Καλύτερες κυκλοφορίες 2011

πω ρε μαλακα πολυ περιεργο το καινουριο metal-archives,δεν μ αρεσε

Ναι μόλις το έψαξα βασικά στο metal archives (δεν μπορούσα να μπω για ένα διάστημα). Είναι που σε μερικά blog έβαζαν ημερομηνία 2010

Off- topic, αλλά +1. Τόσα χρόνια το είχαμε συνηθίσει μια χαρά, τώρα ούτε εμένα μου έκατσε καλά. [-X

Αυτά τα λέτε επειδή είστε συντηρητούκλες και δε γουστάρετε τις αλλαγές. =Ρ Μια χαρά είναι το “καινούριο” Μεταλαρκάιβς, πιο όμορφο και πιο εύχρηστο, θέλει απλά να το συνηθίσεις. Άσε που με την ανανέωση βρήκαν την ευκαιρία και διόρθωσαν κι εκείνη τη μαλακία με τη μηχανή αναζήτησης, που επειδή είχε χαλάσει την είχαν συνδέσει με το google. Τα μισά συγκροτήματα δεν μπορούσες να βρεις έτσι.

Μέχρι στιγμής:

Subrosa - No help for the mighty one
Sun of Nothing - The Guilt of feeling alive
Hexvessel - Dawnbearer
Negative Plane - Stained Glass Revelations
Terra Tenebrosa - The Tunnels
U217 - Familiar Places
Victims - A dissident
Bohren & Der Club of Gore - Beileid
Bloodiest - Descent
Long Distance Calling - S/T

--------ΠΑΓΚΟΣ---------
The Haunted - Unseen
Northless - Clandestine Abuse
Ulver - Wars of the roses

burzum-fallen
septic flesh-the great mass
primordial-redemption at the puritan’s hand[SPOILER]αν και μεχρι το τελος του χρονου θα υπαρξουν και αλλες[/SPOILER]

Mέχρι στιγμής αυτά που ξεχωρίζω είναι

Negative Plane - Stained Glass Revelations
Blood Ceremony - Living with the Ancients
Primordial - Redemption at the Puritan’s Hand
Ravencult - Morbid Blood
Pentagram - Last Rites
Burzum - Fallen

Mε άνεση, πρωτιά χτυπά το Primordial.

Παιχνίδι κάνουν οι Burzum, Ulver, Foo Fighters, Covenant, Long Distance Calling, Sun of Nothing, Aldebaran, Blood Ceremony, James Blake, Liightbearer, VYGR, Θανάσης Παπακωνσταντίνου. Αντε θα βάλω και το νεο Radiohead.

Άκου και συ το NEGATIVE PLANE να κάνει και αυτό παιχνίδι στη λίστα σου.

Γνώστης! Εύκολα ένα από τα καλύτερα φετινά.

Κάτι που δε θα έλεγα για το Light Bearer πχ, που από ένα σημείο και μετά μοιάζει κάπως “κούφιο”.

http://www.rocking.gr/reviews/album/Arbouretum_-_The_Gathering/3505/

Το γράφω και εδώ μπας και το προσέξει και κανένας άλλος…

οπως τα λεει ειναι, ακουστε το.

συγκλονισμενος για αλλη μια φορα απο And So I Watch You From Afar, μονο μαγεια

Τρεις είναι οι μεγάλες δισκάρες ως τώρα που δύσκολα θα μείνουν έξω από τα 10 καλύτερα.

[B]Burzum - Fallen[/B]

Ο πούστης ο varg είναι σε τεράστια φόρμα. Το belus συνεχίζει να μου αρέσει πιο πολύ αν και η πιο ατμοσφαιρική μουσική πρόταση του εδώ με συνεπήρε για τα καλά.

[B]Primordial - Redemption At The Puritans Hand[/B]

Τους είχα αφήσει (κακώς) κάπως στην άκρη τελευταία και φρόντισαν να μου υπενθυμίσουν το λάθος μου. Δεν θα ξαναγίνει.

[B]Doomsword - The Eternal Battle[/B]

Αυτό εδώ για μένα είναι το καλύτερο τους άλμπουμ. Δεν ήμουν ο μεγαλύτερος φαν τους αλλά εδώ με κέρδισαν χωρίς πολύ μάχη.

Aπό κοντά ακολουθούν οι [B]Septic Flesh (the great mass)[/B] στην καλύτερη ίσως ως σήμερα μίξη metal και ορχήστρας που έτυχε να ακούω. Οι [B]Within Tempation (the unforgiving)[/B] που ξέρουν καλύτερα από τους περισσότερους σήμερα να γράφουν πιασάρικα κομμάτια και προς το παρόν με έχουν κολλήσει. Οι [B]Ulcerate (The Destroyers of All)[/B] που είναι ότι πιο καινούργιο και καινοτόμο στον χώρο αν και θέλουν τον χρόνο τους για να ωριμάσουν μέσα σου. Επίσης [B]Jag Panzer, Puteraeon, Amon Amarth, Korpiklaani[/B] (προσωπικό κόλλημα οι τελευταίοι) έβγαλαν άλμπουμ που κάνουν συχνές επισκέψεις στο player μου

Είναι αρκετά ακόμα που είτε δεν έχουν πολλές ακροάσεις είτε δεν δείχνουν πως θα κρατήσουν για πολύ καιρό απασχολημένο το Player μου.

[U]Απογοητεύσεις:[/U] Οι [B]The Haunted[/B] με απογοήτευσαν για τελευταία φορά αφού δεν νομίζω πως έχω να περιμένω πλέον κάτι από αυτούς. Τα προηγούμενα άλμπουμ[B] Devildriver, Vreid[/B] με είχαν ενθουσιάσει αλλά οι διάδοχοι τους φαίνονται πολύ φτωχοί. Ενώ αν και με σχετικά λιγες ακροάσεις ούτε τα άλμπουμ από [B]Pestilence, Destruction[/B] και [B]Demonaz [/B]δεν δείχνουν κάτι το ενδιαφέρον.

Primordial παίζουν χωρίς αντίπαλο, ακολουθούν Pentagram, Universe217, SubRosa, Orchid, DoomSword, Darkest Era, Fovea Hex και 40 Watt Sun. Θέλουν κι άλλες ακροάσεις τα Hexvessel, Blood Ceremony, Graveyard, Sun of Nothing, Ulcerate, Mitochondrion, Ulver και Virus. Σταθερή αξία οι Crowbar, Jag Panzer, Gates of Slumber, Burzum, συγκινητική επιστροφή οι Vicious Rumors. Ελπιδοφόροι οι Dala Sun και Wishdoom.

Νωρις ειναι ακομα, αλλα μεχρις στιγμης αυτα με εχουν ενθουσιασει αρκετα.Ορισμενα μαλιστα ειναι και μεγαλες αλμπουμαρες [τα 2 πρωτα] :

[B]Terra Tenerbrosa - Tunnels
Sun of Nothing - The Guild of Feeling Alive
Ulver - War of roses
Trap Them -Darker Handcraft
Light Bearer - Light Bearer[/B]

Και απογοητευτηκα πληρως με το νεο victims…Το βαζω να το ακουσω και το βαριεμαι ολοκληρο.

Νταξει, δεν το λες και βαρετό το βίκτιμς. Απλά λες το Κιλλερ αξεπέραστο και καθαρίζεις.

Ειναι αυτες οι γαμημενες υψηλες προσδοκιες.Τεσπα ,επειδη θα τους δω και λαιβ,αν ειναι καλο [που πολυ πιθανο]θα αναθεωρησω.

Πες και που θα τους δεις όμως.