Γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;

για τα ασπραδια εχεις δικιο οτι αναφερθηκαν αλλα δεν προσεξες τι ειπα φαινεται: το παλικαρι μου ειπε οτι τρωει ηδη αυγο. εγω του ειπα να μην τρωει τοσο τον κροκο (χοληστερολη, λιπος κτλ) και οτι 2 ασπραδια/μερα ειναι καλα. δεν ειπα νομιζω καποια τεραστια ποσοτητα.

btw μιας και ειδα να το αναφερεις με λιγο αρνητικη διαθεση, το ασπραδι του αυγου εχει απο τις πιο αγνες και ποιοτικες (υψηλης βιολογικης αξιας) πρωτεινες. ο οργανισμος μας πρεπει καθε μερα να καταναλωνει πρωτεινες και το ποσο αυτων κυμαινεται στα 50-100 gr (δεν ειναι ακριβες, παιζει πολυ, αναλογα με το βαρος). 2 ασπραδια αυγου περιεχουν μαξιμουμ 8 gr πρωτεινης. και περιεχουν απο τις καλυτερες πρωτεινες. με πολλα αμινοξεα κτλ. το αυγο συστηνεται σε καθε ανθρωπο που θελει να εφαρμοσει υγιεινη διατροφη και αν υπαρχει κατι επιβαρυντικο πανω του αυτο δεν ειναι τοσο το ασπραδι οσο ο κροκος (ο κροκος βεβαια εχει παρα πολλες ευεργετικες δρασεις περα απο τις 1-2 αρνητικες, μην παρεξηγηθω).

αν καποιος εχει προβληματα υγειας ρε mule δε ζηταει διατροφη μεσω φορουμ…

Καμία αρνητική διάθεση. :slight_smile: Προσωπικά τρώω γύρω στα 200γρ. πρωτείνη τη μέρα (όλη από φυσικές πηγές δεν εμπιστεύομαι τα συμπληρώματα) αλλά κάνω και την ανάλογη προπόνηση εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Απλά λέω πως
α) Ό,τι είναι καλό για μένα δεν είναι για τον οποιονδήποτε
β) Ένα παιδί που τώρα ξεκινάει να γυμνάζεται με βάρη δεν έχει κανένα λόγο να πλακωθεί στην πολλή πρωτείνη (δεν εννοώ τα δυο ασπράδια τη μέρα που έγραψες που πράγματι δεν είναι τόσο μεγάλη ποσότητα)

Μην είσαι τόσο σίγουρος, ούτε για το αν ξέρει το πρόβλημα υγείας του, ούτε για το που ζητάει συμβουλές… :roll:

ουτε εγω εμπιστευομαι τοσο τα συμπληρωματα. δεν εχω εντρυφησει βεβαια σε αυτα αλλα πιστευω πως οι φυσικες πηγες ειναι με διαφορα καλυτερες…

αρα τα σχολια σου δειχνουν οτι συμφωνουμε. καλα εκανες και επισημανες τα α+β ωστε οσοι “ζητησουν” οτιδηποτε απο δω μεσα να ψαχτουν πρωτα λιγο. :wink:

αληθεια κανεις προπονηση γυμναστηριου? η σαν αθλητης? και αν ειναι γυμναστηριου (που θελω να ρωτησω), τι ειδους προπονηση κανεις (και ποια τα αποτελεσματα)?

εαν γυμναζεσαι συστηματικα,και σταματησεις για Χ λογους μετα απο ποσο καιρο ατονεί ο μυς?αν π.χ. σταματησω για μια βδομαδα στηθος και ξεκινησω ξανα

ειναι 100% σχετικο. εχει να κανει με το ποσο καιρο γυμναζεσαι κυριως και πανω απο ολα με το ποσο γυμνασμενος εισαι (εχουν διαφορα αυτα τα 2). αν εισαι ΠΟΛΥ γυμνασμενος και 1-2 μηνες να το αφησεις δεν θα “χαλασει” πολυ το σωμα σου.

εγω ας πουμε σημερα θα παω τελευταια φορα και για 2 βδομαδες δεν θα κανω τιποτα και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μπορω να ξαναμπω με τα ιδια κιλα οταν ξανα αρχισω γιατι κανω μολις 1 μηνα πολυ συστηματικα…

γενικα παντως μην τρελαινεσαι αλλα προσπαθησε οταν ερθει η ωρα να ξανααρχισεις, να μην το πηγαινεις απο αναβολη σε αναβολη. αυτο ειναι που πολλες φορες δημιουργει προβλημα…

Όταν κάνεις καιρό και σταματήσεις για λίγο (2-3 βδομάδες πες) και επιστρέψεις ξανά, μετά από προγραμματάκι προσαρμογής ώστε να γίνει σταδιακά, στο κανονικό σου πρόγραμμα, μπορεί να “δουλέψεις” και καλύτερα.
Για 1 βδομάδα δεν νομίζω ότι θα συμβεί τίποτα, όταν “τεμπελιάζω” αφήνω κενά βδομάδας αβέρτα. Και πάλι μετά όταν πιάνω το πρόγραμμα κανονικά (4-5 φορές την εβδομάδα ιδανικά) το σώμα μου ανταποκρίνεται καλύτερα απ’ότι όταν το καταπονώ για πολύ καιρό συνεχόμενα.
Η μόνη φορά που συνάντησα -μεγάλη- δυσκολία να επανέλθω ήταν μετά από ακινησία 1 μήνα λόγω σπασμένου ποδιού. Εκεί τον πούλο, και απο χαμηλότερα κιλά ξεκίνησα, και η αντοχή είχε πάει βόλτα, και μου πήρε βδομάδες να έρθω στα κανονικά μου.

Κλείνω 3 χρόνια συστηματική προπόνηση γυμναστηρίου. Βαίνει καλώς. Μυϊκή ενδυνάμωση, και δεν με πονάει η πλάτη πια. Ναι.

Πλάκα πλάκα και εγώ τώρα για 2 εβδομάδες δεν θα πάω γυμναστήριο,και θα παίζω μόνο μπάσκετ και θα κάνω πολύ λίγα βάρη.Αλλά τα σίδερα δεν καταλαβαίνουν τίποτα:!:
Με τις δρομικές ασκήσεις έχει κάποιος καμία σχέση;Έχω να τις κάνω κάνα χρόνο,όταν έκανα πρωταθλητισμό,και σκέφτομαι να τις ξαναπιάσω.

μπασκετακι ειναι μακραν η καλυτερη γυμναστικη, ποσο μαλλον αν παιζεις αρκετα. γυμναζεις ολο το σωμα οποτε ρισπεκτ.
παπαρδελα αν σε ενδιαφερει η γραμμωση να κανεις πολλες επανληψεις απο λιγα κιλα και με πολυ μικρα διαλειματα. πρεπει ο μυς να μην χαλαρωνει γενικα, να ειναι συνεχεια στι τσιτα. οσο για διατροφη καλο θα ειναι να εχεις πολλα και μιρκα γευματα μεσα στην μερα και οχι απλα να τρως πολυ το μεσημερι η το βραδυ.

αν μπλεχτεις με γυμναστηρια παντως ψαξε για bodypump που ειναι αεροβια με ελαφρα βαρη γυμναζοντας ολο το σωμα. αυτο σε βαθος χρονου φερνει αποτελεσματα αρκει να ειναι καλος ο γυμναστης.

οποιος ειπε για το ελειπτικο απλα συμφωνω μαζι του. ειναι μακραν ανωτερο απ’ολα για να ζεσταθεις ή να καψεις…

δεν νομιζω οτι ειναι ΜΑΚΡΑΝ ανωτερο. τα ιδια με τον διαδρομο κανει ο οποιος ειναι “ελευθερη” ασκηση γεγονος που εχει πολλα + σε σχεση με το ελειπτικο. απο την αλλη το ελειπτικο γυμναζει πολυ καλυτερα τα ποδια (ειδικα αν το κανεις σε μια δυσκολια του 15-17 πχ) αλλα η “μερικη ακινησια” του σωματος απο τη μεση και πανω για μενα ειναι μειον. οταν λεω ακινησια εννοω οτι τα χερια δεν τα κουνας εσυ αλλα στα κουνανε οι λαβες. εκτος αν βαζεις τη δυναμη με τα χερια πραγμα που ειναι καλο για το ατομο και κακο για το… μηχανημα!

