Καλύτερες κυκλοφορίες 2011

Ας πω κι εγώ. Δεν έχω ακούσει ακόμα πολλά πράγματα, αλλά μέχρι τώρα ξεχωρίζω μακράν το [B]Capricorn[/B] των [B]Orchid[/B] και το [B]The Eternal Battle[/B] των [B]DoomSword[/B]. Από κοντά και το [B]Sever the Wicked Hand[/B] των [B]Crowbar[/B], ενώ έχω ένα ερωτηματικό αν τελικά το [B]An Existence Regained[/B] των δικών μας [B]No Hand Path[/B] είναι φετινή ή περσινή κυκλοφορία - αν είναι φετινή πάντως σίγουρα πάει στις καλύτερες μέχρι στιγμής. Τέλος έχω ακούσει λίγο έως καθόλου τους δίσκους των [B]Virus[/B], [B]Sun of Nothing[/B] και [B]Burzum[/B], οπότε προς το παρόν δεν εκφέρω γνώμη. Με άλλα λόγια, για την ώρα έχω για φέτος δύο πολύ δυνατές ντουμιές, μια πολύ δυνατή επικούρα και μια πολύ δυνατή επικομπλακιά. Ντάξει, για Φλεβάρη μήνα δεν είναι κι άσχημα!

Βέβαια κάτι μου λέει ότι τα καλύτερα για φέτος έπονται (βλ. Primordial, Pentagram κτλ.)

Σε cd κυκλοφόρησε πριν καμιά βδομάδα κι επειδή δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω πικάπ λέω να το πιάσω για φετινό. Αυτό που σίγουρα είναι του 2010 είναι το [B]Clandestine Blaze[/B], αλλά ΟΚ, νομίζω ότι για δίσκο που βγήκε στις 27/12 είναι μάλλον αδικία να πρέπει να κριθεί σε 4 μέρες.

Πολλά δεν έχω προλάβει να ακούσω και εγώ οπότε θα αρκεστώ να πω ότι το Amplifier είναι δισκάρα όπως και το No Hand Path, αν και από τεχνικής απόψεως του 2010 και τα 2, ενώ το Ulcerate είναι ο συγκλονιστικότερος Extreme Metal δίσκος από Domigne Non Es Dignus. To Mitochondrion το άκουσα λίγο αλλά πραγματικά θέλει να είμαι στη φάση του για να το εκτιμήσω και ChrisP αφού κάβλωσες τόσο πολύ με αυτό αν δεν έχεις ακούσει ακόμα πιάσε στα γρήγορα Impetious Ritual και ακόμα περισσότερο Portal και έλα σε καμιά βδομάδα να εκθιάζεις Swarth και Outre. Πολλά για τσεκάρισμα ακόμα πάντως

Θέλει όντως να είσαι στη φάση του, για να εκτιμήσεις πλήρως το Μιτοχόνδριον, απαιτεί την προσοχή σου. Αυτό που με σκάλωσε αρχικά ήταν ότι ακούγοντάς το στο δρόμο (όπου γενικά ακούω πολλή μουσική), ήταν από τους ελάχιστους δίσκους που έσβησαν ότι συνέβαινε γύρω μου. Και είναι από τους ελάχιστους δίσκους που η πολυπλοκότητά τους όχι μόνο δε λειτουργεί αρνητικά σε μένα αλλά νιώθω ότι με δένει όλο και περισσότερο μαζί του.

Ακούω συστηματικά δισκογραφία Portal τον τελευταίο μήνα (λόγω Μιτοχόνδριον), το Outre ειδικά είναι πραγματικό μνημείο. Impetuous Ritual και Witchrist (που ανέφερε οι Corpsette) είναι στα προσεχώς.

Μέχρι τώρα αυτό ξεχωρίζει.

bump!

To Light Bearer λοιπον,

bump!~ bump!~

μόνο.

Τα παρακάτω μέχρι τώρα, αν και θα φύγουν αρκετά με τον καιρό.

Æthenor - En Form For Bla
American Gods - Chariot the Ghost
Bright Eyes - The People’s Key
Burial & Four Tet & Thom Yorke - Ego/Mirror
Cold Cave - Cherish The Light Years
CunninLynguists - Oneirology
Dakota Suite & Emanuele Errante - The North Green Down
Deafheaven - Roads To Judah
Deaf Center - Owl Splinters
Demdike Stare - Tryptych
Downfall Of Gaia/In The Hearts Of Emperors - Split
Earth - Angels of Darkness, Demons Of Light 1
Hype Williams - One Nation
Lento - Icon
Light Bearer - Lapsus
Mamiffer - Mare Decendrii
Natural Snow Buildings - Waves Of The Random Sea
New Lows - Harvest Of The Carcass
Ott - Mir
Our Ceasing Voice - When The Headline Hit Home
Pale Sketcher - Seventh Heaven
Steve Roach & Brian Parnham - The Desert Inbetween
SubRosa - No Help For The Mighty One
Sun Of Nothing - The Guilt Of Feeling Alive
The Decemberists - The King Is Dead
The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble - From the Stairwell
Thomas Giles - Pulse
Tim Hecker - Ravedeath, 1972
Trap Them - Darker Handcraft
VA - SMM Context

το δικο μου προσωρινο τοπ τεν (στανταρ θα αλλαξουν πολλα)
Radiohead - King of Limbs
Kilimanjaro Darkjazz Ensemble - From the Stairway
Weedeater - Jason the Dragon
Tim Hecker - Ravedeath 1972
Explosions in the Sky - Take Care, Take Care, Take Care
Crowbar - Sever the Wicked Hand
Aethenor - En Form For Bla
Earth - Angels of Darkness, Demons of Light Pt.1
Dropkick Murphys - Going out in Style
Onslaught - Sounds of Violence
απογοητευσεις
Pj Harvey, Boris, Chase & Status

μέχρι στιγμής φέτος έχω ακούσει τη μισή μουσική από όση είχα ακούσει πέρυσι τέτοια εποχή.αλλά παρόλα αυτά:

[B]1)[/B]

[B]Radiohead[/B] - The King of Limbs

[B]2)[/B]

[B]The Kills[/B] - Blood Pressures

[B]3)[/B]

[B]Cold Cave[/B] - Cherish The Light Years

[B]4)[/B]

[B]James Blake[/B] - James Blake

[B]5)[/B]

[B]Crystal Stilts[/B] - In Love With Oblivion

όντως. έχει ανασάνει και το σλατζ θρεντ και δε θυμίζει χωματερή πια. :stuck_out_tongue:

απλά φέτος από σλατζ ακούω σχεδόν μόνο πιο παλιούς και κλασικούς δίσκους, “καλύπτοντας” οποιαδήποτε σημαντικά κενά έχω στο ιδίωμα.βοήθησαν και σε αυτό τα live που πρόκειται να γίνουν το προσεχές διάστημα.πέραν μιας πιο αλτερνατίβ φάσης που περνάω…
κατά τα άλλα, έχω κανά δυό δίσκους που θα ποστάρω στο εγγύς μέλλον.οπότε δε γλυτώνετε! :stuck_out_tongue:

Ισοπαλία στο νο.1, ψάχνουμε για τους υπόλοιπους.

so far…

  1. EMA - Past Life Martyred Saints
  2. Radiohead - The King of Limbs
  3. Cold Cave - Cherish The Light Years
  4. The Kills - Blood Pressures
  5. James Blake - James Blake
  6. Crystal Stilts - In Love With Oblivion
  7. Yuck - Yuck
  8. Sic Alps - Napa Asylum
  9. The Weeknd - House of Balloons
  10. Dirty Beaches - Badlands

εγω μεχρυ τωρα
1.Radiohead - The King of Limbs
2.Ulver - War of Roses
3.Kilimanjaro Darkjazz Ensemble - From the Stairway
4.Mount Fuji Doomjazz Ensemble - Anthropomorphic
5.Weedeater - Jason the Dragon
6.Tim Hecker - Ravedeath 1972
7.Explosions in the Sky - Take Care, Take Care, Take Care
8.Crowbar - Sever the Wicked Hand
9.Aethenor - En Form for Bla
10. Earth - Angels of Darkness, Demons of Light

Ωπ ξεκινήσαμε τις λίστες; Ας κάνουμε μία κι εμείς, έτσι για να μας διαβάζουν κάποιοι χαμογελόντας σαρδόνια και να λένε τι κάνουμε οι άμπαλοι, τα ποζέρια, ικανοποιόντας έτσι το αίσθημα της αυταρέσκειας τους.

Έχουμε και λέμε, αυτά που γουστάραμε πολύ μέχρι στιγμής, σε μια έτσι αςπουμε κάπως πρόχειρη λίστα:

1.Graveyard-Hisingen Blues
2.Ulver-War Of The Roses
3.Protest The Hero-Scurrilous
4.Doomsword-The Eternal Battle
5.Beardfish-Mammoth
6.Thomas Giles-Pulse
7.Anna Calvi-Anna Calvi

Θανάσης Παπακωνσταντίνου-Ο Ελάχιστος Εαυτός

Συμπαθητική η χρονιά μέχρι στιγμής, είχαμε και τις μικρές απογοητεύσεις μας σε κάτι Mogwai, Fleet Foxes, Decemberists. Είχαμε και το ρεηντιοχεντ το οποίο πλην του λητλ μπαη λητλ και του κοντεξ δεν έχουμε μελετήσει… Αυταααα.

Λοιπόν στο συγκεκριμένο έκανα τεράστια κωλοτούμπα. Περίμενα κάτι διαφορετικό αλλά τελικά είναι φανταστικός δίσκος.

Τα 'λέγε ο γιάσονας αλλά δεν άκουγα.

Εγώ το βρήκα καλό αλλά πολύ κατώτερο του hazards. Δεν έχει πάρει πολλές ευκαιρίες ακόμα, είναι αρχή της χρονιάς βέβαια, οπότε θα δείξει τους επόμενους μήνες. Το ίδιο και για το Fleet Foxes.

Η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν το Mogwai, πάλι δεδομένου ότι το προηγούμενο γάμαγε.

ετσι ρε χορρορ!!! :thumbup:

[SPOILER]μεσα στο τοπ μου αλλα οχι και τοσο ψηλά… :p[/SPOILER]

Και εγώ αυτό το λάθος έκανα και το “ξέγραψα” στην αρχή, μην το δεις σαν συνέχεια στη δισκογραφία τους αλλά σαν ξεχωριστό δίσκο άμα καταλαβαίνεις τι εννοώ. Έχει εξαιρετικά τραγούδια μέσα.