Περί σειρών γενικά

geez no. den eixan 3anavgalei remake prin merika xronia pou apetuxe patagodos? tora koitazoun kai na to 3eftilisoun kanodas to pio paidiko kai funny?

προσωπικα ολα γυρω απο αυτο μου φαινεται γαματο, εκτος απο το μαλλι του τυπου

εξαιρετικό έκτρωμα, διόλου τυχαίο που έχει φάει όλο το hate του παγκόσμιου ίντερνετ αυτές τις μέρες, αμφιβάλλω αν θα βγεί καν στο τέλος -ή θα παιχτεί για πάνω από μήνα…

on other news, έχω ΣΚΑΛΩΣΕΙ ΑΣΧΗΜΑ με το The Crown, αν σε κάποιον αρέσει το Downton Abbey, οι ταινίες του James Ivory και η γραφή του Peter - The Queen, Frost/Nixon, Damned United, Rush- Morgan, να το τσεκάρει ασυζητητί… με ιδιαίτερο kudos στον Τζον Λιθγκοου, που σβήνει ότι αναπνέει στην οθόνη όταν εμφανίζεται σαν Τσώρτσιλ, κάνει τον Όλντμαν να φαίνεται μια θλιβερή καρικατούρα στον ίδιο ρόλο…πάω β σεζόν τώρα με τα 1000, εξαιρετική σειρά σε κάθε επίπεδο.-

φυγέτε ρε νοσταλγικα τσογλανια, αν ο μητροπανθρο δεν ειναι το πιο γραφικο/κωμικο πραγμα του συμπαντος, δεν ξερω τι ειναι

Δεν καταστρεφει κανεις το οριτζιναλ, εκει ειναι.

πσοφα ρακουν

σναρφ, το ρακουν των φτωχων.

1 Like

Με τέτοια φάτσα και κοτσιδάκι, αναμενόμενη μαλακία θα έβγαινε

Καλα τα φανμποηλικια με τον Λιθγκοου, αλλωστε ειναι εξαιρετικος ηθοποιος και ο καλυτερος villain σε 8 σεζον Dexter (ισως μαζι με την Layla), αλλα κανενας ποτε στην ιστορια του κινηματογραφου και της τηλεορασης δεν εχει κανει τον Ολντμαν να φαινεται καρικατουρα σε κανεναν ρολο, σε καμια ταινια, σε καμια σειρα.

Εμετος το Thundercats Roar, αλλα προφανως απευθυνεται σε πολυ μικρα παιδια, ή εστω ετσι θελω να πιστευω. Το reboot που δοκιμασαν πριν 5-6 χρονια ηταν παρα πολυ καλο βασικα, απλα μεγαλωσαμε και δε μπορουσε να μας κρατησει με τον ιδιο τροπο οπως το κλασικο που βλεπαμε ως παιδια.

Συγγνωμη που στη χαλαω, καλα τα φανμποηλικια αλλα ενα μεγαλο μερος των ρολων της καριερας του ολντμαν, ειναι καρικατουρες.

Σπουδαιος ηθοποιος, τον εχω σε τεραστια εκτιμηση (απειρως παραπανω αποτο φανηκε στην ατυχη του συγκριση με τον Λιθγκοου στη συγκρκριμενη περιπτωση -του οποιου Λιθγκοου δεν ειμαι φανμποη, ουτε καν ουτε ομως περιμενα να τον εκτιμησω σε ντεξτερς και χαζομαριτσες) αλλα η μανιερα ηταν β φυση του σε ρολους υποδεεστερους του ταλεντου του ( οι οποιοι ηταν παρα πολλοι και χαρακτηριστικοι)…

Επισης αν δει κανεις το darkest hour και το crown, ειναι ξεκαθαρο ποιος εκ των δυο τσωρτσιλ ειναι οδοστρωτηρας και ποιος μια επιτυχημενη μιμηση στα ορια της καρικατουρας…

Σηκωνω τα χερια ψηλα και παραδιδομαι, αμα ειναι ελιτιστης ο ανθρωπος θα βγαλει και τον Γκαρι Ολντμαν καρικατουρα…

Παπαριτσα το Dexter :joy:

Αφηνω το λιθαρακι μου λεγοντας οτι μολις τελειωσα και εγω το Cobra Kai και ηταν εξαιρετικο! Για ατομο της γενιας μου (80-85) που μεγαλωσε με αυτα δεν παιζει να το δεις και να μην γουσταρεις, αλλα το καλο ειναι οτι δεν μενει στην νοσταλγια (αν και εχει πολλες αναφορες και φλασμπακ), εχει καλογραμμενους χαρακτηρες, προχωραει την ιστορια εμπλουτιζοντας παραλληλα το παρελθον ενω εχει και ορισμενες στιγμες γαματου self aware χιουμορ.

1 Like

Το έχω αφήσει στα δύο πρώτα επεισόδια ρε γαμώτο λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά έχω κατεβάσει και τα υπόλοιπα και θα τα δω άμεσα.

Εγώ έχω δει τα 6 πρώτα και μέχρι στιγμής γουστάρω τρελά!

1 Like

δεν τον βγαζω καρικατουρα, λεω οτι σε ρολους που φαινεται οτι δεν τον ενδιαφερουν/paycheck roles αλλα σταθηκαν σημαντικοι για την καριερα του (απο πλευρας φημης και δημοσιότητας) τυπου 5ο στοιχειο, air force one κτλ, ακομα και leon + σχεδον σε οτι παιζει τα τελευταια 10+ χρονια τυπου lost in space, The Contender, book of eli, child 44, robocop, The Unborn , Harry Potter, Rain Fall κτλ, ο Oldman εχει φτιαξει μια μανιερα καρικατουρας ‘‘κακου’’ και την φοραει συνεχεια, έχοντας τυποποιηθεί ώς ‘‘ο ψυχάκιας κακός’’ γιαυτό και προτιμάτε τόσο σε αυτές τις περιπτώσεις από τους παραγωγούς …επαναλαμβάνω σε περίπτωση που δεν ήμουν σαφής για άλλη μια φορά, σε τέτοιες ταινίες -στις οποίες ναι, δυστυχώς από μια εποχή και μετά παίζει σωρηδών-…και στο darkest hour, περα απο απαραδεκτη ταινια προσωπικα ειδα τον Oldman να μανιεριζει οσο παει -προφανως γτ ο ρολος ειναι για τη στενομυαλη ακαδημαικη πλεμπα που σε κατι τετοια βλεπει ‘‘ερμηνειες’’ και οχι πχ σε πιο ντελικάτους και ουσιαστικούς ρόλους σαν το Tinker Taylοr…

δε τον κατηγορω για κατι, ουτως η αλλως ειναι απο τους τελευταιους σπουδαιους συγχρονους αγγλους ηθοποιους αλλα truth to be told, παροτι θεωρω τον εαυτο μου fanboy του -εξου και υπεμεινα να δω ταινια για τον Τσωρτσιλ και σχεδον ολες τις παραπανω σαπιλες που εχει παιξει-, πολυ ευκολα ξεφευγει σε υπερβολες και μανιερισμους οταν οι ρολοι δεν ειναι αναλογοι του ταλεντου του - ή απλά είναι κακογραμμένοι… και οσο μεγαλωνει, τοσο πιο ευκολο ειναι να ξεφυγει…

Προφανως τα παραπανω δεν αναιρουν οτι σε ταινιες οπως τα Syd and Nancy (πανω απο ολα, διαχρονικα), Rosencrantz & Guildenstern Are Dead , Dracula, State of Grace (υποτιμημενο διαμαντι των early 90s), JFK , Τinker Taylor κτλ κτλ εχει δωσει ερμηνειες που του εχουν χαρισει και τη φημη που δικαιως εχει σημερα και την ποιοτητα που τον χαρακτηριζει οταν εμφανιζεται επι σκηνης…

τωρα για ελιτισμους κτλ, τα οποια κομπλεξ εχεις κράτα τα για σένα καλύτερα…

πισ αουτ

1 Like

Φιλε μου δεν ειμαι εγω αυτος που αραδιαζει ενα σωρο κινηματογραφικες δημιουργιες ως καποια κατωτερη μορφη τεχνης, αλλα εσυ. Ελαχιστες ταινιες στις οποιες εχει παιξει ο Gary OIdman ειναι αμφιβολης ποιοτητας, οι περισσοτερες επιλογες του ειναι πετυχημενες. Εγω δεν εχω κανενα κομπλεξ με τιποτα και με κανεναν. Αν εσυ νομιζεις οτι ο μεσος ηθοποιος Χολιγουντ καθεται και κανει διαλογισμο 3 μερες πριν επιλεξει τον επομενο του ρολο, και αν αυτος ο ρολος θα τον φερει ενα σκαλοπατι πιο κοντα στην απολυτη ενωση με την Θεα της Τεχνης, αυτο ειναι δικο σου θεμα…

Αριστουργημα απο καθε αποψη το Πεμπτο Στοιχειο και μοναδικος ο Gary Oldman σε αυτο. Τα ιδια ισχυουν για το Leon. Στο Dark Knight παιζει τον καλο και ειναι εως και lawful good. Στα Harry Potter επισης ειναι καλος, αν και ομολογουμενως ελαχιστα ακουσμενος, καμια σχεση ομως ο χαρακτηρας του με οσους αλλους εγραψες. Στο Unborn επισης παιζει τον καλο, και δεν ειναι καν ψυχακιας. Στο Book Of Eli (που ειναι τρελη μαλακιαρα) επισης ουδεμια σχεση ο χαρακτηρας του, αφου παιζει ουσιαστικα εναν controlling ψυχραιμο τυραννο. Στο Lawless (ταινιαρα) παιζει τον μαφιοζο. Στο Darkest Hour ειναι στιβαρη η ερμηνεια του, και ο ρολος του (ο Τσωρτσιλ αν ειναι δυνατον) δεν εχει καμια σχεση με κανεναν απο τους αναφερθεντες χαρακτηρες.

Γενικα δε βλεπω καμια μανιερα στους ρολους του Oldman, και δε βλεπω και γενικα κανενα προβλημα στις “τετοιες” ταινιες που εβαλες σε ενα τσουβαλι, χωρις να εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

ΥΓ1. Το Robocop δεν το εχω δει και δε με ενδιαφερει κιολας, λογικα θα ειναι ο ορισμος της μετριοτητας.
ΥΓ2. Tinker Tailor Soldier Spy ισως η χειροτερη ταινια που εχω δει στη δεκαετια που διανυουμε.

προφανώς το Tinker Taylor είναι η χειρότερη ταινία της δεκαετίας, τι λέμε τώρα, μπροστά στο Πέμπτο Στοιχείο και σία τι να λέμε τώρα δηλαδή και πάλι :stuck_out_tongue: :smiley: :grin:

οβερ εντ αουτ, προφανώς βλέπουμε διαφορετικά κινηματογράφο και με άλλα κριτήρια και αντίληψη, πάσο

υγ.
αυτό για το διαλογισμό και τις ενώσεις κτλ δε το κατάλαβα αλλά υποθέτω δε με αφορά κιόλας

1 Like

Ξεχάσατε την καλύτερη ερμηνεία του θεού…τον τεράστιο BEXY στο αγνό χουλιγκανιστικό The Firm.

Δεν υπαρχει καμια συγκριση 5ου Στοιχειου με Tinker Tailor, αφου δεν εχουν κανενα κοινο στοιχειο ως ταινιες.

Τελος παντων, δεν εχω ξανακουσει κανεναν να ριχνει λασπη σε Gary Oldman (και λογικα δε θα ξανακουσω κιολας), αλλα ο καθενας οπως τη βρισκει.

τεράστιο το Firm, that’s amore και τέτοια :stuck_out_tongue:

δε ρίχνω καμία λάσπη ούτε συγκρίνω (lol) tinker με 5th element ούτε τη βρίσκω έτσι, αυτό είναι αυτιστικό για οποιονδήποτε όντως το κάνει ή θεωρεί ότι το κάνω εγώ

αλλά όπως τη βρίσκει ο καθένας

Tinker Tailor χειροτερη ταινια δεκαετιας … :joy::joy: Πεμπτο Στοιχειο αριστουργημα :joy::joy::joy: Μετριο το Robocop χωωρις να το εχει δει :joy::joy: Τι εχουμε διαβασει ω Θεοι σε αυτο το forum …
Νταξ εχουμε πιασει το γουστο σου … αυτο το μπουρτζο Space Kitsch σε εξιταρει.
Aσε τον le Carré στο θρονο του.

Οσο για τον Oldman καταλαβαινω τι εννοει ο Λουπιν.
Στις περισσοτερες ταινιες που εχει παιξει, ειναι παντα ο ποιοτικος b role villain που σιγουρα δεν ανταποκρινεται στο τεραστιο ταλεντο του.

1 Like