το μονο κακο με τον διαδρομο ειναι οτι αν τρεχεις σε μεγαλες ταχυτητες (του στυλ 13-14 και πανω) ΛΕΓΕΤΑΙ, δεν το εχω ακουσει επιβεβαιωμενα, οτι ειναι κακο για το σωμα επειδη “τρανταζεται” πολυ. για τα οργανα δηλαδη. αλλα αυτο εχει να κανει φυσικα και με το τρεξιμο στον αθλητισμο κλπ…

βαζουμε δυναμη και με τα χερια φυσικα, κι αν χαλασει το μηχανημε, ε δεν ειναι δικο μας…:stuck_out_tongue:
εγω απο συνηθεια, πανμτα κανω διαδρομο στην αρχη και ελειπτικο στο τελος. γουστα ειναι αυτα βεβαια.

και εγω αυτο ακριβως εκανα μεχρι προσφατα (20’+10") αλλα πραγματικα δεν την παλευα για ελειπτικο στο τελος οποτε τωρα κανω και στην αρχη και στο τελος διαδρομο. θερμιδικα παντως μου εχει κανει εντυπωση οτι “καιω” πιο πολυ με το διαδρομο (μικρες διαφορες αλλα υπαρκτες του στυλ 95 διαδρομος-80 ελειπτικο, για θερμιδες μιλαω)… :slight_smile:

λεγοντας πολλα μικρα γευματα…να χωρισω π.χ. το μεσημεριανο σε 2 μικρα γευματα με κενο 2 ωρων?για βραδυ ουτως η αλλως αντε να φαω μια σαλατα…

βασικα μην τρως πολυ μεγαλο μεσημεριανο. να τρως τοσο ωστε σε περιπου 4 ωρες να ξαναπεινας. οχι να ξεφουσκωνεις αλλα να ξαναπεινας :wink:

οσο και να φαω σε λιγοτερο απο 4 ωρες θα ξαναπεινασω…δεν ειχα ποτε προβλημα ορεξης :stuck_out_tongue:

τοτε λογικα δεν κανεις τρελες οποτε ολα οκ ειναι. τα 5 γευματα τη μερα ειναι κατι πολυ καλο κ νορμαλ: πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο και βραδυνο ΝΩΡΙΣ… :slight_smile:

τα ενδιάμεσα απ’αυτά είναι το πρόβλημα ! :p:lol:

:lol::lol::lol:

βασικα για οποιον μενει σε σπιτι με γονεις κτλ ειναι και το πιο μεγαλο προβλημα. ολο ψωνιζουν πραγματα και ολο και κατι θα τσιμπολογησεις. εγω ας πουμε δεν κανω καμια παρασπονδια οταν ειμαι μονος μου γιατι πολυ απλα δεν εχω σπιτι μου πραγματα για να παρω αλλα οταν μενω με τους δικους μου ειναι σχεδον αδυνατον πχ να μην φαω ενα σοκολατακι, ενα μπισκοτο κλπ κλπ. και το χειροτερο ειναι τα αλμυρα που συνηθως δεν τα αντιλαμβανομαστε σαν παρασπονδιες και ετσι ειναι πιο πολλα…

σκατα εγω δε μπορω να τηρησω τοσο αυστηρο προγραμμα…σημερα βραδυ εφαγα παταφριτας και εχω καταστενοχωρηθει τωρα :stuck_out_tongue:

Αυτά τα αλμυρά με ‘‘φάγανε’’ ! Ναι, γαμώτο είναι πρόβλημα αυτό…εγώ τώρα που είμαι όλη την ώρα σπίτι κάθε μία ώρα πεινάω…:stuck_out_tongue: Αλλά το πήρα απόφαση από…μεθαύριο δίαιτα! :stuck_out_tongue: Κομμένα όλα! Μόνο λαχανικά, φρούτα και νερό (με εξαίρεση τη μαγειρίτσα το Μ.Σάββατο, που την περίμενα έναν χρόνο :lol:) !

@παπαρδέλα: τι είναι τα παταφρίτας; :lol: