Εναλλακτικές Προτάσεις

Όσο και αν οι περισσότεροι εδώ μέσα υποστηρίζουμε ότι είμαστε ανοιχτά μυαλά και ακούμε όλα τα είδη έχω παρατηρήσει ότι πολλά group της εναλλακτικής σκηνής ή της μοντέρνας σκηνής έχουν αποκλειστεί από το forum. Σε αυτό το θέμα λοιπόν θα μπορεί ο καθένας να προτείνει κάποια άλμπουμ ή καλλιτέχνες που ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα. Και μένα μου αρέσουν πολύ οι Maiden και οι Deep Purple αλλά πια η μουσική πάει ή έστω προσπαθεί να πάει μπροστά. Εγώ για αρχή θα προτείνω κάποιους δίσκους που θεωρώ αριστουργηματικούς και πάω στοίχημα ότι άν τους ακούσετε και εσείς θα συμφωνήσετε μαζί μου. Προτρέπω και όλα τα παιδιά εδώ να πράξου ομοίως ώστε να διερυνθούν περισσότερο οι μουσικοί ορίζοντές μας.

Spiritualized – Ladies And Gentlemen We Are Floating In Space
Τεράστιο αριστούργημα βουτηγμένο στην ψυχεδέλεια. Οι στίχοι μιλάνε για έρωτα και απώλεια και την διέξοδο στα ναρκωτικά. Ορχήστρες συχνά συνοδεύουν την μπάντα ενώ περιέχονται και αρκετά gospel στοιχεία. Οι κριτικές που πήρε ήταν σχεδόν ίσάξιες με αυτές του μέγιστου Ok Computer που βγήκε την ίδια χρονιά αλλά εμπορικά δεν έφτασε στα ίδια επίπεδα μιας και πρόκειται για αρκετά δύσκολο δίσκο που όμως σε ανταμείβει πλουσιοπάροχα

The Flaming Lips – The Soft Bulletin
Όταν το πρωτοάκουσα πραγματικά έμεινα άναυδος. Η μουσική τους μπορεί να έχει σαν βάση την Pop αλλά επενδυμένη με απίστευτες ενορχηστρώσεις που καθηλώνουν. Ειλικρινά δεν ξέρω τι εξοπλισμό χρησιμοποιούν τα άτομα αλλά πάνε την μουσική πολύ μπροστά προσφέροντα νέους ήχους που δεν φανταζόμαστε καν.

Mogwai – Young Team
Όταν σκεφτόμαστε για instrumental το μυαλό όλων πάει περισσότερο στα progressive group και τους αυτοσχεδιασμούς τους. Εδώ το πράγμα είναι τελείως διαφορετικό και λέγεται post rock. Αργοί “μονότονοι” τόνοι και χαοτική ατμόσφαιρα επικρατεί.Την πρώτη φορά που ακούς Mogwai τρομοκρατείσαι. Λογικό δεν είναι; Πως αισθάνθηκε ο κόσμος όταν πρωτοάκουσε Black Sabbath για παράδειγμα. Πρωτόγνωρα συναισθήματα. Για μένα ο πρώτος αυτός δίσκος του γκρούπ είναι και ο καλύτερός τους. Ακούστε τους αλλά μην τους απορρίπτεται αμέσως. Ξεπεράστε το πρώτο σοκ και συνεχίστε. Σίγουρα θα αποζημιωθείτε.

Και για τέλος ένα περσινό δισκάκι.
Sufjan Stevens – Illinois
Βγαίνει πια καλή μουσική στις μέρες μας; Πιστέψτε με υπάρχει αλλά θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Ο τύπος αυτός έβγαλε ένα καταπληκτικό δισκάκι το οποίο ανακάλυψα όταν συνειδητοποιήσα ότι είχε πάρει τις καλύτερες κριτικές συνολικά για το 2005. Απίστευτα τραγούδια με ορχήστρες χορωδίες κτλ. Δεν είναι και πολύ rock αλλά είναι μοναδικός.[/i]

Θα προσθέσω 2 ακόμα:

1.Sigur Ros - ( )
2. Godspeed!You Black Emperor - Υanqui U.X.O.

από τα πιο αντισυμβατικά, ταξιδιάρικα και προτωποριακά δισκάκια που έχουν βγεί τα τελευταία χρόνια.
Και ναι, οι Mogwai είναι και γαμώ τα γκρούπ. 8) Μου αρέσει πολύ και το Happy Songs… από δαύτους.

Θα τα έβαζα και εγώ αυτά που ανέφερες απλά δεν ήθελα να ξεφύγω. Από Godspeed… μάλλον θα προτιμούσα όμως το lift your skinny fists like antennas to heaven[/list]

να ξεφύγεις. βάλε πράμα. :slight_smile:

Apoptygma Berzerk - 7
VNV Nation - Advance And Follow
LCD Soundsystem - LCD Soundsystem
Wumpscut - Evoke
Basement Jaxx - The Singles

για αρχή…

Δεν έχω ακούσει τα δισκάκια που αναφέρατε πλην κανά δύο, αλλά οι περιγραφές δεν μου γέμισαν το μάτι. Ακούγοντας pop & “post rock” ( :lol: :lol: :lol: ) αηδίες πάντως δεν νομίζω να σε κάνει πιο ανοιχτόμυαλο. Κατ εμέ η μόνη πραγματικά ανοιχτόμυαλη, προοδευτική (όχι με τον περιοριστικό όρο progressive), ριζοσπαστική πρόταση ακούει στο όνομα:
[size=6]DODHEIMSGARD[/size]

Pop ήτανε και οι Beatles και άλλαξαν την μουσική μια για πάντα. Όταν λέμε Pop δεν εννοούμε Madona και Britney Spears. 'Αλλωστε ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που ακούει πρώτα και μετά αποφασίζει.

Όσον αφορά τους Mogwai έχω μόνο το Happy Songs For Happy People το οποίο έιναι απίστευτο και φυσικά η μουσική δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο του δίσκου.Επίσης οι Explosions In The Sky είναι παρόμοια φάση (post rock) και μου αρέσουν εξίσου.

Άκουσε οπωσδήποτε το Young Team. Είναι λίγο πιο δύσκολο από το Happy… αλλά είναι φανταστικό

Re akouste ligo ton theo ton Yanni na pwrothite! :slight_smile:

Ποπ δεν παλευεται ρε παιδες. Για ρίχτε καμιά ματιά στην βασκική και καταλανική σκα ροκ σκηνή, γίνεται χαμός. Τσεκάρετε μπάντες όπως Kortatu, La Polla, Reincindentes… Μετράει το πράγμα. Άλλοι ήχοι και τρομερή πολιτική άποψη. Πρώτα τρώμε κανα ασφυξιογόνο και καμιά κλομπιά και μετά μιλάμε. Όχι όπως οι πολλοι.

Προτείνω Enigma. Πολύ ατμόσφαιρα…

ena sigrotimataki pou vrika tora teleftea kai mou aresan para poli ine oi SUBWAY TO SALLY (pezoun darkwave-psixedelia…kai ftiaxnoun arketa kali atmasfere…to mono pou den mou arese ine to oti tatragoudia ine ola sta germanika kai den mou aresei poli i germaniki glwssa sta tragoudia)

μια που λετε για Post rock θα προτεινα Television

Καμμιά σχέση. Άλλο post punk και άλλο post rock. Μάλλον δεν έχεις ακούσει post rock

Να πούμε τα Panopticon (Isis) και The Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw (Pelican) ??? Εχουν αρχίσει να ψιλο-postάρουν και οι 2 με τα τελευταία τους albums και γουστάρω 8)

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Πρόσφατη κυκλοφορία:

Destroyer – Destroyer’s Rubies (Ο δίσκος που ακούω τελευταία συνέχεια. Γεμάτος μελωδίες. Ρίξτε μια αυτιά)

Σωστός φίλε μου.Τσεκάρετε και Arcturus,Ved Buens Ende.Τρομερές μπάντες.Επίσης Cynic.

To κατέβασα.Με κούρασε λιγάκι,αλλά ακούγεται ενδιαφέρον.Θα το ξαναακούσω :slight_smile: