικες εμπειριες απο καποια δημοσια υπηρεσια.
2 λογοι μπορουν να προκαλουν αυτο:

  1. Γραφειοκρατια υπηρεσιας που δενει τα χερια ακομα και των ιδιων των υπαλληλων
    (χαρακτηριστικο παραδειγμα ο ΔΟΑΤΑΠ)

  2. Αναποτελεσματικοι δημ. υπαλληλοι. Αυτοι μπορουν να χωριστουν σε 3 ομαδες:
    α. Υπαλληλοι χωρις τα απαραιτητα προσοντα για τη θεση τους (συνηθως τετοιοι ειναι οι υπαλληλοι των δημοτικων υπηρεσιων)
    β. Υπαλληλοι με προσοντα αλλα χωρις ορεξη για δουλεια (τετοιοι βρισκονται παντου)
    γ. Υπαλληλοι χωρις τα απαραιτητα προσοντα και χωρις ορεξη για δουλεια (συνηθως τετοιοι ειναι οσοι “μπηκαν” σε καποια δημ. υπηρεσια αποκλειστικα λογω “γνωριμιων”)

[B]Ο Ιδιωτικος τομεας[/B]
Πολλοι υποστηριζουν πως τα “κακα” του δημοσιου ειναι αυτα που πρεπει αμεσα να διορθωθουν γιατι αυτα “αναγκαστικα τα πληρωνει ο ελληνικος λαος” ενω στον ιδιωτικο τομεα:

  1. Οποιος δεν αξιζει τιμωρειται απο την “αγορα”

  2. Ακομα και αν δε δουλευει σωστα, δεν επιβαρυνει την τσεπη του ελληνικου λαου.
    Διαφωνω και με τα 2, (θεωρω πως ο ιδιωτικος τομεας ειναι δομημενος στη βαση του “να τα αρπαξουμε γερα και γρηγορα και κουτοονηρα”) και εξηγω με 2 παραδειγματα το γιατι:

  3. Εστω πως παει ενας υπαλληλος του Ταχυδρομειου να δουλεψει στην Αναφη. Ο υπαλληλος αυτος αναγκαστικα θα ψαξει για να νοικιασει σπιτι. ΟΙ ιδιοκτητες ενοικιαζομενων σπιτιων στην Αναφη ας πουμε πως εναι 30 και προφανως ολοι γνωριζονται μεταξυ τους. Κανονιζουν πως κανεις δεν θα νοικιασει το σπιτι του κατω απο 300ευρω μιας και ειναι σιγουροι πως τα σπιτια τους θα νοικιαστουν. Ο υπαλληλος του ταχυδρομειου δεν εχει αλλη επιλογη απο το πληρωσει οσα του ζητησουν.
    Ειναι ή οχι ανημπορη η “αγορα” να τιμωρησει τον “κακο” ιδιωτικο τομεα;

  4. Η περσινη απεργια των ταξιτζιδων στη μεση του Καλοκαιριου (ας μην εξετασουμε αν ηταν σωστη ή οχι), η απαραδεκτη συμπεριφορα ξενοδοχων (που κανουν συμφωνιες με γκρουπ και δεν τους παρεχουν οσα συμφωνησαν), ο μπραβος που σκοτωσε τον Αυστραλο τουριστα πριν 2 χρονια (αν θυμαμαι καλα) σε 1 μπαρ στη Μυκονο, δεν εχουν ως αποτελεσμα τη μειωση του τουρισμου;
    Αυτο δεν επιβαρύνει και την τσεπη του ελληνικου λαου εφοσον χανεται συναλλαγμα;

[B]Η αξιολογηση των δημ. υπαλληλων και η αρση της μονιμοτητας[/B]
Ειμαι υπερ της αξιολογησης του δημοσιου τομεα (και της αρσης της μονιμοτητας) αλλα οχι στην παρουσα φαση. Επισης πρεπει να γινει σαφες πως οι απολυσεις στο δημοσιο τομεα δε θα εχουν τον παραμικρο αντικτυπο στην εξελιξη του χρεους της Ελλαδας.
Πριν γινει αυτο πρωτα πρεπει να προηγηθουν 2 πραγματα:

  1. Αλλαγη της νομοθεσιας που διεπει το πλαισιο του δημοσιου συστηματος ωστε να μειωθει ή να εξεφανιστει η περιττη γραφειοκρατια.
  2. Ελεγχος του δημοσιου τομεα για να δουμε ποιες υπηρεσιες δε χρειαζονται καθολου και ποιες πρεπει να αλλαξουν μορφη.
  3. Αξιολογηση του δημοσιου τομεα ωστε ο καθε δημοσιος υπαλληλος να τοποθετηθει εκει που μπορει να προσφερει περισσοτερο.
  4. Απολυσεις,αποκλειστικα και μονο [B]εαν χρειαστει[/B], σε οσους δεν θελουν να προσφερουν ή δεν εχουν προσοντα (υπαλληλους υποχ. και 2ας εκπ/σης)
  5. Αρση της μονιμοτητας με σκοπο, οχι να γινει καποιος μπαμπουλας πανω απο το κεφαλι των υπαλληλων, αλλα για να ελεγχεται και να τιμωρειται ο παρανομος ή αδιαφορος υπαλληλος.

[B]Μειωση του αριθμου του δημοσιου τομεα και χρεος[/B]
Δεν εχω καταλαβει γιατι μας απασχολει ξαφνικα τοσο πολυ η μειωση του δημοσιου τομεα λες και αυτο ειναι το μειζον προβλημα μας. Πιστευω ξεκαθαρα πως ο δημοσιος τομεας δεν ειναι ο λογος που δημιουργησε το χρεος και πως οσο και να μειωθει, οσες απολσεις και αν γινουν, δεν προκειται να φερουν κανενα-μα-κανενα αποτελεσμα. Ας κανω παλι 1 παραδειγμα:
Ας πουμε πως η Ελλαδα ειναι η ΠΑΕ ΑΕΚ. Η ΑΕΚ τα τελευταια χρονια ταλαιπωρειται αφνταστα λογω του μεγαλου χρεους της και δεν φαινεται να υπαρχει καμια ελπιδα στον οριζοντα. Εστω πως η ΠΑΕ ΑΕΚ αποφασιζε πως για το τωρινο χαλι της ευθυνονται οι υπαλληλοι της ΠΑΕ και οι ποδοσφαιριστες της. Τους απελυε ολους και στη θεση των υπαλληλων επαιρνε 1 μονο υπαλληλο για ολες τις δουλειες και πισιρικαδες ποδοσφαιριστες απο τις ακαδημιες της. Πιστευει καποιος πως με αυτο τον τροπο θα διορθωνοταν η κατασταση στην ΑΕΚ;
3 τροποι σωτηριας υπαρχουν μονο:

  1. Αγορα της ΑΕΚ απο εναν δευτερο Αμπραμοβιτς (δηλαδη ενα θαυμα)
  2. Μηδενισμος ή δραστικη περικοπη του χρεους (αν της το επιτρεψουν)
  3. Χρεωκοπια της ΑΕΚ, διαλυση και ξεκινημα απο την αρχη ως ΝΕΑ ΑΕΚ

Ας κανουμε τωρα την αναγωγη της ΑΕΚ στην Ελλαδα.
Οσο και να μειωθει ο δημοσιος τομεας δε θα εχει κανενα αποτελεσμα καθως δεν ειναι αυτος ο λογος του χρεους. Οσο το χρεος ειναι 350 δισ, ευρω=125% του ΑΕΠ, η μονη σωτηρια ειναι η εξης:

  1. Ενα θαυμα (πχ εξορυξη μεγαλων ποσοτητων πετρελαιου)
    1. Μηδενισμος ή δραστικη περικοπη του χρεους (αν μας το επιτρεψουν)
  2. Χρεωκοπια, διαλυση και ξεκινημα απο την αρχη.

-Ζητω συγνωμη γιατι μου παραβγηκε μεγαλο το κειμενο

  • Οποιος εχει διαθεση να ειρωνευτει για να δημιουργησει καυγα δυστυχως θα αποτυχει(ας διαβασει την υπογραφη μου)

Παρα πολυ ωραιο κειμενο. Χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας απο μεριας μου. Στα περισσοτερα συμφωνω να πω και που διαφωνω.

Ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να μπουν κανονες στην αγορα απο το κρατος για να μην επιτρεπει να δρουν τα καρτελ. Πραγματι το παραδειγμα σου με τα ενοικια ειναι ευστοχο αλλα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Τις περισσοτερες φορες η αγορα καθοριζει της τιμες απο μονες της προς οφελος του καταναλωτη αλλα και του νεου επιχειρηματια. Αν για παραδειγμα ανοιξει γυραδικο στη γειτονια σου και εχει ακριβες τιμες ανοιξε εσυ ενα με χαμηλοτερες και χτυπα τον. Αν κανει καποιος ιστοσελιδες με 100 ευρω , κανε εσυ με 90 και παρτου τη δουλεια. Εκατομμυρια παραδειγματα υπαρχουν. Στις λιγες περιπτωσεις οπως αυτη που ανεφερες πρεπει το κρατος να επεμβαινει με καποιο τροπο. Οταν βεβαια το κρατος δεν κανει τις σωστες κινησεις και κραταει ακομα και τωρα εκατονταδες κλειστα επαγγελματα τοτε δεν μπορει να δουλεψει ο ανταγωνισμος.

Στο κομματι για την αρση μονιμοτητας στο δημοσιο και πως πρεπει να γινει αυτη συμφωνω σχεδον εξ ολοκληρου. (ενταξει πη μειωση της φορολογιας θα βοηθησει καποιους να ανασανουν και να μπορουν να καταναλωσουν λιγο παραπανω κ.ο.κ)

Τωρα οσο αναφορα την ΑΕΚ θα σου πω. Αν η ΑΕΚ ειχε υπαλληλους που ουτε καν γνωριζε οτι υπαρχουν και τους πληρωνε αδρα, αν ειχε υπαλληλους που χρηματιζοταν ωστε οι οπαδοι να μπαινουν μεσα στο γηπεδο τζαμπα, αν ειχε υπαλληλους που υπερτιμολογουσαν την αγορα ιατρικων μηχανηματων και απο εκατο χιλιαδες ευρω το κοστος τους πηγαινε στο ενα εκατομμυριο, αν ο τεχνικος διευθυντης της ΑΕΚ εδινε τρια εκατομμυρια για να αγορασει απο τον ΠΑΟΚ τον Μπαλαφα τοτε ναι οι απολυσεις ολων αυτων οσο πιο γρηγορα ειναι εφικτο θα ηταν καθοριστικης σημασιας γις την επιβιωση της.

Εν κατακλειδι κανεις δεν λεει οτι η λυση ειναι μια απλη απολυση δημοσιων υπαλληλων. Απλα αυτο ειναι ενα απο τα πολλα πραγματα που πρεπει να γινει. Συντεταγμενα και δικαια. Γιατι δεν συμφερει σε κανεναν αλλιως.

Κανείς δεν έχει πει ότι θα πρέπει να μπει τάξη στο δημόσιο για να γλιτώσουμε από το χρέος!!!Απλά όταν πας να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα κάπως πρέπει να τον διορθώσεις και αυτό τον ρημάδι τον Κρατικό μηχανισμό…εκτός αν θεωρείς ότι όλα είναι μια χαρά εκεί!!!
Ο παραλληλισμός με τα της ΑΕΚ είναι πολύ σωστός…και εκεί πάει να την “σώσει” αυτός που την “κατέστρεψε” με μπαλώματα όπως δάνεια,θυσίες κόσμου κλπ…ότι ακριβώς γίνεται και στο Ελλαδιστάν!!!

Βασικα αυτο συμβαίνει εδώ και καιρό και στα ποινικά πάντα συνέβαινε. Η δικηγορία δεν είναι κλειστό επάγγελμα έτσι όπως εννοείται στην Ελλάδα το κλειστό.
Δικηγόροι δεν μπορούν να γίνουν μόνο τα παιδιά μου πχ, όλοι μπορούν.

στον δημόσιο τομέα πάντως υπάρχουν και πάρα πολλοί υπάλληλοι χωρίς τα απαιτούμενα προσόντα, οι οποίοι όμως κάνουν όσο μπορούν καλύτερα την δουλειά τους. Και πολλές φορές την κάνουν πολύ καλύτερα από τους ‘μορφωμένους’. Πάρα πολλές φορές έχω δει σε διοικητικές θέσεις άχρηστους στουρνάρια/κομματόσκυλα οι οποίοι μπλοκάρουν το σύμπαν με την βλακεία τους.Επίσης η κάθετη μορφή οργάνωσης και η κεντρική διοίκηση δεν νομίζω πως βοηθάνε. ειδικά σε ένα κράτος που έχει δομηθεί πάνω στις αξίες των πελατειακών σχέσεων.

Όσον αφορά τη μείωση του κράτους , την απόλυση δημόσιων υπαλλήλων προφανώς δεν αφορά τη μείωση του χρέους. Πιο πολύ τσαμπουκαλίκι είναι, για να μάθουν όλοι οι εργαζόμενοι πως παίζεται το παιχνίδι μεταξύ αυτών που έχουν λεφτά για να “νοικιάσουν” έναν εργαζόμενο και αυτών που αναγκαστικά κάθε μήνα “νοικιάζουν” την εργασία τους σε κάποιον άλλον για να βγάλουν λίγα φράγκα. Φθηνό ευέλικτο εργατικό δυναμικό που τα κάνει όλα και δεν έχει και πολλές απαιτήσεις. και αν έχεις και αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους , τότε είσαι μια χαρά. δεν κουνιέται κανείς…

Δεν ισχύει αυτό από ότι ξέρω (κι έχω καταλάβει τουλάχιστον).

Όλοι μπορούν να γίνουν νομικοί. Για να γίνεις δικηγόρος πρέπει να πάρεις την “άδεια ασκήσεως επαγγέλματος”. Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορείς να την πάρεις από συγκεκριμένους δικηγορικούς συλλόγους της Ελλάδος ([B]μόνο αν το πτυχίο σου είναι ελληνικό ή αναγνωρισμένο από Δικατσά[/B]). Για να πας σε δικαστήριο σε μια περιοχή (π.χ. ειρηνοδικείο) πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις δικηγόρο που να ανήκει στον αντίστοιχο δικηγορικό σύλλογο. [B]Μόνη εξαίρεση [/B]τα ποινικά δικαστήρια, όπου για προφανείς λόγους, επιτρέπεται στον πολίτη να έχει όποιον δικηγόρο θέλει. Το επάγγελμα ουσιαστικά είναι κλειστό. Αν θες να κάνεις μια αγωγή στην Τήνο, θα πρέπει να αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις έναν από τους δικηγόρους που ανήκουν στη Σύρο.

Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος. Διατηρώ την επιφύλαξη μου, μιας και δεν είμαι δικηγόρος. Εγώ κάνω ένα άλλο κλειστό επάγγελμα. Αυτό του Μηχανολόγου Μηχανικού.

Κάνεις λάθος λοιπόν.
Η Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν είναι τίποτε άλλο παρά εξετάσεις (της πούτσας βέβαια) για να πιστοποιηθούν οι γνώσεις σου. Το μόνο που απαιτείται για να την πάρεις είναι να έχεις πτυχίο νομικής (με εξωτερικά κλπ δεν ξέρω τι παίζει αλλά ξέρω άπειρους δικηγόρους που σπουδάσανε έξω), 18μηνη άσκηση σε όποιον δικηγορικό σύλλογο εσύ θελήσεις και να περάσεις τις εξετάσεις. Απλά για να γραφτείς στον δικηγορικό σύλλογο Αθηνών/Πειραιά/Θεσ/νίκης πρέπει να έχεις κάνει άσκηση σε δικηγόρο που να υπάγεται στα αρμόδια πρωτοδικεία/εφετεία. Κατά τα άλλα γράφεσαι όπου θέλεις.

Άρα λοιπόν ως εδώ το επάγγελμα είναι ορθάνοιχτο.

Μέχρι πέρυσι ίσχυε αυτό που λες εσύ. Όμως επί της ουσίας χρειαζόσουν μία υπογραφή ενός “ντόπιου” δικηγόρου για να νομιμοποιήσει τον “ξένο” δικηγόρο και είχες σε όλες τις υποθέσεις όποιον δικηγόρο ήθελες. Αυτό βέβαια σήμαινε κάποια λεφτά επιπλέον αλλά μιλάμε για μικρό ποσό κατά κανόνα και επειδή είπες “φανταστείτε να μπορούσες…” ε σου λέω ότι μέχρι πέρυσι μπορούσες και πλέον μπορείς έτσι και αλλιώς. Δεν είδα καμία απολύτως αλλαγή προσωπικά. Αλλά με το ζόρι να βγάλουμε τη δικηγορία κλειστό επάγγελμα, δε γίνεται.

Και για ποιο κλειστό επάγγελμα μιλάμε στην τελική όταν οι δικηγόροι είναι άπειροι και οι νέοι πραγματικά ψωμολυσσάνε!

Και ρωτάω… γιατί το παιδί του ταξιτζή να μπορεί να γίνει δικηγόρος και το δικό μου για να γίνει ταρίφας πρέπει να αγοράσει άδεια; Γιατί να μη μπορώ να πουλήσω και γω την άδεια μου κάνα 300.000 ευρώ, να γίνω; Αλλά είπαμε, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα. Εκτός αν θέλετε να γίνεται κάποιος δικηγόρος χωρίς πτυχίο νομικής.

Ώπα! Η περίπτωση του ελέγχου των ενοικίων/ενοικιοστασίων είναι σχολικό παράδειγμα στρεβλωτικής δράσης του κράτους. Ακόμα και κρατιστές οικονομολόγοι όπως ο Κρούγκμαν έχουν παραδεχθεί την αναποτελεσματικότητα τέτοιων πολιτικών, γιατί τελικά το αποτέλεσμα τους είναι το αντίθετο από αυτό που -υποτίθεται- επιδιώκουν: Aφού η επένδυση σε ακίνητα δεν έχει την απόδοση που θα είχε με ελεύθερη διαμόρφωση των τιμών στην αγορά, όλο και λιγότεροι επενδύουν σε νέα σπίτια στην υπό έλεγχο περιοχή άρα η προσφορά σπιτιών μειώνεται και η “πραγματική” τιμή του ενοικίου στην περιοχή θα διαμορφωθεί τελικά σε επίπεδα υψηλότερα από αυτό που θα ήταν με ελέυθερα καθορισμένο ενοίκιο. Είτε με την μορφή “μαύρων χρημάτων”, είτε υπερβολικών εγγυήσεων για να μπει κανείς σε σπίτι, είτε με υψηλότερα αρχικά μιθωτήρια για τους νέους ένοικους ώστε οι ιδιοκτήτες να εξισορροπήσουν τα χρήματα που θα χάσουν μη μπορώντας να κάνουν αυξήσεις. Επίσης είναι δεδομένο πως η ποιότητα αυτών των κατοικιών χειροτερεύει σε περιπτώσεις ελέγχου των τιμών στα ενοίκια, αφού ο ιδιοκτήτης που δεν παίρνει την απόδοση που η αγορά θα του εξασφάλιζε θα είναι πολύ πιό απρόθυμος να κάνει την απαιτούμενη συντήρηση στο ακίνητο του, θα το αφήσει να ρημάξει. Ο ενοικιαστής θα αναγκαστεί αργότερα ή γρηγορότερα να πληρώσει από την τσέπη του έξοδα συντήρησης που κανονικά βαρύνουν τον ιδιοκτήτη, άρα το πραγματικό του κόστος διαμονής στο σπίτι θα αυξηθεί. Ο μόνος κερδισμένος από μία τέτοια πολιτική ελέγχου των τιμών των ενοικίων είναι κάτι λαϊκιστές πολιτικάντηδες τύπου Κατσέλη που θα βγουν να κομπάσουν πως “έβαλαν ταβάνι στα ενοίκια”

Στο παράδειγμα της Ανάφης:
Έτσι και αλλιώς το παράδειγμα βασίζεται στην παραδοχή πως τα ταχυδρομεία παραμένουν ένα κρατικό μονοπώλιο, όπου ένας υπάλληλος θα μετατεθεί από αλλού στην Ανάφη (με “δυσμενή” μετάθεση;) και θα πρέπει να αναζητήσει σπίτι. Η λογική του ιδιωτικού τομέα λέει πως πρώτα θα είχε αναζητηθεί ένας υπάλληλος που έτσι και αλλιώς να κατοικεί στην Ανάφη ή να θέλει οπωσδήποτε για προσωπικούς λόγους να μετακομίσει εκεί.
Αλλά έστω πως λόγω μεγέθους της τοπικής αγοράς αυτός δεν βρίσκεται και πάει κάποιος από αλλού. Και έστω πως ενορχηστρωμένα οι 30 τοπικοί ιδιοκτήτες τον αναγκάζουν να μην βρεί να νοικιάσει σπίτι με κάτω από 300?. Αυτό μας αφήνει 29 σπίτια ανοίκιαστα όμως και με δεδομένο πως η Ανάφη μάλλον δεν πρόκειται να γίνει ο κατ’ εξοχήν προορισμός εσωτερικής μετανάστευσης στην Ελλάδα, οι ιδιοκτήτες αυτών των σπιτιών σύντομα θα συνειδητοποιήσουν πως για να επιτρέψουν στον συντοπίτη τους να παντελονιάζει 300? τον μήνα, οι ίδιοι εισπράτουν 0!
Σύντομα και καθώς ο υπάλληλος θα αρχίσει να “δικτυώνεται” στην Ανάφη θα “τα βρεί” με κάποιον ιδιοκτήτη που το σπίτι του μένει άδειο και θα μετακομίσει εκεί με ένα ενοίκιο που θα ανταποκρίνεται στην ρεαλιστική τιμή της αγοράς, αφού τελικά η ζήτηση για σπίτια στην Ανάφη θα είναι χαμηλότερη από την προσφορά.
Άρα για άλλη μία φορά, η αγορά αποδεικνύεται μακροπρόθεσμα αποτελεσματική.

@Made in Hell: Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά, αλλά θα περιμένω να το κάνει ο Vic Vega ως πιό αρμόδιος. Για την ώρα πες μου απλά αν θεωρείς πως η συνδικαλιστική σας ηγεσία (του ΔΣΑ ειδικά) πραγματικά εκπροσωπεί τα συμφέροντα σας αλλά και αυτά της χώρας συνολικά με το να διατυπώνει τον λόγο που διατυπώνει ενάντια στο μνημόνιο, να κάνει τις απεργίες που κάνει κλπ.

Θα μου επιτρεψεις να μην απαντησω σε αυτο που με ρωτας λογω πραγματικα ελαχιστης χρονικα εμπειριας μου στα της δουλειας. Δεν εχω απολυτη αποψη και δεν ειμαι δικηγορος αθηνων.

Με τις αποχες και τις απεργιες των συλλογων, απλα θα πω οτι μαλλον δεν βγαινει καμια ακρη και τζαμπα ταλαιπωρειται ο πολιτης. Θελει κατι πιο δραστικο αν ειναι να αντιδρασεις σε κατι και σιγουρα τα συμφεροντα ενος νεου επαγγελματια δε μπορει να ειναι ιδια με αυτα ενος φτασμενου.

Εξαλλου τα μελη του ΔΣ ενος συλλογου συνηθως δεν τυγχανουν και καμιας ιδιαιτερης εκτιμησης.

Απορία:
Ποιο είναι το μέρισμα του δικηγορικού συλλόγου Αθηνών και ποιο είναι το μέρισμα του δικηγορικού συλλόγου Σύρου και πόσο εύκολο είναι να μπεις στον δεύτερο;

Οι μεγάλοι σύλλογοι έχουν και μικρό μέρισμα. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το αν είναι κλειστό ή όχι το επάγγελμα. Γιατί είναι δύσκολο να μπει κανείς σε έναν επαρχιακό σύλλογο; Υπάρχει κάποιου είδους μαφία ας πούμε;
Και γιατί να θέλει ένας που μένει στην άλλη άκρη της χώρας να μπει σε έναν ΔΣ;

ΥΓ: Κάπου διάβασα τις προάλλες για σκέψεις κατάργησης των συλλόγων και ολική τροποποίηση της οργάνωσης του επαγγέλματος.