Πανελληνιες

συγχαρητηρια σε οσους περασαν εκει που ηθελαν!!:smiley:
και καλο κουραγιο σε οσους ξαναδωσουν!!!
αντε να δουμε τι θα πεσει του χρονου !!

σκοταδισμος

καλα ακομα μικρος εισαι, κι εγω τα ιδια ελεγα

σε 5-6 χρονια ξαναμιλαμε :stuck_out_tongue:

[SPOILER]//μαλλον πρεπει να βαζω και 15 εμοτικονς για να ξεχωριζουν καποιοι την πλακα
σκοταδισμος λεει ο αλλος #-o[/SPOILER]

μιας και αναφερατε την επαγγελματικη αποκατασταση, ως γεωπονος εχω μελλον στη δουλεια σε συγκριση με αλλες σχολες με 2000 μορια παραπάνω ή ακόμη και με την ιατρική ξέρω γω. πρέπει να το συνυπολογίζουμε αυτό, εκτός κι αν φύγει κανείς εξωτερικό και ζήσει το αμέρικαν ντριμ :stuck_out_tongue:

Δικός μας. Welcome!

ειρωνικα το ειπα σε πρειπτωση που δεν καταλαβες.

Alex πρωτα εχει σημασια να καταλαβεις τι σου αρεσει και τι αντικειμενο σου δινει νοημα σαν ατομο να δουλευεις πανω σε αυτο,μετα εχει σημασια να δεις τι μπορεις να κανεις για αυτο και μετα εχει σημασια να δεις πως μπορεις να βγαζεις χρηματα μεχρι να μπορεσεις να κανεις αυτο που θελεις.

αλλα οπως πολυ σωστα λενε πολλοι

καθε πραμα στον καιρο του…

ο πατέραςμ είναι ιατρός και σκοτώνεται με τα ιατρεία και το νοσοκομείο για να βγάλει έναν φυσιολογικό μισθό. ένας φίλος του στην παιδική ηλικία έκλαιγε επειδή δεν πέρασε ιατρική και πέρασε φαρμακευτική. αυτός τώρα έχει φαρμακείο στη γειτονιά και χέζεται στο τάληρο αράζοντας σαν ψιλικατζής.

εννοείται πως σκέφτεσαι και την επαγγελματική αποκατάσταση. ασπούμε δεν σπουδάζεις με στόχο να περάσεις στο δημόσιο που όλο απολυούν εργαζόμενους. απλά δεν είναι ο μόνος λόγος να περάσεις με το ζόρι σε κάποια σχολή

βρε φυσικα και θα κανεις το καλυτερο δυνατο αλλα το να εχεις ενα στοχο που σε εμπνεει εσενα σαν ατομο ειναι πολυ σημαντικο.

Αυτο βεβαια ερχεται με τον καιρο οποτε ντοντ γουοορυ εχεις πολυ ψωμι να φας στο πανεπιστημιο

Πάντως προφανώς ως γεωπόνος θα έχεις περισσότερη δουλειά σε επαρχιακές περιοχές όπου οι καλλιέργειες αν και πολύ μικρότερες σε σύγκριση με πριν από 25-30 χρόνια, είναι ακόμα περισσότερες από αυτές στην Αθήνα :stuck_out_tongue: Απλά δεν ξέρω πολλούς που θα ήθελαν να ζήσουν επαρχία.

Τζεντλεμεν ηρεμια

4 μαθηματα εχω ακομη και θα παρω χαρτι γεωπονου.

Θα σας κανω feedback για το ποσα εκατομμυρια βγαζω καθε μηνα :smiley:

κατσε που θα πεινασουν ολοι και 'γω θα ζήσω ευτυχισμένα στο χωραφάκιμ με τις κοτούλεςμ.

πάνο, μην ταυτίζεις τους γεωπονους με τους γεωργους και τους κτηνοτροφους.

δον, πες το ότι είσαι στη σχολη να ‘ουμ’. πες καμια γνωμη

Ε τους γεωπόνους οι γεωργοί και οι κτηνοτρόφοι τους χρειάζονται περισσότερο απ’ όλους. Όχι ξέρω 'γω οι αστυνομικοί ή οι ξενοδόχοι :stuck_out_tongue: Ειδικά όταν παθαίνουν ζημιά στα χωράφια τους και αρχίζει το σκηνικό με τις αποζημιώσεις :wink:

Τι γεωργία και κτηνοτροφία ρε; Μάστερ πάνω σε Γεωτεχνικά και είσαι γίγαντας

Νευρικό

Άντε μάγκες, καλά ξεσαλώματα.

Σαν εργασια μια χαρα προοπτικες εχει αν και δεν το εχω ψαξει παρα πολυ.Τωρα σε σενα περιοριζεται σε ζωικης παραγωγης και υδατοκαλλιεργειας…δε ξερω πως ειναι τα πραγματα σε αυτον τον τομεα.

Θελει να κινηθεις πρωτα στην αγορα και να την γνωρισεις.

Εγω παντως στα κουτουρου μπηκα…οχι οτι ειναι το ονειρο μου να γινω γεωπονος…

Εχουμε πραμα να κανεις παντως.

εγω περιμενα να μπω φυτικης με βαση τα μορια μου και το 'χασα για 150 μορια. παντως παιρνουν γνωστοι τηλεφωνα και λένε πως είναι σχολάρα. και ποιο ειδικά για αυτό με το οποιο θα ασχοληθω ότι είναι επίσης πολύ καλό αντικείμενο.

αθηνα εισαι ή θεσσαλονικη; από άποψη γυναικών να μου πεις

σαλονικα

το κακο με την γεωπονια ειναι οτι μπαινουν ολοι οι επαρχιοτες χωραφαδες που το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι το (καρα)κιτς στοιχειο τους.

χοντρομπαλαδες rednecks(αλλιως ηλιοκαμενοι) με μαλλι ισα ισα να το κανουν καρφακια ροζ μπλουζα με γιακα σηκωμενο,απο κατω φορμα,αξυριστοι και μπουφαν προπονητη προοδευτικης.Τσαντες δεν παιρνουν ποτε οποτε και κραταν το απαραιτητο τετραδιο και βιλιο στο χερι τους.

Η αποστολη τους:ηρθαν απο το χωριο-επαρχια τους για να μας μαθουν τι παει να πει ζωη,γιατι το εχουν βρει απο καιρο,να μας μοιραστουν οτι ξερουν τα παντα απο τα οικονομικα δρωμενα της χωρας,οτι ξερουν τι θελει μια γυναικα,οτι ξερουν πως να της συμπεριφερεσαι,οτι ολες ειναι πουτανες,οτι οι αλβανοι ειναι αναξια κωλοζωα και οτι η ομαδα ειναι μια ΑΕΛ ή Ολυμπιακος η παο η αεκ.

Για τις γυναικες:ειναι πολλες που ηρθαν απο τον ιδιο χωρο τον rednecks οποτε και εχουν υιοθετησει το αντιστοιχο προφιλ.Μαλλι θειτσας στα 60,ρουχα που θυμιζουν σεμεδακια και φουστανελες του 50,μαλλινα πουλοβερ που εχει πλεξει η γιαγια ή και η ιδια,οταν παει στο σπιτι πρωτα θα μαγειρεψει θα σκουπισει θα αρμεξει την αγελαδα και μετα θα κοιμηθει.Γελαει με καθε ηλιθιο αστειο των rednecks,εχει αρραβωνιαστει απο τα 20 και δε θα την βλεπεις πολυ συχνα στη σχολη γιατι θα ειναι στο χωριο για δουλεια στο χωραφι η τα ζω.Υιοθετει τις ιδιες αποψεις περι ζωης και αλβανων αλλα και εχουν βαθυτατη πεποιθηση οτι η γυναικα πρεπει να δουλευει μετα το χωραφι στην κουζινα και ο αντρας να αραζει.

αυτοι ειναι οι τυποι ανθρωπων που πρεπει να αποφευγεις.

παντα υπαρχουν και τα αλανια που εχουν το μικροβιο της αμφισβητησης μεσα τους.

Τωρα για γκομενες καλες…αναλογα την φουρνια.Αντρες γυναικες ειναι 50/50 περιπου.

καλωστον!ο,τι σημειωσεις και τετοια χρειαστεις πες.εχω φιλους που πηγαινουν :stuck_out_tongue:

Προφανως και καταλαβα την ειρωνεια.Δε χρειαζετε να βαζεις εμοτικονς απλα κανε καλυτερες πλακες :p. Ο λογος που ψιλοαρπαχτηκα και ειπα αυτα περι σκοταδισμου ειναι γιατι αυτη την ισοπεδωτικη προταση που εγραψες την ακουω συνεχεια και πολλοι σιγα σιγα αρχιζουν και την πιστευουν.Γιατι να παω σχολειο,γιατι να διαβασω βιβλια,γιατι να παω πανεπιστημιο,γιατι να μαθω ξενες γλωσσες αφου δε θα εχω δουλεια κτλπ κτλπ κτλπ κτλπ.Καταλαβαινω οτι οποιος αυτη την εποχη βρισκεται στην αγορα εργασιας αντιμετωπιζει δυσκολες καταστασεις,αλλα και ο ιδιος γνωριζεις οτι η παιδεια και η μορφωση σου δεν ειναι σε καμια περιπτωση “ματαιες”.Ας κανουμε κουραγιο λοιπον γιατι οσοι βγουμε στην αγορα εργασιας τα επομενα δεκα χρονια θα εχουμε δυσκολιες να αντιμετωπισουμε :stuck_out_tongue:

Παιδια πηγαινετε στις σχολες και δειτε αν σας αρεσει το αντικειμενο και τα μαθηματα,η ευκολη επαγγελματικη αποκατασταση ειναι μεν κριτηριο αλλα βασικοτερο κριτηριο ειναι να διαλεξεις κατι το οποιο δε θα σε βασανιζει να ασχολησε μαζι του για την υπολοιπη ζωη σου.

ντάξει το ελληνικό πανεπιστημίο (την πλειοψηφία των σχολών του έστω) δε θα το έλεγες παιδεία και μόρφωση. Μια απλή εξειδίκευση είναι από’ κει και πέρα.

Ναι στα βιβλία! Και ναι στο σχολείο για τα πολύ βασικά