Πανελληνιες

Τα Γιάννενα είναι και γαμώ ρε. Από τις αγαπημένες μου πόλεις. Και ποιες προβιές? Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα είσαι

Η πάτρα είναι κοντά όμως. Από φέτος θα βλέπω μόνο ροκουεηβ, νιώσε με :stuck_out_tongue:

φιλε μαζί θα είμαστε μην χαθούμε να βρεθούμε.8)

Με 0.9 μπαινεις σε ΤΕΙ…#-o ποσο κατρακυλα ακομα?να χαιρονται το εκπαιδευτικο συστημα τους…(και ολα αυτα για να μην χαθουν οι πελατειακες σχεσεις κρατους περιφερειακων ιδρυματων,ουστ παλιόσκυλα)

κάπως πρέπει να στηρίξουμε τα οικονομικά της επαρχίας, πώς θα γίνει… πολλά ξεφτιλισμένα ακούς. πέρσι ή πρόπερσι είχαν φτιάξει σε μια σχολή ψεύτικα χαρτιά δύο φοιτητών για να μην κλείσει και να πλερώνονται κανονικά οι καθηγητές. όσο για τη βάση και τα σχετικά, δεν έχω καν την αίσθηση ότι πασάρουν την ιδέα της προσβάσιμης παιδείας, μιλάμε γι’ απροκάλυπτες ξεφτίλες. περισσότερο με κοινό μυστικό μοιάζει.

λίστα με τις χαμηλότερες βάσεις. να φρίξετε.

πραγματικά ξεφτίλα.μπαίνεις σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ενώ έχεις δώσει λευκή κόλλα!:lol:

πάντως 18.809 μόρια η βάση για τα ΕΜΜΕ.μωρέ μπράβο…:smiley:

vedder αγορίνα μου πετάς συχνά μαλακίες!:stuck_out_tongue: Τα γιάννενα, όποιος σπουδάζει εκεί, τα έχει ερωτευτεί. Αλλά και γενικά δεν έχω ακούσει κακό λόγο γι’ αυτά. Οκ είναι λίγο πρόβλημα τα λαιβ λόγω απόστασης, αλλά κλείνε 3 μήνες πριν αεροπλάνο να σου ρχεται τζάμπα, αν θες να κάνεις γρήγορα. αλλιως κτελ

Συγχαρητήρια πάντως! Είναι καλή σχολή αυτή (έχω φίλους εκεί) και άσε της καταθλίψεις γιατί μπήκες εκεί που ήθελες! Καλή φοιτιτική ζωή!

Tα καλύτερα είναι τώρα

μπαίνεις σε σχολή έχοντας παραδώσει λευκή κόλλα…έλεος…αναρωτιέμαι αν θα βγουν ποτέ από αυτές τις σχολές…μεγάλη βλακεία που κατάργησαν τη βάση του 10…

Παρακαλώ την ένδοξη Κρητική παροικία εδώ μέσα να δώσει τα φώτα της αναλυτικά για το Ρέθυμνο.
Λουπίν,Γράκχε και όποιοι άλλοι είστε από Κρήτη,βοηθήστε

Και γω εκει περασα… Γαμαει μου εχουνε πει μην μασας. Το θεμα ειναι να εχει κανα γκομενακι αν και ξερω οτι απεναντι μας εχουμε το τει βρεφονηπιοκομιας που ειχα κοψει καλα κομματια οταν ειχα παει επισκεψη 8)

κουφαλίτσα… καλά σε βλέπω να περνάς, διαπρέπει και απο γυναικείο πληθυσμό το μέρος.

ψ. ποστ αιωνιου χωρίς τη λέξη μουνί μέσα υπάρχει?

συγχαρητήρια σε αυτούς που πέρασαν εκεί που ήθελαν… και μην μασάτε σε αυτούς που δεν τα κατάφεραν… η τριτοβάθμια εκπαίδευση και γενικότερα η επαγγελματική αποκατάσταση στην ελλάδα είναι τόσο χύμα που στην τελική τα “χαρτιά” παιζουν πολύ μικρό ρόλο…

να κάνω και μια ερώτηση… αληθεύει ότι από φέτος στα τει θα μπαίνουν όλοι στο πρώτο εξάμηνο?

Με λευκη κολλα περνας σε τει ζωικης παραγωγης ποιος θα εβγαζε σοβαρο βαθμο και θα πηγαινε εκει εκτος αν εχει οικογενειακη επιχειρηση

κανένας! για αυτό κανένας δεν τελειώνει αυτές τις σχολές…

Συγχαρητήρια σε όλους σας παίδες!!!Μακάρι να περάσετε υπέροχα και να κάνετε καλές παρέες που είναι και πιο σημαντικές από το μέρος!!!Εμένα ο αδερφός μου πέρασε Πολιτικών Μηχανικών στο Βόλο.Τι λεει έρχεται κανένας εκει??

Vedder μια χαρά είναι τα Γιάννενα!!!Έχουν και τα Ζαγοροχώρια δίπλα που ενδίκνυνται για χειμερινές εξορμήσεις καθως και η λευκάδα είναι σε πολύ κοντινή απόσταση…
Οσον αφορά συναυλίες το χειμώνα στην Θεσ/νίκη ειναι εξίσου καλά με την Αθήνα…:wink:

Τώρα για καλοκαίρι όπως είπαν και τα παιδιά αεροπλάνο και σε μιση ωρίτσα Αθήνα και αμα κλείσεις και κανα 2 μήνες πριν το αεροπλάνο θα σου βγει όσο το εισητήριο του κτελ…

Τείνω να πιστεύω πλέον πως αυτό που γίνεται σε νευραλγικούς τομείς σαν αυτόν της παιδείας, γίνεται επίτηδες, δεν βρίσκω άλλη εξήγηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν τόσο ανίκανοι άνθρωποι δλδ.

Το καλύτερο για μένα θα ήταν σαφώς: κατάργηση των πανελληνίων εξετάσεων, αυτού του ψυχοφθόρου, βαθμοθηρικού πανηγυριού, και να μπαίνει το παιδί όπου επιθυμεί (ή αν δεν ξέρει που επιθυμεί, να γίνεται ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ).

Στα πανεπιστήμια όμως, τα πράγματα θα είναι πολύ αυστηρά. Αυστηρότατη, ενδελεχής αξιολόγηση καθηγητών αλλά και φοιτητών. Αν δεν περάσεις ένα όριο μαθημάτων μένεις ίδιο έτος. Αν δεν μπορείς, σε διώχνουν. Έτσι μόνο θα γίνουν αξιοπρεπή πανεπιστήμια και θα πηγαίνουν πανεπιστήμιο όσοι έχουν αυτή την επιδίωξη. Όχι το…0.9.

300 και βάλε τμήματα? Δε σφάξανε. Αντί να έχεις 300 και τα μισά να είναι κοροιδίες ή να υπολειτουργούν κανε τα 150 και οργανωμένα. Απαράδεκτο να συνδέονται οι ψήφοι και οι οικονομίες της περιφέρειας με την Παιδεία. Τα λεφτά και τους καθηγητές που θα εξοικονομήσεις AΞΙΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, που φυτοζωεί!

Λύκειο και γυμνάσιο θα είναι προετοιμασία για την ενήλικη ζωή. Θα προσφέρουν παιδεία με την ουσιαστική της έννοια, άνοιγμα στους ορίζοντες και όχι ξερές γνώσεις (εγκλήματα γίνονται).

Τι να πεις πραγματικά. Εύχομαι πάντως όλα τα παιδιά τώρα που θα μπουν στο πανεπιστήμιο να κάνουν τις υπερβάσεις τους, στη σκέψη τους, και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα πράγματα, γιατί αν είναι να τα περιμένουν απο τους “θεσμούς” της χώρας, κλάφτα. Καλή σταδιοδρομία σε όλους!

έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες…αλλά για να γίνουν πρέπει κάποιος να ενδιαφερθεί πραγματικά για το σύστημα της παιδείας…

Αφου ειναι σημαντικος τομεας της καθημερινοτητας μου ως αρπακτικο που ειμαι… Ειμαι μακαρονας, τι να κανω;

On topic: Check my last post 8)

Πολύ σωστός -αν και ψιλοδιαφωνούμε σε ορισμένα υπο-ζητήματα. :thumbup:

  1. Οι υποδομές δεν είναι επαρκείς για να μπει ο καθένας σε όποιο πανεπιστήμιο/σχολή θέλει. Δεν είναι μόνο θέμα του αν αξίζει σε κάποιον να τελειώσει τη σχολή, αλλά και ότι στο 1ο έτος πχ μέχρι να κοπούν όσοι δεν το “αξίζουν” δε θα χωράνε και θα υπάρχει δυσλειτουργία στα εργαστήρια κλπ

