Μουσική για διάβασμα

Ειδικά το post punk.

post rock/metal εννοώ αδερφέ (Isis, Pelican, Russian Circles, God Is an Astronaut, Red Sparowes καταλαβαίνεις).

Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε κάποιο βιβλίο;

Εγώ τουλάχιστον όταν κάθομαι να διαβάσω χρειάζομαι και λίγη μουσική. Φυσικά δεν βάζω το τελευταίο slayer ξέρω γω αλλά πάντα διαλέγω ένα κινηματογραφικό score που να ταιριάζει με το βιβλίο κάπως, π.χ όταν διαβάζω σαν geek που είμαι για 1.000 φορά κάτι από Tolkien η γενικά κάτι από ηρωική φαντασία (Pullman, Kay) λογικά μπαίνουν στο player τα score των ταινιών του άρχοντα.

Πρόσφατα ξεκίνησα να διαβάζω το “Η πανούκλα στο Λονδίνο” του Daniel Defoe με μουσική υπόκρουση το score του Philip Glass από την ταινία “The hours” ή όταν έπιασα στα χέρια μου πριν λίγο καιρό (μαύρη η ώρα) το τελευταίο του Dan Brown μπήκε το score του Hans Zimmer για το davinci code που είναι εκπληκτικό άσχετα αν η ταινία είναι κακή, έκανε το διάβασμα ενός κακού βιβλίου κάπως πιο υποφερτό (το παράτησα στις τελευταίες σελίδες αντι να το παρατήσω από τις πρώτες για παράδειγμα). Φυσικά πάντα σε σχετκά χαμηλή ένταση, τόση που να μην ενοχλεί αλλά να ακούγεται ευχάριστα.

Για πείτε λοιπόν.

με εμενα συμβαινει το εξης παραδοξο.αν θελω να διαβασω λογοτεχνια ΔΕΝ μπορω να ακουω μουσικη.με τιποτα.αντιθετα οταν διαβαζω βιβλια-τουβλα της σχολης,καλη ωρα,ολο και καποιος δισκος θα ακουστει.ηρεμα πραγματα ομως.κανα ποστ ροκ ξερω γω ή κανα ακουστικο αλμπουμ(οπως τα προσωπικα του steve von till).αντε και καμια κλασικουρα(zeppelin,jethro tull).
ειμαι περιεργος το ξερω:p

Όχι, είσαι κανονικός.

ναι?γιατι ολοι οι γνωστοι μου με κοιτουν καπως περιεργα οταν τους το λεω.
καλα ο καθενας οπως την βρισκει βεβαια.

ανάλογα τι διαβάζεις…
οταν διαβάζεις αυτό ας πούμε?

[B]
Μουσική για διάβασμα[/B] :stuck_out_tongue:
http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=19135&highlight=�������+��������

Σε λογοτεχνικά βιβλία δεν μπορώ να ακούσω μουσική γιατί σταματάω να προσέχω τι γράφει το βιβλίο και προσέχω τι γράφουν οι συνθέτες. Αντίθετα σε σχολικά βιβλία με λίγη κλασσική μουσική ή Gathering συγκεντρώνομαι περισσότερο. Ειδικά όταν πρόκειται για διάβασμα βιβλίων του σχολείου γουστάρω να ακούω στο “Studying mode” του Stereomood. Έχει γαμώ τις μουσικές.

Μου αρέσει να ακούω μουσική όταν διαβάζω αλλά μόνο από το στερεοφωνικό ή το pc, όχι από ακουστικά γιατί πραγματικά με αποσυντονίζει.
Και εννοείται ποτέ καινούρια πράγματα που θέλουν προσοχή, κλασικά αγαπημένα ακούσματα.

Bump! Μόνο με μουσική διάβασμα, αλλιώς κάτι λείπει.

Floyd σχεδόν πάντα, μαθηματικά με Mezzanine (δεν ξέρω, είναι σαν έθιμο :stuck_out_tongue: ), και το Vol. 4 τελευταία.

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

Agalloch ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας δενουν τελεια.
Και αν διαβαζω τιποτα αστροφυσικοτετοια, γουσταρω πολυ να παιζει κανενα Wake/Lift απο Roseta. :smiley:

keeper of the seven keys το 2ο ανετα…σκετη ντοπα οποτε τακουω και διαβαζω.

Γενικά φουλ ατμόσφαιρα ανεξαρτήτου είδους. Πάντως στάνταρ OST’s για το διάβασμα μου είναι το “Daundi Balrs” από Burzum και οτιδήποτε από Lustmord.

Τον τελευταίο χρόνο έχω ανακαλύψει ότι δεν υπάρχει καλύτερη μουσική για διάβασμα από τα Radio Etiopia του Sirenssound.

[I]Να[/I] το πιο πρόσφατο, που έχει μέσα τις λατρείες μου, Lis Er Stille και A Whisper In The Noise.

Και [I]εδώ[/I] τα υπόλοιπα.

Μουσική και διάβασμα δεν πάνε μαζί για μένα εδώ και χρόνια, αλλά όταν έχεις να κάνεις ανούσια/ηλίθια/μηχανική εργασία που δεν απαιτεί και πολύ σκέψη, κάτι θα βάλω να παίξει για χαλί.
Πιο συγκεκριμένα μεταξύ άλλων έπαιξε συτό:

Κάπου προς το τέλος, λύγισα, το άλλαξα και έβαλα αυτό:

[SPOILER]

:):!:[/SPOILER]

Το Earth 2 το εχω σε βινυλιο οποτε δε με βοηθα και πολυ. :stuck_out_tongue: Γενικα οτιδηποτε σε αμπιεντιζον ή πιο Ulverια οπως τα Fovea Hex.

Χμ… Ωραίο θρεντ
χτες ανακάλυψα νέο συνδυασμό, dead can dance (ο,τιδηποτε) και προπαιδευτικη παθολογία, δηλαδή δένει αρμονικά με μάθημα που θέλει να μάθεις απ’ έξω αλλά και να σκεφτεις

βέβαια γενικά με βοηθάει περισσοτερο ό,τι έχει μόνο μουσική η τουλάχιστον όχι άγρια φωνητικα

Σχτικά είναι όλα. Εγώ έχει τύχει να διαβάζω με Miles Davis, το Kind of Blue. To είχα ξανακούσει, μου άρεσε αλλά δεν μου είχε κάνει κλικ. Ε, κάποια στιγμή μου τράβηξε τόσο πολύ την προσοχή που το έλιωσα και το διάβασμα πήγε στράφι.:stuck_out_tongue:

Γι αυτό τίποτα δεν είναι απόλυτο.:wink:
εκτός από τη χρονική στιγμή και τη διαθεση εξαρτάται και από το μάθημα το πόσο μπορεις να αποδόσεις με μουσικη
αλλά αν έχεις γείτονες που κάνουν φασαρία βάζεις ακουστικά και εσωτερικευεσαι.
επίσης είναι καταστροφικό αν σου αποσπούν οι στίχοι την προσοχή (δεν ξέρω αν το έχεις πάθει αυτο)