Περί σειρών γενικά

συμφωνω και γω για αρχη μεση τελος του BB και εκει ειναι που κερδιζει και σαν συνολο…αλλα περι φοβος απωλειας κτλ, μπα…

ο τυπος εχουν περασει 4σεζον και ακομα δεν εχει δειξει αναλογιστει οτι ΕΙΝΑΙ ενας εμπορας ναρκωτικων(σκοτωνει κοσμο πρακτικα, ενω απο την αλλη ενδιαφερετε κτλ κτλ), εδειξε πολυ επιφανειακα το πως δεχθηκε το οτι θα εχει καρκινο-την επομενη μερα αρχισε να μαγειρευει δλδ- και γενικοτερα, σοβαρα θεματα τα περναει στο ντουκου ή και αυτο οπως και ο Ντεξτερ με εναν αναλαφρο τροπο, απλα για να προχωρησει η πλοκη…
περα του οτι και αυτο ειναι ορισμος αι ωρε απλικαρια, εχει απολα οσα λες παραπανω, απλα at least στον Ντεξτερ, αυτα περνανε λιγο πιο εντονα και ρεαλιστικα-δλδ εχεις απο τη μια ερευνες για αιμα κτλ κτλ και απο την αλλη νοοτροπιας παιχνιδιου για ps2 στησιμο της μαφιας του κοτοπουλα, της αστυνομιας κτλ-…
ναι, μαλλον το BB φερνει πο πολυ σε gta, το οποιο αν και γαματο, δεν ξερω πως επιδρα σε χαρακτηρες μιας και ειναι ολοι κυριως μονοδιαστατοι και μη ρεαλιστικοι-as said, αναλαφρη σειρα-…

Τεσπα, εγω νομιζω πως οι σειρες ειναι αμεσα συγκρισιμες, αν και δεν ειναι αναγκαιο αυτο-ουτε και σωστο μαλλον, οπου αν ο Dexter δεν εκανε τις κοιλιες ή ειχε ληξει οταν επρεπε, θα το προτιμουσα απο το BB, το οποιο ναι μεν με κραταει τσιτα, αλλα αυτος ειναι και ο μονος σκοπος του…νομιζω, οπως ειχα ξαναπει καπου, οτι το BB ειχε τα φοντα να γινει κατι αλλο, κατι πολυ μεγαλο…

Για μένα το πώς δέχθηκε τον καρκίνο (ελαφρά κι έτσι) για μένα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το πειστήριο για το πόσο καλοστημένη είναι η σειρά…φαίνεται και στον τρόπο που αντιδράει την στιγμή που το μαθαίνει.
Και κάθε φορά που σκοτώνει κόσμο,κάθε φορά γίνεται και πιο σκατόψυχος.Δεν σκοτώνει σε κάθε επεισόδιο και από 2 όπως μερικοί μερικοί :roll:,σκοτώνει συγκεκριμένα άτομα,τα οποία επιδρούν στο είναι του χαρακτήρα.

Κατά τα άλλα έχεις να συγκρίνεις τους μονολόγους ΝΗΠΙΑΚΟΥ και βάλε επιπέδου του ντέξτερ,με το κινηματογραφικό narrative του BB…Good luck with that!

Τέλοσπάντων,από την στιγμή που φεύγουμε από την αισθητική και το υφάκι της κάθε σειράς,και πάμε σε συγκρίσεις τύπου ‘από τη μια έρευνες για αίμα κλπ και απο την άλλη στήσιμο της μαφίας,της αστυνομίας κλπ’ αρχίζεις να ξεφεύγεις,γιατί ακριβώς το παραπέτασμα της υποκειμενικότητας πέφτει,και εμφανίζεται η γυμνή αλήθεια του awake…το Dexter είναι λίγο παιδικό μπροστά στο Breaking Bad :stuck_out_tongue:

τεσπα, εμενα εξισου παιδικα και αναλαφρα μου φαινονται και τα δυο…(πχ [SPOILER]με την γκμενα του τζεσι, εχουν περασει τοσα επεισοδια και ακομα να δειξει κατι ουσιαστικο, κατι που να δειχνει οτι επιδρασε καπως στο χαρακτηρα του…εκεινο το επεισοδιο με τη μυγα παραλιγο να πει κατι αλλα δεν…οπως και οτι πυροβολησε τον πρεζεμπορα στο κεφαλι, και παλι στοντουκου περασε…[/SPOILER] )

