Φημες για συναυλιες #2

Αυτά τα ποσά ρε μάγκες από που προκύπτουν;
2 εκατομμύρια οι Metallica, 500 χιλιάρικα οι AIC…

Σιγά ρε!!! Οι Alice In Chains είπαμε, όχι οι U2!! Σε clubs παίζουν στο εξωτερικό. Όχι και 500 χιλιάρικα, είπαμε.

Dennis Straton μαλλον στο warm up του rock you to hell 2!

και ναι λοιπον.’’ Στις 6 Νοεμβρίου θα γίνει το warm up show του Rock you to Hell festival II στο Seven sins club.

Θα εμφανιστεί ο Dennis Stratton με την μπάντα του και θα παίξουν ολόκληρο το πρώτο δίσκο των IRON MAIDEN.

Μαζί θα εμφανιστούν και ελληνικές μπάντες που θα ανακοινωθούν σύντομα.’’

Αχ,αυτο το γλυκο συναισθημα της δικαιωσης…

Πάντως οι AIC είναι ίσως μαζί με τους Nirvana, τα 2 γκρουπ που στο απόγειο της καριέρας τους χάσαμε στο παρά 1’…
Οι 2οι λόγω του πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία το 1991, και οι 1οι το 1993 ήταν να ανοίξουν στην Νέα Σμύρνη στους Metallica, αλλά ο συγχωρεμένος κος Stanley μπήκε εσπευσμένα σε κλινική αποτοξίνωσης κ έτσι την θέση τους πήραν οι Cult (όχι ότι μας χάλασαν οι τελευταίοι, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί - αλλά λέμε τώρα)

Τα 500 χιλιάρικα για AIC ήταν δική μου πρόχειρη εκτίμηση της στιγμής με βάση αυτό που είχες γράψει εσύ σε προηγούμενό σου post ότι η αμοιβή των Metallica είναι κατά βάση 1 εκατομμύριο δολάρια (φαίνεται ότι γνωρίζεις). Αν έχουν ακόμα πιο χαμηλό κασέ (300 χιλιάρικα ας πούμε) τόσο το καλύτερο. Θα είναι πιο εύκολο και για τους διοργανωτές να τους φέρουν, αν θέλουν να φέρουν κάτι πραγματικά καλό φέτος και όχι να μας κοροϊδεύουν. Πάντως το line up του Sonisphere Festival φέτος με Metallica - AIC - Volbeat είναι πραγματικά απίθανο…!!!

Γιατί κάνουμε τοση κουβέντα για εικασίες ; Αν κάποιος εχει καποια πληροφορία ας την μοιραστεί με όλους εμάς τους υπόλοιπους. Αλλα ας μην κάνουμε μεγάλα όνειρα και μείνουμε τελικά μονο με τους calexico και τους placebo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ξέρω τι παίρνει η κάθε μπάντα αλλα αυτο που ξέρω είναι πως για τη Πολωνία που αγόρασα εισιτήριο για front stage Metallica, Alice in Chains, Anthrax και Kvelertak έκανε 108 ευρώ και τα φτηνότερα περίπου 50 ευρω. Όποτε υπολογίστε πόσο περίπου θα κάνει ενα παρομοιο πακέτο για Ελλάδα που (νομίζω) δεν είναι τόσο φτηνή όσο η Πολωνία.

μην κρίνεις από τα FOS γιατί είναι περιορισμένα εισιτήρια με συγκεκριμένο κοινό (τις περισσότερες φορές εξαντλούνται στην προπώληση του metclub, πριν ακόμα ξεκινήσει η προπώληση για το κοινό).

Στη Βιέννη με Alice in Chains, Children of Bodom, Kvelertak τα κανονικά εισιτήρια κοστίζουν 65 ευρώ ενώ τα FOS στα 100.
Στην Πράγα με το ίδιο line up 55 ευρώ τα κανονικά εισιτήρια και 75 τα FOS.
Ρώμη με Alice in Chains, Volbeat, Kvelertak 92 τα FOS και 69 τα κανονικά.

Και άντε στη Ρώμη θα μαζέψουν 40.000 κόσμο. Πράγα και Βιέννη δε νομίζω να έχουν παραπάνω απ’ ότι θα μάζευαν στην Αθήνα.

Το έχω ξαναγράψει. Είναι θεμιτό να μη θες να δώσεις 1 εκατομμύριο για την όλη φάση, προκειμένου να πάρεις πίσω σαν καθαρό κέρδος το 10-20% της επένδυσης σου.
Είναι επίσης θεμιτό με αυτά τα λεφτά να διοργανώσεις ένα 3ημερο φεστιβάλ ή 10 live μεσαίου-μεγάλου βεληνεκούς, τα οποία θα σου αποφέρουν μεγαλύτερο κέρδοος.
Η χαζομάρα είναι να διαδίδεις ότι “έκανες το παν”*, ότι οι μπάντες ζητάνε 2 εκατομμύρια, ότι το 50% του εισιτηρίου πάει στο κράτος, ότι είναι τεράστια παραγωγή με 30 φορτηγά που είναι κόστος κ.α. Στην εποχή μας η πληροφόρηση είναι το μόνο εύκολο.

*και δεν αποκλείω καθόλου ο Λώρης να έκανε τις συγκεκριμένες δηλώσεις, έχοντας κλείσει το Live.

Σίγουρα ετσι έιναι αλλα και εδω δεν νομίζω τα φτηνότερα να έκαναν κάτω απο 55-60 ευρω.

Δωσε πληροφοριες ΤΩΡΑ φιλε!!!:smiley:

έρχονται οι judas priest

παιζεις με τον πονο μου αδερφε…

με αυτό που ρωτάς, έπρεπε :stuck_out_tongue:

Αστα…μεγαλο απωθημενο οι καλιφορνεζοι…πιο αγαπημενη μπαντα γαρ!
οχι οτι live ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα δν καταφερα να τους δω το 08 κ δν περιμενα να ξαναρθουν προς τα δω…τωρα θα μου πεις κ η βουλγαρια κοντα ειναι…:cool:

δεν εχει κλεισει ακομα τπτ.αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.

οπως και οτι οπου λαλουν πολλοι κοκοροι αργει να ξημερωσει…

Ρε με Metallica τι θα γίνει θέλουμε να μάθουμε. Τι μας ανεβαζεις βιντεάκια ; και επίσης αν δεν έχεις κάτι σίγουρο και με τους offspring τι τον πριζώνεις τον άλλον ;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk