Φημες για συναυλιες #2

Μια χαρα δουλεια κανει το release αλλά οι soad δεν ειναι disturbed. Μιλάμε για άλλο μπατζετ το οποίο μεχρι στιγμης δεν εχει φτασει.

5 Likes

Έχουν όντως τόσο μεγάλη διαφορά στο μπάτζετ όμως; Δεν ξέρω απλά ρωτάω. Ίσως τα λεφτά που κέρδισε φέτος να μπορεί να τα επενδύσει σε λιγότερες συναυλίες του χρόνου αλλά μεγαλύτερες.

2 Likes

για να βγεί, ισως ή να τα χάσει ? Γενικά τα πολυ μεγάλα εδω, δεν πολυτραβάνε. Εξαίρεση οι Σκορπιονς που γεμίζανε 2-3 φορές καλα τον καραισκό, η μαντόνα, οι U2 και κατι άλλα. Πολλά μεγάλα, απλα δεν πήγαν, αρκετα απο τα οποιά ήταν της Eleven, γι’αυτο κι εκοψε.

Σκέψου ότι έχουν να έρθουν από το 98. Δεν έχουν κάνει ποτέ headline εμφάνιση στην χώρα μας, έχουν τεράστιο στάτους παντού, ακόμα και εδώ. Τόσες γενιές οπαδών δεν τους έχουν δει, πιστεύεις ότι δεν θα βγει ;

Καλά σίγουρα θα μαζέψουν πολύ κόσμο οι SOAD. Απλά δεν ξέρω αν θα μαζέψουν τόσο πολύ όσο οι Muse το 2016 ή φέτος οι Cure.

Το θέμα δεν είναι το αν θα μαζέψει περισσότερο από τους Muse και τους Cure, το θέμα είναι το αν θα μαζέψει αυτούς που χρειάζεται για να “βγει” το live. Και αυτό είναι θέμα του υποψήφιου διοργανωτή. Αυτοί θα τα βάλουν κάτω, αυτοί θα κρίνουν αν τους συμφέρει ή όχι. Νομίζω ότι ένα αρνητικό είναι ότι οι SOAD δεν έχουν ακριβώς τη φήμη ότι “σπέρνουν” στις ζωντανές τους εμφανίσεις.

Τα “μεγάλα” της Eleven, δηλαδή του Ντέμη, ήταν λογικό να μην πάνε καλά με τέτοιες τιμές εισιτηρίων.

2 Likes

Ισχύει ότι δεν έχουν και την καλύτερη φήμη στα λαιβς. Αλλά το κοινό διψάει και το κοινό που τους θέλει ειναι και ετερόκλητο. Πήγαινα Γυμνάσιο όταν ήταν στο πικ τους και τους άκουγαν σχεδόν όλοι, και άτομα που δε είχαν καμία σχέση με σκληρή μουσική. Είναι α΄πο αυτες τις μπάντες (τυπου Muse, Cure, Metallica) που ξέρεις οτι θα γεμίσουν, περισσότερο χάρη σε εξωσχολικούς αλλά αυτό δνε πρέπει να μας πειράζει. Μακάρι αλλά θεωρώ πιο πιθανό "tallica παρά SOAD

1 Like

Αυτό που λέει και ο φίλος από πάνω. Οι SOAD έχουν αρκετούς φαν που δεν έχουν καμία σχέση με τον σκληρό ήχο και θεωρώ ότι θα βγει το live. Είναι περίεργη μπάντα πάντως και δεν είσαι ποτέ σίγουρος .Οι πιθανότητες είναι εναντίον μας.

Μας χρωστάνε να προσπαθήσουν τουλάχιστον μπας και τους δούμε σωστά.

1 Like

Το θέμα δεν είναι τι θεωρούμε εσύ κι εγώ όμως :stuck_out_tongue:.

Το ποιος ακριβώς χρωστάει σε ποιον, ας το αφήσουμε καλύτερα :joy:.

1 Like

Πάντως επειδή πλέον ειναι πάντα και το θέμα διάθεσης της μπάντας στο να παιξει Ελλάδα (πχ Muse Kasabian κτλπ) θεωρώ ότι μετά το comment του Tankian στoν Morello το χουμε…Δεν νομίζω ότι εκείνο το φεστιβάλ φινλανδία έχει μεγαλύτερο μπάτζετ από release

1 Like

Offspring κανείς για του χρόνου? Θα έχουν ημερομηνίες στην Ευρώπη.

Δεν δίνω καμία πιθανότητα για Metallica, μόνο αν ανακοινώσουν φεστιβαλ, που δεν το βλέπω στον ορίζοντα. Ήδη το Rock am Ring ανακοίνωσε headliners.

1 Like

Τους είδα Αυστρία φέτος (μια μέρα μετά τους Metallica**).
Αν δεν τους έχεις ξαναδεί, δες τους για τη φάση. Αλλά να ξέρεις η φωνή του Dexter ζορίζεται αρκετά, ειδικά στην αρχή. Ακόμα δεν έχουν πεί τι έγινε με τον Κ , που εξαφανίστηκε ξαφνικά. Θεωρητικά έχουν και έτοιμο δίσκο.

** Του χρόνου όταν θα κλέισουν την Λατινική Αμερική, θα είναι ήδη 4 χρόνια στο δρόμο για το WorldWired, με 68 συναυλίες στην Ευρώπη και κοντά 180 σούμα. Ούτε εγώ τους βλέπω γενικότερα. Ειδικότερα για εδώ, αν κρατήσουν αυτή τη σκηνή, μόνο ανοιχτό ΟΑΚΑ.

Η διαφορά όμως ειναι ότι ενώ στην Αμερική έπαιξαν σε κάθε κωλοχωρι Ευρώπη έπαιξαν στις ίδιες χωρες. Στο άσχετο. Να θεωρήσω δεδομένο ότι το πακέτο evanescence within temptation θα σκάσει αλλά σε 2 ξεχωριστές συναυλίες? Δεν το γνωρίζω ως φήμη απλά θα μου κάνει έκπληξη αν δεν παίξει

Ακριβά και τα 2 και δεν νομίζω να τραβάνε πάνω απο 5000. WT/E, να το σπάσουν δύσκολο.
Φινλανδία μισθός/Ελλάδα, καμία σχέση.

Σχεδόν ξεκαθαρο άρθρο. Δύσκολα τα πράγματα για να δούμε :thinking:


έλα να κατεβαίνουν σιγά σιγά και στα μέρη μας…αυτό είναι στην Πολωνία

8 Likes

Ελαφρώς ξενερα με το θεμα Denner.

1 Like

Ισχύει αλλά τι να κάνουμε

1 Like

μακαρι!! Ειδα ΚING DIAMOND το 2016 στο Graspop και επαθα πλακα με την αποδοση, θεατρικότητα, ατμοσφαιρα!!!
Απο τα live που μου εμειναν κ ας μην ειμαι απολυτα φανατικος! Μια metal θεατρικη παρασταση (μεταφορά του Abigail επι σκηνης !!!), εμπειρια ζωης!
Μακαρι να τον δουμε και δω!!

4 Likes