Αγορά εργασίας και εμφάνιση

δε γαμάω το θρεντ, απλά με το δικό μου γραφικό-γλαφυρό τρόπο λέω την άποψη μου πάνω στο θέμα. ο γράκχος πχ πόσταρε πριν

Για να στο πω αλλιώς, αν με έβλεπες σε κάποια φάση στα Εξάρχεια να πηγαίνω για καφέ λετσαρία φάση (το έχω κάνει) και σχημάτιζες μια Α εικόνα, αλλά την επόμενη μέρα με έβλεπες να σκάω μύτη στο ίδιο μαγαζί κυριλέ φάση (επίσης το έχω κάνει), έχω την αίσθηση ότι θα ένιωθες τουλάχιστον μπερδεμένη και ότι θα σου γάμαγα λίγο και την εικόνα που είχες σχηματίσει, όπως και την όλη θεωρία σου, οπότε δε θα έβγαζες άκρη εύκολα.

πάνω σαυτό λοιπόν που είπε, μαυτό που πόσταρα, εξέφρασα απλά τη γνώμη ότι η συνέπεια και η προσκόλληση σε κάποιο ντύσιμο ή στυλ μπορεί εύκολα να δημιουργήσει μια εικόνα για τον εκάστοτε άνθρωπο.

οκ ,τώρα που δε χρησιμοποίησα τις φράσεις “περήφανη τριχοφυία” και “γυαλίζει ο χριστούλης” είναι πιο σοβαρό το ποστ μου??? :roll:

Γαμώτο. Η περήφανη τριχοφυΐα κι ο γυαλιστερός χριστούλης ήταν όλα τα λεφτά του ποστ σου. Ναι στη γλαφυρότητα. Ναι στη γνώμη. Δε σου έκανα κριτική γι αυτό.

Δεν έκανα κριτική γενικά.

Απλά το θρεντ λέγεται ‘‘αγορά εργασίας και εμφάνιση’’ και με αγχώνει η προοπτική των οφ τόπικ. Όσο κι αν μ’ αρέσουν τα οφ τόπικ των άλλων. Ναι τέτοια είμαι.

μα η κουβέντα που είχατε δεν είχε να κάνει με την εμφάνιση και την αγορά εργασίας. είχε να κάνει με την γενική εμφάνιση κάποιου (εκτός εργασίας δηλαδή, οπού εκεί είναι ας πούμε 100& επιλογή του να είναι έτσι) και αν αυτή μπορεί να τον χαρακτηρίσει σαν άνθρωπο. εκτός αν εγώ κατάλαβα λάθος οπότε οκ, i fold:!:

Όχι, σωστά κατάλαβες.
Το θρεντ είναι για αγορά εργασίας και εμφάνιση…εγώ ανέλυσα λίγο περισσότερο το πακέτο εμφάνιση…ο γράκχος μου έδωσε πάτημα να το αναλύσω λίγο περισσότερο…και φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει τη γνώμη του. Τα περιτυλίγματα είναι δουλειά των μοντερέητορς.

Μιας και μιλάμε για “αγορά εργασίας και εμφάνιση”. Πρόσφατα μου ανέλυαν πώς το καινούργιο trend στις application companies είναι η πρόσληψη σε υψηλή θέση όμορφων γυναικών και gay. Είναι απαραίτητο να περάσουν προς τα έξω την εικόνα πως δίνουν ίση ευκαιρία σε όλους και πως η εταιρεία είναι open-minded και έτσι έχει μέλλον.

Αυτό να το σκεφτούν όσοι πάνε με μπλουζάκι Manowar σε συνέντευξη :stuck_out_tongue:

Την επόμενη φορά με μπλουζάκι Χατζηγιάννη.

σκατά, δε θα πάρω ποτέ υψηλή θέση σε application company :frowning:

O ρατσισμός σε ΌΛΟ του το μεγαλείο. Αυτό πάντως επεκτείνεται σε άλλο φλέγον χωράφι σχετικά με την αγορά εργασίας και το φύλο. Πραγματικά στις καθημερινές δουλειές / μεροκάματου που ξεφεύγουν από την οικοδομή ο έλληνας άντρας είναι καταδικασμένος.

Απλά να ξεκαθαρίσω πως 1) μιλάω για ΗΠΑ και 2) οι εταιρίες ψάχνουν [B]μία[/B] όμορφη γυναίκα ή [B]έναν[/B] gay. Η συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων θέσεων (συμπεριλαμβάνω και όσους αποφασίζουν την πρόσληψη όμορφης γυναίκας/gay) είναι straight άνδρες που ή είναι geeks ή επενδυτές.

Αυτό που λέει ο worst πάει και αλλού πάντως και έχει απόλυτο δίκιο. Το θέμα όμορφος/όμορφη και συγκεκριμένα προτιμάμε όμορφες γυναίκες έναντι αντρών ή γυναικών που δεν έχουν παρουσιαστικό μοντέλου, ειδικά στην Ελλάδα, αποτελεί κανόνα.

Ενδιαφέρον αν και ξεχασμένο πλέον θέμα αλλά μια και όλοι μας έχουμε μια άποψη ας γράψω και εγώ τη δική μου!:stuck_out_tongue: Πολλοί φίλοι αναφερθήκανε στο θέμα της ενδυματολογικής εμφάνισης αναφέροντας τις επιθυμίες του όποιου εργοδότη αλλά εδώ πρέπει να γινει μια διάκριση. Οι επιθυμίες του εργοδότη για το πως πρέπει να ντύνεται το προσωπικό του δεν είναι απαραίτητα και οι προσωπικές του πεποιθήσεις αλλά οι επαγγελματικές του! Ο ίδιος προσωπικά μπορέι να μην έχει κανένα πρόβλημα με τατουάζ, μακριά μαλλιά κλπ αλλά να θεωρεί ότι τέτοια εμφάνιση δεν είναι κατάλληλη για το κοινό στο οποίο απευθύνεται η δουλειά του.
Αν πχ κάποιος πάει να πιάσει δουλειά στο club Ragnarok, τα μακριά μαλλιά, τατουάζ piercing κλπ όχι μόνο δεν αποτελούν πρόβλημα αλλά μάλλον επιβάλλονται κιόλας καθότι το μαγαζί εκφράζει ένα συγκεκριμένο lifestyle και η πελατεία του μαγαζιού είναι του αυτού στύλ! Αν εμφανιστεί κάποιος με κουστούμι θα του δέιξουμε την έξοδο με το που θα μπεί μέσα!
Αν κάποιος πάει για δουλειά σε μπουτίκ οίκου υψηλής ραπτικής, εμφάνιση σαν την παραπάνω είναι απαγορευμένη! Όχι απαραίτητα γιατί ο διευθυντής της μπουτίκ είναι συντηρητικός, κολλημένος κλπ (που μπορεί και να είναι βέβαια) αλλά γιατί τα σχετικά έως πολύ συντηρητικά ρούχα που πουλάει ο οίκος απευθύνονται σε εύπορες κυρίες μιας κάποιας ηλικίας οι οποίες εκ των πραγμάτων είναι συντηρητικές, οπότε όταν η “κυρία τάδε” πάει να αγοράσει το νέο συνολάκι του οίκου και την υποδεχτεί πωλητής/πωλήτρια με εμφάνιση τύπου club Ragnarok μάλλον θα φρίξει και θα διαμαρτυρηθεί γιατί προσλάβανε αυτό το “φρικιό”!
Άρα λοιπόν η ενδυματολογική εμφάνιση δεν εξαρτάται μόνο από τις προσωπικές προτιμήσεις του όποιου εργοδότη αλλά επιβάλλονται πολλές φορές και από τις απαιτήσεις της δουλειάς.
Εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε παντού να είμαστε ντυμένοι όπως θέλουμε, ντυνόμαστε ανάλογα με την περίσταση. Αλλιώς θα ντυθώ στην καφετέρια, αλλιώς σε δεξίωση. Το αντίθετο δεν κάνει κάποιον ούτε επαναστάτη ούτε μάγκα αλλά τον κάνει απλά γραφικό, ασέβαστο, χωρίς αισθητική και άνευ κριτικής ικανότητας.

περίπου τα ίδια λέει και ο Νικόλας ο Αλέφαντος

φοβερός παίκτης, ταχύτητα, τεχνική, ένα άλμα στον ουρανό, και κυριλέ μαύρος, να τον πάρεις και να τον δώσεις γαμπρό στην κόρη σου! Όχι σαν άλλους περίεργους, με μαλλιά, σκουλαρίκια, τατουάζ και τέτοια

Νομίζεις!Αυτό παίζει σε συγκεκριμένες θέσεις τύπου πωλήτρια,μπαργούμαν και σερβιτόρα.Αν πας να κάνεις ιδιαίτερα στον γιό-κόρη του άλλου και είσαι αντίθετου φύλου ο γνονιός θα πεί:σιγά μην συγκεντρώνεσαι στο μάθημα αν ο δάσκαλος είναι ωραίος.Ειδικά αμα μιλάμε για αγόρι στην εφηβεία γαμησέ τα.

και δίκιο θα χει.

E δεν θα χει; 8)

Γι’αυτο εχουν γεμισει οι επιχειρησεις με ΑΣΧΕΤΕΣ ηλιθιες,που δεν ξερουν να δουλευουν:!:
Ο καθε πορνογερος προσλαμβανει μια “ομορφη”,γιατι ετσι πιστευει πως θα μαζεψει πελατεια-οχι οτι δεν θα εχει πελατες(μια φορα!!),αλλα αυτοι δεν θα ξαναπατησουν αν την πρωτη φορα δεν εξυπηρετηθηκαν σωστα:!:

Καλά,τους άσχετους στην Ελλάδα δεν τους γλιτώνεις έτσι και αλλιώς επειδή κατά 80% παίζει ρόλο το μέσο και όχι τα προσόντα του υποψηφίου για την πρόσληψη (άλλο πονεμένο θέμα,θέλει ολόκληρο τόπικ για να αναλυθεί).Αν ήμουν ιδιοκτήτης πάντως κάποιου μαγαζιού θα επέλεγα άτομα με ωραίο παρουσιαστικό για σερβιτόρες,μπάρμαν κλπ,που στην τελική δενχρειάζεται να είσαι και κανένας φωστήρας.Αλλά σε δουλειές που θέλουν και άλλου είδους προσόντα,παίζεις με τα νεύρα του δόλιου του πελάτη που θέλει να εξυπηρετηθεί και δεν χρωστάει τπτ στην τελική!

Εντάξει, αυτό περί μέσου δεν ισχύει τόσο στον ιδιωτικό τομέα, συμβαίνει βέβαια και εκεί αλλά όχι όπως στο δημόσιο. Δυστυχώς ακόμα και σερβιτόρος να είσαι χρειάζεται ένα μίνιμουμ κοινής λογικής και εγκεφαλικής ουσίας γιατί έχω συναντήσει (και ίσως όλοι μας) και τέτοιους που δυσκολέυονται να πάρουν ακόμα και μια παραγγελία και να καταλάβουν τι τους λες!:? Καλή χρησή είναι η εμφάνιση κλπ, ακόμα και σε δουλειές που αυτή χρειάζεται, αλλά εν τέλει αν δεν σου κόβει έστω στοιχειωδώς ή βαριέσαι που ζείς τότε αργά ή γρήγορα θα βρεθείς μάλλον χωρίς δουλειά!

Αυτο λεω και εγω. Τα προσοντα εχουν να κανουν με το εκαστοτε επαγγελματικο τομεα. Δεν λεω να εχουν διδακτορικο οι σερβιτωρες και οι πωλητριες στα καταστηματα,αλλα -ρε Διαολε- να εχουν καποια στοιχειωδη ευγενεια και προθυμοτητα εξυπηρετησης! Οχι να καθονται καμαρωτες και να “ξυνονται” επειδη εχουν προσληφθει μονο γιατι ειναι ασχετες κουνιστρες ή εχουν βρει τη δουλεια με μεσο.[-X
Και τα λιγουρια και οι λυσσαρες να αφησουν το οφθαλμολουτρο για καπου αλλου.
Ειναι κριμα να μενει τοσος κοσμος ανεργοσ μονο και μονο γιατι σημερα εκτιμονται τα ΛΑΘΟΣ “προσοντα”:!:[-X

ας είχαν κι οι άλλες μεγάλα βυζιά, τι να κάνουμε:!: