Πανελληνιες

Για μαθηματικά γενικής η αλήθεια είναι ότι ήταν ζόρικα. Με παλιά θέματα έπαιρνες 90 χωρίς να ιδρώσει το χέρι.
Απλά τα παιδιά αν δουν τίποτα περίεργα πανικοβάλλονται.

Μαθηματικά γενικής κι εγώ, και συγκριτικά με τα 14άρια και 15άρια που άκουγα από ΜΑΘΗΤΑΡΕΣ (έτη φωτός καλύτεροι από 'μένα που στοχεύουν ιατρική και ΗΜΜΥ), βλέπω ότι έγραψα πολύ καλά.

Σε γενικές γραμμές, εγώ προσωπικά ως ΚΑΙ το Δ2, τα έβγαλα πολύ αναλυτικά με ωραίες επεξηγήσεις κλπ. Στο Δ3, πιστεύω ότι θα χάσω κάποια μόρια εξαιτίας αριθμητικών, και το Δ4 αν είχα 10 λεπτά παραπάνω να το αιτιολογήσω σωστά, θα το έπιανα ολόκληρο…όμως ψιλοβιάστηκα και έκανα μερικές βλακείες…δεν πειράζει όμως είναι άλλα 4 μαθήματα, και το θέμα το 'χω λύσει σχεδόν στην ολότητά του.

Τώρα γενικά, σπάστηκα πολύ που άκουσα ότι φυσική και βιολογία μπήκαν πολύ εύκολα θέματα, και έγραφαν και όσοι δεν είχαν ανοίξει βιβλίο που λέει ο λόγος. Και αυτό γιατί εγώ με αυτούς ίσως να θέλουμε την ίδια σχολή, και είτε έτσι είτε αλλιώς, δεν υπήρξε ίση αντιμετώπιση στους μαθητές απο πλευράς θεμάτων. Σαν να μου είπε η επιτροπή “μπράβο μαλάκα που πήρες μαθηματικά”. Δε λέω να μη βάλουν δύσκολα, εγώ ετσι κι αλλιώς διαβασμένος πήγα και έγραψα, αλλά βάλε σε όλους θέματα παρόμοιας δυσκολίας, συνεννοηθείτε μεταξύ σας οι επιτροπές και κάντε τα κουμάντα σας. Εκτός κι αν έγινε επειδή παίρνει πολύς κόσμος μαθηματικά τώρα τελευταία…δεν ξέρω…

Anyway, κρατάω το θετικό αποτέλεσμα και πάω ακόμα πιο δυνατά για τα επόμενα μαθήματα…bravely we hope, against all hope…Συνυποψήφιοι, γερά και μη σας παίρνει από κάτω…

ΥΓ τα μαθηματικά για μαθητή θεωριτικής ήταν Κ-Α-Τ-Α-Σ-Τ-Ρ-Ο-Φ-Η…

Πάνο,

σοβαρά τώρα, δεν κόβεις τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ λέω γω;

Χεβυ μεταλ:!:

Πάντα Γενικής είχε τα πιο γελοία θέματα. Δηλαδή, όχι και να παραπονιέστε που μια φορά έπεσαν δύσκολα και εκεί. Συνεννοηθείτε???Λολ

Δεν είναι μαλακίες ρε 'συ, σπάστηκα που εμένα μου 'φυγε η παναγία και άλλοι τέλειωναν τις βιολογίες στο 2ωρο και κόβαν βόλτες…και αυτό έχει συμβεί και αντίστροφα σε άλλες χρονιές, με μαθηματικά πανεύκολα και πούτσα στη φυσική…είναι αντικειμενικά άδικο να γαμιέται ένα μάθημα επιλογής και να περνάει ανώδυνα ένα άλλο και δε μου αλλάζει γνώμη ούτε ο θεός ο ίδιος. Εκτός πια και αν όσοι φίλοι μου είπαν ότι ήταν εύκολη η φυσική-βιολογία είναι οι εξαιρέσεις…τι να πω…

ΥΓ δεν παραπονιέμαι για τη δυσκολία, αλλά για την απ’ ό,τι φάνηκε τεράστια απόκλιση σε βαθμό δυσκολίας ανάμεσα στα μαθήματα…δηλ τι σημαίνει “α δε μπήκαν ποτέ παλούκια μαθ. γεν. ας τα πηδήξουμε φέτος”? Και ναι οφείλουν όσοι βάζουν θέματα στις επιτροπές να συνεννοούνται μεταξύ τους και όχι να βγάζουν τα προσωπικά τους κολλήματα ή να προωθούν τα φροντιστήριά τους…

Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει και η μαζεμένη ένταση και τα βλέπω έτσι τα πράγματα…

Καλώς, αφού δε σου αλλάζει γνώμη “ούτε ο ίδιος ο θεός” λοιπόν, το μόνο που μπορεί να ελπίζει κανείς είναι να αποβάλεις στο πανεπιστήμιο αυτή την αρρωστημένη νοοτροπία.

Η οποία είναι? Να θέλω να υπάρχει ίση αντιμετώπιση από πλευράς θεμάτων στα μαθήματα επιλογής? Γιατί αυτό είναι το δικό μου θέμα…ξαναδιάβασε προσεκτικά με ποιους έχω σπαστεί και για ποιο λόγο (μη μου πεις το κλασικό “κατάλαβα πολύ καλά τι θες να πεις”)

Εκτός κι αν συμπέρανες ότι έχω λυσσάξει με άτομα που τα ξέρω από τα 6 μου επειδή εκείνοι για να γράψουν το 90άρι ίδρωσαν λιγότερο από μένα…η νοοτροπία αυτή του ανταγωνισμού και του να πατήσουμε επί πτωμάτων είναι από τα πράγματα που ευτυχώς δεν κατάφερε να μου καλλιεργήσει το σχολείο, γιατί έχω μάθει να σέβομαι αυτόν που είναι καλύτερος από μενα και το παλεύει…

Άρα το “γιατί εγώ με αυτούς ίσως να θέλουμε την ίδια σχολή” μάλλον σου ξέφυγε, μμμμ;

Όταν πας να γράψεις πανελλήνιες πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα. Δεν απαιτείς στανταρ ή εύκολα θέματα. Αν δεν έγραψες καλά σημαίνει ότι δεν τα ήξερες. Μόνο εσύ φταις. Όλοι χαρούμενοι!!

Όχι, αλλά είναι κάτι που ισχύει. Δε δίνω μόνος μου εξετάσεις, και πρέπει να ξέρω και τι γίνεται. Αλλά δεν το λέω επ’ ουδενί για κακό. Αν ο άλλος γράψει 100άρια και μαζέψει τα μόρια που απαιτούνται, και περάσει, τότε μαγκιά του. Αλλά το να εξαρτώνται τα μόρια δύο μαθητών ΚΑΙ από το τι έπεσε στο μάθημα γενικής του ενός και τι στου άλλου, ε είναι πολύ μεγάλη ξενέρα και άνιση αντιμετώπιση…πιο λιανά από το πληκτρολόγιο δε μπορώ να στο κάνω Μάνο, σόρι…είναι μεγάλη κουβέντα, γενικά για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, και δε γίνεται από pc τουλάχιστον τώρα…

Πολλά λες Πάνο και στο δια ταύτα δε με πείθεις γι’ αυτό που έγραψες προηγουμένως, ότι δηλαδή δε σε έχει επηρρεάσει η λογική του ανταγωνισμού για την είσοδο σε σχολή.

οταν πεφταν οι πουτσες Φυσικομαθηματικα και οι του 1ου μπαιναν 5ο αερα πατερα ηταν καλα μαλλον

Eρώτηση άσχετου. Για το 4ο θέμα πέφτει κλάμα ή και για τα υπόλοιπα;

Υποθετω λογω “ποσοτητας” των φετινων θεματων, οχι μονο του το 4ο

Γράκχε, καταλαβαίνεις ότι δεν έχω και τη διαύγεια που απαιτείται αυτή τη στιγμή για να σου δώσω να καταλάβεις τι ακριβώς θέλω να πω γι αυτό γράφω πολλά λόγια χωρίς λόγο :p. Πανελλήνιες έχεις δώσει και ξέρεις πως είναι.

Το αν σε πείθω ή όχι, δεν είναι στο χέρι μου, τι να κάνω. Όπως και να 'χει πάντως εγώ πραγματικά ποτέ δεν πήγαινα με γνώμονα το τι θα γράψει ο δίπλα ούτε καν στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ειδικά όταν πρόκειται για κάποιον που μεγαλώσαμε μαζί. Απλά νιώθω ότι εμείς που δώσαμε μαθηματικά φάγαμε αδικαιολόγητα βαρύ γαμήσι, και τα υπόλοιπα μαθήματα ήταν σαν σε προπόνηση. Και αυτό είναι αντικειμενικό. Μια ματιά στα θέματα, και ένα γκάλοπ στους υποψηφίους θα σε πείσει.

Και γάμα με εμένα, εγώ έγραψα πολύ καλά. Ο άλλος όμως που περιμενε έναν καλό βαθμό στα μαθηματικά και τελικά δεν έγραψε, πώς νομίζεις ότι νιώθει? Το σύστημα είναι τέτοιο που σε ωθεί να ανταγωνίζεσαι ακόμαι χωρίς να ‘χεις τέτοια πρόθεση γιατί για να περάσεις μια βασική προϋπόθεση είναι ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, τι να κάνουμε. Δε σου λέω ότι το επικροτώ, διαφωνώ μ’ αυτή τη λογική από όλες τις μεριές, απλά έλα και λίγο στη θέση του μαθητή που δίνει. Αποστασιοποιημένα, κι εγώ έτσι όπως τα λες εσύ θα τα έλεγα. :slight_smile:

Hope, οι πιο πολλοί λένε για το 4ο θέμα που ήταν και στρυφνό-μπερδεμένο στη διατύπωση, και τεράστιο, και ελάχιστοι απ’ όσους μίλησα λένε για το τελευταίο ερώτημα του 3ου. Η δικιά μου γνώμη είναι πως ως και το Δ2, με προσοχή, έβγαιναν, αλλά εγώ δε νομίζω να είμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα…

Τέλος πάντων, μάλλον κι εγώ ήμουν κάπως αυστηρός με τον Πανούλη. Στο κάτω κάτω μικρός είναι ακόμα, δικαιολογείται για κάποια πράγματα.
Πάνο καλή συνέχεια στα υπόλοιπα μαθήματα, σου εύχομαι να περάσεις εκεί που θες και από Σεπτέμβρη να τα λέμε πιο χαλαρά όταν θα αρχίσεις να βλέπεις κάποια πράγματα αλλιώς.

Για τη Φυσική Γενικής δεν ισχύει. Ήταν για διαβασμένους τα θέματα, και το 4ο θέμα είχε αρκετή δυσκολία.
Οπότε μην απαγοητεύεσαι, κοίτα τον εαυτό σου και γράψε στα άλλα καλά. Δεν υπάρχει λόγος για περιττό άγχος.

Κι εσύ ρε Γράκχε άσε τα παιδιά τώρα… τις τους πρήζεις με τις φιλοσοφίες σου; Ας γράψουν και μετά. Άντε μην σου πω τίποτα για τον κυρ Μήτσο του κόμματος και τα σχετικά ναούμ :stuck_out_tongue:

Ναι. Γιατί αν μου πεις, θα βάλω την γάτα μου να κλαίει. :stuck_out_tongue:

Και όπως βλέπεις, τα άφησα τα παιδιά. Θα αφήσω το χρόνο να κάνει τη δουλειά του σχετικά με το πήξιμο κάποιων μυαλών.