"Έφυγε" ο Θανάσης Βέγγος

Επειδή οι παγκόσμιες μέρες του οτιδήποτε είναι για τονμπέο, ο Θανάσης την έκανε την καλύτερη μέρα. Αυτός θα ορίσει πότε γελάμε και όχι ο κάθε παπάρας. Γκέγκε; Και ακόμα και οι κωμικότερες στιγμές του, σήμερα είναι λίγο πιο θλιμμένες…

Δε γινεται να δω τη στιγμη που τον βραβεβουν και να μην κλαψω

r.i.p [-X

http://www.youtube.com/watch?v=Isxc6opJgo4

Τελικά δεν θα μάθουμε ποτέ τι του έλεγε…r.i.p στον άφταστο Θανάση Βέγγο! Τώρα εκεί που θα πάει μέχρι και ο Θεός θα βάλει τα γέλια όταν γύρισει και του πει “Πατέρα…!”. Heaven is more fun than hell from now…

Ιστορια του ελληνικου κινηματογραφου!
Αθανατος!

Ελπίζω, όπως λένε πολλοί, να ησύχασε τώρα, μακάρι, δυστηχώς ήταν πολύ δύσκολο να ξεπεράσει τα προβλήματα υγείας
…το χαμόγελο για όσο γέλιο και συγκήνηση μας πρόσφερε
:):!:

R.I.P.:frowning:

Νομίζω την πρώτη φορά που είδα αυτή τη σκηνή, στο “Δε μου το είπε…” είχα πέσει -κυριολεκτικά- κάτω από τα γέλια.

Την 10η φορά συνέβη ακριβώς το ίδιο.

Στον Καταφερτζή που αποτελεί μια από τις σούπερ τοπ ταινίες του Βέγγου, μη ξεχνάμε εκτός του Φέρμα και τη θρυλική Σιμονη Κυριακίδου, η οποία παρά το οτι έκανε ελαχιστότατες ταινιες ( μόλις 4-5 ) αφησε εποχή λόγω του οτι είχε πολύ όμορφο σώμα και μουτράκι και ηταν ιδιαιτέρως απολαυστική σαν εικόνα και έκφραση.

Αγνωστο το τι απεγινε. [-X

γέρος άνθρωπος ήταν, τι θα πει φέυγουν οι λάθος άνθρωποι.

ένηγουεη, σεβασμός στον ΘουΒου γιατί ήταν σεμνός άνθρωπος παρά το μέγεθος του ονόματός του.

r.i.p.

RIP στον τεραστιο κωμικο Θαναση Βεγγο…Θα μας λειψει το ηθος, η συμπεριφορα, οι γκριματσες και το αβιαστο γελιο που προσεφερε ακομα και σε μεγαλυτερη ηλικια…

Αιωνιος!!!

Το ακούω από το πρωί, από την ώρα που ξύπνησα, στη δουλειά συζητούσανε αυτό, αλλά πραγματικά δεν το έχω πιστέψει ακόμη. :frowning: Ξέρω ότι ακούγεται γραφικό και κλισέ αλλά στεναχωρέθηκα λες και έχασα κάποιο προσφιλές πρόσωπο. Σπουδαίος άνθρωπος, μεγάλη προσωπικότητα, τεράστιος ηθοποιός… Δεν νομίζω ότι θα ξεχαστεί ποτέ… Τέλος πάντων… Ελαφρύ το χώμα…:frowning:

μεγαλος κωμικος…http://www.youtube.com/watch?v=PfyanQKBBR4&feature=related

καλο τακσιδι λοιπον

Μόλις έμαθα ένα οικογενειακό περιστατικό που δεν γνώριζα. Ήταν η θεία μου έγγυος πριν 20τοσα χρόνια, και πέφτει τυχαία πάνω στον Βέγγο στο νοσοκομείο. Της πρόσφερε λοιπόν ο Βέγγος μια σοκολάτα, την έβγαλε απο την τσέπη του και της την έδωσε, λέγοντας της “πάρτην εσύ που είσαι έγγυος”.

Άνθρωπος-πρότυπο.

Πωω αλήθεια ε; Μα ναι φαινόταν ο άνθρωπος απ’τα μάτια του…κρίμα πραγματικά κρίμα που ‘‘έφυγε’’ έτσι και ταλαιπωρήθηκε αρκετά τους τελευταίους μήνες της ζωής του. Άδικο!

Τουλάχιστον, έζησε πολύ και γνώρισε την αγάπη του κόσμου, είχε την οικογένεια του και έκανε μία ζωή αυτό που αγαπούσε πιο πολύ, προσφέροντας μας απλόχερα το χαμόγελο, το γέλιο!

Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα για όλους…σημασία έχει να κάνουμε αυτό που αγαπάμε και μας ευχαριστεί πραγματικά…

r i p…

Αληθεια ειναι αυτο… εδωσε παρα πολλα στον κοσμο και ο κοσμος του εδειξε και αυτος την αγαπη του αρκετες φορες νομιζω. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο για εναν φιλοτιμο και σεμνο καλλιτεχνη οπως ο Βεγγος.
Στεναχωρηθηκα πολυ οταν μου το ειπαν εχτες γιατι εφυγε οχι μονο ενας πολυ καλος ηθοποιος αλλα και ενας πολυ καλος ανθρωπος :frowning:

Επισης ακουσα σημερα οτι εγινε προταση να ταφει στο πρωτο νεκροταφειο αλλα η οικογενεια του αρνηθηκε. Νομιζω ειναι ακριβως η αποφαση που θα ειχε παρει και ο ιδιος αν τον ρωτουσαν γι’αυτο οσο ζουσε, με την ταπεινοφροσυνη που τον χαρακτηριζε.

Τον ευχαριστω για το γελιο που προσφερε :slight_smile:

Φίλη μου σε αναπηρικό καροτσάκι είχε πάει να παρακολουθήσει παράστασή του στο Ηρώδειο πριν 5-6 χρόνια. Όταν τελείωσε η παράσταση κι επειδή έτσι κι αλλιώς λόγω του προβλήματος έφυγε από τους τελευταίους είπαν με την παρέα της να περιμένουν να βγει να του πουν ένα ευχαριστώ (40άρηδες που έχουν μεγαλώσει με ΘΒ).
Βγαίνει ο Βέγγος σαν σίφουνας για να φύγει και μόλις τους αντιλαμβάνεται αλλάζει κατεύθυνση και τους πλησιάζει. Η φίλη μου έπινε έναν χυμό εκείνη την ώρα και αφού του είπαν απλά κάποια καλά λόγια, αυτός από τη συστολή και την αμηχανία και μετά από κάποια ‘ευχαριστώ’ γυρνάει και της λέει: “Πορτοκαλαδίτσα, πορτοκαλαδίτσα;”.
10 βήματα παρακάτω βρίσκει ένα μικρό παιδί, σταματάει, βγάζει μερικές καραμέλες από την τσέπη του και του τις δίνει.

Ηθο-ποιός…

Παρόμοιο σκηνικό μου έλεγε ένας συνάδελφος χθες, τον είχε πάει ο πατέρας του να δουν τον Βέγγο πριν αρκετά χρόνια και εκείνος τους κέρασε παγωτά. Επίσης πολλοί λένε πως η εταιρεία που είχε φτιάξει έπεσε έξω γιατί έδινε πολύ μεγαλύτερες αμοιβές σε σχέση με αυτά που έδιναν οι άλλες εταιρείες…