Μουσική για διάβασμα

μου φαινεται περιεργο να μην εχει ανοιχτει ηδη τετοιο θρεντ, αν υπαρχει τζον λοκ και τα σχετικα

λοιπον προτεινετε πραματα γιατι πρεπει να αρχισω εντατικα και τελευταιο καιρο ακουω μονο ατσαλια, ηλεκτρονικες και πεδια με χεντμπανγκ δε βγαινουν.

:!: (μα καλα σοβαρα τωρα?)

εγώ τα καταφέρνω μόνο με Sunn o))). το έχω ξαναπεί. ειδικά μαθηματικά

μπα το χω δοκιμασει και δεν μου βγηκε με σουνο…κατι πιο αρμονικο μαλλον (πχ σε στυλ mono, που τους εχω σιχαθει πια τοσες φορες)

εντιτ
βασικα προτεινετε ο,τι ακουτε, αν ακουτε, οταν διαβαζετε μη σας περιοριζω

με αμπιεντ βολεύεσαι ή 8α σε πάρει ο ύπνος;

Εμένα πέρυσι με είχε βοηθήσει πολύ να διαβάζω Μαθηματικά κατεύθυνσης με Neurosis. Όλη μέρα διάβαζα και μετά δεν ένιωθα κουρασμένη. :-s

Ε από τότε μόνο έτσι διαβάζω.

ανετα…με Bohren and the club of gore δηλαδη μια χαρα μου παει (αν τετοια πραματα εννοεις με το ambient)

*der club, τεσπα το ιδιο ειναι :Ρ

προβλεπω να το λιωνω αυτο το μηνα:wink:

ναι και τέτοια. γενικά εγώ δε διαβάζω με μουσική, το δοκίμαζα παλιότερα, αλλά είτε παρατάω το βιβλίο - αν ξέρω αυτό που παίζει, είτε δεν δίνω ούτως ή άλλως καμιά σημασία στη μουσική και στο τέλος έχω και πονοκέφαλο! οπότε αυτά είναι κάποια που βάζω συχνά όταν πέφτω για ύπνο, ωστόσο μπορούν υποθέτω να παίξουν και την ώρα του διαβάσματος…

Autechre - Amber
Arve Henriksen - Cartography
Burial - Burial
Boards of Canada - Geogaddi
Brian Eno - Ambient 1
Helios - Eingya
Fovea Hex - Neither Speak Nor Remain Silent Trilogy
Julien Neto - Le Fumeur De Ciel
Oneohtrix Point Never - Rifts
Silver Mt. Zion - He Has Left Us… / Born Into Trouble
Tim Hecker - Imaginary Country
Yellow Swans - Going Places
Ulver - Lyckantropen Themes

Τέσπα, τέτοια πράγματα γενικά και πολλές συλλογές με τέτοια επίσης.

πως την παλεύετε να ακούτε μουσική οταν διαβάζετε…
και επίσης όταν διαβάζουμε τι? γιατί άλλο να θες να διαβάσεις για την σχολή π.χ. και άλλο την βιογραφία του ozzy…

*κάπου θυμάμαι να λέμε κάτι για αυτό εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι που …

ναι κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου…a silver mt. zion και lyckantropen themes πχ που τα ξερω μου κανουν, λογικα και τα αλλα σε ιδιο στυλ παιζουν

ευχαριστω σομνα

εγω για εξεταστικη νομιζω οτι αναφερεται…8)
μαλλον επειδη διαβαζα για αυτην πριν…γρρρ…

εγω οταν διαβαζα παντως,απλα δεν εβαζα πραγματα που ειχα ξανακουσει και μου ηταν γνωριμα γιατι το μυαλο μου ταξιδευε.εβαζα πραγματα που ακουγα πρωτη φορα.τωρα οσο αφορα το ειδος ειναι αλλου παππα ευαγγελλιο:)ο καθενας οπως την βρισκει

Καταρχάς(και απορώ που δεν έχει ποσταριστεί ακόμα) jazz.

Ξεκινάμε με
Pat Metheny and Charlie Haden-Beyond The Missouri Sky
Chet Baker-My Funny Valentine
Dexter Gordon-Go!
Bill Evans-Sunday at the Village Vanguard

Μετά σε πιο φλώρικα μονοπάτια(δεν ξέρω αν σε ενοχλούν τα φωνητικά στο διάβασμα)
Fleet Foxes-Fleet Foxes
Gazpacho-Tick Tock και Night
God Is An Astronaut-All Is Violent,All Is Bright

Και ηλεκτρονικοπερίεργα που σίγουρα βοηθούν
Burial-Untrue
Dj Shadow-Entroducing

Kαι ambient
Les Fragments De La Nuit - Musique Du Crépuscule
The Killimanzaro Darkjazz Ensemble-Kαι τα δύο

Αυτά. Αν δεν σου φτάνουν πες.

Colour Haze και Bathory - Hammerheart εχουν δουλεψει για μενα :!:

Δεν υπάρχει, κατ’ εμέ, μουσική για διάβασμα. Τουλάχιστον όχι για διάβασμα για σχολή/σχολείο κτλ. Αν μιλάμε για διάβασμα λογοτεχνίας για προσωπική ευχαρίστηση π.χ., τότε αλλάζει το πράγμα, αλλά και πάλι, όχι πολύ. Και πάλι δηλαδή δύσκολο είναι, να τα κάνεις και τα δύο.

But that’s just me.

Συμφωνω με γερο-καπνιστη.
Ποτέ μου δεν μπορεσα να διαβασω με μουσικη. 8)
So that makes us two. :stuck_out_tongue:

Εγώ διαβάζω μόνο με Mono:p
Επίσης υπάρχει [U]αυτό το σάιτ (κλικ)[/U] που ανάλογα με το τι θες να κάνεις σου βγάζει από μόνο του Playlists:D

Συμφωνω :slight_smile:
Mono!

Ναι μωρο μου (dmembra)!Το site που σου ειχα δειξει εγω :wink:

διαβάζω με κάθε είδους ροκια . οι προγκρεσιβιες των YES , RUSH , Gentle Giant , Camel κλπ βοηθάνε αρκετά θα έλεγα . όλα αυτά στα θεωρητικά μαθήματα για να κυλάει όμορφα ο χρόνος . σε αυτά π έχουν ασκήσεις με βοηθάει να μη διαβάζω , τα καταλαβαίνω καλύτερα . :):!: