Μουσική για διάβασμα

πάντα διαβάζω με μουσική…
συνήθως προτιμώ
Godspeed You! Black Emperor
Russian Circles
The Gathering
Portishead

Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να συγκεντρωθώ για να διαβάσω κάτι για τη σχολή όταν στο βάθος παίζει μουσική. Μου αρέσει όμως πολύ να διαβάζω λογοτεχνία με μουσικούλα. Συνήθως προτιμώ κάτι που να ταιριάζει σ’αυτό που διαβάζω και σχεδόν πάντα αυτό είναι soundtrack. Για παράδειγμα αν θέλω να διαβάσω το καινούριο μυθυστόρημα του Dan Brown βάζω να παίζει soundtrack από Angels and Demons.

Εγώ πάντα με μουσική διάβαζα.Όταν διαβάζω θεωρία βάζω κάτι χαλαρό (ulver,opeth,camel,king crimson κτλ.) , ενώ όταν λύνω ασκήσεις βάζω κάτι πιο δυνατό(slayer,metallica,judas priest,death,opeth κτλ.)

έχω κλάσει στο γέλιο με το συγκεκριμένο ποστ για έναν απροσδιόριστο λόγο :expressionless:

γελαω συνεχως απ’τη στγμη που ποσταριστηκε.

Για θεωρητικό διάβασμα, αποστήθηση κτλ δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με μουσική.Αλλά όταν λύνω ασκήσεις ακούω διάφορα, οι Orange Goblin κάνουν πάντως καλή δουλειά8)

απορώ γιατί…:p:p:p:p:p

Εε αποφάσισε :p:p:p

Βασικά όταν διαβάζω θεωρία ακούω πιο πολύ τις μπαλάντες τους (a fair judgement,to bid you farewell ktl.) ενώ για ασκήσεις τραγούδια σαν το(ghost of perdition , serenity painted death κτλ.)Τα συνδυάζουν όλα οι πούστηδες.

Eγω παντα διαβαζα με μουσικη, χωρις ιδιαιτερες προτιμησεις. Δηλαδη οτι θα εβαζα να ακουσω ασχετα με αλλες δουλειες. Μια χαρα τα συνδυαζω, εχω και το cd-player διπλα στ αυτι μου

η αλήθεια είναι πως όταν διαβάζω ένα σημαντικό μάθημα, δυσκολεύομαι να κατανοήσω καλά αυτά που διαβάζω ακούγοντας παράλληλα μουσική.είναι πολλά μαθήματα όμως που είτε είναι πιο εύκολα, είτε πιο κατανοητά, και εκεί σχεδόν πάντα θα ακούω κάτι ενώ διαβάζω.σε όλα αυτά τα χρόνια στη σχολή περισσότερο έχει δουλέψει αυτό:

ενώ δυναμική είσοδο πέρυσι έκανε το “teen dream” των beach house:

και μάλλον με αυτά τα δύο θα πορευτώ και σε αυτήν την εξεταστική. :hippy:

Ισχύει πως το διάβασμα χωρίς μουσική είναι δυο φορές πιο μαρτυρικό. Μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν πως η μουσική βοηθάει στο να αποδώσεις καλύτερα. Νομίζω ισχύει…

Τελοσπάντων, εγώ σα μαθήτρια της θεωρητικής βέβαια όταν καλούμαι να μάθω “by heart” κατεβατά κείμενο, συνήθως δε βάζω τραγούδια με στίχους, γιατί σύντομα ξεχνιέμαι κι αρχίζω να τραγουδάω πάνω από τα λόγια μαζί με τον τραγουδιστή, κάτι που σαφώς δε βοηθάει στη συγκέντρωση :stuck_out_tongue: Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν θα βάλω κλασική μουσική ή έστω κάποιο instrumental. Αν το μάθημα μαθαίνεται εύκολα, τις προάλλες που διάβαζα βιολογία, ανακάλυψα κι άλλο ένα σύστημα: βάζω μεν κάποιο χαλαρό κομμάτι με στίχους (πχ. Incubus - Love Hurts) και συνδέω τον υπολογιστή με τα ακουστικά, τα οποία αντί να φορέσω, αφήνω πάνω στο γραφείο. Έτσι, η μουσική φθάνει σαν ψίθυρος, σε επηρεάζει χωρίς να σε παρασύρει.

Όταν γράφω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, αλλά και πάλι επιλέγω χαλαρά κομμάτια (δεν έχω κάποιο στάνταρ συγκρότημα να θέσω ως παράδειγμα- πριν ας πούμε άκουγα Pink Floyd…)

γιατι ειστε ολοι τοσο κομπλεξικοι;

μμμμ, νομιζω πως ξερω γιατι…

stella τα πειράγματα στο φόρουμ δίνουν κ παίρνουν. αν μπορείς, άρχισε να τα παίρνεις πιο χαλαρά πληζ 8)

@υπόλοιποι : θα φύγει κ μετά θα είστε οι ίδιοι να λέτε τα ίδια, κ να βαριέστε το ίδιο :roll:

τεράστια αποτυχία…
διάβασα το μισό “o άρχοντας των μυγών” με μουσική υπόκρουση αποκλείστηκα απο ποστ συγκροτήματα…
χθες πήγα να διαβάζω και το υπόλοιπο και έβαλα pain of salvation.
αποτέλεσμα? σε 6 ώρες διάβασα 1,5 σελίδα.!!χαχαχαχα

δύσκολο να διαβάσεις με κάτι που ξέρεις νότα προς νότα…

Πώς τα καταφέρνετε ρε’σεις; Εγώ ποτέ δε μπορούσα να κάνω δύο πράγματα ταυτόχρονα. Ειδικά όταν διαβάζω, δε μπορώ να ακούω τον παραμικρό θόρυβο…λυσσάω…χαχα…

Εννοείται ότι ενδιάμεσα ακούω μουσική, αλλά αυτό είναι άσχετο…:expressionless:

Αυτό, και τίποτε άλλο. Η ιδανική μουσική για διάβασμα.

εγω παλια ετσι διαβαζα και ετσι κοιμομουν με ακουστικα και τα
αγαπημενα τραγουδια:p

Πιστεύω ότι η μουσική και το διάβασμα δεν πολυπάνε, αλλά άμα βάλω κάτι θα είναι post ή instrumental καταστάσεις. Γενικά προτιμώ να έχει όχι πολλά ή και καθόλου φωνητικά με προτίμηση Russian Circles, A Perfect Circle, Pelican και για κάποιο περίεργο λόγο, Minsk.

post grunge και post hardcore λίγο περίεργα για διάβασμα m8