Με τι επιχειρήματα θα υπερασπιζόσασταν το μέταλ;

:lol:

oh my god

Ελα τωρα.Δικο σου το γκομενακι.

χαχαχαχαχαχαχα ωραίος

  1. Ότι πολύ απλά σε σχέση με άλλα είδη, υπάρχει πολύ περισσότερη συνθετική και στιχουργική ποιότητα αλλά και βάθος

Δεν έχω να παραθέσω κάποιο επιχείρημα με το οποίο θα υπερασπιζόμουν το μέταλ! Εγώ, προσωπικά, ας πούμε ακούω οποιαδήποτε ‘‘κατηγορία’’ -από κλάσσικο ροκ μέχρι μπλακ μέταλ- αρκεί να μου κάνει το ‘‘κλικ’’ η μουσική! Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση -άντε έχω, αλλά αυτό δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία! Επίσης, όταν ακούω αυτό το είδος -το μετάλ- ξεδίνω! Η ένταση της μουσικής, η ‘‘επιθετικότητα’’ -υπό την έννοια ότι κάποια τραγούδια μου το βγάζουν αυτό με την ένταση, την ταχύτητα και το στίχο τους- με βοηθούν να εκτονώνω το θυμό, τα νεύρα μου… Μου αρέσει ακόμη ότι για κάθε περίσταση υπάρχει και το κατάλληλο ‘‘είδος’’ που ταιριάζει να ακούσεις εκείνη τη στιγμή -αναλόγως το mood στο οποίο βρίσκεσαι! Και τέλος μου αρέσει που κάθε λίγο ‘‘ανακαλύπτω’’ κάτι καινούργιο και ενδιαφέρον πάνω σ’αυτή τη μουσική!

Πάνω απ’όλα είναι θέμα γούστου του καθενός ! Νταξ και εγώ έχω κατακρίνει είδη μουσικής -και εξακολουθώ να το κάνω- χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά λόγος. Με ενοχλεί -ας πούμε- που ο διπλανός μου ακούει ‘‘σκυλάδικα’’ (λαικό ποπ) σε τίποτα; Ή με υποχρέωσε να τα ακούσω; Όχι! Ε και εγώ με τη σειρά μου δεν ενοχλώ κανέναν, άρα απαιτώ από τον άλλο να κάνει το ίδιο, δηλαδή να μη μ’ενοχλεί!

Σχόλια του τύπου ‘‘τι μ@@ες είναι αυτές που ακούς;’’ ή ‘‘άι στα διάλα που θα ακούσω εγώ τους ναρκομανείς!’’ έχω ακούσει και μάλιστα από δικούς μου ανθρώπους -καλά το τί έχουμε πει ο ένας στον άλλον δεν λέγεται…! :lol:

Οι μόνοι που ποτέ δε μου 'παν κάτι ‘‘χοντρό’’ είναι οι γονείς μου! Και μάλιστα που και που τους βάζω και μπλακιές και ντεθιές (:p) και τους ψιλο αρέσουν κιόλας ! :smiley:

Σωστό αυτό που λες σχετικά με το ότι “ξεδίνεις”, ισχύει! :slight_smile:
Βασικά οι περισσότεροι στο θρεντ το έχουν πάρει για το τι θα “απάνταγαν” σε όποιον κατηγορούσε το είδος σε στιλ “τι μαλακίες ακούς”, ενώ εγώ (αν και δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται είναι αλήθεια…) εννοούσα “πώς θα υπερασπιζόσουν τη μουσική επιλογή σου”, αλλά κάνοντας ήρεμο διάλογο. Φυσικά αν τσακωνόσουν, ο άλλος θα είχε την απόλυτη άποψη ότι ακούς “σκατά” κι εσύ τη δική σου και δε θα έπειθε κανείς κανέναν. Αλλά επειδή πολλοί ακούν για να ακούσουν, ακέφτηκα ότι θα είχε ενδιαφέρον να φανεί κατά πόσο οι ίδιοι είμαστε συνειδητοποιημένοι γιατί ακούμε ό,τι ακούμε- γεγονός που θα φαινόταν από την επιχειρηματολογία (γι’ αυτό είχα επιμείνει να είναι σοβαρή κι όχι βρισιές ή αυτά τα “δε θα χρειαζόταν να το υπερασπιστώ” που ειπώθηκαν :ρ) Ε πρώτο μου θρεντ, είχε κάποιες ασάφειες, αλλά δε βαριέσαι…

με την δικη σου λογικη αν ακουγες Ντεθ ή Μπλακ πχ δεν τοσωνες με τπτ… κ ας μην παμε στα τοσο ακραια, αν ακουγες Θρας ? ή Αμερικανικο Χεβυ/Παουερ ? ή κατι που να μην εχει μπαλαντες πχ?

Πειράζει που δε σε “πιάνω”; :stuck_out_tongue:
Τι εννοείς “δε θα το έσωνα” για τα συγκεκριμένα είδη;
Την απάντηση της Silent Winter πχ τη θεωρώ ον τόπικ σε σχέση με αυτό που είχα κατά νου (γιατί όντως εκτονώνεσαι πχ), όπως (νομίζω εσύ δεν ήσουν;) και το επιχείρημα ότι αν μη τι άλλο ξεφεύγεις θεματολογικά στο μέταλ από τα καψουροτράγουδα…

ναι εγω ημουν. εννοω οτι αν για τους Guardian εχεις το Bard’s Song σαν πιο “σοφτ” να προβαλλεις στον αλλον, στους Immortal πχ αν ακουγες μπλακ προφανως κ δεν υπαρχει κατι αναλογο…

Γιατί εξ’ αρχής όμως θα έπρεπε να προβάλω κάτι σοφτ δεν κατάλαβα! ;ρ

ωχ…my bad… καταλαθος δεν διαβασα την τελευταια σελιδα, αλλα την 7, οποτε απαντησα στο ποστ του Greektrooper. ουπς…#-o

Α, εντάξει μωρέ, δεν πειράζει!
Έχω πάθει κάτι αντίστοιχο στο τόπικ με το μουσικό παιχνίδι με τίτλους τραγουδιών (συνέχισα την “αλυσίδα” με βάση τραγούδι προ-προηγούμενης σελίδας), κι όχι τίποτα άλλο, δημιούργησα και σύγχυση! :stuck_out_tongue:

ασχετο αλλα στους guardian θα αντικαταστούσα το mordred’s song με το past and future secret.ήταν το πρώτο μου έκανε κλικ και πωρόθηκα

Μα φυσικα με τη δικη μου λογικη.Αφου και για μενα η πλειονοτητα του death (δεν συζητω καν για black) ειναι καφριλα.Δηλαδη υπαρχει καποιος τροπος να πεισει καποιος εμενα-που ακουω μεταλ,οχι καποιον ασχετο με το ειδος- να ασχοληθω π.χ με τους Celtic Frost? Εγω λοιπον σε καποιον που ψαχνεται τι πρεπει να κανω? Η αποψη μου με απλα λογια: οταν πας να ντυσεις ενα γυμνο μωρο δεν ξεκινας ουτε με ενα καπελο ουτε με τα παπουτσια.Θα του βαλεις την πανα,μετα το φανελακι και καποια στιγμη θα φτασεις και στα υπολοιπα.Ειναι αδιεξοδο αν τα ακουσματα σου ειναι thrash,death και ο αλλος σου πει “μα τι ειναι αυτα που ακους??” να πας κατα μετωπο.Αυτα που ακουω φιλε μου θα μπορουσες να του πεις ειναι παρακλαδι απο Sabbath,Maiden,Guardian,Scorpions κλπ,κλπ.Αν και μονο αν δειξει ενδιαφερον και ειναι δεκτικος σε κατι τετοιο μονο τοτε “σε παιρνει” να του ανοιξεις τα ματια για παραπερα.

μα το θεμα (του τοπικ) δεν ειναι να τον κανεις να ακουει. απλα να σεβαστει εσενα που ακους. οταν πχ για το θεμα των στιχων με ρωτησε μια τυπισσα σε κουβεντα γιατι αλλο λεει το μεταλ εκτος του σατανα κλπ κλπ, και της εστειλα τους στιχους του Exhibition Bout απο Sodom, μου ειπε μονη της μετα “νταξει, ρισπεκτ”. mission accomplished 8)

νταξει κ να μην το καταφερουμε μωρε, δεν πειραζει, δεν ειναι ολα για ολους. το θεμα ειναι να σε σε βεται σανανθρωπο, γαμα τη μουσικη. οπως λεγαν και οι κολοκυθοθεοι, στο Heavy Metal is the Law : “If you don’t feel it you won’t understand” :wink:

Βρε παιδια μην παιζουμε με τις λεξεις!!! Τι να σεβαστει παπας εισαι?? Απλα πραματα…αυτα που ακους σου λεει ειναι νταπα ντουπα.Οχι του λες εσυ δεν ειναι.Γιατι?Γιατι αυτο…και τελειωσε η συζητηση.Εννοειται και δεν εχεις σκοπο να προσηλυτισεις κανεναν.Αλλα επιχειρημα τυπου “ακουω μεταλ γιατι ετσι γουσταρω” για μενα δεν υπαρχει.Απλά ενισχυει την λανθασμενη αποψη των εξω για εμας οτι ημαστε αντικοινωνικοι,απομακρυσμενοι και ολα τα υπολοιπα.

η αλήθεια είναι ότι αν σε δει οτί φοράς μπλούζα manowar πρέπει να σε σεβαστεί.

Greektrooper to each his own. για μενα εχει μεγαλη σημασια ο σεβασμος. πρωτα σαν ανθρωπος και μετα σαν μουσικη. και στις παρεες μου μαρεσει αυτο. και δεν ειναι αναγκη να εισαι παπας. και στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπερασπιστεις οτι αυτα που ακους ΔΕΝ ειναι φασαρια και νταπα ντουπα…ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ! η μηπως οι Slayer ειναι μελωδικοι ?? (νταξει ειναι, αλλα με το δικο τους νοσηρο τροπο :slight_smile: ) εννοεται και το μεταλ ειναι περισοτερο “νταπα ντουπα” απο r’n’b, reggae, κλασσικη, και δεκαδες αλλες μουσικες, γιατι να προσπαθουμε να το παιξουμε οτι δεν ειναι… η μαγκια ειναι να δωσεις στον αλλο να καταλαβει οτι αλλο η φασαρια που ακους και αλλο η συμπεριφορα σου οπως λες και εσυ. τι σχεση εχει η μουσικη που ακους με το ποσο κοινωνικος εισαι ?! μηδεν…

μπα ? εφαγες τις κουτσομουρες σου εσυ ? :stuck_out_tongue:

κοιτα αν ειναι να πουμε την πασα αληθεια, εστω και καλτσες Manowar να φορας πρεπει να σε σεβαστει ο αλλος!

i rest my case 8)