Με τι επιχειρήματα θα υπερασπιζόσασταν το μέταλ;

^
ορίστε η απάντηση σε όσα λες πολυλατρεμένη και συμπαθέστατη William, μια μικρή παραλλαγή του εισαγωγικού σου ποστ.

[SPOILER]δεν[/SPOILER]

[SPOILER]έχεις[/SPOILER]

[SPOILER]ιδέα[/SPOILER]

[SPOILER]από[/SPOILER]

[SPOILER]ραπ/χιπχοπ[/SPOILER]

μη το κρίνεις.

Δεν το κρίνω στο σύνολό του!! Τελοσπάντων, δεν το συνεχίζω, γιατί βγαίνουμε κι εκτός.
Αναρωτιέμαι αν θα μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε κάποτε εμείς οι δύο! :stuck_out_tongue:

william, μιλάς για μια ομάδα είκοσι, πενήντα, εκατό παιδιών και μάλιστα παιδιών που είναι στην εφηβεία τους. επίσης, μιλάς για ένα είδος που την τελευταία εικοσαετία περίπου και ακόμα πιο έντονα την τελευταία δεκαετία είναι στην επικαιρότητα, όπως ήταν για κάποιο διάστημα το metal στα 80ς και κρινόταν αποκλειστικά για το σοκ βάλιου που περιείχε. ο περισσότερος κόσμος δυστυχώς σχηματίζει άποψη για κάτι (έτσι και για ένα μουσικό είδος, ή για τους ακροατές του) μέσω των μμε. τα μμε είναι εταιρίες που σκοπό έχουν να πουλήσουν, δεν τους ενδιαφέρει να παρουσιάσουν την ποικιλία οποιουδήποτε μουσικού είδους. το hip hop πουλιέται πιο εύκολα όταν μιλάει για μουνιά, πιστόλια, αμάξια, έχει τετράγωνα βυζιά και χρυσά δόντια. μ’ αυτό ασχολούνται τα μμε, μ’ αυτό θα ασχοληθεί ο πολύς κόσμος, αυτό θα διαλέξει ο μέσος 20χρονος για να τραβήξει λίγη από την προσοχή που τόσο του λείπει αλλά φοβάται να το ομολογήσει. σε γενικές γραμμές τέτοια στατιστικά δεν μπορείς να βγάλεις ούτε από ένα σχολείο στην ελλάδα, ούτε από ένα γερμανικό πανεπιστήμιο, ούτε από μια πολιτεία της αμερικής. τα μουσικά είδη είναι ανοιχτά σε όλους και καθένας επιλέγει πώς θέλει να εκφραστεί μέσω αυτών. όλα έχουν γίνει κατά καιρούς η καινούρια αγάπη των τηλεσταθμών (και ιδιαίτερα αυτά που απευθύνονται κυρίως σε νεαρούς) και όλα παρουσιάστηκαν στην ευτελή κατά κάποιον τρόπο μορφή τους.

Γνωρίζω άτομο στο στρατό:

Σκάω 1η έξοδο με μπλούζα νιρβάνα:

Αυτός: Έλα ρε! Νιρβανιά η μπλούζα!!!
Εγω: Ναι… :slight_smile:
Αυτός: Ντάξει κιερτ και έτσι, το πιστόλι είναι φίλος σου / η κιθάρα όχι
Εγώ: γελάω
Αυτός: Γενικά τι ακούς;
Εγώ: Ε, τα πάντα από τζαζ μέχρι φολκ, αλλά κυριως μέταλ, κλασσικες αξίες μέιντεν, μετάλικα, megadeth, λίγο manow…
ΑΥΤΟΣ: ΑΚΟΥΣ ΜΑΝΟΒΑΡ!!!..
Εγώ: εχμ… οταν λεω οτι ακούω…
Αυτός: καλα, έχω πάει εδώ εκεί εχω κάνε ιαυτό εκείνω παίζω κιθάρα γράφω έχω αλλεργία στα τζιτζίκια,είμαι1,82ημητέραμουδουλεθειεκειγεννήθικστοδφασγαγασγασδγφαωχψωασφδγασδγασδγσαδγασδτςερττ;ςετς;ετρς;τ;ςετρυτΕΙΝΑΙδσφηΘΕΟΙγσδφΕΙΝΑΙησδφηΘΕΟΙσδηθεοιθεοιθεοιθεοι(…)
Εγώ: :expressionless:
Δεν ξέρω πως πέρασαν οι επόμενοι μήνες.

χαχαχαχαχα :lol:

έτσι πρέπει! αφού είναι ,τι να κάνουμε τώρα :metal::metal::lightsabre::lightsabre::smiley:

Δεν θα το υπερασπιζόμουν το μέτσαλ,είμαι από αυτούς που το κράζουν 8)

Δεν ακούω metal.

θα του έλεγα “μουθ μαθ, μπειθ,στουμ”

[SPOILER]και μετά θα του έσκαγα ενα τούβλο στα μούτρα[/SPOILER]

Oh yeah :wink:

one more topic drowning in shit(ty comments)…

δεν είναι έτσι το ραπ! εσύ λες τους τύπους π θέλουν-να-λένε-ότι-κάνουν-ραπ και να αρχίζουν κόντρες με άλλα crew και μαλακίες.
το ραπ κατά την γνώμη μ είναι στάση ζωής, λέει αλήθειες απο ανθρώπους που τις έχουν ζήσει*(και εκεί είναι το πόιντ του) και λέει απόψεις π άλλοι φοβούνται να πουν!

είναι δύσκολο να βρεις καλές ρίμες με νόημα.

–> και για να απαντήσω και στο θρεντ (μην είμαι και οφ-τοπικ) η μουσική είναι μουσική, ο καθένας την ακούει γιατί έτσι γουστάρει γτ τον εκφράζει και για 1000 άλλους λόγους ακόμα και αν αυτή η μουσική είναι ;lady gaga ή σάσα μπάστα(έλεος!).

όποιος πιστεύει ότι η μέταλ είναι κλαπατσίμπανα ας μν την ακούει στ κάτω κάτω!

Λίγα τα λόγια σου.

απο φωνή κορμάρα η τύπισσα:p

η gaga δεν είναι ντροπή.

δεν είπα κάτι τέτοιο! απλά πολλοί την κατακρίνουν για αυτό την έφερα σαν παράδειγμα!

Γνωμη μου ειναι πως η καλυτερη λυση ειναι να τους βαλεις στο τριπακι να ακουσουνε καποια τραγουδια και οχι με λογια.Εχω πολλα δικα μου παραδειγματα τα οποια καταφερανε το 1ο τραγουδι να φερει το 2ο,το 2ο το 3ο και παει λεγοντας.Π.χ προσφατα επειδη ελειπα εκτος Αθηνας,το εισιτηριο της συναυλιας των Guardian που εγινε,εστειλα και μου το πηρε η γυναικα μου.Απο περιεργεια εκεινη πηγε youtube και αν δειτε τα πρωτα αποτελεσματα εκει είναι Bards Song,Valhalla,Voice in the Dark,Mirror Mirror.Ακουγοντας το Bard’s Song της αρεσε απιστευτα στην συνεχεια ομως απλα αναρωτηθηκε “μα ειναι το ιδιο συγκροτημα??”.Οταν στην συνεχεια της εβαλα Skalds & Shadows και Curse my Name και της εξηγησα την ολη Guardian φαση την ειδε αλλιως.Φανταστειτε με το Trooper και το Sign of the Cross την καταφερα και πηγαμε μαζι σε συναυλια Maiden.Αν της εβαζα ομως το The Apparition ή το ομωνυμο θα την “εχανα”.Αυτο που θελω να πω είναι οτι η επιλογη ενος σωστου κομματιου μπορει να καταφερει περισσοτερα απο το να μαλλιασει η γλωσσα σου να του εξηγεις και στο τελος να μην καταλαβει και τιποτα.Ε τωρα αν εσυ επιλεξεις το Angel of Death απο Slayer ή Frantic απο Metallica τι να σου κανω,δεν το σωνεις με τιποτα!!!

ελπίζω να ξέρεις ότι αυτός που είναι στο τζιφ τραγουδάει ‘you wanna do it in my butt?’ :stuck_out_tongue:

τεσπα, για ποιον λόγο να υπερασπιστής το μέταλ? άσε τον κάθε παπάρα να πιστεύει ότι θέλει…αυτός χάνει

ναι και εγώ αυτή την άποψη έχω.Το μέταλ δεν χρειάζεται υπεράσπιση όποιος γουστάρει ακούει όποιος όχι ή δεν θα καταλάβει ποτέ ή έχει καταλάβει και δεν του ‘κάνει’

Σωστή σε βρίσκω! (χαχαχα):stuck_out_tongue: