Πολιτικός Προσανατολισμός

ετσι, για τη βολτα…:wink:

Υπευθυνος πολιτης. Μπραβο.
Τουλαχιστον κοιτα να εχεις βολευτει στα σιγουρα πριν αδιαφορησεις για την κοινωνια στην οποια ζεις.

απλως δεν με εκφραζει καμια απο τις επιλογες που εχω στο 100%… κ δεν συμβιβαζομαι με το να ψηφισω αυτο που ειναι πιο κοντα στα πιστευω μου…

επισης δεν θεωρω τις εκλογες τιποτα σπουδαιο, το μονο καλο ειναι οτι θα παω βολτα στο χωριο να πιω κανα τσιπουρακι στο καφενειο…

οσο για το βολεμα που λες, διανα επεσες…:stuck_out_tongue:

Σορρυ, αλλα μου φαινεται αστειο αυτο.
Προφανως κανεις δεν βρισκει το 100% οπως το εχει στο μυαλο του, αλλα το ‘‘πιο κοντα στα πιστευω’’.
25 επιλογες εχεις.

οκ δεκτο, αλλα εμενα μου φαινονται αστειοι ολοι αυτοι που θελουν την ψηφο μου…

μπορει να μετανοιωσω καποτε για τη σταση μου αυτη (εκτος απο μια φορα σε δημοτικες) τα 6 χρονια που ψηφιζω η να το συνεχισω… παντως, το πολυ να ριξω κανα εξωκοινοβουλευτικο (στο μελλον εννοω)…

Μην ανησυχείς CJ, παραμένω libertarian.
Aλλά με μη-κολλεκτιβιστές αναρχικούς μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αρκετά πράγματα.

Να σου αντιστρέψω το ερώτημα. Αν μία χώρα από μία σοβιετικού τύπου διακυβέρνηση περνάγε σε μία Δυτικού τύπου κοινοβουλευτική δημοκρατία (με παρεμβατικό κράτος και τα όλα του, αλλά καπιταλιστικό) εσύ δε θα το θεωρούσες θετική εξέλιξη; Αυτό σε κάνει κρατικιστή; Το αντίστροφο γιατί κάνει εμένα;

Καλώς ή κακώς οι αλλαγές δε γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη. Οπως από τα Σοβιέτ δεν μπορείς να περάσεις στον φιλελευθερισμό αμέσως, έτσι και από τον φιλελυθερισμό δεν μπορείς να περάσεις αμέσως στον κομμουνισμό.

εδιτ: Να διορθώσω τα προηγούμενα, λέγοντας ότι σαφώς και μπορείς να περάσεις και αμέσως από μία μορφή σε άλλη (συνήθως βέβαια βίαια) αλλά μέχρι να γίνει αυτό υπάρχουν πρώτα μετατωπίσεις προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση ανάλογα με την επικρατούσα ιδεολογία

Mε πρακτικό παράδειγμα: Δεν θεωρώ θετικό πως η Βουλγαρία και η Ρουμανία συμμετέχουν στο ανοσιούργημα που λέγεται Κοινή Αγροτική Πολιτική της ΕΕ… :dunno:

Mule από τη στιγμή που είναι ανοσιούργημα η Κοινή Αγροτική Πολιτική της ΕΕ, έχει σημασία ποιος συμμετέχει σε αυτήν; Αρκεί και μόνο η ύπαρξή της, που είναι καταστροφική από πολλές απόψεις. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο…

Σωστά!
Απαντώ λοιπόν στον Mandrake πως αν οι χώρες αυτές απαλλάχθηκαν από τον κομμουνιισμό για να πέσουν σε κάτι τόσο άθλιο, επιφυλάσσομαι να το χαρακτηρίσω θετικό!

Αυτό το άθλιο πράγμα που λες Mule, μια χαρά καπιταλισμός είναι πάντως.

αυτο το κομμα του robin gibb δε κατεβαινει να το ψηφισω?

Μπα… [-X[-X[-X
Θα το ζήλευαν οι Σοβιετικοί…

Αυτό δεν είναι πρακτικό παράδειγμα, είναι ένα κομμάτι της πολιτικής μιας χώρας. Μια που ανέφερες όμως τις χώρες, για πες μου, θεωρείς καλή εξέλιξη για αυτές το ότι έχουν το οικονομικό σύστημα που έχουν τώρα σε σχέση με το Σοβιετικό καθεστώς; Και αφού μου απαντήσεις σε αυτό, πες μου κι αν έχουν φιλελευθερισμό.

Να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί μουλαρώνεις (see what I did there?) και δε θες να παραδεχτείς κάτι για το οποίο κανένας δε θα σε κατηγορήσει. Προτιμάς τον κρατικό καπιταλισμό από τον κομμουνισμό. Δε σε κάνει κρατικιστή αυτό, μη στεναχωριέσαι.

Κρατικός καπιταλισμός = μη καπιταλισμός
Οι Έλληνες θα έπρεπε να το γνωρίζουμε πλέον καλά αυτό!

Το αν κάποιες χώρες δεν είναι πλέον πίσω από το σιδερένιο παραπέτασμα είναι θετική εξέλιξη (αυτό δεν περιμένεις να γράψω;) αλλά αν το τωρινό τους οικονομικό σύστημα χαρακτηρίζεται από κρατισμό/κεντρικό προγραμματισμό, ο δρόμος για την αμφισβήτηση του και ακόμα και την νοσταλγία του προηγούμενου καθεστώτος από κάποιους είναι ανοιχτός, άρα δεν μπορώ να αναγνωρίσω κάτι ως θετικό. Αν δεν υπάρχουν δυνατοί θεσμοί ελεύθερης αγοράς, αυτή κινδυνεύει κάθε στιγμή.
Ή στην Ελλάδα ας πούμε του “κρατικού καπιταλισμού” που φτάνει στο μισό ΑΕΠ, βλέπεις πως τελικά αυτό εξυπηρετεί τις δυνάμεις που εχθρεύονται την ελέυθερη αγορά, η αριστερά κερδίζει ψήφους, ο βλάκας ο Τσίπρας ονειρεύεται θώκους και συνολικά το πολιτικό τοπίο της χώρας φτάνει να μην μοιάζει με καμίας άλλης δυτικής χώρας… [-X

"Κρατικός καπιταλισμός = μη καπιταλισμός"
Με αυτή η λογική δεν έχει υπάρξει ποτέ ως τώρα καπιταλισμός. Και θα μπορούσα, για την οικονομία της συζήτησης, να το δεχθώ(αν και προφανώς δεν ισχύει), αλλά φαντάζομαι ότι κι εσύ όταν ακούς πως κομμουνισμός δεν υπήρξε ποτέ, δεν συμφωνείς :-k.

“φτάνει στο μισό ΑΕΠ” = ο μέσος όρος της Ε.Ε.

Που είναι ο βλάκας ο Μάνος να μας πάει την βενζίνη στα 2,50? σε μια μέρα?[-X

Πες μου ποιές ακριβώς επιχειρήσεις στις ΗΠΑ ελέγχονται από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση -σήμερα που είναι στα κρατικίστικα τους, ας μην πάμε 100 χρόνια πίσω… :wink:

Στην τιμή που πληρώνεις το λίτρο ξέρεις πόσοι είναι οι φόροι; Δεν νομίζω να τους έβαλε ο… Μάνος