"Μαργαριτάρια"

πρώτον, στα goody’s χαλανδρίου έχω φάει (ίσως και στην κυριολεξία) τα γυμνασιακά μου χρόνια,

και δεύτερον, τολμάς μετά από αυτήν την επική συνομιλία που είχα με τον γράκχο και ρίχνεις τόσο το επίπεδο? μα γιατί?

[SPOILER] . [/SPOILER]

[SPOILER]ναι καλα καταλαβες, η σιωπη μου προς απαντηση σου… που μου θες και μονοπωλιο στο θρεντ…[/SPOILER]

μια ακομα θεικη ιστοριουλα, θυμαται κανενας την μπυραρια “HEAVY METAL PUB” στην Αγ. Παρασκευη ? Ιστορικο μαγαζι, το πιο τρου που εχω παει, μια τρυπα ολη κιολη, αφισες Heavy Load και NWOBHM singlakia στους τοιχους, ο Κωστας ο ιδιοκτητης φανατικος του ειδους, αγοραζε πανακριβα σινγκλακια κ μας εβαζε να ακουμε (ναι, προγραμμα με πικαπ και βινυλια!!), ενω ο ιδιος ηταν ιδιοκτητης, μπαρμαν, ντιτζει, σερβιτορος… one man bar δηλαδη! το λοιπον, συνηθως πιναμε τις κλασικες amsteloheineken, ειχα ενα φιλο που επινε Paulaner. ειχε και φωτεινη ταμπελιτσα Paulaner απεξω. παμε λοιπον, παραγγελνω εγω, λεει κ ο φιλος μου “βαλε μια Paulaner”. τον κοιταει λοιπον ο Κωστας, με περιλυπο υφος και του λεει “ρε φιλε, εχω μια, αλλα…ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΗΜΕΝΗ !!!” :lol::lol::lol::lol::lol: …[B][U]ΡΕΖΕΡΒΕ ΜΠΥΡΑ[/U][/B] ΡΕ ΜΛΚΕΣ !! χαχαχα…ΝΑΙ, [U][B]ΤΟΣΟ [/B][/U]τρυπα το μερος !! :slight_smile: το αγαπουσαμε ομως…

“Είναι κρατημένη”, :lol3::lol3::lol3:

:):slight_smile: monumental ατακα ! …για μπυρα! χαχα

…για να ακουσουμε τις δικες σας ιστοριες! bring it on ρε! 8)

-Aποψινό μαργαριτάρι. Να επισημάνω, προτού αρχίσω, πως πριν ανέβω Κομοτηνή για σπουδές έμενα Βριλήσσια (προάστιο της Αθήνας, για όποιον δεν τα έχει υπόψιν). Μετά απ’ αυτήν τη μικρή σημείωση, ξεκινώ:

Είχαμε μαζευτεί με κάτι κοπέλες σπίτι μου για ταινία και φυσικά ταινία χωρίς μάσα = χοτ ντογκ χωρίς λουκάνικο. Παίρνω λοιπόν για παραγγελία και αφού λέω στην τηλεφωνήτρια τα δικά μου, ρωτάω επί τόπου μία-μία να μου πει τι θέλει και το μεταφέρω απευθείας αυτολεξί (να σημειωθεί πως κλασικά ισχύει και στη δική μου περίπτωση ο κανόνας που θέλει όταν μιλάς στο τηλέφωνο να γίνεται η περισσότερη φασαρία και να λέγεται ό,τι πιο άκυρο μπορεί να σε κάνει να γελάς, φέρνοντας τον ακροατή σου σε αμηχανία για το αν γελάς μαζί του). Οπότε κάποια στιγμή, έρχεται η σειρά της πέμπτης κοπέλας και για πλάκα μου λέει “εγώ θέλω ένα απ’ όλα και 1/2 πατάτες” και χωρίς να το σκεφτώ, μεταφέρω κι εγώ “και 1/2 πατάτες”(!) #-o Οι άλλες αμέσως σκάνε στα γέλια, γελάω κι εγώ, η άλλη στην άλλη γραμμή να απορεί και τελοσπάντων, αφού προσπαθώ να το μαζέψω λίγο της λέω να της πω διεύθυνση. Δίνω λοιπόν οδό κι αριθμό και επειδή είναι ισόγειο και συχνά χτυπάνε στη διπλανή μου, καθώς το νούμερο είναι δίπλα στη δική της πόρτα, ήθελα να επισημάνω πως είμαι η πρώτη πόρτα από τον κήπο. Αντ’ αυτού, αυτό που τελικά είπα ήταν “διεύθυνση τάδε, ισόγειο, είσοδος απ’ τα Βριλήσσια!”

Το πιο αστείο τελικά είναι πως ξέχασα να επισημάνω το σωστό και τελικά χτύπησαν στη διπλανή μου…

-Κι ένα που απλά το θυμήθηκα όσο γράφω…
Ήμουν μσν και μίλαγα με μια φίλη απ’ το εξωτερικό που δε γνωρίζει ελληνικά. Παράλληλα συνομιλούσα και με έναν φίλο μου, που εν ολίγοις με έψησε να τον χώσω σε συνομιλία. Αρχίζει λοιπόν να συστήνεται στ΄ αγγλικά- εγώ δεν έγραφα για να τον αφήσω να κάνει τη φιγούρα του κατά το συνηθισμένο καμακίστικο τρόπο των αντρών ανενόχλητος… Αφού λοιπόν έχει παρουσιαστεί σαν ο σούπερ μοιραίος τυπάς, που ξέρει από σπορ και όχι μόνο (ήμουν τόσο διακριτική που ούτε “χαχα” παρενέβαλα ούτε σχολίασα γενικώς τα όποια υπονοούμενα), του απαντάει κι η άλλη κάτι για τα δικά της ενδιαφέροντα. Συνεχίζει κι εκείνος ως η πλέον εμπειρία και τότε τον ρωτάει ζώδιο… και πέφτει το θεϊκό: “I’m a virgin” (αντί του[I] virgo[/I]!)
Ok, εκεί πέρα γέλια η Jude, γέλια κι εγώ… και πολύ είχα κρατηθεί! :lol:

Χα.Χα.Χα.

[SPOILER]Το εξηγείς πολύ. Χωρίς παρεξήγηση. Χάνεις την ευκαιρία να κάνεις αστεία την όποια αφήγηση. Η αμεσότητα μετράει πολύ περισσότερο από το σεντόνι.[/SPOILER]

[SPOILER]Ναι είμαι μεταμεσονύχτιος κριτικός.[/SPOILER]

[SPOILER]In a way, it’s good to have you back.[/SPOILER]

Nαι, η αλήθεια είναι πως η προσπάθειά μου για απόδοση με παραστατικότητα ορισμένης σκηνής οδηγεί στην καταστροφή της- θα προσπαθήσω να το περιορίσω!
Good to be back όπως και να 'χει! :smiley:

Να και κάτι άλλα ωραία… Ένας φίλος από το ωδείο 29 ετών, διδάσκει οικιακή οικονομία και γεωγραφία σε ένα γυμνάσιο. Μια μέρα, εξέταζε μια κοπέλα στο μάθημα της γεωγραφίας κάτι για την ατμόσφαιρα, στρατόσφαιρα και τα τοιαύτα. Και έλεγε το κοριτσάκι:
Μαθήτρια:…εεε είναι εκεί που δημιουργούνται το χίονι, εεεε, το χαλάααζι, εεμ, η βροχή…
Καθηγητής: Σκατόκαιρος δηλαδή ε;

μαργαριταρια δεν ειναι οι κοτσανες ρε παιδια?

[B]edit:[/B] …

μαθηματικος στο φροντιστηριο

-ποτε μια συναρτηση ειναι σταθερη?
ακολουθουν μπαρουφες και καμια σωστη απαντηση
-ειστε ολοι γκεη

στο μακρυνο πλεον '99 που μπηκα λυκειο, ειχα την τιμη να διδαχθω μαθηματικα απο εναν τυπο που οσο και να τον περιγραψω ή να αποθεωσω, δεν θα καταλαβει κανεις την πραγματικη του αξια…

Ηδη ειχε ξεκινησει μια πρωιμη προσπαθεια καπου στο 2001 να ανεβασουν online καποια φυλλαδιακια που ξεκινησαν το '98 και τα συνεχισαν 3 γενιες, με τις ατακες που πεταγε μεσα στο μαθημα…οπωτε να, το καποτε ιστορικο πρωτο μπλογκ…

http://www.angelfire.com/wi/xagoras/

υγ. Τα παντα ειναι αληθινα, αφου παιζει να εχω ακουσει αυτολεξι ολες τις ατακες…και μακαρι να ηταν μονο αυτες
υγ2.νταξ, δεν ειναι μαργαριταρια τυπου σαν τα παραπανω, απο μαθητες, αλλα νομιζω πως ταιριαζει εδω καλυτερα

Χαχαχαχαχ, θεός ο καθηγητής σου!! Να, έναν τέτοιον χρειαζόμουν να μου τα κάνει λιανά (“θα δούμε τώρα αν ένα τέτοιο θέμα γεωμετρικό, μπορεί να λυθεί γεωμετρικά”, “Ότι είναι μέσα, είναι μέσο” κ.λπ), να έχω πάρει μαθηματικά και να μην αναλώνομαι τώρα πάνω σε νόμους και διατάγματα… :stuck_out_tongue:

:’) :’) :’)

Αλλά ρε γαμώτο ξεχάσανε το “κάμετε δύο τυχαία όμοια τρίγωνα”…

μακάρι να 'χα τέτοιον καθηγητή. θα κανε τοσα πολλα λάθη που θα μου έμεναν τα σωστά.

να και μια ατακα που ειχε ειπωθει στο φροντιστήριο.

κόντευαν τα χριστούγεννα και είχα μπουχτίσει πλέον με όλα τα μαθήματα και ήθελα να ξεκουραστώ πριν ακόμα αρχίσουν οι διακοπές. δεν απέδιδα όσο έπρεπε λοιπόν και δεν έκανα ασκήσεις για το φροντ.
οπότε μία μέρα που 'χα μάθημα λέω σαν δικαιολογία ότι έρχονται τα χριστούγεννα κλπ.

και απαντάει: δηλαδή εάν κόντευε ο άγιος βαλεντίνος θα πηγαίναμε τοίχο τοίχο;

δεν έχω κατανοήσει για ποιον λόγο αυτές οι κρύες ατάκες λέγονται μαργαριτάρια.

μαθημα φροντιστηριο.
κουναει ενα παιδι καταλαθος μια κορνιζα με μια θαλασσα και ενα καραβι μεσα
αγχωμενος ο μαθηματικος
-σιγα θα χυθει το νερο!

Moυ το έλεγαν τις προάλλες… ατάκα μαθητού στην έκθεση: Κι η τελευταία πρόταση της παραγράφου είναι η πρόταση… [I]κλειτορίδας[/I] :!: (αντί για κατακλείδα)

:roll:

Τι έχουν ακούσει κι αυτοί οι φουκαριάρηδες οι εκπαιδευτικοί…