Με τι επιχειρήματα θα υπερασπιζόσασταν το μέταλ;

Ακουω κατι γιατι οπως ειπα μου αρεσει και με γεμιζει και παραλληλα το θεωρω και καλυτερο απο μερικα αλλα ειδη μουσικης οπως ξερω γω τα πιο πολλα σκυλαδικα τα οποια θελοντας και μη, στην ελλαδα τα εχω σπουδασει. Μην το παιρνεις λες και ακουω μονο μεταλ. Ακουω και διαφορα αλλα μουσικης, απλα και μονο επειδη μπορει να μου κανουν κλικ εκεινη τη στιγμη.

Οσο για τα μπιτακια, ναι δεν τα θεωρω το ιδιο. Αλλης κλασης μουσικο θα θεωρησω τον mozart για παραδειγμα και αλλης κλασης “μουσικο” τον tiesto.

Σιγά την αναγκαιότητα, ποιός χέστηκε αν έχει δίκιο ή όχι.

Δεν χρειάζεται υπεράσπιση. Το ακούμε γιατί μας αρέσει και μας εκφράζει σε προσωπικό επίπεδο. Και ο άλλος δεν χρειάζεται να καταλάβει γιατί μας αρέσει το μέταλ και όχι η τσιφτετελοπόπ.

τα “μπιτακια” και τα “σκυλαδικα” δεν ειναι ειδος μουσικης. ειδος ειναι η ηλεκτρονικη η το λαικο. κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτο που αναφερει η γιουιλσον. και φυσικα ειναι κατι που το καναμε ολοι οι μεταλαδες και φανταζομαι οχι μονο.

γκρακχε χιουμοριστικο ηταν το σχολιο. προφανως και μπορεις να θεωρεις συγκεκριμενα πραγματα που ακους γαμηστεροτερα απο καποια αλλα και δεν υπαρχει σωστο η λαθος. αλλα καταλαβαινεις ποια νοοτροπια ακριβως σχολιαζω.

gkratsous mpampef, κακό δεν είναι, [COLOR=“Plum”]χαζό[/COLOR] είναι. ρε άλουκαρντ σε μια πρόταση σύγκρινες μέταλ με σκυλάδικα και μοτσαρτ με τιέστο, κάτι κάνεις στραβά :stuck_out_tongue:

Λολ ρε παιδες απλα λεω οτι ολα τα ειδη μουσικης δεν ειναι το ιδιο καλα για ολους. Πραγμα λογικο νομιζω. Περα απο το προσωπικο γουστο του καθενος, δε νομιζω ολοι μας να εχουμε ενα στανταρ “επιπεδο” για ολα τα ειδη μουσικης και ολους τους μουσικους τραγουδιστες. Οποια κριτηρια και να εχει ο καθενας για να τα διαχωριζει.

Βαγγελη δε διαφωνω με αυτο που λες, οτι ο χαρακτηρισμος σκυλαδικα δεν ειναι ευστοχος ή καλος στα αυτια αυτων που τα ακουνε (και γιατι να ειναι? δεν ειπα στο ποστ μου οτι θα ειμαι political correct). Και εγω, οπως και αυτοι που θαβουν το μεταλ, θεωρω οτι για τους χ,ψ λογους, καποια αλλα ειδη μουσικης (στη συγκεκριμενη περιπτωση τα “σκυλαδικα”), δε μου κανουν και τα θαβω. Απλα ποσταρω το πως το βλεπω εγω.

αναλόγως ποιός επιτίθεται στο μέταλ.
Αν είναι άντρας τον σαπίζεις στο ξύλο με καδρονιές, αν είναι γκομενάκι σένιο τα γυρνάς σε φάση “ναι σκατά είναι το μέταλ, πάμε το βράδι για κάνα ποτάκι; Θα φέρω και το ΚΑΝΟΝΙ μου”.

Η συνήθης απάντηση που δίνω πλέον στην ένσταση κάποιων αν το ακραίο metal μπορεί να “θεωρηθεί τέχνη, μουσική μπλα μπλα μπλα”, είναι η ακόλουθη.

Τους δείχνω τον “The Last Judgement” πίνακα του Hieronymus Bosch.

Δημιούργημα των τελών του 15ου αιώνα. Αποκρουστικός, τρομακτικός, αφηρημένος, σκοτεινός, πνιγηρός κλπ για τον μέσο άνθρωπο της εποχής εκείνης. Εντούτοις κανείς δεν αμφισβήτησε την καλλιτεχνική του αξία.

Αναλόγως λοιπόν και στην μουσική η έκφραση και η περιγραφή του παράλογου, του δύσμορφου, του θανάτου, της αμαρτίας κ.ο.κ. πραγματοποιείται ακριβώς μέσω της λεκτικής και ηχητικής (όχι πάντα) ακρότητας - και δεν μιλάω μόνο για την metal μουσική.

Συνήθως αμα ο άλλος δεν είναι βλάκας απο γεννησιμιού του καταλαναίνει πολύ καλά το point μου, ανεξάρτητα αν η σύγκριση που κάνω είναι λίγο υπερβολική.

Και που όλοι αυτοί που απορούν για την έλλειψη ευηχίας στην metal, όπως αυτοί την εννοούν, να ακούσουν καμιά καμμένη jazz σύνθεση. Θα τους πιάσουν σπασμοί.

Χμμμ αυτό όμως στην πράξη σημαίνει ότι μάλλον βρίσκεσαι χωρίς επιχειρήματα αν κάποιος σου υποβάλει αυτή την ένσταση έξω, π.χ. σε καμιά καφετέρια, σε καμιά ουζερί κτλ. Εκτός κι αν κουβαλάς πάντα μαζί σου πίνακες του Ιερώνυμου Μπος. :har:

Εκπληκτικό θρεντ.

Θα το υπερασπιζόμουν με μπουνιές και κλωτσιές.

Το θρεντ? :-s

το θρεντ είναι χαζό, κρισπ έλα να παίξουμε μπουκέτα.

αλήθεια είναι χαζό

Βασικά γαμάει το θρέντ αλλά είναι υπερβολικά γενικό!

Και πως απαντάς στους θρασο-μεταλάδες που κράζουν οτιδήποτε άλλο; :stuck_out_tongue:

Πως απαντάς στους μειντενάδες, πως απαντάς στους φανατικούς οπαδούς των τεσσάρων τετάρτων? Κια πως στους φανατικούς των 27/32ων!? (Ντριμάδες ξέρω γω)

Προσωπικά μου έχει έρθει να δείρω κολλημένο μεταλά περισσότερες φορές απ’ότι τον τάδε κάσουαλ ποπ ακροατή :lol: :roll:

[SPOILER]και ναι η απαντηση είναι προφανώς [B]ξύλο[/B][/SPOILER]

Δεν θα το υπερασπιζόμουν, ας λένε ό,τι θέλουν
Σε όποιον αρέσει…γούστα είναι αυτά

Τα επιχειρήματα που αναφέρονται στο αρχικό πόστ είναι επιχειρήματα απόρριψης του μέταλ από άτομα που κατά 95% δεν έχουν καθίσει να ακούσουν σοβαρά αυτό που κατακρίνουν. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα καθίσω να ακούσω την γνώμη ενός ατόμου που στην ουσία δεν ξέρει πως να δημιουργήσει σωστά αυτή τη γνώμη μέσα στο κεφάλι του. Στο 5% λοιπόν που μας μένει, θα πω ότι είναι ένα είδος που με εκφράζει με τους στοίχους τη μουσική και γενικά θα του αναλύσω λίγο την γκάμα των συναισθημάτων που μου σκάνε κάθε φορά που ακούω μέταλ. Πραγματικά θα χαρώ να συζητήσω μαζί του.

Σοβαρά όμως τώρα…το θρεντ αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης.

^^^ τελικα ολοι ιδιοι ειμαστε σε νοοτροπια. δηλαδη θες να μου πεις οτι τα λαικα πχ που μπορει εσυ να κραζεις επειδη δεν σου βγαζουν τπτ (οπου “λαικα” βαλε οποιο ειδος μουσικης δεν γουσταρεις), εχεις κατσει να τα ακουσεις “σοβαρα” (???). ΟΧΙ. δεν χρειαζεται να κανεις διατριβη πανω σε κατι για να καταλαβεις οτι ΔΕΝ σου αρεσει. το ιδιο και οι “αλλοι” με το μεταλ. συγκριτικα με αυτα που ακουνε του ακουγεται θορυβος. αφου ΕΙΝΑΙ περισοτερο θορυβος! εχει κοφτερες κιθαρες, δυνατα τυμπανα, δυναμικη φωνη, αφου ΕΙΝΑΙ ειναι πιο βροντερα απο ενα beat η ενα μπουζουκι, τι να κανουμε τωρα…

επειδη μου εχει τυχει σε παρεες, ρε γκαιζ και γκερλς, ολοι οσοι λετε “δεν με νοιαζει” και “δεν θα το υπερασπιζομουν”, σας εχει τυχει ποτε σε παρεα να σας ρωτησουν “γιατι ακους μεταλ?” και να γυρνατε την πλατη πχ ??? οποτε μετα θα λενε “αυτος και ακουει θορυβο, και ειναι αντικοινωνικος”. θα μου πεις “σταρχιδια μου και παλι τι λενε/σκεφτονται για μενα” ε τοτε αμα εισαι τοσο σταρχιδια σου βγες και με το σωβρακο εξω…
το θεμα ειναι να ξερεις τι ακους και γιατι - εννοειται οχι να μεταπεισεις την γνωμη του αλλου για το μεταλ - αλλα τουλαχιστον να τον κανεις να ΣΕΒΑΣΤΕΙ το οτι ακους.

πχ οταν ειχε τυχει κ μου ειχαν πει ακριβως με το ιδιο υφος που αναφερει το θρεντ “γιατι ακους μεταλ, λενε για σαταναδες και αιματα κλπ κλπ κλπ”, οταν τους ειχα πει οτι σε αντιθεση με τα λαικα πχ που 99% θα πουνε για αγαπες και γκομενιλικια και χωρισμους κλπ, το μεταλ εχει 800 διαφορετικα θεματα, εκει κανανε μοκο κ με ρωτησαν να μαθουν περισοτερα. απλη απαντηση που περναει το μυνημα. το θεμα δεν ειναι να πλακωθεις με τον αλλον, το θεμα ειναι να σε σεβεται γιαυτο που εισαι (και μερος αυτου και το μεταλ).

Kι εγώ μ’ αυτή τη λογική άνοιξα το θρεντ και επίσης το επιχείρημα που είχα κατά νου ήταν της ευρύτερης θεματολογίας, οπότε μόλις μου μείωσες σε έκταση το ποστ ;ρ Νομίζω δεν είναι τυχαία η νοοτροπία, εξάλλου, που αναπτύσσει κανείς ανάλογα με τα μουσικά του ακούσματα: χωρίς η παρατήρηση να είναι απόλυτη, έχω προσέξει πως όσοι ακούνε μέταλ μπορούν να πιάσουν συζήτηση για διάφορα θέματα, ενώ κάποιοι που ακούνε αποκλειστικά ραπ πχ. (αν και υπάρχουν βέβαια συγκροτήματα του χώρου που δεν ταιριάζουν στην περιγραφή, είναι πάντως λίγα) είναι λίγο “χύμα”, “ό,τι κάτσει” και καλά αλάνια, αφού και στη μουσική τους οι ρίμες είναι “ό,τι να’ναι”, “αλητεία και πουλάω μούρη”. Α, και τα χώνουν πολύ αόριστα σε όλους, προβάλλοντας τη λογική του “εγώ να περνάω καλά και όλα τ’ άλλα τα έχω γραμμένα”. Τονίζω πως αναφέρομαι σε μια μερίδα ατόμων που νομίζω πως πλειοψηφεί και το είδος που πήρα είναι ενδεικτικό. Εξάλλου, κι ανάμεσα σε εκείνους που ακούνε μέταλ, όταν ακούνε μόνο για να “ανήκουν σε μια ομάδα” βλέπεις ότι μπορούν να γίνουν υπερβολικά στενόμυαλοι…

δεν έχεις ιδέα από ραπ.

Mπορεί- η αλήθεια είναι ότι δε με ευχαριστεί η μουσική πάνω στην οποία “απαγγέλλουν”, είναι κάπως μονότονη και μονοκόμματη, κι έτσι έχω ακούσει ό,τι με έχουν αναγκάσει να ακούσω. Επειδή υπάρχουν όμως αρκετές παρέες στο σχολείο με μπάντες που παίζουν ραπ, κι έχω πάει σε συναυλίες, λέω τι εντύπωση μου έχουν αφήσει. Ακόμα κι αν δεν αντιπροσωπεύουν τη ραπ σαν είδος, την οποία δεν απαξίωσα αν προσέξεις μια παρένθεση που έχω βάλει στο παραπάνω ποστ, αντιπροσωπεύουν μια μεγάλη μερίδα όσων ακούνε ραπ, που φανερώνει και τι επιλογές κάνουν πάνω στη ραπ.

πως απαντάς σε αυτούς που λένε οτί οι manowar είναι κάτι παραπάνω από ένα συγκρότημα??? (ρήση α λα mes que un club)