Πολεμικες ταινιες-αντιπολεμικες ταινιες,ακριβη προπαγανδα

Κλαυσίγελος…

Σάλτα και πιάσε μου ένα μαντολάτο ρε τετημπόη, βγάλε το άβαταρ ΤΩΡΑ για να μη σου κάνω brainwash με τα ακυκλοφόρητα της candy candy

Κι αλλος 12χρονος πιτσιρικος?Τι διαολο γινεται ρε μ’αυτα τα pc στα σχολεια:roll:?Πηγαινε πιες γαλατακι μικρουλη και πεσε για υπνο να μην στις βρεξει η μαμα,κι ασε το αβαταρ μου.Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι τωρα.Χτεσινα πιτσιρικια…

νομιζω του κανες τη μουρη κρεας

@πιτσιρίκι_13 :Το thread καλώς ή κακώς έχει ένα θέμα με πολεμικές και αντιπολεμικές ταινίες κλπ και θα ήθελα να γράφω και να διαβάζω σχετικά με το θέμα, καλή και η πλάκα αλλά εσύ είσαι φαίνεται ότι είσαι βλαμμένος, οχι ότι έχω κανένα πρόβλημα με τους βλαμμένους σαν και του λόγου σου αλλά να τα λέμε σε κανένα άλλο topic, κρίμα είναι να χαλάμε αυτό εδώ.

Τις προσωπικές κόντρες και τους χαρακτηρισμούς γιατί δεν τα μεταφέρετε στα προφίλ σας;

Όσοι θέλουμε να διαβάσουμε για το το θέμα της προπαγάνδας στις πολεμικές-αντιπολεμικές ταινίες πρέπει δηλαδή να πέφτουμε πάνω σε παιδιάστικα υποτιμητικά posts;

Είδα την Λεπτή Κόκκινη Γραμμή. Να πω την αμαρτία του την είδα σε τρεις δόσεις και υπήρχαν σημεία που με κούρασε αλλά δεν μπορείς να πεις πως δεν πρόκειται για μια υπέροχη ταινία. Κατά τα άλλα:

Η “γραμμή” έχεις ως εξής. Βλέπεις τον Θιάσο του Αγγελόπουλου: [SPOILER] Η τύπισα πηδιέται με τον ρουφιάνο και προδίδει στους γερμανούς τον αντάρτη άντρα της για να ζήσει με τον δοσίλογο. Το μαθαίνει ο γιός της που είναι στα βουνά, κατεβαίνει και χωρίς να πει κουβέντα, χωρίς να διστάσει κτλ την “τρώει” και αυτή και τον άλλο τον καριόλη. Ο γιός σκοτώνει την μάνα του και σε μια ταινία 4 ωρών αυτό διαρκεί κάτι δευτερόλεπτα.[/SPOILER] Ο μαλάκας ο Βούλγαρης από την μεριά του πήρε ένα αντίστοιχο περιστατικό και το έκανε ολοκληρη ταινία. Ε, είμαστε με Αγγελόπουλο…

σποιλερ βρε.!

σωστός αν και νομίζω ότι δεν χρειάζεται. οκ όμως.

ή ειμαι σωστός, ή δεν χρειάζεται…και τα δυο δεν γινεται.! :stuck_out_tongue:

Tυπικά είσαι σωστός αλλά ουσιαστικά δεν χρειαζεται… :stuck_out_tongue:

Bump μεγατόνων

Πείτε ό,τι θέλετε για Ελαφοκυνηγούς, Ντενίρους. ρώσικες ρουλέτες κλπ, αλλά η αηδιαστικότερη, προκλητικότερη και γλοιωδέστερη προπαγάνδα των Αμερικανών έγινε κατά τη διάρκεια του πολέμου από (ποιον άλλο) τον μεγαλύτερο ίσως βλαχοredneck του αμερικάνικου κινηματογράφου (χωρίς να αναιρεί το υποκριτικό του ταλέντο), τον John Wayne. Μιλάω φυσικά για το [B]“The Green Berets”[/B], που όποιος το δει και έχει στοιχειώδη λογική είναι πολύ πιθανόν να βγάλει τα μάτια του και να τα θάψει.

Τώρα στα περί “The Deer Hunter”, τα ‘χουν πει όλα οι προλαλήσαντες και προφανώς η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δηλαδή πρόκειται για μια αριστοτεχνικά γυρισμένη-στημένη ταινία, με πολύ καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία που σε πολλούς δεν αρέσει γιατί είναι αρκετά αργή αλλά εγώ τη θεωρώ πολύ καλή με αρκετά περιθώρια για διορθώσεις όμως (πχ οι αηδιαστικές σκηνές στη διάρκεια του γάμου). Απ’ την άλλη είναι προφανώς μια εμφανής αμερικάνικη προπαγάνδα που προσπαθεί να ξορκίσει τις ενοχές που τους δημιούργησε το καυλιτσέκι που έφαγαν σε έναν πόλεμο που δεν είχαν ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εμπλακούν (όπως αντίστοιχα κατά την γνώμη μου δεν είχε ούτε η ΕΣΣΔ και κάπου εδώ βγαίνει ο Γράκχος και με στολίζει με κοσμητικά επίθετα :p). 2-3 πράγματα να 'χεις διαβάσει το καταλαβαίνεις εύκολα. Είναι απλά θέμα του καθενός το πού θα δώσει μεγαλύτερη προσοχή και, στη δική μου περίπτωση, η προσοχή πέφτει περισσότερο στην “τέχνη” και λιγότερο στη “στρατευμένη”. Απλά φροντίζω να φιλτράρω τα όσα θέλει να περάσει και να αναπτύσσω τις άμυνές μου. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.

Υπήρξαν βέβαια και ορισμένοι σκηνοθέτες, όλοι τους τεράστια ονόματα και καλλιτεχνικές προσωπικότητες που δεν μάσησαν στις “οδηγίες ανωτέρων” και έφτυσαν το δικό τους δηλητήριο ενάντια σ’ αυτόν τον πόλεμο. Μιλάω φυσικά για τους Kubrick, Copolla & Stone και για τα “Full Metal Jacket”, “Apocalypse Now” και “Platoon” όλα τους εξαιρετικά μέχρι τελευταίου nanosecond.

Στο “Full Metal Jacket” λοιπόν η αντίθεση της κονκάρδας με το σήμα της ειρήνης και του “Born to kill” στο κράνος πετυχαίνει 100% το στόχο της, κάνοντάς σε να συμπαθήσεις τη συγκεκριμένη διμοιρία που ανήκει ο Pvt. Joker (ναι, ακόμα και ο Animal Mother είναι η συμπαθέστερη redneck φιγούρα του κινηματογράφου) μια και όλοι τους έχουν ένα στόχο, να περάσουν όσο πιο αναίμακτα γίνεται τη θητεία τους στο Βιετνάμ και να γυρίσουν πίσω. Στο “Platoon” απ’ την άλλη, στόχος είναι να μισήσεις τους στρατόκαυλους της διμοιρίας και όλα όσα αυτοί και οι όμοιοί τους αντιπροσωπεύουν. Εδώ μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ότι ο ίδιος ο Stone πολέμησε στο Βιετνάμ και είναι η πιο τρανή απόδειξη πως αν βρεθείς στα σκατά και έχεις τη στοιχειώδη οξυδέρκεια, δεν υπάρχει περίπτωση να τα αγαπήσεις και να ταχθείς υπέρ τους. Και αποτελεί φυσικά μια πραγματική μαρτυρία κατηγορίας από κάποιον που τα έζησε από πρώτο χέρι. Τέλος, στο “Apocalypse Now”, υπάρχει ο μεγαλύτερος για 'μένα ήρωας σε ταινία για το Βιετνάμ, ο Συνταγματάρχης Kurtz ο οποίος αποτελεί και τεράστια τραγική φιγούρα καθώς αποκαλείται δολοφόνος και παρανοϊκός από τους μεγαλύτερους χασάπηδες της τελευταίας 50ετίας (και παραπάνω μη σου πω) ενώ απλά έκανε το αυτονόητο βλέποντας πόσα δεινά προκάλεσαν οι ΗΠΑ στους Βιετναμέζους: πήρε το μέρος τους και ξεκίνησε το αντάρτικο.

Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα σημεία και στις τρεις ταινίες που δικαιολογούν τη θέση τους ως τις καλύτερες αντιπολεμικές ταινίες αλλά έγραψα για εκείνα που μου έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση απ’ την πρώτη φορά που τις είδα. Και το γεγονός ότι πετυχαίνουν το στόχο τους πληρώντας και όλες τις προϋποθέσεις της ΤΕΧΝΗΣ που αναφέρει σε κάποια απ’ τα πρώτα posts o Γράκχος, τις ανεβάζει ακόμα ψηλότερα στα μάτια μου.

