Συμβουλες για αγορα κινητου

Τι κινητό έχεις?

Θέλω να μεταφέρω δεδομένα από htc σε iphone (όχι δικά μου) άρα δεν έχω κανένα driver για αυτά τα κινητά κτλ. Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

problem solved.

μεταφορα μηνυματων απο sony ericsson w902 σε pc ή σε xperia arc ;

κατεβασα το my phone exlorer αλλα μου εμφανιζει μονο τα mms

κανεις ;

Δεν αγοραζει κανείς κινητά. Φοβούνται μην τα φορολογησουν κι αυτα μετα τα ακίνητα. :slight_smile:

ναι και ο συντελεστης φορολογησης παει βαση τεχνολογιας και παλαιοτητας κατασκευης:lol:

Απορία για Blackberry, όποιος γνωρίζει: Υπάρχει επιλογή να ακούγεται ο ήχος κλήσης μέσα απ’ το hands free όταν αυτό είναι συνδεδεμένο; δεν έχω βρει κάτι, και απ’ ότι βλέπω στο νετ και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά δε γίνεται γμτ να μην υπάρχει αυτό σαν επιλογή!

αν και το θρεντ μιλα για συμβουλες,το εχω ηδη στα χερια για αυτο σας παρουσιαζω το νεο μου κινητο:D[SPOILER][B]HTC[/B]-SENSATION


[/SPOILER]

Εξαιρετικό κινητό

burzum παίζει?

i lold

http://www.amazon.co.uk/worlds-unlocked-mobile-phone-frills/dp/B004D3OFQK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1318295497&sr=8-2&tag=rnwff-20

Αν ηταν πιο φθηνο ανετα επαιρνα ενα τετοιο :stuck_out_tongue:

Απορω γιατι κανει ~70 ευρω.

Εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες αλλα θελω να ρωτησω.

iphone 4 (αντε πες οτι περιμενω και το 4S) ή το Samsung Galaxy II (να βαλω και το HTC στο παιχνιδι?) ?

Οποιος ξερει και εχει διαθεση να μου αναλυσει λιγο τις συσκευες και ποιο ειναι καλυτερο του λεω ευχαριστω ηδη!

Για το galaxy II δεν ξερω αλλα εγω που εχω το galaxy I ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και πιστευω οτι ειναι καλυτερο του iphone.Το iphone καταρχην τα εχει ολα κλειδωμενα και πρεπει να γραφτεις στο itune για να μπορεσεις να κατεβασεις.Πιστευω οτι το galaxy με το λογισμικο android που εχει ειναι πολυ μπροστα :wink:

Οι πιο πολλοι εδω θα σου πουνε οτι το iphone ειναι πεταμενα λεφτα/το φτιαχνει ο σατανας/ειναι το συμβολο του καπιταλισμου και αλλα τετοια.

Γραψε οσο μπορεις πιο αναλυτικα ποιες ειναι οι απαιτησεις σου και για ποια χρηση προοριζεται το κινητο.

Και στο android πρεπει να εχεις google account αλλιως δεν λειτουργει σχεδον τιποτα.

Πόσα λεφτά διαθέτεις?
Αν λες ότι θα περιμένεις το 4S και μπορείς να δώσεις κοντά στα 700?, θα έλεγα να περιμένεις να βγει το Galaxy S III το 2012 που θα παίζει μπάλα μόνο του στα specs αλλά δεν ξέρω αν θα σε βολέψει λόγω μεγέθους κυρίως

[SPOILER]Τα φημολογούμενα χαρακτηριστικά της συσκευής σύμφωνα με τον «άγνωστο» φίλο είναι:
Επεξεργαστής Samsung quad-core στα 2GHz
Αποθηκευτικός χώρος 32GB με δυνατότητα επέκτασης μέσω microSD
Μνήμη RAM 1.5GB
Οθόνη 4,65 ιντσών Super AMOLED III
NFC Chip
Κάμερα 10MP (1080p/60fps)
Κατασκευή από μέταλλο και γυαλί με πάχος 9mm
Mπαταρία 2250mAh
Λειτουργικό σύστημα Android Ice Cream Sandwich με περιβάλλον TouchWiz 5.0[/SPOILER]

To SII είναι το κορυφαίο android αυτή τη στιγμή και έχει καλύτερα specs από το iphone(dualcore cpu,οθόνη,ράδιο,επέκταση μνήμης κ.α)
Το iphone(jailbroken αλλιώς δεν παλεύεται) είναι apple δεν χρειάζεται να πω άλλα
smoothness, οικοσύστημα κ.λ.π:lol:

Το 1ο είναι πιο φθηνό, το δεύτερο έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία

Κανένα από τα 2 δεν είναι “καλύτερο”, το θέμα είναι τι ταιριάζει σε σένα
Εγώ π.χ θα έπαιρνα το SII με χίλια, με iphone και itunes δεν θέλω να μπλέξω με την καμία(είχα παλιά ipod)

Eχω iPhone και Blackberry Storm.
Προτινω και τα δυο ανεπιφυλακτα. Αν και πιστευω οτι μαρεσει πιο πολυ η ταχυτητα του Blackberry σε εμαιλς και με το ΒΒΜ, αλλα και με το iPhone απολαμβανεις ολα τα apps και εχει ωραιο browser.

Δεν θα διαθεσω 700 ευρω. Θα κανουμε οικογενειακο πακετο με την γυναικα μου και συμβολαιο 2 ετων οποτε μας κανουν καποιες καλες (?) προσφορες.

Το κινητο βασικα το θελω σιγουρα για μουσικη και για internet . Τωρα για τα application δεν μπορω να εχω γνωμη για το ποια θα ηθελα να χρησιμοποιησω αλλα θα εβαζα και destinator μεσα στο κινητο.
Το μεγεθος επισης ειναι ενα ζητημα. Μου ειπαν οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις στο iphone και android. Ραδιοφωνο μπορεις να βαλεις στο iphone?

Και οντως το galaxy (οπως και το 4S ? )ειναι πιο γρηγορο απο το 4 ?

Επισης απο θεμα υλικων πολυ καλυτερο το iphone μου εχουν πει. Μου την σπαει που μπορεις να το συγχρονισεις μονο με εναν υπολογιστη και πολλες σκεφτομαι το κινητο να το εχω και σαν drag and drop απο καποια αλλη συσκευη ή υπολογιστη που μπορει να εχει καποιος φιλος συναδελφος κτλ.

(1) Ίσως το πιο σημαντικό από το οποίο πρέπει να ξεκινήσεις την επιλογή είναι το μέγεθος. Μέχρι πριν μερικά χρόνια είχαμε συνηθίσει στα μικρά και λεπτά κινητά. Με την άνοδο των smartphones άρχισαν να αποκτούν τεράστιες διαστάσεις. Αρχικά φαίνονται άβολα στην μεταφορά και στην χρήση αλλά επειδή αυξάνονται οι απαιτήσεις και πλέον είναι καλύτερα και από υπολογιστές στην χρήση, όσο μεγαλύτερα είναι τόσο το καλύτερο (για αρκετούς).
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά android και iphone και αυτή τη στιγμή έχω το nexus s το οποίο έχει οθόνη 4". Στην μετακίνηση δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ρούχα κτλ πολλές φορές όμως θα ήθελα να είναι και λίγο μεγαλύτερη η οθόνη για να γίνει πιο άνετα το browsing, η αποστολή email κ.α.

(2)δεν ισχύει

(3) το iphone δεν έχει ραδιόφωνο, μπορείς να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή με την οποία θα ακούς μέσω internet αλλά αυτό προϋποθέτει προφανώς την χρήση δεδομένων.

(4) Σε απόλυτους αριθμούς το galaxy s 2 έχει καλύτερο hardware αλλά δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε γιατί υπάρχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στα 2 λειτουργικά

(5) το iphone πράγματι στον τομέα της κατασκευής είναι καταπληκτικό, το μειονέκτημα όμως με την επιλογή των υλικών είναι οτι αυξάνεται σημαντικά το βάρος του, σε αντίθεση με το galaxy s 2 το οποίο χρησιμοποιεί πλαστικό αλλά είναι πάρα πολύ ελαφρύ.

(6) στο android γίνεται αυτό που λες, για το iphone επιφυλάσσομαι μιας και δεν είμαι 100% σίγουρος.

Αυτά με τις απορίες σου, αρχικά στην επιλογή μεταξύ iphone και android να πω οτι μέχρι πριν κανά χρόνο και κάτι το android ήταν καθαρά για power user που τους αρέσει να “σκαλίζουν” το κινητό τους, να δοκιμάζουν custom rom και άλλα πολλά. Γενικώς το λειτουργικό αν και δεν του έλειπαν λειτουργίες είχε μερικά προβλήματα και ελλείψεις. Με την κυκλοφορία της 2.2 και 2.3, το μοντέρνο hardware, μπορεί πλέον να κοιτάει στα μάτια το iphone στο θέμα της σταθερότητας και της ταχύτητας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το εξαιρετικό galaxy s 2.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω να αγοράσεις το galaxy αντί του iphone. Σε πολλούς το android φαίνεται περίπλοκο ενώ σε άλλους (όπως εμένα) το iphone είναι αρκετά κλειστό, περιοριστικό και απλό (:p)

Όπως και να’χει θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί τα κινητά που σε ενδιαφέρουν πριν κάνεις την αγορά σου. Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.
Άμα έχεις κάποια άλλη απορία εδώ είμαστε :slight_smile:

Εγω ειμαι φαν των μεταχειρισμενων.
Πηρα πχ iphone με 100λιρες απο το νετ. Εχει ενα ρισκο βεβεα αλλα μπορει να κατσεις σε deal.

+1
Αξιζει να ψαξεις σε διαφορα sites βρισκεις πολυ καλες ευκαιριες και για μεταχειρισμενα και για καινουρια!
Το δικο μου το πηρα απο αγγελια φορουμ σφραγιστο, με αποδειξη/εγγυηση στα 300? οταν ο γερμανος το ειχε 450?