Φημες για συναυλιες #2

Αυτό το τυριλα και μετσολ τι φάση εδώ μέσα ;;; Σωθηκατε αλλά παραμένετε στο τυροφορουμ μας ;

5 Likes

Το κρεάς αμα θες το κόβεις. το τυράκι όμως…

Ποτέ δεν καταλαβα πως μια αμερικανική εκφραση που δεν υπηρχε στα ελληνικά, οι Έλληνες το λένε απλώς κιτς, ξαφνικα μπήκε στην διάλεκτο κάποιων με τυρίλες και αηδίες. Παντως Ozzy/Priest στο κλειστο οακα θα είναι ότι πρέπει .

5 Likes

Σημεία των καιρών. Όπως και το χατζημεταλλας

1 Like

Πες τα γέροντα!

1 Like

Τουλάχιστον ειναι μεταφρασμενη ενω το κιτς ειναι κατευθειαν απτα γερμανικα. Ισως το κακουγουστια ειναι πιο σωστο αλλα απτην αλλη δεν ειναι τοσο αστειο

Αν πεις σε έναν μέσο έλληνα ότι κάτι μυρίζει τυριλα ο νους του θα πάει στα τυρογαριδακια η άντε σε καμια χωριάτικη με πολύ τυρί . Δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο με την εννοια που δινουν καποιοι. Το κιτς είναι λέξη με ιστορία αιώνων στην Ελλάδα, ας είναι ξενη

1 Like

και η έννοια του κιτς-cheese πολύ γενική και αόριστη. Έχουν μάθει όλοι τώρα να αναπαράγουν “ότι είναι μεταλ είναι cheesy”.

Αν είναι κλώνος των Nirvana-Tool ή καμιά μπάντα rap-punk-hardcore-metalcore τότε είναι “σοβαρή” μουσική.

Σαν τους αμερικάνους που θεωρούσαν τους Queensryche hair metal… και αποθέωναν κάτι άσχετους.

3 Likes

hm το θέμα όμως είναι αυτο “το μίσος για το hair metal” το εβγάζε εδω ιδιαίτερα και το ανδρωσέ ενα περιοδικό, λες και το hair metal, δεν εβγαλέ leverty, lynch, Allen, Ken merry (που παιζει αλα Lombardo στο νεο Flotsam) κτλ. Τωρα αν σε καποιο σημείο το σκίσανε και υπογράφανε ότι είχε περμαναντ, μήπως τώρα δεν κάνει το ίδιο η Napalm ? Υπογράφει οποιά δευτεράτζα βγαίνει με κοστούμια και ουσιαστικά “κοροιδεύει” το power μεταλ, με τετραγωνισμένα, ψευτικά ντράμς κτλ κτλ ? Βλέπω καποια πραγματα που βγάζει και ντρέπομαι ειλικρινά… που χαλάσα 5 λεπτά απο τη ζωή μου.

Ναι τα κολάν και η αποθέωση κακών επικών γκρουπ, που παίζουν στο γάμο του καραγκιοζή, με το συμπάθειο, αυτο “το φαλτσό, είναι ιδιαίτερο ή ενρινο” κτλ, ειναι αστεία. cringy. τρου emendal.
Φυσικά δεν υπάρχει σοβαρή και ασόβαρη μουσική, απλά υπάρχει καλοπαιγμένη μουσική που δεν σου δίνει περιθώρια να κράξεις κάτι, εκτος αν το κάνεις απο ζήλεια, (λχ οι επικάδες δεν φέρνουν στα φεστιβάλ τους καλύτερα ορθοδοξα γκρούπ, γιατι θα φαίνονται οι κουλαμάρες που βάζουν και παίζουν και όχι τόσο καλοπαιγμένη μουσική, που επειδή προσπαθεί να παρουσιαστεί σαν κάτι, αναγκάζεται και καταφεύγει σε διάφορα “τρυκ” για να κρύψει την ελλειψη ικανότητας. Κολάν, κονάν, σπαθιά και λοιπές μαλακίες. Αλλά και στα νεότερα γκρουπ, μάσκες κτλ.

1 Like

Ρε πειτε κανα ονομα κ αφηστε τα τυρια

9 Likes

Δεν θυμάμαι αν έχει υποθεί, αλλά μου χε πεί, ο παλαιός συμμαθητής, οτι είχε ακούσει για Doro Αθήνα. (και ίσως κι για εδω πάνω - αλλα όχι σίγουρα) Χωρίς λεπτομέριες για που και πότε.

Ψηνομαι για doro.

Εχεις ενα δικιο αλλα η γλωσσα δεν ειναι κατι στατικο. Με την τυριλα το μυαλο μπορει να παει και στη βλαχια που μοιαζει καπως σαν εννοια

Αναμένεται να ανακοινωθεί μία cheese metal μπάντα. Σχετικά σύντομα, δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Sabaton πάλι;

3 Likes

Ρε γαμάνε οι Sabaton. Πάντως πλάκα έκανα πιο πάνω. Δεν ξέρω κάτι, έγραψα το σχόλιο μόνο και μόνο για να γράψω τη φράση “cheese metal”. Sorry ε!

3 Likes

Πάντως αφού έχει μπει και το release στην μάχη λογικά θα έχουμε αρκετές μέρες με metal headliner.

Και το release δείχνει να στοχεύει και σε νέες σχετικά μπάντες…

Ενδεικτικά πιθανοί headliners για μια από τις μέρες οι slipknot ή οι BMTH

Μακάρι να φέρουν ΒΜΤΗ για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Φανταστική μπάντα, σύγχρονη και με φοβερή δισκογραφία. Ασχέτως που ο τελευταίος τους δίσκος δεν ακούγεται.

Δεν τους πολυγουσταρω η αλήθεια είναι αλλά μου έχει καρφωθεί ότι θα τους φερει το release :thinking:

Πείτε κ σε μας τους άσχετους…τί είναι BMTH?

1 Like