Γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;

Δεν ξέρω τί λέτε αλλά ο διάδρομος είναι το πιο βαρετό πράγμα στο γυμναστήριο :stuck_out_tongue: Πιο διασκεδαστικό είναι π.χ. το step.

α καλα! αν παιζεις σε ομαδα, εστω και γκολφ να παιζεις (υπερβολη, μην πατε να παιξετε γκολφ για να ειστε φιτ!) τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα. αρα και μην κοψεις τιποτα! μακαρι να μου ηταν ευκολο να παιζω σε μια ομαδα μπαλιτσα και εγω που θελω. αλλα δεν μου ειναι :lol:
ετσι τη βγαζω με γυμναστηριο προς το παρον…

εχει 100% να κανει με το ΠΩΣ κανεις διαδρομο. αν καθεσαι και τρεχεις στο “8” για μιση ωρα, ναι, ειναι σκατα. εγω πχ εναλλασω τρεξιμο με περπατημα, (με στανταρ προγραμμα πολυ ακριβες) και μπορω να σου πω οτι ειναι μια χαρα. ειναι με διαφορα -απο γυμναστικης αποψης- η καλυτερη αεροβια ασκηση αλλωστε. ειδικα σε συγκριση με το ποδηλατο η ενα ελλειπτικο που εκανα μεχρι χθες αλλα θα το παρατησω :lol:

Το ελλειπτικό γαμάει ρε, σε 20’ έχεις ιδρώσει λες και σου 'χουν ρίξει ένα κουβά νερό! Το πιο βαρετό για μένα είναι οι πλάγιοι κοιλιακοί τους οποίους και ποτέ δε κάνω :oops:

Ρε συ Deadmeat, αυτό κάνω κι εγώ αλλά η βαρεμάρα πάει σύννεφο.
Αυτό που λες Freedom ισχύει. Γαμάει το ελλειπτικό <3 <3

οτι γαμαει “καυστικα” συμφωνω. δεν ξερω, ενω παλια το πηγαινα πολυ, εχω ξενερωσει. ισως γιατι το κανω στο τελος και ειμαι κομματια… αλλα κατι θελω να κανω στο τελος να καιω κι αλλο και δεν μπορω να βρω τι! γαμωτο!

οσο για τους πλαγιους σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος που δεν θα τον βαριεσαι! αυτη τη στιγμη ανετα θυμαμαι 5-6 διαφορετικους τροπους για πλαγιους…

@Neniel: αν το κανεις και εσυ ετσι και εχεις και mp3 (πολυ σημαντικο χαχαχα!) τοτε ισως απλως δεν ειναι για σενα. και εγω μια εποχη ειχα κοψει το διαδρομο αλλα καλως η κακως ειναι το πιο αποδοτικο πραγμα. ακομη και με το ελειπτικο που γινεσαι λουτσα, καις λιγοτερο. αυτο το λεω γιατι συγκρινο τις θερμιδες αναλογα με το χρονο που καιω στο καθενα…σκεψου οτι διαδρομο απο τα 20’ που κανω τρεχω μονο τα 9 λεπτα και καιω πιο πολυ απο οτι σε αντιστοιχο χρονο ελειπτικο…

κολυμβητηριο ftw!

deadmeat ευχαριστω για τις πληροφοριες,δεν το ειχα σκεφτει ετσι!για δικεφαλο κανω αυτο που ειπες…3 σετ απο 10 επαναληψεις με 10 + κιλα…μηπως ξερεις καμια καλη διατροφη για γραμμωση???φροντιζω να τρωω καθημερινα αυγο και τονοσαλατα που διαβασα οτι ειναι καλα για τον συγκεκρημενο σκοπο και εχω κοψει γυρους,μπυρες κτλπ…αλλα για μεσημερι και πρωι τι μπορω να τρωω?και σε τι ποσοτητες?

εντιτ: ξεχασα να αναφερω οτι κανω ποδηλατο σε αγωνιστικο επιπεδο.

Πφφ βλέπω εδώ τον άλλο να λέει ότι τρώει σαν πούστης και δεν παχαίνει και μου έρχεται να σπάσω την οθόνη…
Πάλι καλά με έναν μήνα συστηματικά βάρη κατάφερα και έχασα 7 κιλά.
Εν τω μεταξύ στα κωλο γυμναστήρια έχει κανείς πρόβλημα λόγω ύψους;;Στα πόδια ειδικά δεν με χωράνε:? Κάντε τα λίγο πιο μεγάλα ντε!

Έλα ρε Floydized μην εξάπτεσαι…υπάρχουν και πολύ χειρότερα! :stuck_out_tongue:
Εγώ όχι μόνο δεν χάνω, αλλά παίρνω και αποπάνω…λίγο τα φάρμακα, λίγο η παντελής έλλειψη φυσικής δραστηριότητας, λίγο η λαιμαργία μου έχουν συμβάλει σε αυτό. Το έχω πάρει απόφαση, μόνο αν το ράψω θα κάνω κάτι…:stuck_out_tongue:
Και εγώ εκνευρίζομαι, όταν το λένε αυτό :stuck_out_tongue: γιατί και λογικές ποσότητες φαγητού να τρώω (γλυκά κλπ δε μαρέσουν) μένω στα ίδια…πφφφ…πώς τα καταφέρνουν ρε γαμώτο…; Πάντως απ’ότι έχω ακούσει η φυσική δραστηριότητα σε συνδυασμό με ορισμένες τροφές βοηθούν στην αλλαγή του μεταβολισμού και κατά συνέπεια στην ευκολότερη απώλεια βάρους…δεν ξέρω ποιες τροφες γιατί δεν το χω πολυψάξει :oops: αλλά αυτό έχω ακούσει…λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε…
Άσε ρε εγώ έχω κι άλλο πρόβλημα…είμαι κοντή και όσο τρώω μου ‘‘κάθονται’’ :p:lol:

εγω κανω τις επαναληψεις που παντα σε “πυραμιδα”. δηλαδη αρχιζω απο πολλες για γραμμωση και μετα δινω σε κιλα μειωνοντας τον αριθμο για φουσκωμα. συγκεκριμενα ΕΓΩ κανω (και το εγω με κεφαλαια γιατι αυτα τα κανω απο μονος μου δεν μου τα εχει πει με ακριβεια γυμναστης αλλα εχω δει αποτελεσματα σε μενα) 18-12-10-8. πχ δικεφαλο: 18 γρηγορα συνεχομενα εναλλαξ (σημερα εκανε με 7 κιλα), 6 δεξι, 6αριστερο, 6δεξι 6αριστερο χωρις διαλειμματα με 8κιλο (συνολο 12 το καθε χερι). μετα 5-5-5-5 (αντιστοιχα) με 10κιλο και τελος 4-4-4-4 με 12κιλο. και ανεβαζω φορα τη φορα. (εγω παντα παω στο γυμναστηριο με στανταρ τα κιλα που θα ανεβασω και κοβω τον κωλο μου που λενε μπορω-δεν μπορω να τα καταφερω (κανω λογικα πραγματα ομως, οχι τρελες).

σορρυ για το “σεντονι” που ακολουθει!

διατροφη: αυγο ισχυει αλλα κυριως ασπραδι, ο κροκος εχει καλα θρεπτικα συστατικα αλλα ειναι κυριως λιπακι. τρωγε 2 ασπραδια τη μερα πχ, ειναι καθαρη πρωτεινη. απο κει και περα τρωγε νορμαλ ποσοτητες απο γαλακτοκρεατικα (για πρωτεινη:μυες) και ντοματες, μηλα, (λεμονακι-ξυδακι αν σ αρεσουν οποτε “λεει” να τα βαλεις στο φαγητο), γκρειπφρουτ-πορτοκαλια, ακτινιδιο. αυτα μου ερχονται με μια πρωτη σκεψη. γενικα φρουτα και λαχανικα που τα συνοδευει ο ορος “αντιοξειδωτικα” και “λιποδιαλυτικα” (απο τα τελευταια δυσκολα θα βρεις ευκολα να τα αποκαλουν ετσι αλλα υπαρχουν) βοηθουν πολυ. να τρως νορμαλ ποσοτητες και να κανεις αεροβιες ασκησεις μακρας διαρκειας και οχι τεραστιας εντασης (ετσι καταλναλωνεις πιο πολυ τα λιπη παρα το γλυκογονο=υδατανθρακες). για τονο σαλατα οκ, καλη ειναι αλλα βαλε ποικιλια στη διατροφη σου αλλιως θα βαρεθεις. τα ψαρικα γενικα εινια καλα εχουν τα γνωστα και ως “καλα λιπη” ω3, ω6 κλπ και κανουν καλο!

Μήπως έχεις και κάποιο πρόβλημα,όπως θυροειδής για παράδειγμα;Έχω και εγώ και μάλιστα ξεκίνησα να το ρυθμίζω σε σχετικά μεγάλη ηλικία,γύρω στα 15 περίπου.Και αυτό επειδή έκανα πρωταθλητισμό και γενικά δεν “απέδιδα όσο μπορούσα”.Παρόλα αυτά,και ενώ πριν μπορεί να έτρωγα λίγο(αν και γενικά ήμουν και είμαι φαγάνας!)έπαιρνα αμέσως κιλά,πλέον έχω σταθεροποιήσει το βάρος μου σιγά σιγά.
Βέβαια στην περίπτωση μου πρέπει να συνεχίζω και να γυμνάζομαι καθώς το σώμα μου γενικώς δεν είναι αυτό που λέμε “πετσί και κόκκαλο”,είναι το σκαρί μου έτσι τι να κάνουμε:roll:
Συνεπώς γυμνάζομαι και κινούμαι όσο πιο πολύ μπορώ.Πλέον στα 2.03+ που είμαι,παίζω γύρω στα 102 κιλά.
Και κάτι που θέλω να πω,άσχετο με το ποστ της Silent,είναι πως δεν κρύβονται μεγάλα μυστικά πίσω από την διατροφή.Έχουμε την πολύ μεγάλη τύχη να είμαστε γεννημένοι στην Ελλάδα,στο θέμα της διατροφής,έστω και αν το ξεχνάμε και σε αυτόν τον τομέα αυτό.Συνεπώς απλά πράγματα.Εκτός αν θέλετε να βάλετε όγκο που θέλει κάποιες διαδικασίες.
Και γενικά όσοι έχουν απορίες το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να ρωτήσουν έναν γυμναστή.

12345

  • και φυσικά ο καλύτερος λόγος να γυμνάζεται κανείς!
    Έχω καταφέρει να κάνω διατροφή (εννοώ από την κανονική και συστηματικά, παράλληλα με το γυμναστήριο) για ένα μήνα περίπου, με εντυπωσιακά αποτελέσματα, αλλά δεν έχω τόση αυτοσυγκράτηση, μου φτάνει που είδα ότι δουλεύει μία φορά.
    Κατα τ’ άλλα τρώω και πίνω εντυπωσιακά πολύ για το μεγεθός μου, και έχει τεράστιο μερίδιο το γυμναστήριο σ’αυτό, και περνάω αρκετές ώρες εκεί μέσα.
    Πάντως πρεπει να είναι αρκετά χρονοβόρο το να “φτιάξεις” τέτοιου είδους μεταβολισμό. Ας πούμε, δεν γίνεται δουλειά με 2-3 μήνες, θέλει κάποιου είδους αφοσίωση

Γενικά εγώ θα πρότεινα να απέχουμε από το να δίνουμε ο ένας στον άλλο συμβουλές προπόνησης και διατροφής μέσα από αυό το θρεντ, καλύτερα όποιος ενδιαφέρεται να πάει να συμβουλευτεί γυμναστή και διαιτολόγο αντίστοιχα.
Γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι, κουβαλάμε διαφορετικά γονίδια και έχουμε κάνει διαφορετικά πράγματα ως τώρα. Μπορώ πολύ καλά να περιγράψω σε κάποιον πως να κάνει “άρσεις θανάτου”. Και αν πάει άυριο ένας πιτσιρικάς από εδώ μέσα και σακατέψει τη μέση του; Δεν θέλω αυτή την ευθύνη.
Τα ίδια ισχύουν και για την διατροφή

το πρωτο το παθαινω και εγω στη ζωη μου γαμωτο. τι μαλακια…

οσον αφορα το δευτερο θελει πολλη δουλεια αλλα το αποτελεσμα σε ενθαρυνει συνηθως. δεν θελει εφησυχασμο ειναι η αληθεια. αυτο θα σκοτωσει την προσπαθει.

εγω απο την αλλη ενεργοποιησα με αλλο τροπο το μεταβολισμο μου κανοντας μια τρελη διαιτα χανοντας 11 κιλα σε 17 μερες και μετα αλλα 15 πολυ πιο αργα (μια εποχη ημουν στρουμπουλουλης!) πραγμα που ομως εχει πολλα αρνητικα για τον οργανισμο καποιου και σιγουρα εχει και σε εμενα. δεν συστηνεται. εμενα παντως ετσι ενεργοποιηθηκε ο μεταβολισμος μου: προκαλωντας δηλαδης ενα τεραστιο σοκ στο συστημα. για 1-2 χρονια ετρωγα συγκλονιστικα ασυστολα (μια φιλη μου μια φορα ξερασε μπροστα μου απο το ποσο πολυ ειχα φαει :lol:)!!! μετα επανηλθε με τον καιρο και οταν του εδωσα την ευκαιρια: σταματωντας ολες τις δραστηριοτητες για ενα διαστημα…

εγω ειμαι διαιτολογος :wink:

καλα οχι οτι αυτο σημαινει κατι. αλλα αν το προσεξες προσπαθω οτι λεω να το τεκμηριωνω και να το αναλυω οσο το δυνατον περισσοτερο ωστε να γινεται απολυτα κατανοητο. απο κει και περα καποιος μπορει να παθει προβλημα και απο συμβουλες απο ενα περιοδικο αν με πιανεις…

Δεν νομίζω ως διαιτολόγος να δίνεις συμβουλές χωρίς να έχεις πάρει ιστορικό από κάποιον και χωρίς να τον έχεις στείλει για ιατρικές εξετάσεις για αυτό και έγραψα πως δεν μου αρέσει να δίνονται συμβουλές μέσω του φόρουμ.

μην αγνωνεσαι, δεν δινω συμβουλες για περιπτωσεις καρδιοπαθων η υπερτασικων. ντοματουλα, φρουτα και λοιπα “μικρα” ειπα να τρωνε. πραγματα που συστηνονται σε καθε καλη διατροφη.

δεν εδωσα καποια “συγκεκριμενη” συμβουλη για πιο “ακραιες” και “ιδιαιτερες” περιπτωσεις αν το προσεξες. αυτο θα το εκανα μονο με πμ και βασικα ουτε καν ετσι. τηλεφωνικα με κανονικη επικοινωνια κλπ. οχι πισω απο εναν υπολογιστη. :wink:

αληθεια, αν νιωθεις παντως οτι κατι απο αυτα που ειπα ειναι ακραιο η υποπτο θελω να μου το πεις και στο λεω πολυ σοβαρα γιατι ειμαι και εγω νεος στο κουρμπετι και φυσικα ειμαι προθυμος να διορθωθω και να βελτιωθω.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ευτυχώς σε αυτόν τον τομέα - της διατροφής - είμαστε πολύ τυχεροί, που είμαστε γεννημένοι στην Ελλάδα! Γιαυτό και είπα ‘‘λίγο πολλοί όλοι γνωρίζουμε…’’, αλλά δεν το διευκρίνησα! Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό, όσον αφορά την ‘‘ελληνική διατροφή’’ ή μάλλον τις διατροφικές συνήθειες που επικρατούν εδώ, δεν το χα σκεφτεί…Πολύ εύστοχο!

Όχι η δική μου περίπτωση δεν έχει σχέση με αυτό που λες! Δεν έχω θυροειδή! Το πρόβλημα είναι άλλο και δεν ‘‘ρυθμίζεται’’ με φάρμακα δυστυχώς…Εγώ έχω κ άλλο παίρνω πολλά χρόνια κορτιζόνη! Δεν ξέρω αν ξέρεις, αλλά είναι πολύ γαμημένο φάρμακο! Απαγορεύεται να τρώω αλάτι, ζάχαρη και γενικότερα λιπαρά, ενώ ενδείκνυται να πίνω τουλάχιστον 1,5 λίτρο νερό την ημέρα - πράγμα που αδυνατώ να κάνω - λόγω του ότι προκαλεί κατακράτηση υγρών με αποτέλεσμα να πρήζομαι! Χώρια που ‘‘ανοίγει’’ και την όρεξη σα να μην έφταναν όλα τα άλλα! Καλά ε! Έχω και γαμώ τις τύχες όμως! :lol: Τέλος πάντων, απλά θέλω να σου πω ότι είναι τελείως διαφορετική η περίπτωση…

Κοίτα, τα κιλά σου σε σχέση με το ύψος σου καλά είναι - πωωω είσαι ‘‘γίγαντας’’ ρε φίλε 8O …ή σε μένα που τα βλέπω από χαμηλά φαντάζουν ξέρωγω τεράστια αυτά τα μεγέθη…; τι να πω;! Πάνω απ’όλα προέχει η υγεία! Τουλάχιστον, τώρα το ρυθμίζεις και προσπαθείς και αυτό μετράει και μη σε νοιάζει που δεν είσαι ‘‘πετσί και κόκκαλο’’…τι ήθελες δλδ να σουν κανάς ‘‘ξερακιανός’’; :stuck_out_tongue:

Και για να μαι λίγο ον τόπικ! Αν και δεν κάνω τίποτα απ’τα δύο - κακώς βέβαια - προτιμώ ασυζητητί το κολύμπι, ειδικά στη θάλασσα! Εγώ έχω 3 χρόνια να πάω, ενώ θα πρεπε να κάνω και το χειμώνα, αλλά δεν βγαίνω με μαγιό στην παραλία μπας και με ματιάσουν, γιατί είμαι κορμάρα! :stuck_out_tongue: Για μένα είναι η καλύτερη γυμναστική αυτό…και το περπάτημα συν τοις άλλοις! :wink:

Ναι ρε, δεν αγχώνομαι, απλά κάπου διάβασα να προτείνεις ασπράδια κλπ.
Αν ο άλλος δεν γυμνάζεται αρκετά με βάρη και αρχίσει να παίρνει φουλ πρωτεϊνη αυτή θα καταλήξει σε μυικό ιστό ή στο συκώτι; :roll:
Καλύτερα είναι -όπως το γράφεις και εσύ τελικά- να αντιμετωπίζεται κάθε περίπτωση ξεχωριστά.