Πολιτικός Προσανατολισμός

Αυτό σου λέει κάτι?Δεν το κάνω για προπαγάνδα και το κόβω εδώ.Αλλωστε δεν έχω τον κυρτσο τον ανατολακη την μπαρμπα και αλλους για ακροδεξιους.Για τσεκαρε τι λεει ο αλεφαντος.http://taxalia.blogspot.com/2012/04/blog-post_9543.html#more

Εβαλε τον [B]ΑΛΕΦΑΝΤΟ[/B], καθως και τα Τερατα Πολιτικης Σκεψης που λεγονται ΑΝΑΤΟΛΑΚΗΣ και ΜΠΑΡΜΠΑ, ως[B] επιχειρημα[/B]. :lol2:

:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3::lol3:

ρε μαθε μπαλιτσα!

Η Σοσιαλδημοκρατία αριστερά τοποθετείται,δεν είναι κομμουνιστές προφανώς όμως,οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις δεν δέχονται τον όρο “αριστερός” και προτιμούν το “κομμουνιστής” για κάποιους λόγους,και ουσιαστικά έχουν δίκιο

Ποσο ‘‘αριστερο’’ ειναι δηλαδη (γενικα ‘‘αριστερο’’, οχι απαραιτητα ‘‘κομμουνιστικα αριστερο’’) οταν ο Ψαριανος (στην ιδια συνεντευξη με τον Θεοδωρακη) λεει πως δεν εχουν κανενα προβλημα με τον καπιταλισμο, οτι μια χαρα ειναι το καπιταλιστικο συστημα και πως απλα δεν πετυχε διοτι εφταιγαν οι μιζες και η διαφθορα ?? Μα το ιδιο το συστημα αυτο ειναι που ωθει ολα τα λαμογια σε καθε ειδους κομπινες προκειμενου να μεγιστοποιησουν το κερδος τους.

Τα ιδια τα στελεχη της Δημ.Αρ. αποχωρουν γι’αυτο το λογο :

Mε μία επιστολή - καταγγελία αποχώρησε από τις τάξεις της Δημοκρατικής Αριστεράς η τέως βουλευτής και νυν αντιδήμαρχος Αθηναίων, Αννα Φιλίνη, κατηγορώντας το κόμμα του Φώτη Κουβέλη για σοδιαλδημοκρατική στροφή, μακρυά από τις αριστερές καταβολές του, το οποίο μάλιστα στεγάζει αποτυχημένους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

Αναλυτικά η επιστολή της κυρίας Φιλίνη:

«Οι εξελίξεις που αφορούν τη ΔΗΜΑΡ τις τελευταίες εβδομάδες αποτελούν απόδειξη ότι η αρχική «διεύρυνση» με βουλευτές του ΠαΣοΚ τώρα πια έχει οδηγήσει σε πλήρη μετάλλαξη της πολιτικής φυσιογνωμίας που αρχικά εξαγγέλθηκε. Έτσι σήμερα πια δίνει στέγη σε συντηρητικές και αποτυχημένες πολιτικά ομάδες της περιόδου διακυβέρνησης της χώρας από το λεγόμενο »εκσυγχρονιστικό» ΠΑΣΟΚ, μιας περιόδου διακυβέρνησης που επισώρευσε σειρά σημαντικών προβλημάτων στα δημόσια οικονομικά και τη διοίκηση, τους θεσμούς και την κοινωνία και το αποτύπωμα των επιλογών και πρακτικών της ήταν καθοριστικό για τη σημερινή κρίση.

Άλλωστε κύρια επιδίωξη της ΔΗΜΑΡ, σύμφωνα με τις δηλώσεις της ηγεσίας της, έχει καταστεί η ανασυγκρότηση του χώρου της σοσιαλδημοκρατίας, στην οποία πλέον εντάσσεται με σαφή απομάκρυνση από τις αριστερές καταβολές της.

Είναι φυσικό μέσα σε ένα τέτοιο κομματικό πλαίσιο να μην χωρούν οι οποιεσδήποτε αριστερές φωνές και ως εκ τούτου να εφαρμόζονται και πρακτικές αποκλεισμού τους . Λυπούμαι που άργησα να αντιληφθώ αυτή την πορεία μετάλλαξης. Αδυνατώ να συνεχίσω να είμαι μέλος της ΚΕ και του κόμματος».

ε και το ΠΑΣΟΚ αριστερο ειναι.

παντως Damnation εχεις πολυ καλο ματι για τις μειοψηφιες στα Πανεπιστημια και στις διαδηλωσεις ε.

[SPOILER]

[/SPOILER]

και παλι καλα που δεν εισαι με τα ακρα εισαι με τον Καρατζαφερη…(με καλυψε γενικα ο Night Sky)

Για τους μπαχαλακηδες λεω και αυτους που κανουν καταληψεις.Και γω στη σχολη μου υπερ επελεγα των καταληψεων δεν τις διαλεγα εγω ομως.Απλα η πλειοψηφεια ακολουθει ενα ρευμα.Ο πυρηνας του ρευματος ειναι λιγοι και αντιδημοκρατες.Αμα υπηρχε δημοκρατια στα πανεπιστημια θα αλλαζαν τα δεδομενα.Και λινκς τραμπουκισμου αριστεριστων στα πανεπιστημια εχουμε απειρα ε.Εντονα θυμαμαι τους αριστεριστες που δεν αφησαν την πασπ να καταθεσει στεφανι στο πολυτεχνειο και τους αλλους που σπασαν το τραπεζακι την νδ.Εμενα αυτα δεν μαρεσουν,αμα σας αρεσουν εσας να ξερετε οτι γυρναν οι καταστασεις.Γιαυτο η χρυση τομη ειναι μην κανεις στους αλλους αυτο που δεν θες να σου κανουν.

