Περί σειρών γενικά

Ασχετο, αλλα οντως δεν σας αρεσει το Fifth Element?!

Προσεξε μη λυγισεις πολυ το σωμα σου, θα σπασει το σκουποξυλο… Για το Robocop ελπιζω να γνωριζεις πως μιλαμε για το remake ετσι?

Τον γραφω στα παπαρια μου τον Le Carre, αλλα ειναι ασχετος με την κουβεντα. Δε μιλησε κανεις για το βιβλιο του.

H επιλογή των ρόλων είναι χαρακτηριστικό (και παραγνωρισμένο) συστατικό της καλλιτεχνικής επιτυχίας ενός ηθοποιού.

Συνηθίζω να αναφέρω ως χαρακτηριστική περίπτωση το πρωταγωνιστικό δίδυμο του Fight Club, Norton και Pitt, πού ήταν το '97 αυτοί οι δύο και πού είναι σήμερα αν κοιτάξει κανείς την καριέρα τους προς τα πίσω.

O Νorton ήταν από τα μεγαλύτερα ταλέντα της γενιάς του, ο οποίος όμως στη συνέχεια χαντάκωσε την καριέρα του όντας πιθανότατα κακομανατζαρισμένος έχοντας να επιδείξει κάποιες πολύ αρνητικές προσωπικές επιλογές.

Αντιθέτως ο Pitt με πολύ μικρότερο ταλέντο δούλευε στο 110% του λόγω σωστών επιλογών.

Νομίζω ότι ο τελευταίος παραδόξως έχει πολύ πιο ζηλευτή καριέρα παρ’όλο που ερμηνευτικά υπολείπεται.

Προσωπικά καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοεί ο Lupin για τον Oldman και παρ’όλο που τον βρίσκω ίσως λίγο αυστηρό δεν διαφωνώ ιδιαίτερα.

Επίσης παιδιά ο καρκίνος του σινεμά (ένας απο τους πολλούς έστω) είναι ο μιμητισμός στην ερμηνεία.

Π.χ. ρόλοι όπως του Τσώρτσιλ στο Darkest Hour, του Dale Lewis στο Lincoln ή στο Μy Left Foot (ποτέ δεν μου έκατσε καλά παρ’όλο που θεωρείται απο τις σπουδαιότερες ερμηνείες του κινηματογράφου), κυρίως βιογραφικοί ρόλοι…είναι πραγματικά αστείο να (επι)βραβεύονται. Τι αξία έχει να μιμείσαι πραγματικά συμπεριφορικά στοιχεία χαρακτήρων και αυτά να είναι το 80% της ερμηνείας, όταν άλλοι δημιουργούν απο το μηδέν δικούς τους χαρακτήρες…

2 Likes

Eννοειται οτι εχει δικιο ο Λουπεν για τον Ολντμαν, ειδε κανεις το Hitman’s Bodyguard;

τόχω στα downloaded εδώ και καιρό αλλά ακόμα δε βρήκα την όρεξη, ίσως το τσεκάρω το σκ τώρα που είδα πως ο Dukhovich πεθαίνει :stuck_out_tongue:

sorry που σποιλεριασα οτι ο κακος πεθαινει σε ταινια που πρωταγωνιστει ο σαμ τζακσον.

3 Likes

Καταρχήν να πω ότι ΛΑΤΡΕΥΩ το Fifth Element. Το έχω αγορασμένο σε dvd και bluray και είναι μακράν της δεύτερης η ταινία που έχω δει περισσότερες φορές στην ζωή μου και πολύ δύσκολα θα υπάρξει ταινία που φτάσει τις προβολές τις.

Κατά τα άλλα ο Quintom δεν μπορεί να διαχωρίσει τον ηθοποιό από τους ρόλους του. Για τις επιλογές του Oldman μιλούσε ο Lupin και ο άλλος απαντούσε ότι πετάει λάσπη στον Oldman για τις ερμηνείες του. Ότι να ναι. Φυσικά και οι περισσότεροι ρόλοι villain του Oldman είναι καρικατούρες (ναι και αυτός στο Fifth Element). Η μόνη σημείωση δική μου, πολλοί ρόλοι όπως αυτός στο Fifth Element είναι κομικ καρικατούρες ως σεναριακή επιλογή για αυτό και ο συγκεκριμένος ρόλος λειτούργησε άψογα. Άλλοι υποτίθεται πως είναι σοβαροί χαρακτήρες και βγαίνουν οι χειρότερες καρικατούρες. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλός ηθοποιός.

Tinker Taylor πιθανότατα η καλύτερη ερμηνεία του και φυσικά ταινιάρα. Το Hitman’s Bodygurad (άλλος αστείος ρόλος Oldman, βασικά από τους χειρότερους του) έχει 3-4 αστεία σε 3 ώρες ταινία (εντάξει πολύ λιγότερο είναι αλλά το νιώθεις για 3ωρο)

2 Likes

na to deis TORAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

το Fifth Element το έχω και εγώ σε bluray αγορασμένο παραδόξως - και το έχω δεί και πολλές φορές επίσης… δεν το θεωρώ απαραίτητα κακή ταινία, αλλά ούτε κάτι σπουδαίο overall… σπουδαίο θεωρώ μόνο το οπτικό του κομμάτι, το οποίο είναι σε mainstream παραγωγή ότι πιο κοντινό θα δούμε ποτέ μάλλον σε comic του Moebious (Incal για τους μύστες :stuck_out_tongue: ) και θα μπορούσα στο mute και με ένα ιδανικό playlist στο mp3, να βλέπω την ταινία σε λούπα για ώρες :stuck_out_tongue:

άλλα όλα τα υπόλοιπα όχι…ναι είναι σεναριακή επιλογή να είναι κομικ καρικατούρα τα πάντα σχεδόν, αλλά είναι και κουραστικό και άνισο συγκριτικά με το οπτικό κομμάτι της ταινίας και την ιστορία… με κάποιον ικανότερο σκηνοθέτη -εγώ σκεφτόμουν πάντα πως θα ήταν άμα το γύριζε ο καλός Τέρρυ Γκίλιαμ- θα μπορούσε να είναι σημείο αναφοράς στα 90ς στο χώρο του ευρωπαικού scifi (μαζί με τα delicatessen και cite des enfants perdus φυσικά).

tinker tailor γαμαει σαν ταινια, ακομα περισσοτερο σαν σειρα. εκει επαιζε arec guinness γατακια και τον carla τον επαιξε ο patrick stewart

Και όμως όχι, δεν θα ήθελα να το πιάσει κανένας Γκιλιαμ και κανένας άλλος. Όχι επειδή δεν θα γινόταν καλό αλλά επειδή θα έκαναν κάτι άλλο. Η μισή ταινία είναι το μονταζ εδώ, όλη η ταινία ρέει σαν κάποιο μουσικό βιντεο κλιπ, κάτι που συνήθως με ενοχλεί αλλά όχι εδώ. Όσο πιο κομικ καρικατούρα γίνεται η ταινία και όσο απλοϊκό κρατάει το story τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Ο Μπεσον ήταν στα φόρτε του τότε και έκανε ωραία πράγματα με τα πιο απλά υλικά. Το έχω δει κανένα εκατομμύριο φορές και ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι καλή ταινία η απλά μια κακή guilty plesure. Μάλλον κάπου ανάμεσα.

1 Like

Διάβασα από την αρχή το flame σας και προσπάθησα να καταλάβω αν τελικά τα fifth element/ tinker tailor soldier spy είναι ταινιάρες ή σκουπίδια και δεν έβγαλα άκρη :’(

Ταινιάρες είναι για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

1 Like

Σημασια εχει οτι ο Λιθγκοου του γαμησε του Ολντμαν, αυτο κραταμε

Δεν ειμαι εγω αυτος που δε μπορει να διαχωρισει τον ηθοποιο απο τους ρολους του φιλε μου Dead οπως βλεπεις απο το quote, αλλα σιγα που δε θα πεταγοσουν να πεταξεις την σποντα σου. Βασικη αναγνωση χρειαζεται, και ειμαι σιγουρος οτι την κατεχεις, αλλα για να μην ψαχνεις πηγα και βρηκα την φραση που ξεκινησε ολη αυτην την ανουσιοτητα για τον Ολντμαν. Να ξερουμε και τι γραφουμε δηλαδη, οχι τιποτα αλλο. Ο Λουπιν κανει ευθεως συγκριση ερμηνειας μεταξυ δυο ηθοποιων στον ιδιο ρολο. Ολα τα αλλα ειναι απλα αμπελοφιλοσοφιες χωρις καμια υποσταση.

Τελικα ομως ποιοι ρολοι του Ολντμαν ειναι “villain καρικατουρες” για να μην μπερδευομαστε δηλαδη? Και ποσοι? 4? 5? 10? Γιατι καθεστε και αναπαραγετε μια χαζομαρουλα, και τελικα εχετε βρει ως τωρα ακριβως δυο ρολους του Ολντμαν στους οποιους ειναι καρικατουρα villain.

Πεαψε ουτ, οωερ ανδ οθτ, τακε ψαρε, ψηιλλαχ μυ δθδες.

Εσυ κρατας μαλλον οτι “ο χ του γαμησε του ψ” γιατι… reasons? Δε μπορω να πω οτι καταλαβα, ειμαι fanboy του oldman αλλα ειμαι και ανω των 16 για να συσχετιστω με ακροτητες των fanboys αυτης της ηλικιας, δε ξερω… αλλα δε με νοιαζει και τοσο :stuck_out_tongue:

Κατα τα αλλα, εδω
image

:black_heart::black_heart::black_heart:

3 Likes

As this is a series primarily created for Netflix from the mind of Matt Groening expect the content to be lewd and borderline R-rated as he won’t have shackles of Fox executives trying to water down his jokes.

HYPE

2 Likes

Όταν είδα για πρώτη φορά το τρέιλερ του Cobra Kai σχεδόν γέλασα με απορία “πως τους ήρθε; τι βλακεία πάνε να κάνουν; μα σειρά το καράτε κιντ;”

Πόσο χαίρομαι που έπεσα ΤΟΣΟ έξω… πραγματικά δεν έχω λόγια. Έχουν σεβαστεί σε γελοίο βαθμό τα πάντα από την πρώτη ταινία και σου δίνουν το κάτι παραπάνω που θες σε εξέλιξη αλλά και την συγκίνηση μέσω flashback. Φοβερά απλό και καλοδουλεμένο ταυτόχρονα, έχοντας τονίσει όλες τις λεπτομέρειες.

Είναι αυτό ακριβώς που εύχομαι τόσα χρόνια να γίνει για το Back to the future

8 Likes

Οταν ειδα τις φωτο μου ρθε κατι απο zelda στο μυαλο πρωτο-πρωτο.
Εχοντας δει μεχρι σεζον 12 σιμπσονς και ολο το futurama εχω τον πηχη πολυ ψηλα