το Ντεξτερ δεν ξερω αν εχει παιδικους διαλογους, το BB εχει παιδικη νοοτροπια γενικοτερα(πως γινεται δλδ μια σειρα να φερνει σε Gta και να ΜΗΝ εχει αφελεια στους διαλογους ή αναλαφρη διαθεση)…αλλα νταξ, και οι δυο σειρες κανουν νουμερα, το κοινο τις λατρευει, κανενα προβλημα στους παραγωγους…

(νταξ, κινηματογραφικο narrative σε σειρα εχω τολμησει να πω σε πολυ λιγες, αμα το ελεγα και για το BB θα επεφτε φωτια να με καψει)

Όταν ολοκληρώσεις και την 4η σεζόν να ξαναγράψεις για αυτή τη σειρά…

Ρε συ το ότι φέρνει σε gta δεν σημαίνει κάτι για την σοβαρότητα της σειράς.Εγώ τουλάχιστον νιώθω πως έχει να κάνει με το subtle ειρωνικό χιουμοράκι του περιβάλλοντος της σειράς…δε σημαίνει κάτι για την ωριμότητά της!

Τέσπα,αυτή η κουβέντα δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμες,αυτό είναι σίγουρο…απλά θέλω να πω κάτι ακόμη…

Δες τις δυναμικές των σχέσεων των ανθρώπων στο dexter,και στο breaking bad.

Στο πρώτο όσες δυναμικές έχουν μείνει είναι βαρετές,τις ενδιαφέρουσες τις σκότωσε ο πρωταγωνιστής βολικά σε κάποιο τραπεζάκι…
Πάντως σε ένα chartάκι σε Α4 χωράνε όλες!

Στο 2ο αυτό ΔΕΝ γίνεται!

στο πολυ ευκολο γινεται, μιας και πλην του πρωταγωνιστικου διδυμου ολοι οι αλλοι ειναι κομπαρσοι-αληθεια, εχει και εναν γιο, για τον οποιο πρακτικα και τη μικρη γινονται ολα, αλλα χμ, εχω αγνοησει την υπαρξη τους εδω και 4 σεζον σχεδον- και απλα υπαρχουν για καποιο βαρετο side story, για καμια συμβολη τους στην εξελιξη-οπως του Χανκ μετα απο 3 σεζον κοντα που δεν εκανε τιποτα- κτλ κτλ…

Νταξ, υπερβολες περι α4 οταν συγκρινεις 2 σχεδον ιδιες σειρες αλλα και παλι, γνωμες κτλ…την 4 την εχω σταματησει στη μεση γιατι βαρεθηκα λιγο, οταν βρω ορεξη θα την τελειωσω μαλλον…

Παντως οκ, καταλαβαινω την πορωση μερικων, και γω ημουν 20 και εβλεπα ΛΟΣΤ και ελεγα ουαου, αλλα τωρα στα 27 νομιζω πως δεν με εντυπωσιαζουν πλεον τετοιου ειδους πυροτεχνηματα-γιατι περι πυροτεχνηματος μιλαμε, καθε γενια εχει και τα δικα της, τηλεθεαση, ανατροπες, αγωνια, ρεαλισμος οριακος και ελαφροτητα σε καθετι σοβαρο θεμα προβαλλει-

carnivale & firefly είναι οι καλύτερες ΜΗ ολοκληρωμένες σειρές. και παρόλο που μας άφησαν με το πουλί στο χέρι, μπαίνουν άνετα στο γενικότερο τοπ-10.

Κάνε μου την χάρη και δες μέχρι το 4χ10…ή δες στο youtube το τέλος του 4χ10 :stuck_out_tongue:

edit:Θέλω να δω πώς θα τελειώσει η σεζόν της καυλοσειράς που ακούει στο όνομα Hell on Wheels…

εχει ασχοληθεί/ξέρει κανείς τι είναι αυτό?

το breaking bad θα έχει κι άλλη σεζον;

5η και τελευταια.

ok thanx

Μου εχουν μεινει 2-3 επεισοδια.
Καταπληκτικη σειρα.Αρρωστημενο χιουμορ ωρες-ωρες,
σκετη μιζερια ο τυπος,πασχει λιγο απο δευτερευοντες χαρακτηρες
αλλα μεχρι στιγμης μ’αρεσει παρα πολυ.

Χθες είχε season finale το (ανανεωμένο για 2η) Hell on Wheels!

Τελείωσε με όμορφο non-cliffhanger τρόπο…

Ένα έχω να πω…

[SPOILER]Bohannon αλήτη,κλείσ’του Σουηδού το σπίτι :country: \:D/ :respect:[/SPOILER]

τωρα το ειδα αυτο το comment:p
αυτη ειναι, εν ολιγης, η ενσταση μου επιβεβαιωμενη τωρα μαλιστα: δεν με νοιαζει να εχει ανατροπες ή μια δυνατη σκηνη ανα 10 επεισοδια πλεον, αυτη ειναι η μεση δυναμικη καθε breaking abd, dexter, lost, ktl ktl αμερικανικων σειρων με στοχο την τηλεθεαση, αναλαφρες και μη…οταν μου λενε ‘δες γιατι απο κει και μετα γαμιεται το συμπαν’ κτλ κτλ ε οκ, καταλαβαινω τι ειδους σειρα ειναι…τυπικη αναλαφρη αμερικανικη δραματοποιημενη cliffhanger σειρα για τον μεσο θεατη, οπου θα την βλεπω τρωγοντας τα κορν φλεηκς μου ή κανα δυο επεισοδια πριν κοιμηθω κτλ κτλ…

χωρις και παλι να λεω οτι ειναι ασχημη, ειναι πολυ απλα μια του σωρου ακομα…και ας ειναι η παραγωγη πενα ή ο εθισμος που σου προκαλλει μεγαλος-αυτος ειναι ο σκοπος της-…

λοιπον για broadwalk empire τα χουμε πει. καποια στιγμη πρεπει να αρχισουμε να λεμε και για το αν το treme ειναι τελικα ο,τι καλυτερο εχει υπαρξει στην ιστορια της τηλεορασης.

Είναι το μαύρο,είναι το άσπρο,είναι και οι τόνοι του γκρι.Ας μην τσουβαλιάζουμε.

Και δεν διαφωνώ με αυτά που λες,άλλωστε το 99% των σειρών που έχουν βγει χρειάζονται κάποια τηλεθέαση να επιβιώσουν,οπότε εξ’ορισμού θα υπάρχουν εμπορικά τρικ πάνω στα οποία θα πατάμε για να επιβιώσει η άποψή μας,ακόμα κι όταν είναι καθαρά υποκειμενική και βάσει αισθητικής.

Από εκεί και πέρα,υπάρχουν επίπεδα,με το Lost πχ να έχει στρακόσια cliffhanger σε κάθε επεισόδιο,το Dexter να ακολουθεί και το Breaking Bad να ναι σε μέτρια επίπεδα.Αυτό είναι που μου αρέσει στη σειρά,ότι τα cliffhanger είναι μετρημένα και ανατριχιαστικά.Και τα fillers (αν θες να τα ονομάσουμε έτσι) κάνουν ωραίο build up για τα δυνατά επεισόδια,και περνάνε και αυτά ευχάριστα.

Άλλωστε,πόσα motion picture δεν είναι δραματοποιημένα/κωμικοποιημένα? Για αυτό δεν τα βλέπουμε στην τελική?

Πρέπει να πιστώσεις στο lost ότι πολλά cliffhanger είχαν την κυριολεκτική έννοια του όρου :stuck_out_tongue:

το ‘μετρημενα και ανατριχιαστικα’ παει σε καθε cliffhanger καθεμιας απο τις απραπανω σειρες…ουσιαστικα ομως, μια φορα παει πχ σε ενα deadwood…
(μερικα fillers του BB ειναι ομορφα, μερικα ειναι τραγικα βαρετα)

περί σειρών γενικά, ας πω κι εγώ τον πόνο μου :stuck_out_tongue:

έχει πετύχει κανείς την 1η σεζόν deadwood σε τιμή κάτω των 30 ευρώ? με ελληνικούς υπότιτλους πάντα. έχει στο public την 1η σεζον με 34 ευρώ και τη 2η με 15 :!: :?

Nα σου πω το μtorrent σου λέει κάτι σαν πρόγραμμα;:stuck_out_tongue: