Πολεμικες ταινιες-αντιπολεμικες ταινιες,ακριβη προπαγανδα

Αν αυτό πήγαινε για μένα τότε σου λέω όπως ξαναείπα ότι είμαι art freak και θέλω πρώτα να με παρασύρει μια ταινία με την καλλιτεχνική ομορφιά της και έπειτα εξετάζω το σενάριο και το “τί θέλει να πει ο ποιητής”. Παραδέχομαι ότι το Deer Hunter περιέχει προπαγάνδα αλλά ως εκεί. Τί άλλο πρέπει να πω δηλαδή; Μήπως να βγάλω στην φόρα τις πολιτικές μου θέσεις σ’ένα φόρουμ; Την άποψη, την ευαισθησία μου και το μυαλό το ξέρουν οι φίλοι μου αν το έχω ή όχι και το βλέπουν όταν αναλύουμε ταινίες face-to-face. Δεν θέλω να μου μπει ταμπελίτσα στο φόρουμ για το αν είμαι κοκκινούλα, πρασινούλα, σιελόπαιδο κλπ.
Βάλε με λοιπόν στην κατηγορία που έφτιαξες αν γουστάρεις και πάμε παρακάτω.
Όλοι κρινόμαστε πάντως.

Δεν πήγαινε για σένα.

Ε, ρε φιλε, τι να κανουμε τωρα, ο Χιτλερ εμεινε στο Βερολινο, παντρευτηκε τη γκομενα, αυτοκτονησε κι ολα ωραια. Τι επρεπε να δειξει δλδ η ταινια, τον Αδολφο με τον Βιλχελμ στο προαυλιο του Ραιχσταγκ να ψηνουν Εβραιους στη χοβολη ακουγοντας παραδοσιακη Τυρολεζικη μουσικη και κατουρωντας πτωματα αιχμαλωτων κουμουνιστων? Τις τελευταιες στιγμες και την καταρρευση ενος ‘‘οραματος’’ δειχνει η ταινια. Οραμα που για να μην ξεχνιομαστε κυλησε εναν ολοκληρο πλανητη για 6 χρονια στο χειλος της αβυσσου

Ουτε ο Siegheil88 δε θα επαιρνε αυτη την ταινια ως καποια που στοχευει να προκαλεσει συμπαθεια για το Χιτλερ και τους Γερμανους. Κι οχι, το νοημα της ταινιας δεν ηταν προφανως να πει κανεις μνπραβο στο γενναιο Αδολφο που εμεινε στο μπουνκερ να πεθανει. Για την ακριβεια, καμια ταινια που αναφερεται σε ιστορικα γεγονοτα δεν ειναι αναγκη να δισδασκει ή να νουθετει.

Εγώ έχω να προτείνω αυτήν εδώ, Kelly’s Heroes 1970. Απορώ πώς δεν την είχα δεί τόσα χρόνια, τρελή ταινία με μεγάλο budget για την εποχή της, κωμική, αντιπολεμική και περιεκτικότατη, σε ότι αφορά μάχες κλπ είναι πάρα πάρα πολύ καλή για 70’ς, κάποιοι λένε ότι μέχρι το Private Ryan έχει δανειστεί αρκετά από αυτή εδώ, εγώ δεν θυμάμαι κάτι γιατί μια φορά την είδα μόνο αλλά θα την ξαναδώ χαλαρά. Σε ότι αφορά το κωμικό/αντιπολεμικό στοιχείο τώρα, είναι διάχυτο σε όλη την ταινία, οι ηθοποιοί είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ όλοι τους, οι μισοί είναι ρεμπεσκέδες στρατιώτες που βαριούνται, ο Σάδερλαντ είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ώς stoned to the bone αρχηγός πληρώματος Sherman, ο Eastwood είναι ο ίδιος eastwood που ξέρουν όλοι, σοβαρός, λιγομίλητος και στην συγκεκριμένη ταινία βοηθάει πολύ γιατί όλοι οι άλλοι γύρω του είναι για πολύ γέλιο!!

Όσοι γουστάρετε war movies καλογυρισμένα χωρίς πολύ δράμα και παπαριές δείτε την.

:lol3::lol3:Πρεπει να σ’ενημερωσω οτι σ’αυτο το φορουμ και σε τετοιες ταινιες, πρεπει παντα να υπαρχει προπαγανδα,να την βρισκει ο ειδικος αναλυτης lupin,να μας …ενημερωνει και να του λενε μπραβο οι …ακολουθοι συμφωνοντας μαζι του μην τυχον και θυμωσει!:lol::lol:

Δεν είναι μία απλή μπαταρία. Είναι η Curacell.

περα απο τη πλακα γτ πλεον οπως λεει και ο αποπανως κουρασελ και δεν εισαι πλεον αστειος, επειδη το παρατηρω και στο τοπικ του βαζελου, αν θες γραφε οτι θες, αλλα συζητα, πες 5 πραματα, στηριξε τα και κλαιν…εγω θεμα δεν εχω να πεις εσυ την αποψαρα σου, οποια και αν ειναι αυτη, αλλωστε με πολλους εδω που τα λεμε ομορφα και γουσταρουμε δεν εχω κανενα κοινο γουστο, απλα μια σωστη κοινη γραμμη συννενοησης…

καθε ποστ σου ειναι μια αποπειρα ειρωνιας και ‘χιουμορ’ που οκ, καταντα εις βαρος σου ασχημο(γτ δεν εχεις χιουμορ), οπωτε αμα θες ποσταρε κατι ουσιαστικο ή που θα υποδηλωνει οτι μιλαμε με ανθρωπο και οχι μονοκυτταρο οργανισμο και ολα μελι γαλα…

αν θες να συνεχισεις την παραδοση των καθε ρομαντικ7 κτλ κτλ και να εισαι ο ‘μαλακα, δες τι ποσταρε ο αλλος ο στοκος, γελαω’ συνεχισε και παλι ελευθερα:)

Oταν θα διαβαζω δηθεν ψαγμενες βλακειες, (κι αν εχω διαθεση)θα σχολιαζω,ειδικα στο thread του Παναθηναικου.Το ειρωνικο υφος θα ειναι ευθεως αναλογο της βλακειας που διαβαζω.Γι΄’αυτο λοιπον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην γραφεις* ανοησιες και δηθεν,και δεν προκειται να ξανασχολιασω.Τα υπολοιπα που λες μου ειναι αδιαφορα,παιξε με τα υπολοιπα παιδακια.

*(ειδικη διευκρινηση για μη αποφοιτους γυμνασιου:[B]παντα κατα την προσωπικη μου αποψη[/B])

ρε φιλε, σορυ κιολας, ‘μην γραφεις βλακειες’ λες…ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ? δλδ οποιος γραψει μια αποψαρα που δεν ταιριαζει με τα γουστα σου ή το IQ σου γραφει βλακειες?

οκ, πασο, εισαι στοκος και δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο…
(:lol: Τι αποφοιτους γυμνασιου, στα pc του σχολειου εισαι?)

King Diamond 13 σοβαρά όμως, παίζει να σαι από τους χειρότερους χρήστες στην ιστορία του φόρουμ.

Απορώ πώς γίνεται να του απαντάτε σοβαρά, ο άνθρωπος θα είχε IQ χαμηλότερο από τον μέσο όρο ακόμα κι αν ήταν ο μόνος άνθρωπος στη γη.

E,αμα το λες εσυ και σοβαρα κιολας…

Εγω απλα να δηλωσω ποσο ΕΠΟΣ ειναι το Θιν Ρεντ Λαην

Φίλε leris είσαι off topic, τα παιδιά τα έχουν κάνει πουτάνα τόσες μέρες τι βάζεις τώρα πολεμική ταινία και μας το χαλάς:lol:

Ρε King Diamond αν είναι να συνεχίσεις την πεοκρουσία τουλάχιστον βγάλε το θεικό avatar, δεν μας φταίει σε τίποτα ο King να τον βλέπουμε και να συγχυζόμαστε:roll:

Το “thin red line” ειναι αισχρη προπαγανδα αισχιστου ειδους.Δειχνει καποιους αμερικανους στρατιωτες με συναισθηματα να σιχαινονται τον πολεμο που ερχεται σε αντιθεση με την φυση και την ομορφια της,ενω κανονικα επρεπε να τους παρουσιαζει οπως ειναι στην πραγματικοτητα.Ανθρωπομορφα τερατα(χειροτερα απο aliens) που ψηνουν τους εχθρους,τους τρωνε και μετα πινουν το αιμα τους…

Αμα γουσταρεις.Αλλιως παρε πουλο.

Όχι δεν κατάλαβες Λέρη, αυτό υποτίθεται ότι ήταν ποστ “ειρωνίας”.

Που να καταλαβει?Χρειαζεται μεγαλυτερο iq απο παντοφλα…

Πόσο δηλαδή.? Πάνω απο 13?

χμμμ φανηκε υπερβολικο αλλα απο σενα ολα τα περιμενω… Συγχωρεσε με ΠΛΙΖ