  2. Πολλά απαραίτητα ίσως επαγγέλματα θα αφανιστούν και θα υπάρξει κορεσμός σε κάποια άλλα. Θα μου πεις γιατί να πάει κάποιος να σπουδάσει κάτι που δε θέλει, για να μην αφανιστεί το επάγγελμα; Είναι πολλοί αυτοί που μπαίνουν στην 2η,3η,4η επιλογή τους και γουστάρουν, απλά αν το σύστημα ήταν όπως το λέει ο amazing_journey θα μαζευόντουσαν όλοι σε ένα τμήμα και θα γαμιόταν το σύμπαν. (βλ υποψήφιοι ασσοεε. πάνε όλοι πάνω-κάτω για ένα τμήμα αλλά γουστάρουν και τα παρακάτω εξίσου απ’ ό,τι έχω παρατηρήσει)

  3. Το σύστημα των πανελληνίων όσο απάνθρωπο κι αν είναι έχει ένα βασικό πλεονέκτημα έναντι οποιουδήποτε συστήματος στο οποίο η κρίση γίνεται στα ΑΕΙ/ΤΕΙ (είτε σε μορφή εισαγωγικών εξετάσεων είτε εξεταστικών): δεν έχει ρουσφέτια που χουν να κάνουν με τους πανεπιστημιακούς. Όσο και να ακούγονται διάφορα για διαρροή θεμάτων κοκ πού και πού, οι πανελλήνιες σε αυτόν τον τομέα θεωρώ πως είναι αρκετά έμπιστες και ο καθένας μπορεί να μπει στη σχολή που θέλει με διάβασμα και λίγη τύχη. Και στο κάτω κάτω αν είσαι άτυχος μια χρονιά ξαναδίνεις και θα σαι τυχερός την επόμενη δε χάθηκε ο κόσμος. Το να τελειώσει ο άλλος τη σχολή όμως και εσύ να μην τα καταφέρεις παρότι καλύτερος επειδή ο άλλος είναι γιός του πρύτανη δε λέει. Προφανώς και τώρα μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά άμα ο γιός του πρύτανη είναι τελείως σκράπας δε θα καταφέρει να μπει εκεί για να τελειώσει κιόλας (εκτός αν είμαι βαθιά νυχτωμένος, που δε νομίζω :p)

  4. Μπορεί επίσης να τύχει να είσαι σε μια σχολή στο 3ο έτος, λέμε τώρα, και να μπλέξεις για κάποιο λόγο με κάποιο καθηγητή. Να μην του γυαλίζεις για κάποιο λόγο ή να χεις τσακωθεί μαζί του ή να πηδας την κόρη του ή ή… Στο πλαίσιο του “όσοι δεν αξίζουν πετάγονται έξω με τη μία” αν ο καθηγητής αποφασίσει να σε πετάξει έξω χάνονται τρία χρόνια σπουδών. Και άμα ο καθηγητής δε μπορεί να σε πετάξει επειδή είναι υπερβολικό να χάσεις έτσι 3 χρόνια σπουδών τότε θα υπάρξει υπερσυσσώρευση φοιτητών μέχρι και στο 3ο έτος (αντε πες στο πρώτο οκ, που όχι). Αν πάλι δε μπορεί ένας καθηγητής επειδή είναι μαλάκας να σε κόψει και πρέπει να επέμβουν διάφοροι από το πανεπιστήμιο, που ενδεχομένως να μην ξέρουν καν το επίπεδό σου, μπλέκεται χοντρή γραφειοκρατία και η φάση χαλάει.

Γενικότερα το σύστημα του “μπαίνει καθένας όπου γουστάρει” ακούγεται γαμάτο αλλά μόνο γαμάτο δεν είναι. Δεν είναι ανέφικτο, είναι ανέφικτη η καταστροφή που θα ακολουθήσει όμως :stuck_out_tongue:
Προφανώς δεν υποστηρίζω ότι το σύστημα των πανελληνίων είναι το ιδανικό ξέρω γω, τις μισούσα και τις μισώ τις πανελλήνιες, αλλά προσωπικά δε μου χει έρθει καμιά καλύτερη ιδέα για τον τρόπο εισαγωγής και σίγουρα δε θεωρώ το να ανοίξουν όλα τα πανεπιστήμια καλή ιδέα