Καταρχάς ο Ψαριανός δεν είναι επαρκές δείγμα για να ορίσουμε την Σοσιαλδημοκρατία:pΌχι εντάξει,καταλαβαίνω τι λες.

Στην πολιτική η σοσιαλδημοκρατία τοποθετείται [B]από[/B] τα αριστερά του πολιτικού φάσματος.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αποδέχεται τον καπιταλισμό,μια χαρά τον αποδέχεται,με διαφορετικούς όρους φυσικά από ότι οι φιλελεύθεροι για παράδειγμα.Βασικά οι ίδιοι δεν ταυτίζονται και μαζί του για να λέμε την αλήθεια όπως θα κάνουν πάλι οι Φιλελεύθεροι,απλώς -για να χρησιμοποιήσω μία λέξη που λένε και οι ίδιοι συχνά-προσπαθούν να τον “εξανθρωπίσουν”.
Συνεπώς από τα αριστερά είναι η Σοσιαλδημοκρατία-όχι στα άκρα προφανώς για αυτό λέω “από”,υπάρχουν διάφορες αποχρώσεις της αριστεράς-.

Όμως ούτως ή άλλως οι όροι “αριστερός-δεξιός” είναι καθαρά αστικοί και για αυτό κάποιοι κομμουνιστές δεν θέλουν να χαρακτηρίζονται απλά ως “αριστεροί” παρά μόνο ως “κομμουνιστές”.

Τέλος πάντων δεν έχει τόση σημασία το θέμα,περισσότερο εννοιολογικό είναι

Ε ναι, αφου και το ΠΑΣΟΚ, [U]ακομη και τωρα[/U], ως κεντροαριστερα αυτοπροσδοιοριζεται. :lol:

A γεια σου,ειδικά στην Ελλάδα κάτι τέτοια πάνε περίπατο,ότι δηλώσεις είσαι!
Εδώ μέχρι και κομμουνιστές να φυλάνε την Βουλή είδαμε:lol::lol::lol:

που τους ειδες εσυ ρε? γιατι εγω δεν τους ειδα…:stuck_out_tongue:

Ωραιος ο Μιχαλης. :lol3:

Άσε βρε ρεφορμιστή:!:

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με αυτή την πρόταση. Δεν ξέρω δηλαδή αν εννοείς ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ή αν αντιθέτως εννοείς ότι υπάρχει. Εγώ παρατηρώ ένα μεγάλο παράδοξο. Οι κουμουνιστές θέλουν να αναγνωρίζονται ως κάτι διαφορετικό από τους σοσιαλιστές και κάτι διαφορετικό από τους αριστερούς. Σε κάθε περίπτωση όμως, συμπαρατάσσονται με όλες τις παρεμβατικές κεντροαριστερές πολιτικές. Ζητωκραυγάζουν την κρατικοποίηση στην Αργεντινή, παρότι η νέα κρατική εταιρία μόνο στους εργαζόμενούς της δεν θα ανήκει.

Τα έχεις μπλέξει λίγο. Η έννοια “αριστερός” είναι γενική και μπορεί να σημαίνει από τους αναρχικού μέχρι τους σσιαλδημοκράτες. Ακριβώς επειδή είναι τόσο γενική δεν περιγράφει και τίποτα και ο αναρχικός θέλει να αναγνωρίζεται ως αναρχικός, ο κομμουνιστής ως κομμουνιστής και ο σοσιαλιστής ως σοσιαλιστής.

Τις ιδεολογικές διαφορές μεταξύ των τριών αυτών βασικών ρευμάτων υποθέτω ότι τις ξέρεις, δε χρειάζεται να τις αναλύσουμε.

Από εκεί και πέρα, είναι προφανές ότι ό,τι μεταφέρει το κέντρο βάρους προς τα αριστερά είναι καλοδεχούμενο ακόμα και αν δεν είναι ακριβώς σύμφωνο με μία συγκεκριμένη ιδεολογία. Πχ το να υπάρχει δημόσια και δωρεάν παιδιά ελεγχόμενη από ένα καπιταλιστικό κράτος είναι καλύτερη από το να είναι ιδιωτική αλλά όχι και όσο καλή θα ήταν αν ελεγχόταν από μία λαϊκή εξουσία. Υπό αυτή την έννοια, ναι, πανηγυρίζεται.

Τώρα, σχετικά με την Αργεντινή, δεν είδα και κανέναν να πανηγυρίζει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Πάρε φώτο από Ομόνοια προχτές το βράδυ!

[SPOILER][/SPOILER]

Μετά όμως μην τσινάς όταν σε λέω κρατιστή! :wink:

Mule γέρνεις επικίνδυνα προς την αναρχία ή μου φαίνεται; :slight_smile: :stuck_out_tongue:

λιγο επιφανειακες μου φανηκαν οι ερωτησεις…

λιγο πιο αριστερα απο δαλαι λαμα…:stuck_out_tongue:

edit: http://www.politicalcompass.org/printablegraph?ec=-6.75&soc=-5.23

edit2: το ελληνικο με εβγαλε ΔΗΜ. ΑΡΙΣΤΕΡΑ… παπαρια, παλι ακυρο θα ριξω αν παω…

Φοβερος ρε.
Τοτε για ποιο λογο να κουραστεις να πας ? αφου το ακυρο οπως και το λευκο δεν λαμβανονται καν υποψην πλεον…