Περί σειρών γενικά

2η σεζόν το αριστούργημα

3 Likes

Έκλεψα και είδα τα πρώτα 2 λεπτά στη δουλειά:

tenor

1 Like

Δε ξερω τι κ πως, εχει μικροθεματακια αλλα 3ο επεισοδιο so far o Witcher παιρνει κεφαλια

1 Like

Πρώτα επεισόδια Witcher μία ομορφιά. Θεματάκια υπάρχουν πράγματι, αλλά τίμια παραγωγή, κάποια ωραία πράκτικαλ, Geralt/Cavill υπέροχος, το στόρυλαϊν της Ciri πάει καλά, και Yen μόνο καρδούλες. :smiling_face_with_three_hearts:

Ξεκάθαρο standing ovation στο τρίτο επεισόδιο στη φάση καρμπόν με Shtriga από την εισαγωγή του πρώτου παιχνιδιού (ήμουνα νιος και γέρασα).

1 Like

Τι εννοειτε θεματακια; Ειδα το πρωτο κ μου φανηκε αναπαντεχα καλο. Εχει πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα. Δεν περιμενα να πιασουν λεπτομερειες τοσο καλα. Το οτι πχ σε σημεια θυμιζει παραμυθι. Οι διαλογοι πολυ καλοι. Οι χορογραφιες μαχης καταπληκτικες. Ο Καβιλ φαινεται ποσο πωρωμενος ειναι με το παιχνιδι. Η Σιρι αποκαλυψη. Παρα πολυ καλη. Ενθουσιαστηκα

5 Likes

Δυο λέξεις ουσιαστικότατες. Πιο πολύ φοβόμουν τους ηθοποιούς αλλά βγήκαν αρκετά καλοί στους ρόλους τους. Και το 4ο επεισόδιο ψιλοχοντρογάμησε. Και βεβαίως τα μουγκρίσματα του Γκέραλτ είναι πιασάρικα. Τούμπανο

3 Likes

Προσωπικά για κάποιο λόγο είχα αρκετές ελπίδες από την αρχή, αλλά καταλαβαίνω το αναπάντεχα που λέτε.

Κυρίως λεπτομέρειες λέω για θέματα. Σε σημεία ας πούμε φαίνεται ότι δεν είχαν άπειρο μπάτζετ (τα εξωτερικά θα μπορούσαν να ήταν διπλάσια), το σάουντρακ μία με πετυχαίνει μία όχι, θα θελα [elitist]λιγότερο τηλεοπτική σκηνοθεσία[/elitist], τέτοια πράγματα.

Μεγαλύτερη ήττα μέχρι στιγμής ξεκάθαρα (μπορεί να κάνω κωλοτούμπα ή να το συνηθίσω στο μέλλον) Triss Merigold. Τουλάχιστον μισό επεισόδιο το φαγα να κοιτάω με απορία.

Γενικά πάντως πάει πολύ ωραία. Και γρυλίσματα Cavill > σύμπαν.-

3 Likes

Παρομοίως, μπορώ να πω οτι παρόλα αυτά ξεπεράστηκαν οι όποιες προσδοκίες, η ατμόσφαιρα ειναι spot on, το casting μια χαρά, ο cavil ειδικά άψογος. Τα μικροπταίσματα είναι trivial.

1 Like

Το production ειναι προφανως υψηλο αλλα οχι πχ στα επιπεδα του Got -το αναφερω μονο κ μονο γτ ειναι κ τα δυο fantasy σειρες- κ στο cgi πχ φαινεται λιγο ΑΛΛΑ, εμενα προσωπικα κλαιν λιγο, το αναφερω για τυπικους λογους μονο. Τα αλλα δυο πτεσματα so far ειναι λιγο η τηλεοπτικη σκηνοθεσια -που δν ειναι κακη, ισα ισα, αλλα επειδη στην tv εχουμε συνηθισει τα τελευταια χρονια κ μεγαλους σκηνοθετες κ καμια φορα τιποτα αβανγκαρντιλες οκ ειναι λιγο πιο subtle εδω- κ οτι λιγο μπηκε με τα μπουνια μεσα στον κοσμο κ δεν εκανε καποιο πιο proper introduction σε κοσμο, βασικους κανονες, φυλες κτλ…

Αλλα τα παραπανω τα θεωρω κ οριακα αμελητεα κ πραγματα που φτιαχνουν για πλακα στο μελλον.
Η σειρα ειναι πολυ καλογραμμενη, εχει εξαιρετικες σκηνες δρασης, ερμηνειες τοπ -ολοι κ ο Καβιλ exceeds expectations-, δεν βαριεσαι καθολου, αφηνει τρελο potential για μελλον κ στο soundtrack δινει πονο ασχημα. Κ μενα η Triss ηταν λιγο bummer γτ την ηθελα οπως στο παιχνιδι ή τα βιβλια αλλα κλαιν. Τεσσερα εχω δει, το ενα καλυτερο απο το αλλο… γενικα νομιζω γαμαει, σαν φαν του παιχνιδιου κυριως η σειρα delivers as fuck, σαν fantasy σειρα γνκ ειναι απο τα πιο τιμια κ true πραματα που εχω προσφατα

1 Like

ειδα τα 2 πρωτα και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης…ο Καβιλ ειναι τουλαχιστον εκπληκτικος…

1 Like

Καλά τα γκαφρα της dc/Warner αλλά ρε Καβιλ δίνεις ρέστα so far. Καμία σχέση με αγγούρι που ήταν στο dc universe. Το πρώτο πολύ δυνατό επεισοδιακι

1 Like

Good things dont last:

Summary

Από το 5-8 έχει διαρκή σκαμπανεβάσματα καθαρά με κινηματογραφικούς όρους. Μια πάει στο 9 και στα καπάκια στο 6 και τούμπαλιν. Τελικά το τρίπτυχο σκηνοθεσία-υποκριτική-διάλογοι & φωτογραφία εξακολουθεί να είναι το Α και το Ω ανεξαρτήτου μπάτζετ (που οκ, έχει ένα βάρος).

Είναι πχ εντυπωσιακή η αρνητική μετάλλαξη της ηθοποιού/Γεν όταν έγινε μούναρος και μετά. Πριν, είχα πάθει πλάκα με την ερμηνευτική δεινότητά της, μέχρι και Κλερ Φόι μου θύμησε. Μετά…κάτι δεν πήγε καλά.

Σκάνε φάσεις bseries και λες τι γίνεται τώρα; Τα επεισόδια 5+6 είναι αμπελαλέ και τα τελευταία το σώνουν η αλήθεια είναι, αλλά σαν τα πρώτα 4 δεν.

Το “αναπάντεχα καλό” της αρχής, είχε τελικά βάση και δυστυχώς δεν διήρκεσε συνεχόμενα μέχρι τέλους. Δεν προβλέπω αίσιο τηλεοπτικό τέλος εκτός κι αν…

Bonus:
Wannabe Dracarys x2
και το αγαπημένο μου καμμένο:

ειδα και το 3ο και ηταν γαματο…νομιζω οτι θα μου αρκουσε και μονο να βλεπω τον Καβιλ να κανει βολτες πανω στον Roach για 60 λεπτα…

1 Like

Είδα και το Witcher/σειρά. Και τα 8. Μέτριο προς καλό. Ο ΧΚ καλός, μαζί με κάποιους άλλους, αλλά δε ρεεί καλά και κάποια πλάνα δεν μου άρεσαν. Αν δεν ξέρεις λίγο το στορι, αντε να καταλάβεις τη σειρά των γεγονότων. Θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο. Απο την άλλη δεν το έσκισαν.
Απο ότι βλέπω εχει και μέτριες κριτικές γενικότερα. Η επομενη σεζόν είναι σε παραγωγή, αλλά αμα δεν παει καλύτερά, δεν το βλέπω να πιανει τις 7 σεζόν που έλεγε η δημιουργός του.

Εξαιρετικό το τελείωμα της σεζόν στο His Dark Materials, γενικότερα καταπληκτική η σεζόν και απ’ τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου που έχουν υπάρξει για 'μένα, αν όχι η καλύτερη.

Τρελό σεράκι τις τελευταίες μέρες με Expanse, His Dark Materials και Witcher. :metal:

1 Like

Χτες ειδα το 2ο του Witcher κ πραγματικα δεν μου αρεσε καθολου. Μου εβγαλε πολυ φτηνια. Στο πρωτο επεισοδιο μου αφησε μια αισθηση οτι η γυμνια που εβλεπα ειχε να κανει με την ατμοσφαιρα. Οτι ειναι λιγο σουρεαλ αφηγησεις. Κατι σαν σκοτεινο παραμυθι που με γεμιζει εντυπωσεις. Στο δευτερο ομως που ηταν πιο σαφες το στορυ, πιο character develpoment, με ξενερωσε για να μαι ειλικρινης. Ενιωθα οτι βλεπω μια παραγωγη τυπου Ηρακλη κ Ζηνας. Ειδικα στις σπηλιες που ταν η Yennefer, ειτε με τον Istredd, ειτε στα τεστ των μαγισσων, αλλα και στο στορυ του Γκεραλτ με τα ξωτικα. Επισης δεν μου αρεσει το ποσο clean ειναι τα σκηνικα, οι φατσες κτλ. Δεν μου αφηνει την αισθηση οτι ειμαι σε αλλο χωροχρονο, αλλα οτι καποιοι απο εδω κανουνε Larp. Θελω πολυ να μου αρεσει και ελπιζω να χετε δικιο για την συνεχεια.

2 Likes

Ότι θυμίζει παραγωγή ζήνα και χέρκουλες δεν το αρνηθήκαμε ποτέ.
Αλλά είναι γοητεία για μένα. Προφανώς και δεν πλησιάζει καν το game σε εφέ τοπία κλπ, αλλά νταξ κλάιν μια χαρά βλέπεται.

αποψε το βραδυ θα δω το πρωτο επεισοδιο witcher, οποτε δεν εχω ιδεα τι σημαινει το μημ αυτο, αλλα το αφηνω εδω σε καθε περιπτωση

10 Likes

Ευτυχώς μου τυχε ίωση και κλείστηκα μέσα 2 μέρες και κοντεύω να το τελειώσω. Είναι κόλλημα αν και έχει τα ψεγάδια του. Όσοι νόμιζαν ότι θα δουν το νέο got λογικά απογοητευονται αλλά πάει πολύ καλά.
Δεν έχω παίξει το παιχνίδι και ούτε έχω διαβάσει τα βιβλία για να ξέρω την ιστορία αλλά μέχρι τώρα (6ο) μ αρέσει πολύ.
Βλέπω αρέσει στον κόσμο από κριτικές και hype οπότε οι επόμενες σεζόν θα έχουν μεγαλύτερο μπάτζετ και θα απογειωθεί.

Μακάρι να πάει όσο καλά γίνεται γιατί το fantasy πλέον το βλέπουν όλοι. Και μακάρι κάποια στιγμή να γίνει σοβαρή προσπάθεια για ανάλογη σειρά berserk (ακατάλληλη για ανήλικους εννοείται αλλιώς ας μη γίνει ποτέ) που έχει και πιο δυνατό στορυ.

Εδιτ:δε με χαλάει που τα επεισοδια είναι σαν αυτοτελείς ιστορίες αλλά θα μπορούσαν να τα κάνουν 1,5 ώρα ώστε να παίρνει περισσότερο βάθος η ιστορία και οι χαρακτήρες

Κ γω ευχαριστα το βλεπω, αλλα εικαστικα με χαλαει αρκετα. Πολυ αδεια σκηνικα, πολυ μοντερνες φατσες κ μετριοτατο καστινγκ. Σιγουρα φταιει κ το κολλημα μου με το παιχνιδι. Γενικα σε καθε επεισοδιο εχω στιγμες που μ αρεσουν πολυ, αλλα κ σκηνες που ειμαι πολυ meh. Παντως οι ιστοριες δινονται ωραια κ περναει κ το μυστηριο καυστικο χιουμορ του Γκεραλτ.

1 Like