Πιο χαρακτηριστική φωνή

Poia einai h fwnh pou aptin proth stigmh pou thn akute katalavenete poianu/poianhs einai? Den exei na kanei me to poso kalh einai, alla me to poso idiaiterh kai xarakthristikh einai.Sinxoreste me an ksexasa kamia, alla einai polles…

alles eksisu xaraktiristikes fwnes einai:Ian Gillan, Bruce Dickinson, John Kay.

Διάλεξα Ozzy.
Μια άλλη πολύ χαρακτηριστική είναι του τραγουδιστή των Depeche Mode,δεν θυμάμαι πως τον λένε,ούτε μου αρέσουν,αλλά είναι πολύ στάνταρ φωνή.

ΨΗΦΙΣΑ DIO ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΩΡΩΣΗΣ…ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΦΩΝΕΣ…

MH ΞΕΧΝΑΜΕ COVERDALE -HUGHES…

Χαλαρά Janis Joplin… Όταν το μαλλί ακουμπάει τα γόνατα η γυναίκα έχει φωνάρα…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Όντως…Όλοι αυτοί εχουν ιδιαίτερη φωνη!..δεν μπορώ να ξεχωρισω κάποιον!
Janis ΘΕΑ!!!
Morrison ό,τι και να πω θα ειναι λίγο…
Ozzy χαρακτηρτιστικότατος…
όλοι…δεν ξέρω! :?

Θα έβαζα ανάμεσα στους παραπάνω τη Bjork, τη D. O’Riordan (Cranberries) και τον B.Corgan (Smashing Pumpkins).
Κάνουν “μπαμ” απο μακριά.

Ο Corgan είναι στη λίστα. Πάντως πιστεύω ο καθένας πάλι τον αγαπημένο του θα ψηφίσει.

Bruce Dickinson, Janis Joplin, Brian Jonhson, Udo, Hansi Kurcsh, Dio, Jeff Scot Soto, Lemmy, Andy Deris, Robert Plant, Gary Moore, Jon Oliva, Martin Walkyier, Blackie Lawless.
Αυτες νομιζω ειναι χαρακτηριστικοτατες φωνες…σιγουρα υπαρχουν και αλλες βεβαια.

Νομίζω πώς μέσα σε όλες μπορεί να προστεθεί και ο Lemmy…

Δική μου λίστα.
1.Maynard James Keenan (TOOL)
2.James Hetfield (Metallica)
3.Geddy Lee (Rush)
4.Nick Holmes (Paradise Lost)
5.Aaron Stainthrope (My Dying Bride)
6.Ian Gillan (Deep Purple)

Aπό αυτούς που αναφέρεις στη λίστα χαλαρά ψηφίζω Ozzy. Noμίζω είναι μακράν η ποιο χαρακτηριστική φωνή απ αυτές.
Αλλά για μένα Χαρακτηριστική Φωνή = Tomas G. Warrior (Celtic Frost)
H ποιο χαρακτηριστική φωνή που έχω ακούσει ποτέ μου! Αμα τον ακούσεις μια φορά τον θυμάσαι για πάντα και αποκλείεται να τον μπερδέψεις με άλλον. Ο τύπος είναι αμίμητος!
Τα ough! και τα hey! του έχουν γράψει ιστορία.

Coverdale εύκολα

Ian gillan, bruce dickinson, ozzy

kai go me diskolia psifisa Joplin. einai oles pragmatika poli xaraktiristikes, mallon tha prepei na kanume kai topic gia tis poio “koines” fwnes.

Dio απ΄τους αναφερόμενους κ΄ακόμα B.Dylan,P.Cetera,D.Bowie,Ph.Collins,T.Chapman,Kl.Meiner.Δύσκολο να τους μπερδέψεις με άλλους!

Αν και δεν αναφέρθηκε, αυτός που καταλαβαίνω από το πτώτο φωνήεν είναι ο Mick Jagger. Για κάποιο λόγο (ανεξήγητο) η φωνή του μου είναι πολύ οικεία…

Ozzy και Janis νομίζω είναι από τις πιο χαρακτηριστικές φωνές κάθε φύλλου αντίστοιχα.

Και άσχετα με προσωπικές προτιμήσεις.

Σαφώς. 'Αλλωστε είναι ο μοναδικός φάλτσος τραγουδιστής που έκανε καριέρα (σημ. Μου αρέσει πολύ, όχι τόσο ως τραγουδιστής αλλά σαν συνθέτης και φυσικά στιχουργός)

Πιστευω πως καθε τραγουδιστης που ειναι τοσο γνωστος κ καταξιομενος οσο ολοι αυτοι που αναφερατε ειναι αναγνωρισιμος ακομα κ ο βηχας του! :smiley: