Περί σειρών γενικά

είμαι ΣΙΝΕΦΙΛΟΣ.

Mόλις είδα το πρώτο επεισόδιο Sherlock και το παθα.Κάλλιο αργά παρά αργότερα.

Προς τέρψη (η απελπισία,όπως θες το βλέπεις) των οπαδών του Prison Break και του Lost,άνοιξε χθες η σειρά που τα συνδυάζει,το Alcatraz.

Εγώ θα πω πως βάσει πιλότου η σειρά έχει αρκετά καλές προοπτικές αλλά και έτοιμες παγίδες οι οποίες μπορούν να την χαντακώσουν, όπως

[SPOILER]ταξίδια στο χρόνο,concept που αν δεν το χειριστείς καλά φτιάχνεις σειρά-πίπα[/SPOILER]

anyway,κρατάμε μικρό καλάθι,για να δούμε…

πο μλκες, ποσο γαμαει ο Sherlock??!!

ΠΟΛΥ

κ επιτέλους μια σοβαρή σκηνοθεσία, μακριά από τις US βιντεοκλιπ μαλακίες

να ανοιχτει θρεντ.

δε θυμαμαι αν εχω δωσει my two cents, μαλλον ναι, αλλα ξαναλεω πως στην αρχη με ενοχλησε σε μεγαλο βαθμο το ολο εγχειρημα γιατι, η ‘κλασσικη’ εικονα του Σερλοκ στην τοτε εποχη του ήταν κατι το εξαιρετικα ρομαντικο που ειχα θησαυρο στο κεφαλι μου. Οποτε μου πηρε δυο επεισοδια να το χωνεψω, και μεχρι να το καταλαβω τελειωσε η πρωτη σεζον, η οποια συνολικα με αφησε αδιαφορο.

Η δευτερη ομως ειναι τελειως αλλο καπελο. Μαεστρια λεμε. Και δεν εχω δει το τριτο ακομα που διαβαζω παντου πως μιλαμε για αριστουργημα…

Τη σκηνή με τον Μοριάρτι που μπαίνει το Sinnerman και η φωνάρα της Nina Simone θα μπορούσα να τη βλέπω σε λούπα για ώρες…

Αυτός ο Βενέδικτος πάντως είναι μεγάλο ταλεντάκι.

Ξεκίνησα το Homeland και είναι καταπληκτικό

Τελειωσα πρωτη σεζον Lie to Me.Εξαιρετικο.

Ξεκινησα ενα μεγαλο αποθημενο, το alias. Σκοπευω να δω τις 2 πρωτες season και ισως την τριτη γιατι απ’οτι καταλαβα οι 2 τελευταιες ειναι αθλιες.

Στη συνεχεια θελω να τελειωσω το 4400, ειχα δει την πρωτη πριν πολλα χρονια.

Καλούτσικο το Lie to me,αλλά όσο έχω δει έχει ένα μεγαλούτσικο πρόβλημα…έχει κολλήσει στο μικρόκοσμο της ‘επιστήμης’ την οποία πραγματεύεται,και δεν ‘αναπνέει’ σωστά όσο αφορά στη διαδραστικότητα των ανθρώπων μεταξύ τους.

Δε γίνεται να μιλάς για πρώτη φορά με κάποιον και να το παίζεις εξυπνάκιας με φράσεις τύπου ‘επ,είπες ψέμματα γιατί δεν ρυτίδιασε το μέτωπό σου’ έτσι απλά.Ακόμα και αν έλεγε κάποιος σε κάποιον ότι ψεύδεται,δεν θα του έδινε και τον λόγο που το πιστεύει αυτό…

Και αυτό είναι ένα σύμπτωμα που οδηγεί σε αίτιο,η σειρά έχει απορροφηθεί από τον εαυτό της.

Ελπίζω να βελτιωθεί στη συνέχεια (πρώτη σεζόν είμαι)

τοχουν κοψει. και υπαρχει και θρεντ καπου. αμαρτια

σόρρυ τότε,χαχαχα

ελπίζω να είχε καλυτερεύσει όταν βγήκαν η 2η και η 3η σεζόν :stuck_out_tongue:

η 3η ειναι η καλυτερη μακραν για μενα. ειχε το πιο καλο μυστηριο απ’ολες. οι 2 πρωτες ειναι πολυ καλες. η 4η μετρια (αν καισ το τελος μενεις λιγο…χεχε) και η 5η απογοητευτικη αν και το φιναλε ηταν καλο.

Υπάρχει πιο ανιαρή ανοιξιάτικη σεζόν??

Τελείωσαν όλες οι καλές σειρές του πρώτου μισού (Dexter,Homeland,Hell on Wheels,Breaking Bad) ,δεν αρχίζει καμιά σπουδαία,δεν έχει Community,και με τις σειρές που αξίζουν λίγο να ναι μετρημένες στο ένα χέρι

Ξεκίνησα χθες Σερλοκ. Πρώτη σεζόν μόνο 3 επεισόδια;;; :-k

Πάντως το πρώτο που είδα μια χαρά ήταν.

ε 1,30 ωρα το καθενα ειναι

Αχάμ! Κι εγώ κλικάροντας το θρεντ, γι’ αυτή τη σειρά επρόκειτο να μιλήσω!
Κι η δεύτερη σεζόν που βγήκε πάλι τρία έχει και, κατά τη γνώμη μου, είναι ακόμα καλύτερη από την πρώτη (το δε τρίτο επεισόδιο εντελώς mindf*ck, [I]με την καλύτερη έννοια![/I]) Κι οι δυο κύκλοι ως τώρα πάντως τελείωναν εντελώς απρόσμενα και γενικώς το στοιχείο της ανατροπής παίζει πολύ στο εν λόγω σήριαλ, γι’ αυτό και το συνιστώ οπωσδήποτε (γι’ αυτό, αλλά και γιατί ο Σέρλοκ ως χαρακτήρας γαμάει έτσι κι αλλιώς! :p)

Γενικώς, πρόκειται για μια σειρά με αυτοτελή επεισόδια, μία ώρα και κάτι έκαστο, βασισμένα πάνω στα διηγήματα του Ντόυλ, ωστόσο είναι κάπως παραλλαγμένα έτσι ώστε: 1) να προσαρμόζονται στη σύγχρονη ζωή, καθώς το γενικότερο κόνσεπτ είναι “πώς θα ήταν ο Σέρλοκ Χολμς αν ζούσε στην εποχή μας”, 2) να υπάρχει μια φυσική ροή και κάθε επεισόδιο παρά την αυτοτέλειά του να συνδέεται με τα προηγούμενα (κάτι ανάλογο συμβαίνει με το supernatural πχ.)

btw, λατρεύω το κυρίως θέμα: http://www.youtube.com/watch?v=pi5iUGtfScQ

αντε καντε ενα τοπικ, εχουμε για την καθε μλκια και ακομα για αυτη τη γαμηστερη σειρα

Done! :wink: