Γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;

παντως για κολυμβητηριο ειναι λιγο καπως οι ωρες για το κοινο…και πρεπει λεει να κουβαλας πιστοποιητικο απο δερματολογο και γιατρο και τετοια…το χω στο μυαλο μου να ξεκινησω και κολυμπι περα απο ποδηλατο…αλλα πιθανοτερο μου φαινεται να σκασω συνδρομη σε καμια ομαδα πολο.να αθλουμαι και κανονικα με προπονητη αλλα και σε καλες ωρες

Ανάλογα με την ηλικία σου.
Δεν χάνεις ύψος σε καμία περίπτωση απλά αν σηκώνεις πολλά κιλά όρθιος πιέζεται η μέση και επηρεάζεται και η ανάπτυξη.

Δεν το πιστεύω πως ακόμα κυκλοφορούν κάτι τέτοια!
Ανάλογα την ηλικία σου θα κάνεις και τα αντίστοιχα βάρη.Είναι στάνταρ πράγματα αυτά

Κολύμπι όποιος μπορεί ας κάνει,αλλά για εμένα,και το τι θέλω εγώ για το σώμα μου,τα βάρη δεν τα αντικαθιστά τίποτα.Και πόλο να πας θα πρέπει να κάνεις βάρη άμα θες να αυξήσεις τις επιδόσεις σου.Δεν είναι μόνο όγκος κτλ.Ίσως αυτό να είναι και το λιγότερο.
Όλα όμως θα πρέπει να συνοδεύονται με την κατάλληλη διατροφή,μην το ξεχνάμε αυτό.Έτσι χτίζουμε το σώμα μας.Και τα πάντα να κάνουμε,άμα τρώμε χάλια άστα να πάνε.

Συνεπώς για εμένα κάποιες ασκήσεις με βάρη+κοιλιακούς+ραχιαίους+κάμψεις είναι στάνταρ πράγματα στο ότι και αν κάνεις.Και πολύ αποτελεσματικά.Δίχως αυτά,δεν…

  1. απο αποψη χρονου το γυμναστηριο υπερτερει καθως και ρυθμιζεις (πιο αναλυτικα και με πιο πολλη ακριβεια) το τι θες να κανεις αλλα και το σε ποσο χρονο θα το κανεις (και αρα θα δεις αποτελεσματα).

  2. απο πλευρας δυσκολιας για να φτιαξεις σωμα πρεπει να ιδρωσεις. ετσι γινεται με ολους. εγω πιστευω οτι και παλι το γυμναστηριο υπερτερει. ειναι κατι πιο σταθερο, εχεις το προγραμμα σου. το κολυμβυτηριο θα το βαρεθεις, θα το αναβαλεις και επιπλεον ειναι πολυ λιγοτερες οι διαφορετικες ασκησεις (κι αλλη βαρεμαρα). στο γυμναστηριο λογικα βλεπεις πιο πολυ κοσμο και αν δεν ειναι παρακμιακο (και αν ειναι εχει τα καλα του βεβαια) το κλιμα ειναι πολυ καλο.

για να μην παρεξηγηθω, ειναι δεδομενο πως η κολυμβηση προαγει περισσοτερο την υγεια και γυμναζει εξαιρετικα κλπ. απλως πιστευω οτι ειναι δυσκολο για καποιον να κανει συστηματικα κολυμβηση. πολυ δυσκολο. (βαριεσαι, τα παρατας, ασταθεια στο προγραμμα κλπ). ειναι σαν να τρεχεις σε γηπεδο. πιο καλο απο το διαδρομο μα το ΤΕΛΙΚΟ-ΣΥΝΟΛΙΚΟ αποτελεσμα συνηθως ειναι χειροτερο.

τελος, με το γυμναστηριο [B]ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΒΑΡΟΣ[/B]. αν θες να γινεις ντουκι μονο παιρνεις βαρος. μην λεμε τρελα πραγματα. εγω πχ εχω ξεκινησει εδω και 15 μερες (ειχα σταματησει καιρο) και ηδη εχω χασει 1 κιλο (τοσο ηθελα) και εχω δει και διαφορα στο σωμα μου. εχω παει βεβαια και 9/16 μερες.

εγω θα σ ελεγα -ειδικα αν δεν το εχεις πληρωσει- να μην κανεις απο δαυτο. αντε να χασεις λιγο λιπος αλλα:

  1. μετα θα εισαι κομματια και δεν θα μπορεις να κανεις βαρη,
  2. τα ιδια σχεδον καις και εμ διαδρομο που ειναι κορυφαια αεροβια ασκηση και ταυτοχρονα αποκτας ΑΝΤΟΧΗ που θα σε βοηθησει και στα βαρη.
  3. θες να χασεις μονο λιπος η να φτιαξεις σιγα σιγα και “σωματακι” γιατι με power plate μονο για το πρωτο σε βλεπω.

αν δεν σε πειραζει πες μας λιγα πραγματα για το προγραμμα που κανεις/θα κανεις… :slight_smile:

εγω εχει 1 μηνα περιπου που κανω ασκησεις σπιτι χρησιμοποιωντας μονο το βαρος μου για τις περισσοτερες,και ηδη εχω δει διαφορά.αλλα ακομα κ αυτες θελει να ιδρωσεις…για ογκο τι προτεινετε?πλατη κυριως.

η πλατη νομιζω δεν παιρνει “ογκο” απλως “ανοιγουν τα κοκκαλα”. και για σπιτι μονο το μονοζυγο θα σου κανει δουλεια. black & decker και αρχιζουμε! :lol:

απο κει και περα επειδη ρωτησες για ογκο και πιο γενικα:

ισχυει το “ρητο”: “για γραμμωση—> επαναληψεις και για ογκο—> βαρη” αν θες λοιπον πχ να κανεις δικεφαλο τραβα 5-10 επαναληψεις καθε μερα αλλα υπερβολικα κιλα (μην παθεις κατι κιολας ε?). πχ εγω κανω δικεφαλο γραμμωση με 6-8 κιλα και σε εποχες φουσκωματος 15-20…

για σπιτι δηλαδη μονοζυγο…επαναληψεις ποσες?
για ογκο δικεφαλο εννοεις 5-10 επαναληψεις καθε μερα σε καθε σετ?η μονο 5-10 επαναληψεις?

Μονόζυγο εγώ 4Χ10 κάνω. Επίσης για πλάτη, εάν έχεις αλτήρες, κωπηλατική άσκηση 4Χ10 πάλι

αλτηρες ειναι τα λαστιχα?και τετοια πρεπει να παρω…κανα μαγαζακι τετοιο σαλονικη μερια?

Τα βαράκια είναι.

Εάν κάνεις γυμναστική σπίτι, κάνε το εξής: Πήγαινε σε ένα σχετικό μαγαζί, πάρε μια μπάρα και πάρε βαράκια σκέτα, δλδ να τους φτιάχνεις τους αλτήρες μόνος σου, ανάλογα με τα βάρη που εσύ θες κάθε φορά. Δλδ μη πάρεις έτοιμα 5κιλα, 7κιλα κλπ.

εστησα τον μονοζυγον σημερα…επειδη κανω μια μερα κοιλιακους,μια μερα στηθος/χερια…σε ποια μερα ειναι καλο να βαλω τον μονοζυγο?ετσι οπως το κοβω γιατι δοκιμασα σημερα που χα στηθος/χερια να χωσω και μονοζυγο,θα ταν καλυτερο να το βαλω τη μερα των κοιλιακων γιατι κουραζονται εξτρα και δεν αποδιδω φουλ .και βασικα ισχυει το ιδιο με τους κοιλιακους για μονοζυγο,οτι δηλαδη δεν πρεπει να κανεις καθε μερα ?

κοιλιακούς να κάνεις κάθε μέρα ρε, δεν εμπλέκονται και άλλοι μυς, οπότε δε κουράζονται.

συνήθως πάει στήθος/τρικέφαλοι και πλάτη/δικέφαλοι αλλά δεν είναι και στάνταρ

βασικα ξερω οτι δεν πρεπει καθε μερα απτην αποψη οτι ο μυς αναπτυσσεται οταν ξεκουραζεται,και κανεις ουσιαστικοτερη δουλεια αν κανεις μερα παρα μερα…

δηλαδη θα μπορουσα να κανω 1 μερα κοιλιακους,στηθος/τρικεφαλοι και την επομενη κοιλιακους πλατη/δικεφαλοι?ετσι δεν υπαρχει προβλημα?

Απ 'οσο ξέρω κοιλιακούς και ραχιαίους κάνεις κάθε μέρα, δε ζορίζονται οι μυς, και στο γυμναστήριο όλα τα προγράμματα που έχω τους έχουν σε όλες τις προπονήσεις.

Δεν είμαι και γυμναστής, αλλά ναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Δλδ ότι πρόγραμμα έχω κάνει έτσι είναι πάνω κάτω. Το θέμα είναι μη ζορίζονται οι μυς, εάν δε κάνεις πολλές ασκήσεις για πλάτη/στήθος και χέρια μπορείς να τα βάλεις και όλα σε ένα πρόγραμμα.

Για παράδειγμα, τώρα κάνω ένα πρόγραμμα για αρχάριους γιατί είχα να γυμναστώ κανά 2μηνο, οπότε για να γλιτώσω το πιάσιμο της εβδομάδας μου έδωσαν αυτό. Και μου 'χει βάλει ο τυπάς σε μια προπόνηση: κοιλιακούς, ραχιαίους, στήθος/πλάτη/δικέφαλοι/τρικέφαλοι από 1 άσκηση στο καθένα και για πόδια 2 ασκήσεις. Λίγα πράγματα που δε κουράζουν τους μυς.

ναι και γω θυμαμαι οταν πηγαινα ενα φεγγαρι γυμναστηριο τα χα ολα μαζι γιουρια…αλλα τωρα αν και χρησιμοποιω το βαρος μου κυριως κουραζομαι περισσοτερο,κανω γενικοτερα πιο σκληρη προπονηση τζον ραμπο και τετοια…εχεις στο νου σου καμια καλη βιταμιν?ηρεμα πραγματα παντα ε.και απο διατροφη εσυ κανεις τιποτα?

ούτε βιταμίνες ούτε τπτ! ξεκίνησα γυμναστήριο με μια προϋπόθεση: δε κόβω μπύρες και πίτσες/σουβλάκια!

ντάξει έχω πολύ καλό οργανισμό οπότε ποτέ δεν είχα θέμα με λίπη, κιλά, διατροφές κλπ. Για τέτοια ρώτα κανά φαρμακοποιό καλύτερα.

η διατροφη ειναι οσο σημαντικη οσο και οι ιδιες οι ασκησεις οταν προκειται για γραμμωση…και πρεπει σιγα σιγα να αρχισω να τρωω υγιεινα και να κοψω αυτα που ειπες γιατι χαιρι δε βλεπουμε :stuck_out_tongue: …τεσπα ευχαριστω για τις πληροφοριες μαν

κατ αρχην σορυ που τοτε δεν ειχα απαντησει, δεν το ειχα δει.

[B]δικεφαλο[/B] για φουσκωμα εννουσα πχ 5-6 επαναληψεις 2 φορες τη μερα (τη μερα που θα διαλεξεις να κανεις δικεφαλο εννοω) με πολλα κιλα πχ 10, αν ειναι λιγα 15, ε νομιζω στα 20 ισως να μην το σηκωνεις καν. εκτος αν εισαι οντως ραμπο.
επειδη ειμαι καμμενος με τους δικεφαλους θα σ πω οτι κατ εμε η καλυτερη ασκηση ειναι να εισαι καθιστος και να τους κανεις ενα-ενα χερι (για ογκο, στη γραμμωση εγω τα κανω γρηγορα εναλλαξ) αργα, να μην γερνεις στο βαρος (εγω κραταω στο χερι που δεν κανει ενα αλλο βαρακι) και καθως κανεις την καμψη η παλαμη γυριζει ελαφρως προς τα μεσα (σαν να αυτο μουτζωνεσαι χαχα!!)

[B]μονοζυγο[/B] θεωρειται κυριως πλατη και χερια αρα καντο με κοιλιακους. δεν πολυκανει πλατη και στηθος μαζι.επαναληψεις οτι αντεχεις.

αυτο που λες για τους [B]κοιλιακους[/B] το εχω ακουσει και εγω. για να εισαι σιγουρος μπορεις να τυος σπασεις στα 2. πχ μια μερα κλασσικους (πολλες επαναληψεις φυσικα) και την αλλη πλαγιους και κατω κοιλιακους (κλασσικα πολλες). ετσι γυμναζεις με πιο μεγαλη ακριβεια (αν δεν το κανεις ηδη) και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.

αυτο που σου μπολνταρα ειναι ωραιο και σωστο. αν αυτα τα κανεις εναλλαξ κανε 3 απο το πρωτο, 3 απο το δευτερο και 1 μερα ξεκουραση ανα βδομαδα. βεβαια χωρις τρεξιματα, ποδηλατα κλπ θα δωσεις αναγκαστικα εμφαση στον ογκο και οχι στη γραμμωση.

στον φιλο που ελεγε για γυμναστηριο και σουβλακι θα πω το εξης: κοψε για λιγο τα παντα (ειδικα οι ΜΠΥΡΕΣ οση γυμναστικα και να κανεις δεν αποφευγεις τη μπυροκοιλια), κανε τρελο γυμναστηριο και κυριως ασκησεις αντοχης και καυσεων (διαδρομος πχ). ετσι θα ενεργοποιησεις τον μεταβολισμο σου και θα καις σαν κτηνος! ε, μετα τρως και οτι γουσταρεις και δεν παχαινεις κιολας. αυτο εκανα μικρος. αλλα μετα μαλακιστηκα. (εμεινα πιστος μονο στα σουβλακια! :lol:)

Όσοι με ξέρουν, μπορούν να το επιβεβαιώσουν: τρώω σα ΠΟΥΣΤΗΣ χωρίς να παίρνω γραμμάριο. Είμαι 1,81 (νομίζω) περίπου, και μόλις 66 κιλά! :smiley: Εκτός από τις προαναφερθείσες σαβούρες (+πατατάκια και ότι άλλο θες) τρώω άπειρα φρούτα, σαλάτες, όσπρια κλπ και άρα εξισορροπούνται κάπως :stuck_out_tongue:

Πέρα από γυμναστήριο παίζω baseball και σε ομάδα κανονικά, οπότε δεν είμαι ο τύπος που κάθεται όλη την ώρα μπροστά από έναν υπολογιστή (:p) και γι’ αυτό έχω ένα νορμαλ σώμα χωρίς πολλές “θυσίες” :stuck_out_tongue: