"Έφυγε" ο Θανάσης Βέγγος

Καθόμουν και χάζευα τώρα το κομμάτι από το “Όλα είναι δρόμος”.
Βαθιά υπόκλιση στην απόκοσμη και ταυτόχρονα τόσο γήινη ερμηνεία του…
Ασταδιάλα, θα δω τπτ άλλο τώρα πιο πικρανάλαφρο. Γιατί σε καλή του ταινία, αλαφρό δεν υπήρξε τίποτα.

Απο τα νεα-online

''Σε ηλικία 84 ετών πέθανε σήμερα το πρωί ο αγαπημένος Έλληνας κωμικός Θανάσης Βέγγος, μετά από πολλές περιπέτειες με την υγεία του.

Ο Θ. Βέγγος άφησε την τελευταία του πνοή στο νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», όπου νοσηλευόταν τους τελευταίους μήνες.’’

Μεγαλη στεναχωρια για τον μεγαλυτερο Ελληνα κωμικο και αξιοθαυμαστο αθρωπο…

ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΛΕ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΕ… ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙΣ ΠΟΛΥ!!!:(:(:frowning:

Ένας πραγματικός ΑΝΘΡΩΠΟΣ…

Τι να πω ρε γαμώτο…

Καλό ταξίδι ρε Θανάση…

ελαφρυ ναναι το χωμα…

Στο “Tελευταία Νανόχηνα” απο το “Όλα είναι Δρόμος” του Παντελή Βούλγαρη.

Μοναδικός.

O Τσάρλιν Τσάπλιν,ο Χοντρός και ο Λιγνός,ο ψυχογράφος της κωμικότητας του Νεοέλληνα της Ελλάδας.

Ο καλός άνθρωπος όλων μας.

Αντίο

Καλό ταξίδι θανασάρα!

Aπο το Radical Desire :

[B]“Καλέ μου άνθρωπε…”
[/B]

Όποιος έχει δει τις ταινίες του Θανάση Βέγγου ξέρει ότι η ατάκα-υπογραφή του διαφέρει ριζικά από αυτές των άλλων κωμικών της εποχής. Οι ατάκες-υπογραφές των σύγχρονών του είχαν ένα ξεκάθαρο και εύληπτο κωμικό νόημα. Του Βέγγου όχι. Γιατί όταν ο Βέγγος λέει “καλέ μου άνθρωπε” δεν το λέει σε ανθρώπους που έχει λόγο να θεωρεί καλούς. Το λέει σε ανθρώπους που τον κατατρέχουν, τον δέρνουν, τον απογοητεύουν, τον εξαπατούν ή τον γελοιοποιούν. Η φράση είναι ευφημισμός, σαν αυτόν που ονομάζει την παγωμένη έκταση στον Βορρά Greenland ή το επικίνδυνο ακρωτήρι της Νότιας Αφρικής Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας. Το “καλέ μου άνθρωπε” δεν είναι παρά μια ικετευτική απόπειρα εξευμενισμού ενός κόσμου κατά βάση εχθρικού και ουσιαστικά ακατανόητου· έχει λόγο ύπαρξης ως φράση ακριβώς επειδή οι άνθρωποι (οι άνθρωποι της “παλιάς, καλής εποχής” που κίβδηλα νοσταλγούμε) δεν είναι καλοί. Γι αυτό ο Βέγγος τρέχει, πάντα φυγόκεντρα, και πάντα μακριά τους. Ο φόβος απέναντι στον άνθρωπο της κοινωνίας που υφίσταται, φόβος που αισθάνεται κάθε πλάσμα που νιώθει ξένο και εξόριστο απ’ τους ανθρώπους και το ανθρώπινο, πολύ ανθρώπινο είναι το κρυφό, πικρό κουκούτσι του κωμικού του καρπού, και με αυτόν τον φόβο ταυτίζονται ασυνείδητα όσοι γέλασαν ποτέ μ’ αυτή τη φράση. Η κωμική φιλοσοφία της συνοψίζεται καλύτερα από την φράση που ο θρύλος απέδωσε στον Αριστοτέλη: “Ω φίλοι, ουδείς φίλος!”

Αντίο Θανάση.

Λυπητερό νέο και αυτό
RIP Θανάση…

αντίο :cry:

Με πλήρη συναίσθηση του τι γράφω θα “πω” μια φράση…

Φεύγουν οι λάθος άνθρωποι ρε πούστη μου…

Γιατί ο Θανάσης; Που τον προσκυνάει όλη Ελλάδα και όταν του μίλησα κάποτε έξω απο το θέατρο μου απάντησε λες και ήμουν το παιδί του!

Φεύγουν οι λάθος άνθρωποι…

Καλό ταξίδι Θανάση!
Καλή ξεκούραση!

http://www.youtube.com/watch?v=Isxc6opJgo4

[B][SIZE=“5”]ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!![/SIZE][/B]

από το πρωί έχω δει αρκετά κλιπάκια από ταινίες του… δακρύζουν τα μάτια μου από πόνο για το χαμό του, αλλά και από γέλιο από τις ατάκες του.

καλό ταξίδι μεγάλε άνθρωπε…

RIP
στον τεράστιο θανάση βέγγο.

[CENTER][FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“4”]Δεν μπορώ άλλο Θανάση
Στα 25 έχω γεράσει,
Δεν μπορώ άλλο Θανάση
Κάνε στάση[/SIZE][/FONT][/CENTER]

[RIGHT][Τζίμης Πανούσης & Μουσικές Ταξιαρχίες][/RIGHT]

Γεια σου ρε Θαναση…καλο ταξιδι. Κααααλλοι μου ανθρωποι που ελεγε και ο Θανασης. Ηταν ενας απο αυτους. Θα γελαω παντα μεχρι δακρυων οταν θα βλεπω τα εργα σου, τις κινησεις σου, τις γκριματσες σου και θα ακουω τις ατακες σου. Καλο ταξιδι μεγαλε καλλιτεχνη. Ο μεγαλυτερος κωμικος ολων τον εποχων για μενα και οχι μονο. Ο Βεγγος και ο Λουι Ντε Φινες η 2 μεγαλυτεροι κωμικοι. Εδιναν παντα χαρα και γελιο. Εκει πανω ειναι τυχερακιδες, θα τον εχουν δικο τους τωρα και θα γελανε θεοι και αγγελοι.
Τι ειρωνια ομως, χθες η Παγκοσμια Μερα Γελιου και σημερα το πρωι μας αφησε ο Θανασης ο ανθρωπος που εκανε ολους τους ανθρωπους να γελουν. Συμπτωση?

Πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης:

Φαρμακειο…http://www.youtube.com/watch?v=NxMk6_crPek
Σερβιτορος…http://www.youtube.com/watch?v=V2WUEIK4Nhk&NR=1
Ατακες…http://www.youtube.com/watch?v=deMj3J2g9NQ&NR=1

Tα λόγια είναι περιττά για τον Θανάση μας. Πάντα στις καρδιές μας! Παγκόσμια μέρα του γέλιου…σκατά.

μονο σεβασμος για εναν απο τους πιο συμπαθητικους ανθρωπους της τηλεορασης-κινηματογραφου

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη απώλεια εν Ελλάδι τα τελευταία 10 χρόνια.

Είναι ο μεγαλύτερος Ελλην ηθοποιός όλων των εποχών. Κωμική ιδιοφυία που κανείς δεν πρόκειται καν να πλησιάσει.

Οσον αφορά τις ταινίες του, μπορεί να έκανε περρισότερες σοβαρές στο δεύτερο ήμισυ της καριέρας του, αλλα εγω προσωπικά σε καποιον που θέλει να μάθει τι καριβώς ετσι Βεγγος, του λέω να σχοληθεί με τις ασπρόμαυρες ταινίες στην αρχή της καριέρας του μέχρι και ο 64-65 κυρίως επί Στράντζαλη με δίδυμο τον απίστευτο Φέρμα ( Ο Καταφερτζής ).

Ο άνθρωπος είναι το κάτι άλλο. Μαζι με το Φέρμα δίνουν ρέστα. Αυτή είναι και η καλύτερη ταινία του Φέρμα. Ατάκες με ρυθμό πυροβόλου και ντελιριακές καταστάσεις.

Οι καλύτερες ταινίες του :

  • [B]Ο Ηλίας του 16ου[/B] : η σκηνή που τρώει τις σφαλιάρες από το Χατζηχρήστο είναι πλεον all-time classic.

  • [B]Μην είδατε τον Παναή[/B] : αλλη κορυφαία ταινία του Βέγγου. Βεγγος και Δούκας δίνουν ρεστα. Η τελευταία σκηνή είναι ντελίριο.

  • [B]Τύφλα να χει ο Μαρλον Μπράντο[/B] : ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 2-3 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΒΕΓΓΟΥ !

  • [B]Σχολή για σωφερίνες[/B]

  • [B]Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης[/B] : η σεκάνς στο φαρμακείο είναι τρομερή !

  • [B]Ο Καταφερτζής[/B] : τόσες ατάκες μαζεμένες ο Βεγγος δεν έχει ρίξει σε ολές τις υπόλοιπες ταινίες του. Απο τις κορυφαίες στιγμές του. Η καλύτερη ταινία και του Νκου Φερμα.

  • [B]Θα σε κάνω Βασίλισσα[/B] : μέσα στις 2-3 τοπ κορυφαίες στιγμές του. Η σκηνές όπου κάνει τους αυτοσχέδιους υπολογισμούς με τα χρήματα δικην κομπιουτεράκι, εχουν γράψει ιστορία.

  • [B]Εξω φτώχεια και καλή καρδιά[/B]

  • [B]Τα Δίδυμα[/B]

  • [B]Θου Βου : Φαλακρός Πράκτωρ 000[/B] : η πιο ντελιραική κωμωδία του Θανάση Βέγγου.

"[I]Των Πρακτόρων η Σχολή
είναι χρήσιμη πολύ.
Και για να περνώ καλα
πρεπει να επωμισθώ ( μισθώ- μισθώ ) βάρη πολλά[/I]…:lol::lol::lol::lol::lol:

  • [B]Θου Βου : επιχείρηση Γης Μαδιαμ[/B] : η τελευταία πολύ καλή κωμωδία του Θανάση Βεγγου.

Γενικά θεωρώ οτι η καλύτερη στιγμή της καριέρας του είναι η τριετία 1962-1965 και καλύτερες ταινιες του βάζω το Τυφλα Να Εχει ο Μαρλον Μπράντο, το Θου Βου Φαλακρος Πρακτωρ 000, το Θα σε κάνω Βασιλισσα, το Μην είδατε τον Πανη και τον Καταφερτζη.