Περί σειρών γενικά

necro εφοσον έχεις άποψη γιατί δεν την λες???

Ειδα το πρωτο απο Sherlock σημερα,τι μαλακας ειμαι που δεν το ειχα ξεκινησει τοσο καιρο.
Εχει να πεσει καψιμο τις επομενες μερες.

Πάντως για Sherlock το 2.01 ήταν το καλύτερο όλης της σειράς μέχρι τώρα.

Ειδα τον πιλοτο του The Finder.

χαζουλικο (ετσι λεω ολες τις σειρες που δεν πιανουν - και δε θελουν να πιασουν - υψηλα στανταρ τυπου Breaking Bad, Boardwalk, Wire, Dexter κλπ) αλλα εχει τη φαση του.

Trailer

Τα κομμεντς λενε πως μοιαζει με το Psych, το οποιο δεν εχω δει, οποτε δε ξερω

Εχει ωραιο καστ ομως και γενικα πασσατεμπο. Μαζι με το Castle μαλλον θα γεμιζουν το κενο στη ζωη μου που μου αφησε το Lie To Me

μαρεσει και το ξανθουλι, duh.

Ο πιλοτος λιγακι χαζος, αλλα πιλοτος ειναυτος.

[SPOILER]Ειδικα σκηνη με μπατσινα με εσωρουχα σε φαση 'α κοιταχτε εχουμε και γκομενακια στη σειρα, μμμ[/SPOILER]

τεσπα, αυτα.

θελω να ξεκινησω φλειμ για τα “υψηλα στανταρ” του ντεξτερ.

να προτείνω και εγω μια

yea yea mtv ξερω αλλα οποιος θελει μια χαλαρή κωμωδία με ψηλοκαφρικα σκηνικά με ζομπι,βαμπιρ,λυκανρθωπους δεν χανει τιποτα
η σειρά εχει μερικές κορυφαίες ατάκες… :wink:

Ωραίος τρόπος για να αρχίσει flame 8)

Κακά τα ψέμματα,το Dexter δεν είναι κανά αριστούργημα.Έχει πολύ ενδιαφέρον premise και πολύ arcade/comic αισθητική, αλλά από εκεί και πέρα ούτε με Breaking Bad συγκρίνεται τελικά (άρχισαν να το κάνουν αρκετοί τελευταία :roll:), ούτε με Wire.

δε διαφωνω, σιγουρα δε φτανει τα αλλα, αλλα ουτε θα το βαλω διπλα σε House, CSI και λοιπα…

CSI ναι,House γιατί? :frowning:

Το Boardwalk,ρωτάω επειδή δεν το έχω δει,θεωρείται κορυφή?

το house για την κατηγορια του ειναι μια χαρα. το ντεξτερ ενω ξεκινησε με μια απιστευτη σεζον, το ξεχειλωσαν, αρχισαν να επαναλμβανουν τα ιδια πραγματα, ο ντεξτερ σαν χαρακτηρας εχασε πολυ σε βαθος και εφτασαν στο σημειο να κανουν μια τελειως αχρειαστη σεζον με αδιαφορους και προχειρους χαρακτηρες, επειδη δεν τους επαιρνε αλλο ξανα μανα νεα σεζον με το ντεξτερ να κλαψομουνιαζει και να χει αμφιβοολιες για το “καλο μεσα του” και αλλα τετοια, για να φτασουν σε αυτο που επρπε να κανουν απ την 3η σεζον.

[SPOILER]να τον καταλαβουν και να αποκτησει ενα ενδιαφερον η σειρα[/SPOILER]

το boardwalk ειναι αριστουργημα αλλα θελει υπομονη. ειναι απ τις σειρες που θα αφησουν ιστορια.

εχω βαλει firefly κ sherlock να κατεβαινουν… firefly εχει δει κανεις? το τσεκαρα στο ιμδβ κ εχει πολυ υψηλη βαθμολογια για sci-fi σειρα…

ειχα ακουσει για μια σειρα με ενα τσιρκο.την θυμαται κανεις?

http://www.imdb.com/title/tt0319969/

Nai to firefly ειναι ιδιατερο καπως μιας και σε παραπεμπει σε western σκηνικο σε εξωγηινο κοσμο. θα ξενερωσεις του οτι δεν εχει καποιο φιναλε. Βεβαια σε κατι τετοιο κουλ στυλ εγω θα προτεινα το Cowboy Bebop, πρωτη μου αγαπη και παντοτινη.


Ειναι anime βεβαια, αλλα ουτως η αλλως και στις δυο περιπτωσεις μιλαμε για sci-fi, οπτε δεν καταλαβαινεις διαφορα.

Sherlock εχει 2 απο τους καλυτερους τρεχων βρετανους ηθοποιους και ειναι σειρα που αφηνει σε εμας στιγμα οπως αφησαν οι ταινιες του 40-50 στους γονεις μας.
Εδειξα στον πατερα μου ενα επεισοδιο περυσι της πρωτης σεζον και μονο που δεν εσπασε την οθονη απο το θυμο του οπταν εβλεπε τον sherlock να ψαχνει τον υποπτο με gps :p:p

με Wire σιγουρα οχι, με Dexter ακομα δεν εχω βρει καποιον με κανενα σοβαρο επιχειρημα (οχι τυπου awake, νορμαλ ανθρωπο εννοω) γιατι δεν συγκρινεται…ισα ισα που η πρωτη του σεζον, σαν καλλιτεχνικο ας το πουμε achievement ειναι καλυτερη για μενα απο ολοκληρο το breaking bad-που κερδιζει στο θεμα διαρκειας καθως δεν κανει σκαμπανευασματα αλλα συνεχιζει καθε σεζον να γινεται καλυτερο, χωρις να ξεφευγει ομως απο το, ας το πουμε, crime soap-opera που ειναι-…η comic/arcade του αισθητικη ειναι μια χαρα, αφου ακριβως την ιδια εχει και το bb

δεν εχει τελος επειδη το εκοψαν ή απο επιλογη?

βλεπω κ anime κ το cowboy bebop το εχω στα υπ’οψιν οταν θελησω να ξεκινησω κατι καινουργιο…

το firefly κοπηκε απο το καναλι λογω τηλεθεασης…τελος υπαρχει, το Serenity, μια 2ωρη ταινια που βγηκε μετα το κοψιμο στους κινηματογραφους, για να αποτελεσει φιναλε της σειρας…αλλα αμα δεν το κοβανε και συνεχιζε, σημερα τα standars στις σειρες sci-fi θα ηταν σε τεραστια υψη…Τζος Γουεντον ειναι αυτος…

:thumbup:…thanks

Για μένα έχουν σημαντικές διαφορές αισθητικά οι 2 σειρές.Η μία είναι σαν anime και η άλλη σαν το GTA.Τεράστια και σημαντική διαφορά για μένα.Έχω καταλήξει να προτιμώ την δεύτερη,όχι με αντικειμενικά κριτήρια απαραίτητα αλλά τελοσπάντων.

Πέρα από αυτό,το Breaking Bad είναι κάτι ενιαίο και συμπαγές,έχει αρχή μέση και τέλος.

Το Dexter είναι άι ωρέ παλλικάρια,βάλε δολοφονίες,βάλε αστυνομίες,βάλε λίγο Max Payne drama,βάλε και λίγο απόκοσμους μονόλογους και Miami by night,βάλε και λίγο CSI,κλπ κλπ

Το Breaking Bad σου δείχνει το πώς αντιδράει ο άνθρωπος μπροστά στον φόβο της απώλειας και του θανάτου, το απόλυτο depravement και ανύψωση κατά ένα τρόπο ταυτόχρονα ενός φαινομενικά παθητικού ανθρωπάκου,

έχει ΜΟΡΦΕΣ όπως ο Saul (χιούμορ GTA ΤΕΡΜΑ μιλάμε,από τις ατάκες που σερβίρει μέχρι και τα opening των σκηνών με το πλάνο του δικηγορικού του γραφείου),τον Μάικ,τον [SPOILER]Gale[/SPOILER],τον Χανκ,1002.

Το Dexter σου δείχνει την ψυχή τίνος…ενός ψυχοπαθή δολοφόνου?Ουάου :stuck_out_tongue:

Εμένα με διασκεδάζουν και τα 2,αλλά τα γουαταφάκ τα λέω στο BB,τέρμα κινηματογραφικό,έχει ατσάλινο ριπαπά η σειρά.

edit:Για να ενισχύσω το επιχείρημα με λίγη αυθεντία (χεχε),quotάρω λίγο dark_tyler από US TV,ο οποίος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο:

Η σειρά παίρνει τεράστιους πόντους για αυτή τη διαδικασία ηθικού στριπτίζ του πρωταγωνιστή της. Δεν στον παρουσιάζει ως έναν κοινωνιοπαθή υπερήρωα τύπου Vic Mackey, ή ως κακοποιού που όμως έχει και κανά πρόβλημα με το οποίο μπορείς να συνδεθείς ρε αδερφέ τύπου Tony Soprano, ή με κανάν πάμφτηνο και δειλό εξανθρωπισμό του τέρατος τύπου Dexter Morgan

edit2: Για να μη μιλήσουμε για το τι κάνει ο Cranston στις τρίχες μας και στις παρθένες της υφηλίου με την υποκριτική του.Γιατί είναι πραγματικά κορυφαίος.Και στην 4η σεζόν σε μερικές σκηνές ειδικά δίνει ρέστα το παλλικάρι.