My 2 cents :smiley:

Idi i smotri (1985)

Δύο παρατηρησεις:

Η συγκεκριμένη αντίθεση είναι συμβολική όχι μόνο για το κόνσεπτ του “Full Metal jacket” αλλά για όλο (σχεδόν) το σινεμά που κάνει ο Κιούμπρικ. Δηλαδή το να μην παίρνει θέση πάνω στο ζήτημα που πραγματεύεται.

Ακριβώς γι’ αυτό το FMJ ΔΕΝ είναι αυτό που λέμε “αντιπολεμική” ταινία και ακριβώς γι’ αυτό είναι και αριστούργημα.

Ο Kurtz δεν ξεκινάει το αντάρτικο. Διοικεί μια ομάδα της φυλής Degar, η οποία στον πόλεμο του Βιετνάμ συνεργάστηκε κανονικότατα με τους Αμερικάνους. Ο Kurtz δεν είναι αηδιασμένος από τα δεινά που προκάλεσαν οι ΗΠΑ, αλλά από τη μαλαθακότητα και την έλλειψη του συνδυασμού πίστης και πολεμικής ηθικής των αμερικάνων στρατιωτών (ουσιαστικά δηλαδή ο Κόπολα “καρφώνει” τον δυτικό/αμερικάνικο πολιτισμό όπως θα το ξανακάνει λίγα χρόνια αργότερα με διαφορετική οπτική βέβαια στα “Outsiders” και “Rumble Fish”).

Γενικά το -εξίσου αριστουργηματικό- “Apocalypse Now” το πάει το πράγμα σε πιο φιλοσοφικό επίπεδο και γι’ αυτό κατά τη γνώμη μου καταλήγει να είναι τόσο πολεμική/αντιπολεμική ταινία, όσο sci-fi είναι το “Space Odyssey”.

Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια αλλά επειδή είμαι απο ταινιοmood ας απαντήσω γιατί τα λες ωραία και αύριο θα το ξεχάσω :stuck_out_tongue:

Ναι, προφανώς δεν το λες αντιπολεμικό το FMJ. Ίσα ίσα, στα δικά μου μάτια είναι καθαρά πολεμική και προσωπικά η αγαπημένη μου (άντε σειρά τελικών με το “Apocalypse Now”) απλά την ανέφερα γιατί αφ’ενός το θρεντ έχει και τη λέξη πολεμικές αλλά και γιατί η ταινία δεν κάνει κανενός είδους προπαγάνδα φιλο- ή αντιαμερικανική. Τώρα το πώς σε εμένα και σε άλλους ίσως έχει περάσει μία αρνητική εικόνα για τον πόλεμο του Βιετνάμ δεν ξέρω σε τι οφείλεται. Ίσως και πάλι να είναι ο τρόπος παρουσίασης των φαντάρων, τι να πω. Και τέλος, προφανώς είναι συμβολική η αντίθεση, δεν σκοπεύει ο Kubrick να περάσει κανένα “make love not war” μήνυμα και ευτυχώς :smiley:

Ωπ, να και κάτι που δεν ήξερα και ευχαριστώ για την πληροφορία :). Μου δίνεις και την ευκαιρία τώρα να δω την ταινία ξανά σε διαφορετική βάση. Αρχικά και ως πριν λίγο, είχα θεωρήσει τη στάση του Kurtz ως αποτέλεσμα μιας πεποίθησής του ότι με τη μαλθακότητα και την έλλειψη του συνδυασμού πίστης και πολεμικής ηθικής των αμερικανών στρατιωτών, δεν θα κατάφερναν να κερδίσουν τον πόλεμο άρα αποφάσισε να στηρίξει τους Βιετκόνγκ και το Βόρειο Βιετνάμ και όχι ότι ήθελε ο ίδιος να κερδίσει τον πόλεμο με δικά του μέσα. Για τα άλλα δύο του Copolla που λες δεν έχω ιδέα γιατί από τον σκηνοθέτη έχω δει μόνο τους Νονούς και το Αποκάλυψη Τώρα. Θα τα δω όμως για να 'χω πιο ολοκληρωμένη άποψη :wink:

Οφείλεται στη δική σου κρίση και αυτό είναι το σημαντικό.
Δεν προσπαθεί να καθοηδηγήσει η ταινία με το ζόρι.

Αν ξαναδείς το Apocalypse Now, δες τη Redux εκδοχή και επίσης δες κάποια στιγμή και τα άλλα δύο, με τη σειρά που λέω