Πανελληνιες

και σοτπανεπιστημιο γιατι ειναι ειναι ενας κοσμος στον οποιον εχεις τη δυνατοτητα να δημιουργησεις,να δραστηριοποιηθεις,να ανακαλυψεις τον εαυτο σου,να κανεις φιλιες, να γνωρισεις τον κοσμο με αλλο ματι.

Ειναι μοναδικη εμπειρια που μονο αν τη ζησεις θα καταλαβεις τι εστι.

Και ακόμα και κει αποτυγχάνουν οι περισσότερες σχολές.

[SPOILER]

[/SPOILER]

μμμμμμμάλιστα. ας πούμε ότι δεν το διάβασα. ας ελπίσω ότι είναι διαφορετικά αθήνα από 'κει πάνω. γαμώ πάντως, δεν είναι στην πανεπιστημιούπολη.

Συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες.Γενικα το πανεπιστημιο στο θεμα της παιδειας δεν προσφερει τιποτα.Επισης εχουν δημιουργηθει πολλες σχολες χωρις επαγγελματικο αντικρισμα ενω στις υπολοιπες σχολες παιρνεις εξειδικευμενες γνωσεις χωρις να υπαρχει κατανοηση του αντικειμενου.Το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα εχει ενα σωρο προβληματα και δε μπορει σε καμια περιπτωση να προσφερει την αναγκαια μορφωση και παιδεια ουτε στο δημοτικο,ουτε στο λυκειο,ουτε πουθενα.Αλλα επειδη εδω στην Ελλαδα ειναι κλασσικη ισοπεδωτικη τακτικη να καταργουμε οτι δε λειτουργει καλα,αυτα τα λιγα χρησιμα πραγματα που μπορει να προσφερει αυτο το διαλυμενο εκπαιδευτικο συστημα καλο ειναι να τα εκμεταλλευτουμε.Κι επιπλεον ο κοσμος δεν απαξιωνει απλα το σχολειο και το πανεπιστημιο αλλα απαξιωνει τη μορφωση και τη παιδεια σαν κατι αχρηστο το οποιο απλα θα τον οδηγησει στην πεινα.

αυτό είναι χαζό φυσικά. Συμφωνώ γενικά

+1

Δες το από άλλη σκοπιά. Σίγουρα συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί εάν είχαμε την νοοτροπία ως λαός στα 18 μας απλά να φεύγαμε από το σπίτι μας για να ψάξουμε λίγο τον εαυτό μας, είτε αυτό σημαίνει να βρεις κάποια δουλειά, είτε να επιλέξεις τελείως συνειδητά ένα αντικείμενο για να σπουδάσεις -ενδεχομένως σε κάποιο άλλο μέρος-, είτε να κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι αναψυχής -ή να μετακομίσεις σε μια νέα πόλη γιατί έτσι- είτε ο,τιδήποτε. Ναι, αυτά είναι τα καλά του πανεπιστημίου αλλά δεν είναι κάτι που απλόχερα στο προσφέρει το ελληνικό σύστημα γιατί νοιάζεται για σένα, είναι κάτι που απλώς τυχαίνει, και θα μπορούσε να συμβεί ούτως ή άλλως. Κοινώς αυτή η παιδεία δεν είναι του πανεπιστημίου καθεαυτού, αλλά αυτή που μπορείς να αποκτήσεις αν έτσι κι αλλιώς απογαλακτιστείς στα 18 σου.

Ταπεινή μου γνώμη όλα αυτά, και βρίσκομαι 6 χρόνια μακριά απ’ το σπίτι μου για σπουδές…

Μεγαλη αληθεια.Αν δεν αποκτησεις δικες σου εμπειριες και ανεξαρτησια δεν ειναι δυνατον να κατανοησεις τι θελεις απο τη ζωη σου.

Ναι αλλα φαντασου.

Να μη πας να σπουδασεις για τον x,y λογο.Θα χασεις ενα περιβαλλον στο οποιο ανθρωποι της ηλικιας σου θα προσπαθησουν ομαδικα να πετυχουν αυτα που περιγραψα παραπανω.

Και αν πας και κλειστεις στο μαγαζι του πατερα σου?Αν μεινεις στο χωραφι του πατερα σου?Γιατι καποιες αλλες δουλειες με προοπτικη δεν υπαρχουν αν δεν σπουδασεις…

Παντως συμφωνω μαζι σου στο οτι το πανεπιστημιο φυσικα και δεν σου δινει αυτα απο μονο του.Πρεπει μονος να ψαχτεις για να ανακαλυψεις το περιβαλλον που θελεις ετσι ωστε να κανεις πραγματα.Το εισιτηριο ομως για αυτην την ευκαιρια ομως πιστευω ειναι το πανεπιστημιο.

θα έλεγα ότι το πανεπιστήμιο είναι μάλλον η εύκολη λύση απλά…!

τι εννοεις ευκολη?

ποιός 18χρονος (19χρονος-20χρονος δεν εχει σημασία) σήμερα έχει την ωριμότητα/δύναμη/σκέψη να επιλέξει να ζήσει όλα αυτά που λες συνειδητά και όχι επειδή αναγκάστηκε να διαβάσει στο λυκείο και να περάσει -ευτυχώς, δε το λέω ειρωνικά- σε κάποια σχολή σε άλλη πόλη?

και ντάξει, μη λέμε τώρα βλακείες το εισητήριο για μια ευρύτερη (αυτό)-μόρφωση δεν είναι το πανεπιστημίο, [U]τουλάχιστον το πανεπιστήμιο με τη μορφή που έχει σήμερα[/U]. Μας βολεύει να το λέμε, γιατί πηγαίναμε σχολείο, δώσαμε πανελληνίες, επιτύχαμε-πήγαμε (ή θα μπορούσαμε να πάμε) καλά, μπήκαμε κάπου, βγήκαμε, περάσαμε καλά κοκ,

σίγουρα πλέον προσπαθούν να σε ακρωτηριάσουν αν δεν ακολουθήσεις κάποιες απ’ τις δομές τις υπάρχουσες τελοσπάντων,

(βλ. αυτό που λες εδώ και την σκέψη που εμπεριέχει: [I]“Και αν πας και κλειστεις στο μαγαζι του πατερα σου?Αν μεινεις στο χωραφι του πατερα σου?Γιατι καποιες αλλες δουλειες με προοπτικη δεν υπαρχουν αν δεν σπουδασεις…”[/I])

αλλά όντως πιστεύω ότι μπορείς να βρεις τον δρόμο σου με διαφορετικούς τρόπους…

@schuldineralex

Ελα. Εδω γεωπονος στην Αθηνα. Οχι βεβαια στην Ζωικη αλλα στην Αξιοιποιηση Φυσικων Πορων. Η αληθεια ειναι το τμημα σου δεν το γνωριζω καθολου. Να πω την αληθεια εμενα ηταν πρωτη μου επιλογη και το ειχα ψαξει το ολο θεμα, μεχρι και τη κατευθυνση θα διαλεγα στο 3ο ετος (κατι που δεν εχει αλλαξει). Γι’ αυτο αλλωστε εδωσα και 2η φορα πανελληνιες.

Πρωτα απ’ ολα σαν χωρος το Γεωπονικο ειναι απο τα ποιο ομορφα πανεπιστημια στην Αθηνα. Δευτερον, μην σε ξεγελαει η βαση του, ειναι πολυ δυσκολη σχολη και με απειρα μαθηματα. Περιπου 120+ μαθηματα, αναλογα με το τμημα και την κατευθυνση (μην πεταχτει κανενας εξυπνος και πει μαζι με τα εργαστηρια, γιατι εργαστηρια και θεωρια εχουν διαφορετικη υλη και εξεταση). Θελει αρκετη παρακολουθηση, ειδικα τα εργαστηρια. Μην κανεις την μαλακια και τα καψεις, θα το μετανιωσεις οικτρα. Εχει πολυ χημεια, βιολογια, αρκετα μαθηματικα και φυσικη και βεβαια γεωπονικα μαθηματα, μαζι με μαθηματα του εκαστοτε τμηματος και κατευθυνσης. Εγω ας πουμε εχω πολλες γεωολογιες, ορυκτολογιες, εδαφολογιες, υδραυλικες κλπ. Επισης, μην σε παραμυθιαζουν οτι γεωπονος = χωραφια, αγελαδες και τετοια. Εχει απειρα πραγματα να ασχοληθεις (μαζι και αυτα φυσικα), πολλα απ’ τα οποια δεν ειχες ποτε σκεφτει.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι μια ωραια σχολη, η οποια ομως δεν αποκλινει απο την πλειοψηφια των υπολοιπων σχολων. Δηλαδη και στο Γεωπονικο οι καθηγητες θα σου μιλαν για τον γαμημενο ανταγωνισμο της αγορας εργασιας και πως πρεπει να γινεις οσο το δυνατον καλυτερος, να βγαζεις φραγκα, να χρησιμοποιες χημεις και φυτοφαρμακα (στα αρχιδια τους ο βιολογικος τροπος αντιμετωπισεις ασθενειων κλπ). Η αλληλεγγυη ,η αξιοπρεπεια, η κοινοκτημοσυνη ειναι λεξεις πολυ αγνωστες για αυτους. Προφανως και υπαρχουν απαραδεκτοι καθηγητες (χωμενοι σε συμβουλια διοικησης κλπ, που το μονο που τους νοιαζει ειναι πως θα αφξησουν τις χρηματικες τους απολαβες ,το στατους τους και τα πολιτικα τους συμφεροντα. Τα παπαρια).

