Πανελληνιες

[B][U]Σαρωτικές αλλαγές στο Λύκειο από το Σεπτέμβρη - Παρελθόν οι Πανελλήνιες όπως τις ξέραμε[/U][/B]

http://www.alfavita.gr/arthra/σαρωτικές-αλλαγές-στο-λύκειο-από-το-σεπτέμβρη-παρελθόν-οι-πανελλήνιες-όπως-τις-ξέραμε :? :? :?

Απιστευτο χυσαμολι,μου φαινεται ακομια πιο αντιπαραγωγικο και απο το σημερινο κατεστραμμενο Λυκειο.Μιλαμε για πολλες αδικαιολγητες καταργησεις και αλχημειες.Να δεις που στο λεμε θα λεμε “Ναι,ναι εγω ημουν του 94’,προλαβα και εδωσα με το καλο συστημα”…

Και πέρσι ειχε ακουστει για τελευταιο χρόνο Πανελληνιων το 2013 αλλα δεν μπόρεσαν να ψηφισουν το νέο σχέδιο ή κατι αντιστοιχο! Δεν νομιζω να αλλάξει κατι! Απλές εικασίες ειναι ολα αυτά!

εμενα παντως που το μαξιμουμ εκθεση ειναι 17.5 νιωθω πως μπορει να γραψω και 14. τιποτα δεν το ‘χω σιγουρακι. οτι μπορουμε τσιμπαμε απο εκθεση και βασιζομαστε σε βιολογια/χημεια ομως. τα τελευταια 2 χρονια μαθηματικα/φυσικη βαζουνε πολυ φαντασια και με ανησυχει λιγακι. μπορει να βαλουνε κατι απλο για τα δεδομενα των γνωσεων σου, αλλα με τοσο πολυπλοκο τροπο που να σου αλλαξει την παναγια. θα παιξουνε σιγουρα αρκετες τετοιες πουστιες και απο το 18 πχ. να πεσεις απο αυτες τις μαλακιουλες στο 16 ή στο 14.
και που σκεφτομαι παντως οτι σε 1 μηνα πρεπει να εχω βγαλει ολην την υλη συν κατι επιπλεον μπορει να με ανησυχει, αλλα απ’ την αλλη σκεφτομαι οτι ολοι το ιδιο σκεφτονται ολοι, οποτε διαβαζω με ηρεμια 8)

καλη αρχη αυριο σε ολους ε

Καλή επιτυχία στους μαθητάς

Καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους και ιδίως στον Πάνο Stargazer.
Είμαι σίγουρος πως αν τα γραπτά σου, Πάνο, είναι τόσο ώριμα, όσο και οι σκέψεις και οι απόψεις σου σ" αυτό το φόρουμ, η επιτυχία είναι σίγουρη

Καλή τύχη παιδιά και όχι άγχος!!:slight_smile:

Ωχ! :lol::lol::lol:

Καλη επιτυχια παιδια.Χαλαρωστε ειμαι σιγουρος οτι τα θεματα θα ειναι βατα.

Καλή επιτυχία στον Πάνο και τον Αλέξανδρο, που έβαλαν υψηλούς στόχους. Εύχομαι ολόψυχα να τους κατακτήσετε, παιδιά, γιατί σας αξίζει!

Καλή επιτυχία επίσης και σε όποιο άλλο παιδί δίνει αύριο. Να θυμάστε ότι τα καλύτερα είναι μπροστά σας! :slight_smile:

Καλη επιτυχια σε ολες και ολους!!

20 φορές πιο εύκολο το φετινό θέμα! Και επίσης δεν είχε ουτε θεωρία! Καλη επιτυχία σε όλους!

ομορφο θεμα σας βαλανε.ευτυχως νιωσανε να πουμε και δε βαλανε πουτσα κειμενο για περιληψη οπως περσι.

Ισχυει! Το περσινό της Αρβελέρ ηταν λούκι!

