Περί σειρών γενικά

Απίστευτο σκουπίδι το mist.

1 Like

ζορίζομαι αρκετά να φτάσω στα μισά της πρώτης σεζόν του Bojack Horseman, αλλά το παλεύω γιατί διάβασα ότι 2η και 3η είναι οι δυνατές του… αλλά πολύ, πολύ υπομονή μεχρι τώρα

η μονη δικαιολογια του να μην αντεχει κανεις το BH ειναι να μην αντεχει τον Mr Peanutbutter, που ειναι απολυτως λογικο. Γιατι αλλιως, κλαιμε μαζι οι μιζεροι.

1 Like

ε καλά, τα 3-4 πρώτα επεισόδια της σειράς που έχω δεί, αν φαντάζουν στον οποιοδήποτε κάτι το ιδιαίτερο,μάλλον είναι και η πρώτη σειρά που βλέπει γενικότερα…κρατάω όμως πισινή για τα επόμενα + τις 2 επόμενες σεζόν

Τα αστεια γενικα ειναι λιγα στο bojack και ολο το ζουμι ειναι στα υπαρξιακα του πρωταγωνιστη του. Αυτα αρχιζουν να εμφανιζονται πιο εμφατικα στο τελος της πρωτης σεζον. Ακομα κι αν περασεις εκεινο το σημειο και δεις οτι δεν ειναι για σενα η σειρα, μην παραλειψεις να δεις το 3x04.

καλά θα το δώ όλο, ασχέτως αν μου φαίνεται βαρετό ως τώρα, έχει premise δυνατό + εμπιστεύομαι και τους μερικούς εδώ που τό’χετε εκθιάσει + είμαι από αυτούς που δε δίνουν σε μια σειρά 3-4 επεισόδια αλλά σίγουρα 1 σεζόν για να πάρουν μπρος, ειδικά κωμικές, βλέπε παρκς πχ…τα υπαρξιακά φαίνεται ότι θα είναι το ζουμί πάντως και από τώρα

ο Nathan Fielder τιζαρε το επερχομενο special επεισοδιο αναβιωνοντας ενα απο τα παλια instagram αστεια του

1 Like

Στην 4η τα easter eggs, τα αυτοσαρκαστικά guests και τα λογοπαίγνια είναι ΠΑΝΤΟΥ. Αλλά ναι, δεν είναι κωμική σειρά.
Πολύ δυνατή σεζόν. Είναι πιο σμουθ από τις προηγούμενες για τον μποτζακ γιατί αναλύει συγκριτικά περισσότερο τους γύρω χαρακτήρες αλλά χτυπάει αρκετά βαθιά και πάλι.
Το 6ο και το 11ο επ μπαίνουν στο πάνθεον, κάτω από το 3χ04.

το bojack το παράτησα, μάλλον δεν είμαι σε mood τώρα να ασχοληθώ παραπάνω, έφτιαξε πολύ στο β μέρος της 1ης σεζόν, 2-3 θα δούμε τώρα, προς χμας το κόβω…

από την άλλη, ελέω twin peaks φινάλε, είπα να δώ κάνα επεισόδιο από την πρώτη σεζόν του Sopranos πάλι, έτσι για τη μούχα μιας και μαζί με το wire είναι η καλύτερες σειρές όλων των εποχώνε για μένα + του ότι πάνε πολλά χρόνια που είχα τελειώσει το sopranos και ήθελα να δώ πως κρατιόταν…το ρεζουμέ, κατέβασα ξανά όλη πρώτη σεζόν, την τελειώνω σε 3 επεισόδια και πάω για rewatch όλης της σειράς :smiley:

στα προσεχώς-δλδ παράλληλα, ξεκινάω handmaid’s tale που έχω ακούσει τα καλύτερα…

:heart_eyes:

2 Likes

σε προσφαστη πτηση ειδα ολη την τελευταια σεζον Brooklyn 99, Πηγαιο γελιο, ειναι δυνατη σειρα

1 Like

Επέστρεψαν You’re the Worst και Broad City

Προβληθηκε χθες το βραδυ το πρωτο επεισοδιο του Electric Dreams - Black Mirror σκηνικο βασισμενο στον υπερτατο Philip K Dick ( η μηπως το BM εκλεψε τον PKD) :

Έχει τσεκάρει κανένας το The Sinner?
Αστυνομικό, μυστηρίου, ναρκωτικά, σκοτεινές ατμόσφαιρες, θρησκείες, οικογένειες, τα μπλέκει όλα και περιέργως, για 'μένα τουλάχιστον, το κάνει σχεδόν επικά και πανέξυπνα. Είχα καιρό να δω κάτι σε αυτό το στυλ που θα με πωρώσει έτσι.

Εγω ξεκίνησα το trapped και μου αρέσει ! Μου θυμίζει true detective με τελείως διαφορετικό background βεβαια…

4 Likes

Πολυ καλο το τραπντ. Για τρου ντετεκτιβ παραπομπη προτεινω Killing κ Bron/Broen

1 Like

Σιννερ μονο απο Πριστ και Τραπντ μονο απο Μπρους.

2 Likes

True Detective (1η σεζόν): από άλλο πλανήτη.
Trapped: πάρα πολύ καλό.
The Killing: Αρκετά καλό, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.
Bron: πάρα πολύ καλό.
The Sinner: Ό,τι έγραψα παραπάνω, με έχει αρρωστήσει, για 'μένα πολύ κοντά σε αισθητική με True Detective.

Και ακόμα ένα, έτσι για τη φάση, μια και είναι στα all time favorites μου, The Night Of: παίζει μπάλα σε δικό του γήπεδο.

3 Likes

όντως η 1η σεζον του true detective είναι απλά ασυναγώνιστη

2 Likes

ξεκίνησε ο δεύτερος κύκλος από το The Good Place του Mike Schur (Office, Parks and Rec, B99)

1 Like