Αυτο που θελω να πω ειναι, να μην περιμενεις την γη της απαγγελιας. Οτι περασες σε πανεπιστημιο και πως θα ζησεις το ονειρο σου πλεον, δυστυχως η προσγειωση ειναι αποτομη. Καλα θα περασεις, αλλα δυστυχως τα προβληματα ειναι πολλα. Μεσα εκει εγω καταλαβα πολλα πραγματα τα οποια μεχρι τοτε δεν ειχα σκεφτει τοσο σοβαρα. Το ποση καταστολη μπορεις να δεχθεις απο υποτιθεμενους “εκπαιδυετικους” αν δεν ακολουθησεις το προγραμμα που οριζει το γαμημενο συστημα τους, το ποσο διαπλεκομενοι ειναι οι περισσοτεροι εκει μεσα, αλλα και το ποση εκμεταλευση παιζει εις βαρος αλλων ανθρωπων (προσωπικου και μη). Αυτα βεβαια ειναι για αλλη συζητηση και δυστυχως δεν εχω γραψει πολλα…

Καλη “ακαδημαικη” θητεια ή οτι αλλο σκατα λενε…ελπιζω να σου αρεσει η σχολη. Ισως εγινα λιγο χειμαρος. Ισως επρεπε να μεινω μονο στα καλα και στις ευχες. Αλλα δεν ειναι ετσι. Καλα να περασεις σε οτι κανεις και μην αφησεις κανενα να σε κανει ο,τι θελει. Μαλακιες θα ακουσεις απειρες…

Πρωτο μαθημα σημερα Εκθεση ! Δεν ξερω αν δινει και καποιος αλλος απο εδω :slight_smile: ευκολα ηταν,βατα!!!
Παμε δυναμικα στα επομενα!! :smiley:

ποιο ηταν το θεμα της εκθεσης?

Kαι εγω δινω φετος,ισχυει οτι τα θεματα ηταν γενικα βατα,μονο με την περιληψη ειχα ενα θεμα,γιατι μου βγηκε παραπανω αρκετα απο το οριο των λεξεων.
Το θεμα ηταν σχετικο με την καταγαφη φαινομενων που δειχνουν το ελλειμμα ανθρωπισμου στις μερες μας και με ποιες ατομικες και συλλογικες δραστηριοτητες θα μπορουσε να αντιμετωπιστει.

ναι ακριβως αυτο ηταν το θεμα,εμενα μια χαρα μου βγηκε η περιληψη και σχετικα γρηγορα,λιγο στα συνωνυμα,κολλησα στο “αναλισκομαι” wtf…αρχαιο δεν ειναι αυτο; :roll::stuck_out_tongue:
τελος παντων ολα καλα θα πανε!!!καλη μας επιτυχια!:smiley:

Ναι ειχε ενα συνωνυμο καιενα αντωνυμο που θελαν λιγη σκεψη,οι υπολοιπες ασκησεις ομως ηταν πολυ ευκολες.Αντε να δουμε,με το καλο να τελειωσουμε και να πετυχουμε!

ναι μια χαρα κατα τ’αλλα :slight_smile: !!!μακαρι!!
τι κατευθυνση εισαι;

Θεωρητικη ειμαι.Εσυ?Τεχνολογικη να υποθεσω?(απο το αν το αναλισκεται ειναι αρχαιο:p )

χαχαχα τεχνολογικη :stuck_out_tongue: :lol:

[SPOILER]

[/SPOILER]

τωρα το 'δα αυτο… εστω και αργοπορημενα ευχαριστω. και τωρα μου χρησιμευουν αυτες οι πληροφοριες για σκεψη.
προτιμω να ακουγονται αληθειες παρα να μου χαϊδευουν τα αυτια, οποτε καλα εκανες! :stuck_out_tongue:
περα απο ολα τα προβληματα, να τονισω πως ξεχνιεσαι με παρεα, μπυρες και κιθαριτσα μες τα αγριοχορτα διπλα απο το γηπεδο τεννις :smiley:

σχολαρα με τον δικο της κοσμο μες τη φυση το γεωπονικο…