Πω ναι, τι κείμενο ήταν αυτό??! Πολύ ωραία θέματα φέτος.
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στα παιδιά που δίνουν! :slight_smile:

Λοιπόν, μια πρώτη εντύπωση…

Όσον αφορά τα θέματα, σίγουρα ήταν πολύ πιο βατά από το περσινό παλούκι. Το θέμα του κειμένου δεν πιστεύω βέβαια πως το περίμεναν πολλοί (άλλωστε νομίζω κάτι παρεμφερές είχε πέσει το 2007 και για φέτος τα και καλά sos ήταν τα μνημεία, ο ρατσισμός, η βία, ), αλλά η έκθεση ήταν για 'μένα προβλέψιμη μέχρι αηδίας. Συνέπειες και τρόποι αντιμετώπισης. Περίμενα προσωπικά ένα πιο τσαχπίνικο θέμα, και επειδή ενδιαφέρομαι γενικά για την οικολογία, είχα πάρα πολλές ιδέες για να γράψω και δε συνάντησα ιδιαίτερες δυσκολίες. Το τεράστιο φιάσκο όμως ήταν στις ασκήσεις. Γενικά ήταν αρκετά πρόχειρη και “βάλτε ό,τι να 'ναι να τελειώνουμε” η επιλογή θεμάτων, με ασκήσεις σχετικά ανούσιες και εύκολες πιστεύω για τον καθένα. Άλλωστε το κείμενο δεν ήταν τίποτα το δύσκολο. Απόρησα που δεν μπήκε κάποια ζόρικη ερώτηση επί του κειμένου πχ μέθοδοι πειθούς, ερώτηση σχετική με δοκίμιο κλπ, αλλά δε λέω πως στενοχωρήθηκα κιόλας :stuck_out_tongue:

Σε γενικές γραμμές εγώ είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος σήμερα, και μάλιστα έπεσε το θέμα που ήθελα να πέσει :stuck_out_tongue: (το συζητούσα με οικογένεια και φίλους απο χτες το βράδυ)

Στις γενικότερες τώρα παρατηρήσεις μου σχετικά με τις εξετάσεις. Αρχικά, κατάλαβα πόσο σημαντική είναι η επαρκής ξεκούραση το προηγούμενο βράδυ και η καλή ψυχολογία για να πας να δώσεις. Προσωπικά, είχα την αναμενόμενη (υπερ)ένταση και ήμουν στην πρίζα, όμως χτες το βράδυ φρόντισα να χαλαρώσω, έβαλα ένα δίσκο στο πικάπ (το 1987 των Whitesnake για την ακρίβεια) και σήμερα το πρωί πάλι την έβγαλα με μουσικούλα και τα σχετικά. Δεν είναι τελικά και τίποτα το ιδιαίτερο οι Πανελλήνιες…:smiley:

Πάμε τώρα για τα καλύτερα!!! Γιατί like a man is a mountainside, greatness waits for those who try…δεν το άκουσα τσάμπα πριν μπω!!! :smiley:

Καλή δύναμη και στους συνυποψήφιους (Steven, Alex) και μην μασάτε, σε 12 μέρες θα είμαστε ελεύθεροι και θα πίνουμε!!! Σκίστε τα όλα!!!

να ερθω και να συμφωνησω με πανο. τα θεματα πιο βατα δε μπορουσαν να ειναι. αν εξαιρεσω δυό συνωνυμα που εχασα και δεν προκειται να δικαιολογησω απ’ τον εαυτομ(δεν πανε στον διαολο σιγα τελοςπ) κατα τ’ αλλα τα πηγα οσο καλυτερα μπορουσα και χαιρομαι.
το προηγομενο βραδυ θωρακισα την ψυχολογιαμ με λιγο leprosy apo death και το πρωι καλπαζα στα σοκακια των βριλησσιων οδευοντας προς το σχολειον.
συνεχιζουμε με κατι απλο τη δευτερα (μαθ γεν.) και μετα αρχιζει η πραγματικη πουτσα. ολοι αυτη τη στιγμη ειναι χαρουμενοι. λογικοτατο…

Θυμάμαι όταν εγώ έδινα πανελλήνιες (εποχές 95), τις παραμονές των μαθημάτων χαλάρωνα παίζοντας κιθάρα: Λευκή Συμφωνία “Όταν τελειώσει αυτή η νύχτα, εγώ θα είμαι πολύ μακριά…”

στα ιδια επιπεδα με περσι τα θεματα βιολογιας φετος.ισως φετος εχει λιγα πιο πουστικα ερωτηματα

Mαθηματικα γενικης το παραγαμήσανε ε.
βεβαια με λιγη παραπανω τυχη και αν δεν εκανα χαζα αριθμητικα λαθη ισως εγραφα 18 αντι για 15 καθως τα δυσκολα τα σκεφτηκα…για χριστοπαναγιες ειναι…