Αεροπλανοφοβία

Άντε, καλό ταξίδι και καλό διάβασμα λοιπόν. :slight_smile:

ο μοναδικός λόγος που δεν εχω παει αγγλια να δω αγώνα της φουλαμ, και γενικά δεν έχω βγει εκτός ελλαδος για κάποιο φεστιβάλ…

[B]ΦΟΒΑΜΑΙ.!! ΠΟΛΥ.[/B]:!:

Κι εγώ κάπως έτσι… :roll:

Για την ακρίβεια, το αεροπλάνο είναι μακράν το αγαπημένο μου μεταφορικό μέσο. Ειδικά στην πτήση επιστροφής από Κατάρ κάθε κάθισμα είχε τη δική του touch-screen οθόνη μπροστά και μπορούσες να επιλέξεις να δεις από παμπάλαιες ταινίες disney μέχρι ταινίες που προβάλλονταν ακόμα στον κινηματογράφο, σειρές, ενώ είχε ακόμα και παιχνίδια όπως χαρτιά, σκάκι κλπ. Επίσης, για κάποιο λόγο την καταβρίσκω στα αεροδρόμια!

Πάντως δε θα 'πρεπε να τα φοβάσαι. Ντάξει, σαφώς ατυχήματα συμβαίνουν, όπως μπορούν να συμβούν και με τα πλοία (επίσης πολύ ευχάριστο μέσο να ταξιδέψεις, εφόσον υπάρχει καμπίνα). Όπως όμως δε σε επηρεάζει ο Τιτανικός, δεν πρέπει να σε επηρεάζουν και τα όσα ακούγονται με τις πτήσεις. Αν είναι να έρθει η ώρα σου, θα έρθει όπως και να 'χει! (Τι ευχάριστα πράγματα συζητάμε! :p)

^ Γιατί,τα τρένα και τα λεωφορεία πόσους έχουν σκοτώσει…πάρα πολλούς.

Η μόνη στιγμή που είμαι κάπως στο αεροπλάνο είναι η προσγείωση,εκεί έχω την αίσθηση πως το αεροπλάνο δεν ‘πάτησε’ σωστά ή με την σωστή ταχύτητα και θα βρεθούμε σε κανάν αγρό.

  • ότι μπορεί να μην αντέξουν και οι ρόδες το βάρος με τις γνωστές συνέπειες :stuck_out_tongue:

Τι λε ρε? Εμένα η προσγείωση είναι η αγαπημένη μου γιατί και αν δεν πατήσει καλά και γίνει ατύχημα υπάρχουν ελπίδες επιβίωσης…

Αλλά γενικότερα οι πιο επισφαλείς συνθήκες για αεροπλάνο ειναι κατα την απογείωση και την προσγείωση…Στον αέρα είναι ο μικρότερος κίνδυνος καθώς το αεροπλάνο θεωρείται ότι είναι στο φυσικό του περιβάλλον.

Καλυτερα ταξιδια εβερ(μαζι με αυτα των τρενων του εξωτερικου).

Να πει και ο Bergkamp.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχ
I had seen this answer coming… :stuck_out_tongue: Και πάλι θεούλα! <3

Το θέμα είναι ότι πριν βρεθείς στους αγρούς θα βρεθείς πάνω στη μάντρα του αεροδρομίου :stuck_out_tongue:

χαχααχαχαχα…μόνο που είμαι θεούλης!:p:roll:

Στο πρώτο ταξίδι, Χανιά (1986) αδιάφορος. Στο δεύτερο εξαήμερη στην Κύπρο (1988), έκλασα μέντες. Μετά στρατό Αλεξανδρούπολη (1995-96), όπου σε κάποια ευχαριστιόμουν ταξίδι και σε κάποια έκλανα πάλι (άλλες) μέντες και είπα ότι δεν ξαναμπαίνω.
Μέχρι τη στιγμή που οι RUSH ανακοίνωσαν την R-30. Aπό τότε (2004) έχω κάνει κάμποσα ταξίδια μέσα έξω, χωρίς προβλήματα και μου αρέσει κιόλας. Έφτασα στο σημείο να κοιμάμαι κιόλας, πράγμα αδιανόητο…
Εφιαλτικότερη στιγμή, ταξίδι Πάρος-Αθήνα με ανέμους 8 μποφόρ πέρσι καταχείμωνο με ένα ελικοφόρο (που όντως είναι τα πιο ασφαλή) και που τη στιγμή της καθόδου, όπου το τράνταγμα δεν επέτρεπε στο σκατό να βγει όξω, είπα ότι ήρθε το τέλος ΤΩΡΑ. Έτσι κι αλλιώς όλοι μαζί είμαστε 13 άτομα μέσα στο αερόπλανο. Ούτε τη στατιστική δε θα βοηθούσαμε, γαμώ το κεφάλι μας…

Eμ… θεούλα [I]απόκριση[/I]!!!
Χεχε, να με συμπαθάς για την αλλαγή φύλου!
Έκανα το συσχετισμό ότι αφού η Pax λέγεται έτσι επειδή τη λένε “Ειρήνη”, θα λεγόσουν κι εσύ τίποτα “Ελπίδα” ξέρω γω! :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω,πάντως από την εντύπωση που μου δίνει το μέσο,και από τα simulators που έχω παίξει (είμαι φαν,θέλω να πάρω και δίπλωμα real life κάποια στιγμή) η απογείωση είναι μακράν πιο εύκολη τεχνικά από την προσγείωση.

:lol::lol::lol::lol: Σωστός!!! Τι κουλό πράγμα,τέτοιος Θεός μπαλαδόρος να χάνει όλα τα εκτός έδρας της Arsenal για τέτοιο λόγο ε???

Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που πέταγα έφαγα φρίκη με τα αυτιά μου, και έιχα κ 2 πτήσεις γαμώ τη ^%$κία μου. Το δεξί ακόμη να ξεβουλώσει τελείως, λόγω διαφορών στην ατμοσφαιρική πίεση κατά τις προσγειώσεις, ελπίζω να φύγει γρήγορα το πρόβλημα γιατί ξενερώνω με αυτά. Βασικά μόνο αυτό μου την σπάει εν πτήση, γιατί έτσι κ σε πιάσει αυτός ο πόνος κ δεν κάνεις σωστά αποσυμπίεση τα αυτιά σου σε γαμάνε μετά :frowning:

Τα αεροπλάνα είναι σούπερ. Αγαπάω τρελά την απογείωση και μου αρέσει να έχει και αναταράξεις για να μη βαριόμαστε βρε αδερφέ. Βέβαια, δεν μου έχει τύχει και καμιά πτήση πολύ τραγική (πάλι καλά), οπότε προς το παρόν είναι μια ευχάριστη και ωραία εμπειρία :D:D

εσύ τα αεροδρόμια να φοβάσαι :stuck_out_tongue:

Εκεινη τη μερα υπευθυνος ηταν ο Διας και μονο:p

Είχα κάποτε σε μεγάλο βαθμό αλλα ευτυχώς την ξεπέρασα με τον καιρό…(αν και δεν ξέρω αν θα αντέξω σε κανα υπερατλαντικό…:lol:)…κατα τα αλλα εχω ακόμα ενα μικρό αγχος μόνο στις προσγειώσεις…

Δεν ξέρω πως θα το πάρετε, αλλά στα καινούργια αεροπλάνα, ο πιλότος κάνει ελάχιστα πράγματα. Κατά 95% τα πάντα είναι αυτόματα και ο πιλότος είναι εκεί μόνο για να επιβεβαιώνει πως τα συστήματα δουλεύουν σωστά και στο σπάνιο ενδεχόμενο που συμβεί πιλότος, να αναλάβει. Αυτό ισχύει και τις απογειώσεις/προσγειώσεις.

Κατά τα άλλα, αν θυμάμαι καλά, όντως τα ελικοφόρα είναι πιο ασφαλή για πτήσεις σε χαμηλά ύψη. Για αυτό προτιμούνται για τις εγχώριες πτήσεις, όπου η απόσταση είναι μικρή και δε χρειάζεται το αεροπλάνο να πάει σε μεγάλα ύψη. Επίσης, για αυτό είναι ελικοφόρα όλα τα αεροπλάνα της πυροσβεστικής (για παράδειγμα αν και πολλά από αυτά δεν έχουν στροβιλομηχανή αλλά κινητήρα με στρόφαλο σαν τα αυτοκίνητα).

Τέλος, (επίσης από μνήμης), τα αεροπλάνα είναι τα πιο ασφαλή μέσα μεταφορών με κριτήριο την απόσταση. Δηλαδή, είναι πιο ασφαλές να πας με αεροπλάνο 3,000 χλμ παρά με αυτοκίνητο. Με κριτήριο τον αριθμό των πτήσεων όμως τα ποσοστά τους δεν είναι το ίδιο καλά. Π.χ. έχει περισσότερο κίνδυνο για κάποιο ατύχημα αν κάνεις 1000 πτήσεις, από το να πάρεις 1000 φορές το αυτοκίνητο σου για μια οποιαδήποτε απόσταση. Και τα ποσοστά εκεί όμως, θα ήταν πολύ καλύτερα αν ο κόσμος επέλεγε αεροπορικές με κριτήριο την ασφάλεια και το service που κάνουν κι όχι με το ποια δίνει το φτηνότερο εισιτήριο. Αν και στην Ευρώπη είμαστε μάλλον καλά. Οι τριτοκοσμικές χώρες χαλάνε τα ποσοστά των πτήσεων, με τα αρχαία αεροπλάνα τους…

Όσο για την πιο σουρεάλ εμπειρία, την έχουν ζήσει γνωστοί μου από Πολυτεχνείο, όπου κεραυνός χτύπησε το αεροπλάνο και μπήκε σε περιοχές με πολύ κούνημα. Η μισή καμπίνα ξερνούσε και οι γνωστοί μου είχαν πιάσει κουβεντούλα για το μέχρι πόσες μοίρες ταρακουνήματος να αντέχει ο αυτόματος πιλότος και για το ποιο είναι το φαινόμενο που εξασφάλισε πως οι επιπλοκές στο αεροπλάνο από τον κεραυνό ήταν ελάχιστες. Νομίζω πως πολλοί επιβάτες ήθελαν να τους καρυδώσουν εκείνη τη στιγμή :stuck_out_tongue:

:lol:#-o…βασικα αμα ακουγα τετοια συζητηση μεσα στο αεροπλάνο και μου έλεγανα τα παιδιά ότι ειναι πολυτεχνείο θα ηρεμούσα:p Ti σχολή ήταν οι φίλοι σου??Μηχανολόγοι ή Εφαρμοσμένων??

Σωστό αυτό που λέει ο Καρβου για το service…είναι το πιο σημαντικό απ’όλα για την ασφάλεια…

2 ταξιδια εχω κανει με αεροπλανο (πηγαινε-ελα φυσικα). Ενα προς Βαρσοβια και ενα προς Μοναχο. Και τα 2 δεν ειχαν απροοπτα (μονο καποια κουνηματα, αλλα σε λογικο βαθμο). Και πραγματικα αγαπαω την απογειωση. Ειναι θεϊκο αυτο το συναισθημα της ταχυτητας που νιωθεις…Αααααχ!