Περί σειρών γενικά

Η σειρα ειναι prequel αλλα επειδη ειναι και πολυ υψηλο το επιπεδο της, θα ελεγα τη σειρα ξεκαθαρα πρωτα κ μετα την ταινια… με την ταινια μεγαλωσα και την εχω πολυ ψηλα, αλλα βρισκω την σειρα πολυ ανωτερη σε καθε επιπεδο κ κυριως πολυ πιο μεγαλη σαν saga κ lore που σε προετοιμαζει οσο καλυτερα παει για τη ταινια…

3 Likes

Οι Σκεξις πραγματικα απιστευτοι. Οι φωνες, οι ατακες. Φοβερη σειρα

2 Likes

δεν ηξερα καν τι ηταν αυτο…ειδα 15 λεπτα απο το 1ο επεισοδειο και μου φανηκε ενδιαφερον…θα δω και τα υπολοιπα οταν εχω χρονο…

Και τα πόντλινγκ βεβαίως :laughing:

3 Likes

Πάντως και εγώ είμαι της γνώμης να ξεκινήσει κανείς με την σειρά και μετά να πιάσει την ταινία. Πέρα από την ποιοτική ανωτερότητα σε όλα τα επίπεδα, νομίζω είναι καλύτερα αν δεν ξέρεις τίποτα για το όλο story. Είναι πολύ όμορφος ο τρόπος που σου αποκαλύπτει σιγά σιγά όλα τα μυστικά της χωρίς βιασύνη.

Ωστόσο τώρα πρόσεξα πως σκηνοθέτης σε όλη την σειρά είναι ο Louis Leterrier, ένας μάλλον μέτριος σκηνοθέτης με αδιάφορες στουντιακές action παραγωγές.

Πάντως έχω ψηθεί να πιάσουν παλιά fantasy τύπου Legend, Ladyhawke, Willow, Labyrinth κ.α. και να τα κάνουν όλα σειρές αλλά χωρίς cgi με τα ίδια υλικά που είχαν οι original.

1 Like

Μark Hamill, Simon Peg, Jason Isaacs ρεσιταλ στις φωνες των βασικων Σκεξις

2 Likes

…και στο 5ο επεισόδιο ακούγεται αυτό:

1 Like

Πολυ ωραιο. Προσεγμενη σειρα πολυ.

Οτι λενε οι απο πανω για dark crystal, στο πρωτο επ ενοιωσα σαν μικρο παιδακι. Οπως οταν πρωτοειδα το goonies, τον αρχοντα, το star wars, οπως οταν διαβασα τον πρωτο τομο του berserk, ενοιωσα κατι να με γεμιζει. Κ δεν ειναι η νοσταλγια μονο (κατι που κανει επιτηδευμενα το stranger things πχ αλλα δε μας πειραζει :heart:), ειναι οτι φαινεται και σαν κατι καινουργιο, εχει να δωσει πολλα.
Την ταινια την ειχα δει πριν χρονια αλλα δε θυμαμαι να με ειχε αγγιξει τοσο. Θα την ξαναδω βεβαια μετα το τελος της σειρας γιατι δε θυμαμαι κ πολλα.
Δεν θα κανω binge οσο κ αν με τρωει, εχω σαβουρα να δω για στιγμες που βαριεμαι, θελω να το χωνεψω καλα.

3 Likes

Και εγω το βλεπω αργα και το απολαμβανω. Παντως πραγματικα οι φωνες ειναι απιστευτες. Οχι μονο των Σκεξις, καλα ο Chamberlain δεν παιζεται, yesss? Και ο Ρηαν φοβερος και ο Χαπ ο Podling Ιπποτης. Το τραγουδακι του σουπερ

1 Like

Έσκασε μύτη στο Netflix σήμερα το I-Land.

Φανταστείτε μια μίξη Lost με Persons Unknown - Έτσι ήταν η περιγραφή στο Internet και μετά τα δύο πρώτα επεισόδια, αυτό αποκόμισα κι εγώ.

Ενδιαφέρον φαίνεται, και το καλό είναι πως υποτίθεται ότι είναι mini series 7 επεισοδίων.

Κέητ Μπόσγουορθ και καλό συνήθως δεν συμβαδίζουν, αλλά θα τσεκάρουμε

Γενικά δεν πετάς τη σκούφια σου με τους ηθοποιούς, αλλά δεν ενοχλεί πολύ αυτό.

Ωστόσο στο Dark Crystal, μιας και μόλις το θυμήθηκα, μόνο σε εμένα μου ήρθαν στο μυαλό οι Carcass του Necroticism όταν ο The Scientist ξεκινούσε να περιγράφει τις νεκροψίες του;

Δεν το λες και πολύ πρωτότυπο, αλλά είναι ωραίο. Βοηθάνε πολύ σ αυτό σκηνοθεσία, φωτογραφία, ηθοποιοί και η σωστή μουσική (ωραίες σκούπες στα ντραμς). Και μια μικρή, αλλά έξυπνη δόση χιούμορ:

1 Like

Γενικά για το πέος πάρα πολύ. Στο πρώτο 15λεπτο το έκλεισα. Πιο ηλίθιο σενάριο και διαλόγους νομίζω δεν έχω δει σε πρώτο 15λεπτο σειράς.

Η Νετφλιξάρα μας έσωσε πάλι. Εξαιρετικό μέχρι στιγμής, με συνταγή να σε κρατά καθηλωμένο με το τέλος κάθε επεισοδίου. Δυνατό από κάθε άποψη:

ανανεωθηκε το Glow για season 4.

4 Likes

Το dark crystal ειναι οτι καλυτερο fantasy εχει βγει απο την εποχη που αρχισε να ξεπεφτει το got.-

Ειδα και το you μονορουφι μετα απο πρηξιμο απτη γυναικα, οκ καλο ηταν, θυμιζε dexter meets gossip girl αλλα οταν καταλαβα οτι παει κ για επομενη σεζον ξενερωσα τελειως. Ας το αφηναν εκει.
Ποσο θα γαμουσε αν πρωταγωνιστης ηταν ο glenn howerton ( ντεννις απο its always sunny in philadelphia)

2 Likes

bojack final season σε 2 μέρη οκτώβρη και γενάρη

4 Likes